Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα. Προκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο.Επειδη δεν εχω ξαναγορασει μεταχειρισμενο αμαξι,μπορειτε να μου πειτε την διαδικασια, τι πρεπει να προσεξω,τι χαρτια θα χρειαστω,κλπ;

    Η πληρωμη θα γινει με μεταφορα απο τραπεζικο λογαριασμο στην ιδια τραπεζα και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι θα παμε σε ΚΕΠ.
    Στην αδεια τι πρεπει να προσεξω;Δεν εγραφε παρακρατηση κυριοτητας.
    (Ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι χρωστα περιπου τα μισα λεφτα της αρχικης αξιας στην τραπεζα αλλα παρολα αυτα του εχει γινει μεταβιβαση κυριοτητας, το οποιο μου φανηκε περιεργο).

    Μου ειπε οτι πηγε στην τραπεζα και ειπε οτι θελει να πουλησει το αυτοκινητο και ετσι η τραπεζα εκανε αρση της παρακρατησης αλλα αυτος εξακολουθει να χρωστα τα υπολοιπα χρηματα (ως καταναλωτικο δανειο φανταζομαι).
    Ειναι εφικτο κατι τετοιο ή μπορει να εχω προβληματα μετα;


    Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

    Σας ευχαριστω για το χρονο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος firegarden : 18-09-10 στις 20:29.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.507
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν γίνει η μεταβίβαση και στην άδεια σου πάνω δεν γράφει παρακράτηση κυριότητας, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πανω στην αδεια που θα μου δωσουν απο το ΚΕΠ εκεινη τη στιγμη δε νομιζω οτι θα γραφει κατι,αφου θα ειναι φωτοτυπια της υπαρχουσας που δεν αναφερει κατι. Το θεμα ειναι μη γινει κατι οταν ερθει η πρωτοτυπη στο ονομα μου (μετα απο μερικες εβδομαδες δλδ).

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Φοίνικα Καλαμαριά Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    117
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3288/663
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 41.5(dB)
    Όταν χρωστάς σε τράπεζα η άδεια παρακρατείτε, μέχρι να ξοφληθεί, και με το εξοφλητήριο που θα δώσει η τράπεζα και μετά παίρνει τα χαρτιά από εκεί που το αγόρασε, και μετά πάει στα Κ.Ε.Π. να κάνει τη διαδικασία, γιατί πάνε μετά τα χαρτιά στο υπουργείο συγκοινωνιών να γίνει αλλαγή τις άδειας.
    Αυτό ξέρω, γιατί έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα, και το τελευταίο αυτήν τη διαδικασία έκανα.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c...ns/aytokinitro

    H Εθνικη (και αλλες τραπεζες απο οτι ειδα) δινουν δανεια χωρις παρακρατηση. Το θεμα ειναι οτι για να παρεις δανειο χωρις παρακρατηση , πρεπει να παρεις το δανειο καυτεθειαν απο την τραπεζα.Αν το παρεις απο την αντιπροσωπεια, υπαρχει παρακρατηση.

    Αυτος μου ειπε οτι ειχε στην αρχη παρακρατηση αλλα μετα εκανε αρση χωρις να εχει εξοφλησει ακομα.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Φοίνικα Καλαμαριά Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    117
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3288/663
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 41.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c...ns/aytokinitro


    Αυτος μου ειπε οτι ειχε στην αρχη παρακρατηση αλλα μετα εκανε αρση χωρις να εχει εξοφλησει ακομα.
    Να το ψάξεις καλά, πριν κάνεις ενέργεια τις αγοράς

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας απλά δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση, ούτε από τα ΚΕΠ ούτε από το υπουργείο.
    Το γράφει πάνω η άδεια καθαρά αν υπάρχει. Οπότε αφού η μεταβίβαση μπορεί να γίνει δεν υπάρχει παρακράτηση.
    Το αν αυτός χρωστάει ή όχι σου είναι αδιάφορο.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #8
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ρωτησω κατι ακομα: Ο πωλητης μου ειπε οτι πρωτα θα παμε στο ΚΕΠ, μετα στην τραπεζα για παραβολο και καταθεση των χρηματων και μετα παλι στα ΚΕΠ.

    Πως γινεται να εξασφαλισω οτι αν του κανω την καταθεση δε θα σηκωθει να φυγει αλλα και απο την αλλη αν μου κανει αυτος τη μεταβιβαση πρωτα,πως θα ειναι σιγουρος οτι θα του καταθεσω τα λεφτα μετα;

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την περασμένη Τρίτη πούλησα αυτοκίνητο.
    Πήγαμε στην τράπεζα, μου έδωσε τα χρήματα και μετά στα ΚΕΠ και καθαρίσαμε. Πήρε τα κλειδιά και πήγε στο καλό του.
    Υπάρχει και η λύση της εξουσιοδότησης. Σε εξουσιοδοτεί, με γνήσιο της υπογραφής του από τα ΚΕΠ, να κάνεις εσύ όλες τις απαραίτητες ενέργιες για τη μεταβίβαση, οπότε με το που θα του δώσεις τα χρήματα σου δίνει κλειδιά και άδεια μαζί με την εξουσιοδότηση και καθάρισες, πας στα ΚΕΠ μόνος σου και κάνεις τη μεταβίβαση. Θες και φωτοτυπία της ταυτότητάς του νομίζω.
    Τώρα για να πούμε και την περίπτωση της λαμογιάς ποτέ δεν είσαι σίγουρος και κανονικά η συναλλαγή θα πρέπει να γίνει με συμβολαιογραφική πράξη για να είσαι 100% σίγουρος.
    Στην ανάγκη έχε τα χρήματα μαζί σου αν είναι κοντά σε τράπεζα τα ΚΕΠ και κάντε την ανταλλαγή χέρι με χέρι μέσα στα ΚΕΠ.

    ........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α και πριν πάτε στα ΚΕΠ από την τράπεζα να αγοράσεις το παράβολο να μην ξανατρέχεις. Ρώτα στα ΚΕΠ να σου πουν πόσα είναι, είναι ανάλογα με τα κυβικά και το κάνεις κατάθεση στην τράπεζα σε λογαριασμό που έχουν τα ΚΕΠ και στα ΚΕΠ πας την απόδειξη κατάθεσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 20-09-10 στις 10:02. Αιτία: auto merged post
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Προσεξε γιατι καποιες τραπεζες, κανουν την λεγομενη "Καταπιστευτικη Παρακρατηση Κυριοτητας"

    Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η αδεια κυκλοφοριας δεν αναφερει πουθενα οτι υπαρχει παρακρατηση και ο μαγκας αν θελει πουλαει το αμαξι και κανει απατη και εξαφανιζεται. Η Καταπιστευτικη Παρακρατηση ειναι νομικος ορος, και υπαρχει στο συμβολαιο του δανειου. Σαφως και η τραπεζα μπορει να κυνηγησει τον δανειοληπτη αν πουλησει το αμαξι πριν την εξοφληση, το θεμα ειναι να μπορεσει να τον βρει και επιπλεον ποσο καιρο θα παρει αυτο (τα δικαστηρια στην Ελλαδα αργουν πολυ).

  11. #11
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσεξε γιατι καποιες τραπεζες, κανουν την λεγομενη "Καταπιστευτικη Παρακρατηση Κυριοτητας"

    Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η αδεια κυκλοφοριας δεν αναφερει πουθενα οτι υπαρχει παρακρατηση και ο μαγκας αν θελει πουλαει το αμαξι και κανει απατη και εξαφανιζεται. Η Καταπιστευτικη Παρακρατηση ειναι νομικος ορος, και υπαρχει στο συμβολαιο του δανειου. Σαφως και η τραπεζα μπορει να κυνηγησει τον δανειοληπτη αν πουλησει το αμαξι πριν την εξοφληση, το θεμα ειναι να μπορεσει να τον βρει και επιπλεον ποσο καιρο θα παρει αυτο (τα δικαστηρια στην Ελλαδα αργουν πολυ).
    Μάλλον αναφέρεσαι στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας. Στην περίπτωση όμως αυτή η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να το μεταβιβάσει...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως δε θα έκανα τη συναλλαγή με τέτοια δεδομένα.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον αναφέρεσαι στην Καταπιστευτική Μεταβίβαση Κυριότητας. Στην περίπτωση όμως αυτή η άδεια είναι στο όνομα της τράπεζας, οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να το μεταβιβάσει...
    Κανεις λαθος, η αδεια παραμενει στο οχημα μαζι με τον οδηγο (χρηστη) του οχηματος και δεν αναφερεται πουθενα επι της αδειας η παρακρατηση.

    Απλα η Τραπεζα δενει με νομικο τροπο τον δανειοληπτη αλλα επουδενι δεν εχει ως collateral το οχημα. Αν δλδ ειναι απατεωνας μπορει να το πουλησει χωρις να συναντησει πουθενα εμποδιο. Απλα μετα θα τρεχει να τον κυνηγαει εκ των υστερων η τραπεζα. Η τράπεζα ομως θα εχει χασει μια για παντα το collateral, το παγιο που ειχε ως αντικρυσμα και θα πουλαγε αν ο αλλος ηταν κακοπληρωτης.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά αν γίνει νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην τον τρομοκρατούμε τον άνθρωπο.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  15. #15
    Εγγραφή
    28-08-2005
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    USR 9105
    ρωτα τον απο ποια τραπεζα εχει το δανειο και μιλα με την τραπεζα...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από baldrick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 22:36
  2. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 17:47
  3. ** αγορα μεταχειρισμενου η νεου αυτοκινητου ?**
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 12:42
  4. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από G.S στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 21:41
  5. αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου
    Από Jiminhio 10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας