Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 213
  1. #136
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Πανω απο 100% αποδοση δεν υπαρχει πουθενα. Σε τιποτα. Αν εφτανε μια συσκευη-μηχανη δε ξερω τι θαναι αυτο (και αποκλειεται να συμβει ποτε!) εστω το 100% τοτε θα ειχαμε εφευρει το γνωστο αεικινητο.. δε ξερω που τα βρισκεις αυτα τα περιεργα anon (οχι δεν θα μαλωσουμε ξανα) αλλα σιγουρα αφορουν προσομοιωσεις? συγκρισεις? Παντα παιρνεις λιγοτερο απ οτι ξοδευεις! Θεμελιωδης αρχη της θερμοδυναμικης ειναι αυτη. Και της φυσικης κατ επεκταση..
    (ρωτας καθηγητη φυσικης στ παραπανω)
    Οι πιο βρωμικες ενεργειες ειναι τα ορυκτα καυσιμα! Καρβουνο, αεριο, πετρελαιο, ουρανιο κτλ.( και το ηλεκτρτικο οσο χρησιμοποιουμε ορυκτα για την παραγωγη του) Ειναι ανθρακας αποθηκευμενος επι εκατομυρια χρονια και τον αποδεσμευουμε στην ατμοσφαιρα μας μεσα σε 100-200 μολις χρονια!! Με την συνηθισμενη μυωπια κοιταμε το σπιτι μας, τ γειτονια μας, την πολη μας.. εως εκει φτανουν οι γνωσεις και οι ευαισθησιες μας οικολογικα..
    Καιγοντας ενα ξυλο δεν διαταρασεται ο κυκλος του ανθρακα στ πλανητη! Αν δεν το καψουμε καποια στιγμη αυτο θα πεθανει, θα σαπισει, τοτε και παλι αυτη η ποσοτητα ανθρακα (υδρογονανθρακας, μεθανιο πχ) μοιραια θα επανελθει στην ατμοσφαιρα ξανα και ξανα θα τον παρει το δεντρακι κτλ κτλ..
    Ακομη και τα πελετ χρειαζονται ενεργεια για την βιομηχανικη παραγωγη τους (ρευμα, πετρελαιο) ακομη και τα βιοκαυσιμα απαιτουν ορυκτη ενεργεια για τ καλιεργεια κ την παραγωγη τους!
    Ναι εχει πολεις στ ευρωπη που εδω και δεκαετιες απαγορευεται τ τζακι λογω κακης καυσης, αυτο αφορα μια τοπικη επιβαρυνση ομως και μην μπορωντας φυσικα να απαγορεψουν τ αυτοκινητο η τ βιομηχανια πχ απαγορεψαν το τζακι σαν ενεργοβορο που ειναι. Αλλο το ενα ομως κ αλλο το αλλο. Ισως η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καθαρη ενεργεια ειναι απο την καυση οποιοδηποτε ξυλου (για ενεργεια απο καυση μιλαω οχι τις αλλες τις πραγματικα πρασινες). (σ αυτο ρωτας οικολογο με γνωσεις).

  2. #137
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Καλά, κάτσε διάβασε λίγο Στέλιο, και μετά έλα να τα πούμε. Το ότι δεν υπάρχει πάνω απο 100% απόδοση μπορεί να μην φαίνεται σωστό στο μυαλουδάκι σου, αλλά η μεθοδολογία στην περίπτωση αντλιών θερμότητας είναι διαφορετική. Στην μια περίπτωση έχουμε απευθείας την μετατροπή ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμότητα, στην άλλη χρησιμοποιείται το ηλεκτρικό ρεύμα στην αντλία θερμότητας για την ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ απο το σημείο Α στο σημείο Β. Γιαυτό και η μέθοδος Β είναι αποδοτικότερη, σε σημείο να φτάνει και 400 και 500% άνετα, πάντα όμως η απόδοση αυτή επηρεάζεται απο την διαφορά θερμοκρασίας των σημείων Α και Β. Οσο μεγαλύτερη διαφορά, τόσο μεγαλύτερο ποσό ενέργειας χρειάζεται. Τώρα εαν εσύ είσαι σούπερ επιστήμονας και όλα όσα γράφονται (ακόμα και απο άλλους φανατικούς υπέρμαχους και εταιρίες που πουλούν τζάκια, και αυτοί δίνουν - μειωμένα, μην τυχόν και φανεί πόσο υπέρτερο είναι η αντλία θερμότητας - επίσης πάνω απο 100%) τα θεωρείς μπούρδες, ΟΚ. (Εχω παραθέσει και το σχετικό λινκ απο την wikipedia, μπορείς επίσης να αναζητήσεις όπου θέλεις στο ιντερνετ. )

    Επίσης λές πολλά άλλα άσχετα. Απο που και προέρχεται το γεγονός ότι τα πελετς απαιτούν ορυκτή ενέργεια; Μήπως εννοείς για την διαδικασία μετατροπής του κανονικού ξύλου σε πέλετ; Εαν ναι, τότε σου έχω νέα. Και τα ξύλα καταναλώνουν - εμμέσως - ορυκτα καύσιμα. Ορυκτά καύσιμα για να κοπούν με τα αλυσοπρίονα (είτε ηλεκτρικά είτε βενζινοκίνητα), να μεταφερθούν και επίσης να ξανακοπούν σε μικρότερα τεμάχια και τελικά να μεταφερθούν (πάντα με φορτηγα) στον τελικό καταναλωτή. Τώρα για όσους αποτελούν την σπάνια εξαίρεση, να ζούν δίπλα σε δάσος, και χωρίς την χρήση άλλων μέσων να μαζεύουν την καθημερινή ανάγκη σε ξύλα κάνοντας και τον περίπατό τους μέσα στο δάσος, σίγουρα αποτελούν απειροελάχιστον μη δυνάμενο να μετρηθεί σχεδόν καν στο σύνολο, ποσοστό.

    Οσο για τους οικολόγους, ακόμα και εαν υποθέσουμε ότι καίγοντας ξύλα βοηθάμε το οικοσύστημα, σε πληροφορώ ότι σε έμαθαν λάθος. Γιατί ναι μεν δεν έχεις άδικο ότι καίγοντας ένα ξύλο αυτο θα ξαναγυρίσει στο δέντρο που μεγαλώνει, ΟΚ, σε αυτό, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν επαρκεί, ούτε καν στο 10%, να θερμάνει η ξυλεία τον κόσμο. Αρα ότι και να λέμε, και πάλι είναι απαραίτητα τα ορυκτά καύσιμα. Η΄ίσως να πρέπει να συμφωνήσεις με τον συνιδριτή της Greenpeace, που τους παράτησε, και ο οποίος είναι υπέρμαχος της πυρηνικής ενέργειας (δες εδώ) (προσωπικα εγώ δεν είμαι). Γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν μπορούν ξυλεία και βιοκαύσιμα σήμερα να αντικαταστήσουν τα ορυκτά, λόγω καθαρά των απαιτήσεων.

    Αρα να σταματήσουμε την καραμέλα της οικολογίας για την χρήση των τζακιών, γιατί δεν έχει πραγματική βάση. Θα είχε εαν μπορούσαμε όλοι στην Ελλάδα να καλύψουμε τις ανάγκες μας θέρμανσης με ξυλεία, εαν το επιθυμούσαμε. Ασε δε που ήδη με την αύξηση της ζητησης η τιμής της ξυλείας για θέρμανση (σε συνδιασμό με τις αυξήσεις πετρελαίου, παρόλο που είναι ελάχιστα σχετιζόμενο, αλλα αφού ο καταναλωτής θα πληρώσει τα κέρατά του σε πετρέλαιο, να μην βγάλουμε παραπάνω -λένε οι ξυλάδες ;;;; ) έχει πάρει την ανηφόρα. Φαντάσουν λοιπόν να θέλουμε όλοι ξυλεία. Νόμος προσφοράς - ζήτησης. Αρκεί να πληρώσεις 150 με 160 ευρώ τον τόνο, για να είσαι ακριβότερος στην ξυλεία απο το πετρέλαιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 27-02-11 στις 09:57.

  3. #138
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτα.. Ασχολεισαι μανιωδως με θεμα που δεν το κατεχεις (ενεργεια), δεν καταλαβαινω το γιατι..
    Υποτιμητικα δεν σου επιτρεπεται να μιλας, το <μυαλουδακι> μου σκεφτεται καθαρα και σωστα.
    Δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιεις (ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος στον κοσμο) τον τροπο μετρησης του βαθμου αποδοσης εμμεσα και παραπλανητικα (εστω και μεσα απο αγνοια) ως μεσο συγκρισης σ ανομοια πραγματα! Δεν στεκεται αυτο. Ρωτα εναν καθηγητη!
    Η αντλια θερμοτητας κυριε μεταφερει μια ενεργεια Α απο κατω στο σπιτι οκ? Σ αυτην την διαδρομη ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ενα ποσο χανεται! Δεν υπαρχει 100% δεν θα παρεις ολοκληρο το Α ΡΩΤΑ να μαθεις και μετα διαφωτιζεις κ τ κοσμο.
    Ναι! ειναι τζαμπα σχεδον ενεργεια συμφωνω απολυτα! Δεν αμφιβαλω ουτε διαφωνω σε αυτο.
    Δεν ειπα οτι θα κοψεις ξυλα με τ τσεκουρι και θα τα μεταφερεις με γαιδουρακι.. Φαινεται καλα τι ειπα.. ειτε πελετ ειτε ξυλα ειτε πετρελαιο κ οτι αλλο να ναι η μεταφορα ειναι μεταφορα, τ πελετ αφου ηταν ξυλο πριν (η κ χορτα η κ κλαδια να ηταν) εχει ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ επεξεργασια ΠΟΛΥ πιο ενεργοβορα, αυτο ειπα!
    Μια μικρη μοναδα, οικιακη, παραγωγης πελετ (παραγει 30 κιλα τ ωρα πχ) ειναι τουλαχιστον 2-3 κιλοβατ, πρεσσα κανονικοτατη ειναι (δεν βαζω τον τεμαχισμο σε πριονιδι). Καλα ειναι και ειμαι υπερ, αχρηστα ξυλα που θα σαπιζαν αδικα τα χρησιμοποιουμε.
    Κοιταξε.. η κουβεντα αφορα το τι ειναι φυσικοτερο, τι ειναι πιο καθαρο σαν καυσιμο κ οχι αν ειναι επαρκες οκ! Και τ πελετ με την ιδιο σκεπτικο δεν επαρκουν, που κολλαει αυτο που ειπες (οτι δεν επαρκει το ξυλο)? Κανενα ισως απο μονο του δεν επαρκει κ οσον αφορα τρα ορυκτα μαλιστα μια μερα θα τελειωσουν. Κ εγω θα σου πω κυριε τοτε ΟΤΙ το ενεργειακο ποβλημα (κλιματισμου) στ Ελλαδα πχ τεινει να ειναι πλεον η ψυξη κ οχι η θερμανση! Αυτα ομως δεν αλλαζουν κατι, αλλη ηταν η διαφωνια μου. Στην παραπληροφορηση που δεν εχεις δικαιωμα να κανεις. Το οτι εχει καλυτερα καπναερια το φυσικο αεριο δεν το κανει οικολογικοτερο! Αλλο το ενα κ αλλο το αλλο! Αν δεν υπηρχαν εξορυξεις δεν θα υπηρχε και μολυνση οσα ξυλα και να καιγαμε.. Μην γραφεις οτι να ναι, να σαι σιγουρος οτι πολλοι γελανε μ αυτα..

  4. #139
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά κάποιο τρόπο έχετε και οι δύο δίκιο, αλλά αν δεν διευκρινιστεί το πού έχει δίκιο ο καθένας, φοβάμαι το ότι ο topic απλά μπερδεύει και κουράζει. Επιτρέψτε μου να επιχειρήσω να το αποσαφηνίσω
    Λοιπόν, ο Στέλιος έχει δίκιο στο ότι δεν μπορεί καμία μηχανή να έχει απόδοση πάνω από 100%, διότι σε αυτή την περίπτωση έχουμε παραγωγή ενέργειας από το πουθενά.
    Και ο anon όμως έχει δίκιο που μιλάει για βαθμό απόδοσης της τάξης του 400% στις αντλίες θερμότητας, και εξανίσταται ο Στέλιος. Πού βρίσκεται η διαφορά; Στο ότι το αξίωμα που επικαλείται ο Στέλιος αναφέρεται στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ βαθμό απόδοσης, ήτοι Pout / Pin, ενώ ο anon αναφέρει τον ΜΕΡΙΚΟ βαθμό απόδοσης ως προς την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ισχύ μόνο, τη στιγμή που στην αντλία θερμότητας η απορροφώμενη ισχύς είναι δύο μορφών, ηλεκτρική (στο μικρότερο μέρος) και θερμική (από την ατμόσφαιρα, τη γη, τη νερό κλπ αναλογα με τον τύπο), δηλαδή Pin = Pηλ + Pθερ. Το 400% λοιπόν είναι Pout / Pηλ, ενώ ο συνολικός βαθμός απόδοσης είναι Pout / ( Pηλ + Pθερ), και βέβαια είναι < 100%. Ο λόγος που έχει υιοθετηθεί αυτός ο μερικός βαθμός απόδοσης από την αγορά, είναι για να καταδείξει το οικονομικό όφελος της αντλίας θερμότητας, με τη λογική ότι μόνο την ηλεκτρική ενέργεια πληρώνουμε, ενώ η θερμική που χρησιμοποιούμε είναι δωρεάν.
    Ελπίζω να είναι καθαρό τώρα.

  5. #140
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    H όλη ουσία "απόδοσης" είναι πόση ενέργεια καταναλίσκω για να έχω Χ θερμογόνο δύναμη. Στην περίπτωση μεταφοράς θερμότητας, αυτό που δεν καταλαβαίνει ο στέλιος είναι ότι η ηλεκτρική ενέργεια καταναλίσκεται για την μεταφορά, όχι την παραγωγή, και για αυτό μπορεί και ο συντελεστής να είναι πάνω απο 100%. Και γιαυτό και ο συντελεστής απόδοσης εξαρτάται απο την διαφορά θερμοκρασίας των δύο σημείων (εσωτερικός χωρος, εξωτερικός χώρος), και όσο μεγαλύτερη διαφορά τόσο μικρότερη απόδοση. Δυστυχώς δεν κάνει τον κόπο καν να το διασταυρώσει του λόγου το αληθές και παραμένει κολλημένος στο αξίωμα της θερμοδυναμικής, που μάλλον δεν το καταλαβαίνει καν. Ευχαριστω τον φίλο nyannaco για την επεξήγηση, ίσως δεν κατάφερα να το εξηγήσω καλά στον φίλο Στέλιο, ελπίζω να κάνει τον κόπο να το διασταυρώσει για του λόγου το αληθές.


    Οσο για το κόστος ενέργειας για να κάνεις πέλλετς και πόσο αυτό επιβαρύνει, μάλλον το λές για αστείο, οπότε το παραβλεπω προς το παρόν. Μην ξεχνάς ότι ένα καλό τζάκι έχει 30-50% απόδοση, ένας καυστηρας πελλετς πιάνει τα 90%, οπότε ακόμα και εαν υπάρχει ένα μικρό κόστος σε αέρια θερμοκηπίου παραπάνω για την παραγωγή πέλλετς απο ότι απλής ξυλείας, αυτό το καλύπτει άνετα η σχεδόν διπλάσια απόδοση θερμογόνου δυναμης των πέλλετς. Γιατί θέλεις μεγαλύτερο κόστος σε αέρια καυσαερίων για την κοπή μεταφορά και διανομή του διπλάσιου όγκου/βάρους της ξυλείας απο ότι πέλλετς, και όλες αυτες οι εργασίες έχουν κόστος σε αέρια θερμοκηπίου (κινητήρες οχημάτων / αλυσοπρίονα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 28-02-11 στις 11:02.

  6. #141
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Μ αρέσει που το νήμα ειναι τι ξυλα για το ενεργειακό τζάκι ..... Ελιά παντως δεν κανει απ οτι εχω δει

  7. #142
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καταλαβαινω και ξερω μαλιστα και πολυ καλα. Γ αυτο ρωτησα στ πρωτο μηνυμα μου αν αναφερεσαι σε καποια προσομοιωση-συγκριση anon αλλα οπως ειπα δεν εχεις και πολυ καλη σχεση με κατι το οποιο ασχολεισαι εντονα. Μαθε τα πρωτα. Ο nyannaco γιατι το επιασε αμεσως το ζητημα δηλαδη? Γιατι ξερει.
    Οταν λοιπον anon αναφερεσαι σε αποδωσεις εχεις υποχρεωση να εξηγεις καθαρα! Οτι δεν μιλας για πραγματικη συγκριση αποδοσεων αλλα για ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ σχετικοτατο βαθμο κερδους στην τσεπη.
    Ενα σωστο τζακι εχει αποδοση πανω απο 60% αν επιμενεις στο 30% να το τεκμηριωσεις με νουμερα κ οχι λογια εντυπωσεων, ειναι φανερη η απεχθεια σου στα τζακια και δικαιωμα σου βεβαια, αλλα δεν επιτρεπεται αυτο να επηρεαζει την λογικη.
    Ξερεις κατι.. εγω ο ιδιος εχω διαφωνισει με πολλους για τ υπερβολικους βαθμους αποδοσης που ακουμε για τα τζακια. (με πμ αν αμφιβαλεις θα σου δειξω που εχω διαφωνισει) Ψευτικους. Διαφημιστικους κ παραλογους. Την αληθεια, που ειναι καπου στην μεση οποιος την λεει ειναι ο παραλογος?
    Ναι συγνωμη, για τα ξυλα ειναι το κεντρικο θεμα, συζητηση ειναι ομως. Εμβαθυνει.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 16 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ αρέσει που το νήμα ειναι τι ξυλα για το ενεργειακό τζάκι ..... Ελιά παντως δεν κανει απ οτι εχω δει

    Η ελια ειναι απ τα καλυτερα ξυλα, φρεσκια θα ηταν. Ειδα τα μην σου, ειναι πιο ακριβες οι εστιες απο την κασετα κυριως επειδη η πορτα ανεβαινει επανω. Καμια σχεση ως προς την ευχρηστια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 01-03-11 στις 01:45. Αιτία: auto merged post

  8. #143
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ωραία κωλοτούμπα Στέλιο. Θα μπορούσες να είχες τα κότσια να παραδεχθείς το σφάλμα σου. Απο την αρχή έγραψα για αντλία θερμότητας, και έκανα παράθεση σχετικό λινκ, παρότρυνα και αναζήτηση στο διαδίκτυο για όποιον θέλει, και όχι ότι νομίζω, και φυσικά δεν είναι προσομοίωση. Η απόδοση, ίσως παραπλανητικός ο ορισμός, ήταν και είναι για την προσφερόμενη θερμότητα για συγκεκριμένη μονάδα ενέργειας. Εαν δεν μπορείς να το καταλάβεις, και να καταλάβεις και την διαφορά, εγώ πάω πάσο....

    Η εμπάθεια δεν οδηγεί σε λογικά συμπεράσματα.

  9. #144
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Τι κολοκουμπα? Τι λες τωρα? Στο πρωτο μην μου αναφερομαι ΚΑΘΑΡΑ ρωτοντας για ποια προσομειωση- συγκριση αναφερονται αυτα ωστε να το ξεκαθαρισεις. Εσυ που τα γραφεις. Καταλαβα αμεσως αγαπητε περι ποιας αποδοσης αναφερεσαι εσυ και αυτοι εκει που τα βρισκεις. Δεν ξερω Αγγλικα. Ησουν υποχρεωμενος να πεις ναι! Δεν μιλαω για πραγματικο βαθμο αποδοσης! Ερχομαι λοιπον εγω και σου δινω την ευκαιρια να καταλαβεις οτι ειναι αστοχα αυτα που λες, χρησιμοποιεις τ βαθμο αποδοσης (σαν εννοια) για να καταληξεις σε απαραδεκτα συμπερασματα. Τουλαχιστον ελπιζω να καταλαβες οτι βαθμος 100% δεν υπαρχει πουθενα, κατι καλο θα ειναι κ αυτο..
    Δειξτα σ εναν καθηγητη φυσικης και σιγουρα θα πηδηχτει απ το παραθυρο ο ανθρωπος.

  10. #145
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    μάλλον εκτός απο αγγλικά (που θα μπορούσες να το αναφέρεις τι ώρα που έδωσα τα λινκς) δεν ξέρεις και πολλά άλλα. Σορρυ. Και δεν χρειάζεται να τα δείξω σε κανένα καθηγητή φυσικής, έχω τελειώσει και εγώ πανεπιστήμιο, δεν είμαι άσχετος, σαν κάτι άλλους. Το είχα πεί απο την πρώτη στιγμή γιατι αποδίδει περισσότερο η αντλία θερμότητας, εαν δεν καταλαβαίνεις, δεν έχω σκοπό να κάνω σεμινάριο εδώ μέσα. Ο νοών νοείτω. Συνέχισε την επίθεση, θέλει γερά κότσια για να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος και να ζητησεις συγνώμη.

    Εγώ παραδέχθηκα ότι η λύση πελλετς είναι καλή, καλύτερη απο πετρέλαιο ή φυσικό αέριο απο άποψη κόστους. Τα τζάκια, όσο όμορφα και ναναι, που να χτυπιέσαι κάτω, σε πραγματικούς αριθμούς ειναι χειρότερα απο άποψη κόστους απο άλλες περιπτώσεις. Ο πίνακας που παρέθεσα είναι για να βοηθήσει την εκτίμηση. Τα ποσοστά απόδοσης θερμογόνου δύναμης απο την καύση εχουν βρεθεί απο διάφορα (και όχι μόνο ένα προβοκατόρικο ίσως) sites, προκειμένου να έχουμε όσο το δυνατόν πιο unbiased αποτελέσματα. Μάλιστα στα ανοικτά τζάκια αναφέρεται ότι η απόδοση μπορεί ναναι σε μονοψήφιο ποσοστό ή και αρνητικό! Επίσης κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι ότι και στα τζάκια επηρεάζεται ο βαθμός απόδοσης τους απο την εξωτερική θερμοκρασία.

    Προσωπική μου γνώμη, άσχετο ίσως με το θέμα, είναι ότι όποιος θέλει οικονομική θέρμανση θα πρέπει να κατευθυνθεί είτε σε αντλία θερμότητας, ειδικά εαν τώρα φτιάχνει το σπίτι του, ή εαν έχει ήδη κεντρική θέρμανση, να αλλάξει καυστήρα και να βάλει καυστήρα πέλλετς. Και υπάρχουν καυστήρες πέλλετς που καίνε και πετρελαιο ή φυσικό αέριο, πράγμα που δίνει μια διπλή αυτονομία, και επίσης δεν χρειάζεται να αλλάξεις την ήδη υπάρχουσα υποδομή θέρμανσης του σπιτιού (σωληνώσεις, πάνελς). Το ενεργειακό τζάκι είναι επίσης μια λύση μόνο όταν το κατασκευάζεις απο την αρχή, γιατί είναι επίσης κοστοβόρα κατασκευή, εφόσον πρέπει να θερμάνεις όλο το σπίτι, άρα πρέπει να κάνεις αεραγωγούς 'η σωληνώσεις και τα ρέστα, που σημαίνει μεγάλη αναστάτωση, αλλά για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα μιας λύσης τύπου τζάκι είναι η μη αυτοματοποιημένη τροφοδοσία. Πρέπει να βάζεις εσύ τα ξύλα, πρέπει να έχεις αποθηκευμένα έξω, να ανοίγεις πόρτες (απώλεια θέρμανσης) για να μεταφέρεις μέσα ξύλα, το βράδυ σε μια-δυο ώρες έχουν καεί, άρα όχι θέρμανση μέχρι το πρωί, εκτός εαν κάποιος εκτελεί χρέη θαλαμοφύλακα - εστίας να φροντίζει την τροφοδοσία του τζακιού. Οχι φίλε μου, καλό το τζάκι για την χαρά και την θαλπωρή να είσαι κοντά να βλέπεις τις φλόγες, όχι όμως για την θέρμανση του σπιτιού. Προσωπική μου άποψη, δεν επιμένω ότι πρέπει να την εστερνιστείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-03-11 στις 10:31.

  11. #146
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οχι δεν εχεις γνωση περι ενεργειας καμια. Δεν ειναι δυνατον σ ενα θεμα περι ειδους ξυλων για τζακι να αναφερεις παραπλανητικα στοιχεια συνεχως.. Ο βαθμος αποδοσης ειναι παντα η ενεργεια που παιρνουμε προς την υπαρχουσα που παμε να εκμεταλευτουμε! Γ αυτο ο λογος, μας βγαινει ΠΑΝΤΑ κατω απ το.. 1! Πολαπλασιαζουμε και τα δυο επι τοις εκατο για ν αποφυγουμε κοματα, κλασματα κτλ! Εσυ σκοπιμα προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις. Αυτα που γραφουμε εδω θα τα διαβασουν πολλοι, προσεχε τι λες. Πες ανθρωπε μου λοιπον.. εννοεις οτι η αντλια συμφερει (εφ οσον θεωρησουμε δεδομενο οτι υπαρχει, μην συνυπολογιζοντας το αρχικο κοστος) 4 φορες περισσοτερο! Πες το ετσι να ναι σωστο!
    Ψαξε ΘΕΡΜΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ψαξε και μαθε για ξυλολεβητες ΕΞΑΕΡΩΣΗΣ και τις αποδοσεις τους. Ψαξε ΠΥΡΟΛΗΣΗ. Απλα καθαρα και σωστα, ενημερωσου και θα δεις οτι υπαρχουν καυστηρες ξυλου εφαμιλοι με πραγματικα υψηλοτατες αποδοσεις. Μια χαρα ειναι οι καυστηρες πελετ δεν διαφωνω καθολου! Το τζακι δεν ειναι η θερμανση του.. μελοντος βεβαια!
    Οταν αγαπητε μορφωμενε συγκρινουμε δυο πραγματα λεμε απλα (με σωστη μαθηματικη λογικη σκεψη και οχι.. στειρα λογιστικη γνωση) ειναι διπλασιο πχ αυτο απ το αλλο και οχι 200% μεγαλυτερο οκ! Ειναι περιτη η αναγωγη στο εκατο! Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου μονο αν εσυ εξηγησεις οτι δεν εννοεις τον πραγματικο βαθμο αποδοσης της αντλιας, οτι ο βαθμος αποδοσης της δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ιση με το 100%. Πες.. παιδια μην σας μπερδεψω.. εννοουσα αυτο! Τοτε θα δεχθω οτι ολ αυτα δεν τα γραφεις απο μεροληψια. Δες το πρωτο μην μου και θα δεις οτι καταλαβα καλα περι τινος αναφερεσαι! Κακοτεχνα συγχεεις πραγματα, κακοτεχνα, αν δεν ειναι ετσι ξεκαθαρισε τι εννοεις με το 400%! Δεν συνεχιζω αλλο, δεν απαντω αλλο, ο κοσμος διαβαζει και καταλαβαινει.

  12. #147
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    τα νούμερα στον πίνακα είναι πεντακάθαρα και απτά και πραγματικα. Αν θέλεις δέξου το, αν δεν θές λέγε ότι θές αλλά όσοι το ψάξουν θα δούν ότι εσύ έχεις λάθος. Συγκεκριμένα, αν αφήσω την στήλη συντελεστή απόδοσης αφού σε πειράζει,


    Είσαι ικανοποιημένος φίλε μου; Σε πειράζει η λέξη απόδοση; ΟΚ. Να μην την λέμε την λέξη αυτή, φτού κακά.... Εχεις καμμιά ένσταση ότι με αντλία θερμότητας, έχω >152 ΚBtu/hr /euro?

    ΥΓ. Και εαν σε πειράζει ο υπολογισμός της θερμικής ενέργειας σε Kbtu/hr, το μετράμε σε ότι θές, υπάρχουν και online convertersστο διαδίκτυο, θες θερμίδες, θες joules ότι γουστάρεις. Η αναλογία δεν αλλάζει, είναι απλά μαθηματικά. Και το ότι είμαι μορφωμένος που το λές με περισσό σαρκασμό, δείχνει την αδυναμία σου να δεχτείς ότι δεν σου αρέσει. Μάθε πρώτα απλά μαθηματικά, και μετά έλα να τα πούμε. Απο τον πίνακα, εαν έχεις την στοιχειώδη μαθηματική ικανότητα να το αντιληφθείς, βγαίνει ότι η απόδοση είναι ο συντελεστής του πόση ενέργεια της πρωτογενούς μορφής καταναλίσκεται για να πάρεις συγκεκριμένη ποσότητα θερμικής ενέργειας. Ειναι απλό, ίσως για τους μορφωμένους.

    Επίσης να επισημάνω ότι εσύ επέμενες για τζάκια, και βλέπω μια ακόμη κωλοτούμπα για υψηλής απόδοσης καυστήρες... Σορρυ, για τζάκια δεν επέμενες; Για καυστήρες ξύλου πρώτος εγώ είπα ότι έχουν απόδοση υψηλή, αλλά φυσικά δεν έχουν την θαλπωρη του τζακιού, δεν είναι τζάκια, είναι καυστήρες. Κωλοτούμπα στην κωλοτούμπα.

    Στην τελική, εαν θες να πληρώνεις για τζάκι, πλήρωνε, και ας έχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις οικονομία, γούστο σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-03-11 στις 19:11.

  13. #148
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Στέλιο σορρυ που δεν σε πήρα αλλά ελυσα το θεμα .Εβαλα κασέτα και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος .Συνολο λειτουργίας σε 15 ημερες εχω 90 ώρες .Φαντασου να ηταν αναμμενο το καλοριφερ .
    Τωρα τα ξυλα ειναι οξιές ολα αλλά εχω δει οτι την ελιά την δυσκολευεται να την καψει ή μαλλον αργει και εχει χαμηλά φωτιά γι αυτό δεν ξαναπαιρνω .Πευκο δεν θα βαλω ουτε με σφαιρες λόγω οτι θα μαυρισουν τα παντα

  14. #149
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Θεωρω ανουσια την συζητηση για την αποδοση της αντλιας θερμοτητας. Και οι ασχετοι ξερουν οτι εχουν μακραν την μεγαλυτερη αποδοση επειδη προσμετρας και την θερμοτητα που δεν σου κοστιζει τιποτα γιατι την βρισκεις δωρεαν στην γη. Δεν ξερω τι προσπαθεις να πεις Στελιο.

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ξερω οτι το κλιματιστικο εχει πολυ καλυ αποδοση, καλυτερη απο το πετρελαιο. Το ερωτημα ειναι γιατι δεν ειναι πιο ευρεια η χρηση του; Ολοι εχουμε κλιματιστικα αποδοσης Α/Α+ και φυσικα ολα ειναι ψυξης/θερμανσης. Γιατι δεν εχουν θερμανση ολοι με κλιματιστικα αλλα ασχολιουνται με πετρελαιο/φυσικο αεριο, καυστηρες, θερμαντικα σωματα κλπ;

  15. #150
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.172
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο σορρυ που δεν σε πήρα αλλά ελυσα το θεμα .Εβαλα κασέτα και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος .Συνολο λειτουργίας σε 15 ημερες εχω 90 ώρες .Φαντασου να ηταν αναμμενο το καλοριφερ .
    Τωρα τα ξυλα ειναι οξιές ολα αλλά εχω δει οτι την ελιά την δυσκολευεται να την καψει ή μαλλον αργει και εχει χαμηλά φωτιά γι αυτό δεν ξαναπαιρνω .Πευκο δεν θα βαλω ουτε με σφαιρες λόγω οτι θα μαυρισουν τα παντα
    Η ελιά ειδικά αν είναι φρεσκοκομένη και έχει χυμούς όντως αργεί να καεί αλλα επειδή δεν έχει φλόγα δεν σημαίνει οτι δεν βγάζει ζέστη!! Ισα ισα εχει και αρκετά μεγάλη διάρκεια και δεν χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια ξύλα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ξερω οτι το κλιματιστικο εχει πολυ καλυ αποδοση, καλυτερη απο το πετρελαιο. Το ερωτημα ειναι γιατι δεν ειναι πιο ευρεια η χρηση του; Ολοι εχουμε κλιματιστικα αποδοσης Α/Α+ και φυσικα ολα ειναι ψυξης/θερμανσης. Γιατι δεν εχουν θερμανση ολοι με κλιματιστικα αλλα ασχολιουνται με πετρελαιο/φυσικο αεριο, καυστηρες, θερμαντικα σωματα κλπ;
    Τα a/c δεν ζεσταίνουν ομως ένα χώρο οπως το καλοριφέρ ή το τζάκι. Με το που σβήσει σε 2' αρχίζεις και κρυωνεις. Επίσης προσωπικά με ενοχλεί αρκετά στη θέρμανση γιατι ξεραίνει πάρα πολύ τον αέρα. Και στην ψύξη βέβαια κάνει αφύγρανση αλλά ανοίγοντας λίγο κάθε τοσο υπάρχει μια ισσοροπία...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας