Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 213
  1. #166
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν ο πίνακας του @anon και/ή τα σχετικά με αυτόν σχόλια να μεταφερθούν σε άλλο νήμα με θέμα π.χ. "Βέλτιστη οικονομικά πηγή θέρμανσης", για να μην χαλάσει το παρόν θέμα αλλά και να έχουμε περισσότερους συμμετέχοντες.

    @sdikr, δεν κατάλαβα που είναι το λάθος στις μετρήσεις του πίνακα;

  2. #167
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου κάνεις λάθος

    Αφού σου αρέσουν τα νούμερα θα έπρεπε να το κάνεις και σε σχέση με το κόστος απόκτησης, δηλαδή θέλει 100 ευρώ για τζάκι, 200 για πετρέλαιο, 300 για αντλία
    Εννοείς το κόστος αρχικής κατασκευής; Τα νούμερα ποικίλουν, αλλα η ακριβότερη όλων λύση είναι το ενεργειακό τζάκι, μιας και απαιτεί αεραγωγούς προς όλα τα δωμάτια για την μεταφορά του θερμού αέρα. Το κλιματιστικό είναι ιδιαίτερα φθηνό σε σχέση με την απόδοση του. Υπάρχουν τόσο πολλών ειδών κατασκευές που δεν μπορούμε αυτό να το κατατάξουμε εύκολα. Πάντως σίγουρα το τζάκι παραμένει ακριβότερη λύση, και λόγω κατασκευής )ενεργειακό) αλλά και γιατί ως τζάκι μπαίνει και ο αισθητικός παράγοντας και πρέπει να κάνεις το κάτι τι, αλλιώς θα έβαζες μια σόμπα μαντεμένια που ειναι και πιο αποδοτική αλλά δεν νομίζω καμμιά γυναίκα να δεχτεί να βάλει μαντεμένια σόμπα στο σαλόνι (δεν είσαι παντρεμένος γιαυτό δεν έχεις ιδέα πόσο μπαίνουν και οι αισθητικοί παράγοντες στην μέση).

    Εγώ τζάκι που έκανα το 1999 παρακαλώ, πριν 12 χρόνια, κλειστού τύπου αλλά όχι ενεργειακό, μου κόστισε με πολύ φιλική τιμή, τότε 700,000 δρχ. δηλαδή 2000 ευρώ τότε.

    Οπότε στην πρόχειρη τοποθέτησή σου περι αρχικού κόστους θέρμανσης θα μπορούσαμε να βάλουμε την εξής σειρά
    κλιματιστικό < καυστήρας πετρελαίου/φυσικού αερίου/πελλετς<τζάκι

    Η αντλία θερμότητας είναι ουσιαστικά ένα κλιματιστικό, απλά αντι για εξωτερική μονάδα που ψύχεται/θερμαίνεται απο τον εξωτερικό αέρα, είναι σωληνώσεις (εναλλάκτης) σε βάθος δυο μέτρων στην γή (ή περισσότερο) (μπορεί επίσης ο εναλλάκτης να είναι στο νερό πχ θάλλασα, λίμνη, ποταμό). Δεν ξέρω κόστη, η εσωτερική μονάδα είναι το ίδιο με το κλασσικό κλιματιστικό, οπότε δεν ξέρω να σου πω πόσο περισσότερο επιβαρύνει το κόστος αυτό, φαντάζομαι όχι περισσότερο απο την λύση καυστήρα. Απλά η λύση αντλίας θερμότητας είναι δύσκολο έως αδύνατο να εφαρμοστεί σε αστικά κέντρα, μιας και πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος να θάψεις τον εναλλάκτη. Ενα μοναχικό, μπορεί να έχει μια αυλή να το κάνεις αυτό, σε μια πολυκατοικία πολύ απλά δεν γίνεται.

    ΥΓ. Απο γνωστούς που έβαλαν πρόσφατα τζάκι (δεν μπορείς εύκολα να πείσεις για το αντιοικονομικό του πράγματος) χωρίς αεραγωγούς προς τα δωμάτια (υπέρογκο κόστος όπως καταλαβαίνεις μιας και απαιτεί σοβαρές κατασκευές στο ταβάνι, και κάπως κομψά ώστε να μην φαίνεται το σπίτι εργοστασιακή μονάδα, άρα ακόμα μεγαλύτερο κόστος) μιλάμε για κόστος της τάξεως μόνο το τζάκι < 3000 ευρώ.... Μπορείς να βρείς και στο διαδίκτυο τιμές, και φυσικά για να έχει όλες τις προηγμένες τεχνικές για υψηλή απόδοση, το κόστος ανεβαίνει.

    ΥΓ. Ακόμα και εαν θεωρήσουμε ότι πχ το κόστος μιας αντλίας θερμότητας είναι διπλάσιο απο το τζάκι, πολύ εύκολα μπορείς να βρείς σε πόσο χρόνο θα έχεις κάνει την σχετική απόσβεση της διαφοράς εφόσον έχεις τα μεγέθη κόστους των δυο διαφορετικών λύσεων. Εαν κάποιος φίλος έχει τιμές κόστους υλοποίησης μια λύσης αντλίας θερμότητας, ας μας πεί, για να έχουμε και μια εικόνα κόστους πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ωστόσο η θέρμανση είναι μια λύση μακροχρόνια, οπότε το σημαντικότερο είναι το συνεχές κόστος χρήσης της, απο ότι το αρχικό, εφόσον βέβαια δεν είναι εξωφρενικές διαφορές.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 5 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια στιγμή που σε άλλο θέμα (πάροχος ρεύματος ) τα νούμερα σου δεν βγαίνουν βέβαια θα μου πεις δεν δέχεσαι το ότι μπορεί κάτι να είναι λάθος
    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα; Γιατί κόπιασα και έψαξα πολύ για να τα βγάλω. Οι τιμές κόστους ηλεκτρικού ρεύματος είναι για την ΔΕΗ, όχι εναλλακτικό παροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Βγήκαν απο το επίσημο τωρινό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, που περιλαμβάνει την χρέωση ρεύματος αλλά και όλες τις μεταβλητές χρεώσεις (δίκτυο διανομής κλπ) που βασίζονται στην κατανάλωση ρεύματος και στον ΦΠΑ 9%.

    Το αν δεν δέχομαι αν είμαι λάθος μπορούν να στο πούν και μέλη εδώ στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο νήμα, όπου δέχθηκα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους και έκανα τις σχετικές διορθώσεις μάλλιστα μνημονεύοντας σε κάθε περίπτωση όποιον το ανέφερε. Γιατί έχω τα @@ να παραδέχομαι αν κάνω λάθος κάτι, δεν είμαι αλάνθαστος. Αλλοι έχουν προβλήματα και κολλήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 03-03-11 στις 01:38. Αιτία: auto merged post

  3. #168
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς το κόστος αρχικής κατασκευής; Τα νούμερα ποικίλουν, αλλα η ακριβότερη όλων λύση είναι το ενεργειακό τζάκι, μιας και απαιτεί αεραγωγούς προς όλα τα δωμάτια για την μεταφορά του θερμού αέρα. Το κλιματιστικό είναι ιδιαίτερα φθηνό σε σχέση με την απόδοση του. Υπάρχουν τόσο πολλών ειδών κατασκευές που δεν μπορούμε αυτό να το κατατάξουμε εύκολα. Πάντως σίγουρα το τζάκι παραμένει ακριβότερη λύση, και λόγω κατασκευής )ενεργειακό) αλλά και γιατί ως τζάκι μπαίνει και ο αισθητικός παράγοντας και πρέπει να κάνεις το κάτι τι, αλλιώς θα έβαζες μια σόμπα μαντεμένια που ειναι και πιο αποδοτική αλλά δεν νομίζω καμμιά γυναίκα να δεχτεί να βάλει μαντεμένια σόμπα στο σαλόνι (δεν είσαι παντρεμένος γιαυτό δεν έχεις ιδέα πόσο μπαίνουν και οι αισθητικοί παράγοντες στην μέση). ( αυτα πολυ λες δεν ειναι ετσι!)

    Εγώ τζάκι που έκανα το 1999 παρακαλώ, πριν 12 χρόνια, κλειστού τύπου αλλά όχι ενεργειακό, μου κόστισε με πολύ φιλική τιμή, τότε 700,000 δρχ. δηλαδή 2000 ευρώ τότε.

    Οπότε στην πρόχειρη τοποθέτησή σου περι αρχικού κόστους θέρμανσης θα μπορούσαμε να βάλουμε την εξής σειρά
    κλιματιστικό < καυστήρας πετρελαίου/φυσικού αερίου/πελλετς<τζάκι

    Η αντλία θερμότητας είναι ουσιαστικά ένα κλιματιστικό, απλά αντι για εξωτερική μονάδα που ψύχεται/θερμαίνεται απο τον εξωτερικό αέρα, είναι σωληνώσεις (εναλλάκτης) σε βάθος δυο μέτρων στην γή (ή περισσότερο) (μπορεί επίσης ο εναλλάκτης να είναι στο νερό πχ θάλλασα, λίμνη, ποταμό). Δεν ξέρω κόστη, η εσωτερική μονάδα είναι το ίδιο με το κλασσικό κλιματιστικό, οπότε δεν ξέρω να σου πω πόσο περισσότερο επιβαρύνει το κόστος αυτό, φαντάζομαι όχι περισσότερο απο την λύση καυστήρα. Απλά η λύση αντλίας θερμότητας είναι δύσκολο έως αδύνατο να εφαρμοστεί σε αστικά κέντρα, μιας και πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος να θάψεις τον εναλλάκτη. Ενα μοναχικό, μπορεί να έχει μια αυλή να το κάνεις αυτό, σε μια πολυκατοικία πολύ απλά δεν γίνεται.

    ΥΓ. Απο γνωστούς που έβαλαν πρόσφατα τζάκι (δεν μπορείς εύκολα να πείσεις για το αντιοικονομικό του πράγματος) χωρίς αεραγωγούς προς τα δωμάτια (υπέρογκο κόστος όπως καταλαβαίνεις μιας και απαιτεί σοβαρές κατασκευές στο ταβάνι, και κάπως κομψά ώστε να μην φαίνεται το σπίτι εργοστασιακή μονάδα, άρα ακόμα μεγαλύτερο κόστος) μιλάμε για κόστος της τάξεως μόνο το τζάκι < 3000 ευρώ.... Μπορείς να βρείς και στο διαδίκτυο τιμές, και φυσικά για να έχει όλες τις προηγμένες τεχνικές για υψηλή απόδοση, το κόστος ανεβαίνει. (αυτα που λες δεν ισχυουν!)

    ΥΓ. Ακόμα και εαν θεωρήσουμε ότι πχ το κόστος μιας αντλίας θερμότητας είναι διπλάσιο απο το τζάκι, πολύ εύκολα μπορείς να βρείς σε πόσο χρόνο θα έχεις κάνει την σχετική (το ενεργειακο δικο μου κοστιζει 1200 και 3000 ολα με επενδυση ετοιμο για βαψιμο κ η αντλια 30000! Οκ!) απόσβεση της διαφοράς εφόσον έχεις τα μεγέθη κόστους των δυο διαφορετικών λύσεων. Εαν κάποιος φίλος έχει τιμές κόστους υλοποίησης μια λύσης αντλίας θερμότητας, ας μας πεί, για να έχουμε και μια εικόνα κόστους πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ωστόσο η θέρμανση είναι μια λύση μακροχρόνια, οπότε το σημαντικότερο είναι το συνεχές κόστος χρήσης της, απο ότι το αρχικό, εφόσον βέβαια δεν είναι εξωφρενικές διαφορές.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 5 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα; Γιατί κόπιασα και έψαξα πολύ για να τα βγάλω. (τι λες? κοπιασες κ ολας? σε κιλοκαλ θα αναθεροσουν αν ειχες κοπιασει! Που ζεις κυριε? Στο Αμερικκκα???) Οι τιμές κόστους ηλεκτρικού ρεύματος είναι για την ΔΕΗ, όχι εναλλακτικό παροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Βγήκαν απο το επίσημο τωρινό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, που περιλαμβάνει την χρέωση ρεύματος αλλά και όλες τις μεταβλητές χρεώσεις (δίκτυο διανομής κλπ) που βασίζονται στην κατανάλωση ρεύματος και στον ΦΠΑ 9%.

    Το αν δεν δέχομαι αν είμαι λάθος μπορούν να στο πούν και μέλη εδώ στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο νήμα,(στο συγκεκριμενο νημα αν καποιος εχει την υπομονη να σε <διαβασει-μελετησει> θα εξακριβωσει ΑΜΕΣΩΣ ποιθος εχει κολλημα, κατα την γνωμη μου ΕΣΥ)) όπου δέχθηκα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους και έκανα τις σχετικές διορθώσεις μάλλιστα μνημονεύοντας σε κάθε περίπτωση όποιον το ανέφερε. Γιατί έχω τα @@ να παραδέχομαι αν κάνω λάθος κάτι, δεν είμαι αλάνθαστος. (αλλο αλανθαστος κ αλλο ΤΡΑΓΙΚΑ λαθος) Αλλοι έχουν προβλήματα και κολλήματα.
    (κολληματα μπορει να εχει καποιος που την <εφαγε> πριν 12 χρονια παρακαλω, αυτο το καταλαβαινω απολυτα)



    Ποιος εβγαλε αυτο το.. αποφθεγμα anon? Οτι ενεργειακο σημαινει διοχετευση αερα σε αλλους χωρους?? Λοιπον.. εχω διπλωμα ευρεσιτεχνιας εως το 2027 και δεν ανεχομαι τις θεωριες καθε ασχετου πανω στο θεμα. stelios1-tzakiaenergy.blogspot. com δεν θα δεις τιποτα.. σπουδαιο, απλα τ λογου το αληθες. Και ΑΠΑΙΤΩ να τεκμηριωσεις την θεση σου σοβαρα στο οτι ενεργειακο σημαινει και μεταφορα θερμοτητας σ αλλους χωρους! Αυτο θα το απαντησεις ΚΑΘΑΡΑ θα επιμενω να ακουσω απαντηση ωστε να φανεις ποσο εμπαθης εισαι. Θα σε ρωταω καθε μερα ΜΟΝΟΝ σ αυτο, χιλια δυο να λες εγω θα σε ρωταω αυτο! Πως εσυ αυθαιρετα ειπες αυτην την .. αντε να μην το πω. Παιδια.. φιλοι του και μη.. πρεπει να μου απαντησει ΑΚΡΙΒΩς πανω σ αυτο! Οχι σε αλλα κ μπλα μπλα! ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΟΛΩΤΟΥΜΠΕς ΤΩΡΑ!

  4. #169
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ


    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #170
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @stelios2
    Απο την απάντησή σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχεις εύλογο οικονομικό συμφέρον να προωθείς την λύση σου επειδή είναι η δουλειά σου, οπότε απο αυτό και μόνο μπορώ να πώ ότι τα λεγόμενά σου είναι απλά προσπάθεια μαρκετινγκ και προώθησης των προιόντων σου και των ευρεσιτεχνιών και των πατεντών σου. Ο καθένας που έχει λίγο νου και γνώση μπορεί εύκολα να το αντιληφθεί, για όσους δεν, δεν τους λυπάμαι. Χαίρομαι που επιτέλους ξεσκεπάστηκες ότι έχεις οικονομικό συμφέρον απο την προώθηση λύσεων τζακιού.

    Να συμπληρώσω δε, ότι όσοι έχουν τζάκι γνωρίζουν, ότι έχουν απώλεια θερμότητας όταν δεν λειτουργεί, μιας και δεν είναι μονωμένη η τρύπα. Ειναι σαν να έχεις μια ανοιχτή τρύπα με το έξω περιβάλλον, και το κλαπέτο βοηθά ελάχιστα, ακόμα και εαν έχεις τζάκι κλειστού τύπου. Οι απώλειες αυτού του τύπου είναι μούγκα στην στρούγκα. Οποιος έχει τζάκι, ας κάτσει δίπλα του όταν δεν δουλεύει και κάνει κρύο έξω, εκτός απο κάποια πολύ καλά κλειστά, με πάρα πολύ καλή εφαρμογή κλειστού τύπου, θα νοιώσει το κρύο να έρχεται. Το έχω συναντήσει σε όλους εδώ που έχουν τζάκια, και αγαπητέ Στέλιο (και χαίρομαι που ξέρω ότι εισαι απο εδώ Θεσσαλονίκη για να φυλάγομαι ) στο Ρετζίκι που μένω, όλοι, μα όλοι, έχουν τζάκια, και αυτά που ξέρω δεν είναι απο την δική μου μόνο εμπειρία.

    Οσο για τους κωλοτούμπες, τα γραπτά υπάρχουν...

    Συγχαρητήρια με το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Φαντάζομαι ότι έχεις κάνει και εργαστηριακές μετρήσεις που να αποδεικνύουν ότι το σύστημα αυτό δεν είναι μόνο διακοσμητικό

  6. #171
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondark Εμφάνιση μηνυμάτων
    να προσεχεις όταν αγοράζεις να είναι στεγνά με το νερό που τα βρέχουν κάποιοι επιτήδειοι μεγαλώνει το βάρος τους.
    έχω δει να βρέχουν ξύλα με ΑΥΤΌ τον τρόπο

  7. #172
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    anon κανε αλλο θεμα με γενικο τιτλο κατι που να αφορα την ενεργειακη αποδοση γενικα
    συμφωνω μαζι σου οτι εχουν πεσει επαγγελματιες που ψαρευουν κοσμο για να τους φτιαξει ενα τζακι.
    Ελεος πια, κουβεντα κανουμε μεταξυ μας οι ΧΡΗΣΤΕΣ, τι δουλεια εχουν οι επαγγελματιες;

  8. #173
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Oι επαγγελματίες παινεύουν την δουλειά τους, αλλοίμονο, ο παπάς πρώτα ευλογάει τα γένια του. Γιαυτό αγαπητοί μου φίλοι, όπου ακούτε πολλά κεράσια κρατάτε και μικρό καλάθι. Οι φανταστικές ιστορίες οι οποίες δεν επαληθεύονται πουθενά παρα μόνο σε sites τζακάδων (ελληνων και του εξωτερικού) θα πρέπει να σας ψυλιάζουν. Ειμαι απο την φύση μου πάντα σκεπτικιστής, και το ψάχνω με νούμερα, μάλλον θα το έχετε καταλάβει αυτό

    Να προσθέσω ότι εαν είναι μια φορά εύκολο να σε κλέψουν στο πετρέλαιο, είναι 10 στα ξύλα. Και αυτό γιατί για να ξέρεις το βάρος πρέπει να πας με το φορτηγό στην γεφυροπλάστιγγα, όπου και πάλι υπάρχουν μαμουνιές για να δείχνει βαρύτερο. Για να είσαι ακόμη πιο σίγουρος, θα πρέπει να πας το φορτηγό δυο φορές, μια άδειο, να το ζυγίσουν (σιγά μην εμπιστευτείς το δηλωθέν βάρος οχήματος), και στην συνέχεια να πας με το φορτηγό να το γεμίσουν ξύλα, και μετά ξανά να το ξαναζυγίσουν, και μετά στο σπίτι σου. Εκτός του μεγάλου χρόνου που απαιτεί μια τέτοια διαδικασία, που νομίζω σχεδόν κανένας δεν θα την κάνει, είναι και κοστοβόρα, μιας και πρέπει να πληρώσεις και δύο ζυγίσματα.

    Επειτα αναφέρθηκε το "πότισμα" των ξυλων. Σιγά μην πάρετε ξύλα ξερά απο πέρυσι. Οχι μόνο γιατί αποτελεί κόστος στον ξυλοπώλη, να τα έχει αποθηκευμένα ένα χρόνο, να διαθέτει χώρο για την αποθήκευση των φετεινών, και άλλου τόσου για να πουλά τα περυσινα΄, και όλα στεγασμένα για να μην βραχούν απο βροχές. Αλλά και δεν το συμφέρει. Ενα +10% υγρασία είναι χωρίς κόπο άλλα 100 κιλά στον τόνο! Και δεν έχω τους περισσότερους επαγγελματίες πραγματικούς επαγγελματίες. Εδώ στα καύσιμα κλέβει το 99% αποδεδειγμένα, δεν θα γίνουν λαμογιές στα ξύλα που είναι και πιο εύκολα;

    Αρα τα 130 πχ ευρώ που πληρώνετε στον τόνο, είναι στην πράξη περισσότερα, περισσότερα και απο 150. Το πόσο ποικίλει, απο το πόσο σας κλέβουν στο ζύγι, και πόσο στην υγρασία.

    Οσο για τα περι ενεργειακών τζακιών, για να συνεχίσω το ποπ κορν και την κόκα κόλα, όσοι περιμένετε να θερμάνετε σπίτι πχ 100 τμ με ένα τζάκι που θα ανάβει στο σαλόνι, μεγειά σας με χαρά σας. Κάντε και τον θαλαμοφύλακα το βράδυ, γιατί ένα σπίτι που δεν καίει θέρμανση για 6-7 ώρες με εξωτερική θερμοκρασία στους 0 βαθμούς όπως έχω αυτή την στιγμή που γράφω έξω, κατεβάζει την θερμοκρασία του σπιτιού μέχρι και 10 βαθμούς. Βέβαια απο την άλλη αυτό σας κάνει και οικονομία. Εαν είχατε πετρέλαιο/φυσικό αέριο/πέλλετς/κλιματιστικό/αντλία θερμότητας αυτό θα δούλευε συνέχεια μέχρι το πρωί όσο κοιμάστε. Το τζάκι σβήνει, έχετε σκεπαστεί με παπλώματα καλά, και κάνετε και οικονομία στην τσέπη σας, και στο περιβάλλον. Χώρια που εαν η εστία θερμότητας είναι σε ένα σημείο του σπιτιού, δεν θέλει νασαι και επιστήμονας για να καταλάβεις ότι αντιδιαμετρικά μπορεί να έχεις μέχρι και 10 βαθμούς λιγότερο, και εαν είναι δε και μεζονέτα, οι άλλοι όροφοι είναι σχεδόν σαν να μην έχουν θέρμανση. Δυο λύσεις υπάρχουν, ή χρήση αεραγωγών για μεταφορά θερμού αέρα, ή χρήση του κλασσικού συστήματος καλοριφέρ, όπου το νερό θα ζεσταίνεται απο το τζάκι αντι του καυστήρα. Και το ένα και το άλλο απαιτούν επιπλέον σημαντικό κόστος απο το αρχικό του τζακιού, ειδικά δε εαν γίνουν εκ των υστέρων, και όχι όταν το σπίτι χτίζεται ακόμη που είναι πιο εύκολο τότε να γίνουν τέτοιες προσθήκες.

    ΥΓ. Εχω ανοίξει άλλο νήμα με το θέμα του κόστους θέρμανσης με κάθε είδους πρωτογενούς ενέργειας
    Μπορείτε να δείτε εδώ και ας μείνει αυτό το νήμα, μόνο για ότι αφορά τα ξύλα για τζάκια. Κακώς ίσως που δεν το έχω κάνει νωρίτερα αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 04-03-11 στις 03:04.

  9. #174
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Σωστά ας μεταφερθει αλλού .

    Λοιπον "μεσέ " που βρισκουμε στην Αθηνα γιατί ηδη ξεμεινανε απο οξιές οι περισσότεροι και δεν καταβαινω το γιατί

  10. #175
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    anon κανε αλλο θεμα με γενικο τιτλο κατι που να αφορα την ενεργειακη αποδοση γενικα
    συμφωνω μαζι σου οτι εχουν πεσει επαγγελματιες που ψαρευουν κοσμο για να τους φτιαξει ενα τζακι.
    Ελεος πια, κουβεντα κανουμε μεταξυ μας οι ΧΡΗΣΤΕΣ, τι δουλεια εχουν οι επαγγελματιες;


    ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΤΙΠΟΤΑ μονος δουλευω και δοξα τ θεω εχω δουλεια! Τι δουλεια εχει εδω ο ανον φανερος πολεμιος του τζακιου κ του ξυλου?? Με εσκασε με τ ΨΕΥΤΙΚΕΣ πληροφοριες κ μιλησα για τ τι κανω οκ! Τα λογια ειναι λογια, ρωτηστε εναν καθηγητη φυσικης! Δειξτε τα! Κ εγω ΧΡΗΣΤΗΣ ειμαι κυριε.. Το θεμα ειναι ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ κ επειδη ο αλλος ο εξυπνος την εφαγε πριν χρονια ειναι στ μανια.. Ασχετος τελειως (δειξτε τα σ εναν καθηγητη λεω) ρητορευει εδω μεσα κ παραπληροφορει ασυστολα. Με θιγει κοινωνικα επαγγελματικα ακομη κ προσωπικα αυτο!
    Εσυ δειξε τΙ λεει σ εναν καθηγητη φυσικης, σ εναν μηχανολογο δειξε τους πθινακες κ τις τιμες που εχει παραθεσει!
    ΧΡΗΣΤΗΣ ειμαι εδω κ τιποτα αλλο.. Ξερω αρκετα παραπανω και τα ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

  11. #176
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Ε τοτε γιατι δεν βγαζεις τους δικους σου πινακες;

  12. #177
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τοτε γιατι δεν βγαζεις τους δικους σου πινακες;

    Δεν εχω <δικους μου> πινακες. Κανεις δεν εχει. Επισης διαφωνω (δεν μου αρεσει προσωπικα, δεν ειναι κατι που το κατηγορω) στ παραθεσεις. Συζητηση ειναι, διαβαζω κατι πχ τ μαθαινω και λεω την γνωμη μου, αυτο μου αρεσει. Αν εσυ θελεις μπορεις να βρεις να διαβασεις δεν θα στο ορισω εγω. Αν προκειται για ιστορια, η θρησκεια, η πολιτικη πχ διαφορετικα τα γραφει ο καθ ενας ετσι δεν ειναι?
    Αυτα περι ξυλου δεν ειναι ετσι. Αν ψαξεις στ ιντερνετ τωρα παλι τι λενε κ ισχυριζονται κατασκευαστες τζακιων θα διαβασεις αλλη παραπληροφορηση υπερ του ξυλου και θα ειναι κ εκεινα εξ ισου ανεπιτρεπτα. Και για τετοια εχω διαφωνησει αλλου. Με τις υπερβολες τους!
    Ενα τζακι δυσκολα πιανει αποδοση πανω απο 60%, υπαρχουν κ τετοια πολυ ακριβα που ανεβαζουν αποδοση 70-80% αλλα με τελειο ξυλο! Με αυτο το 60% ομως ειναι αυτη τ στιγμη το φθηνοτερο καυσιμο (καυσιμο λεω οχι φθηνοτερη θερμανση).
    Δεν ειναι ομως ευχρηστο, πρεπει να σ αρεσει κ επισης να μην αντικαθιστα πληρως τ κεντρικη θερμανση (εκτος κ αν προκειται για εξοχικο πχ εκει ισως) το τζακι ειναι πρωτογονη κατασκευη, οσο κ αν τελειοποιηθει.. αν θελουμε να παραμενει και τζακι θα υστερει των αλλων τροπων παντα..
    Ενα ενεργειακο ομως σε σπιτι με μεγαλες θερμικες απαιτησεις μπορει να κανει σοβαροτατη οικονομια στ αλλο καυσιμο της κεντρικης θερμανσης. Σ ενα διαμερισμα αναμεσα σε αλλα μεσα στ πολη ομως που πληρωνει μονο 100-150 ευρω τ μηνα για θερμανση δεν θα προσφερει κ πολλα. Ισως και το αντιθετο μαλιστα..

  13. #178
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν κάποιοι είχαν γράψει ότι η μάντρα που πουλάει βρεγμένα ξύλα στην ηλιουπολη κοντά στα πολυκλαδικα-multirama έχουν δίκιο. Αγορασα ένα τόνο μεγάλα κοματια ελιά τον σεπτέμβριο ήταν σούπερ καιγοντουσαν τέλεια (170€ Σεπτέμβριο ο τόνος) Γενάρη πήρα μισό τόνο 18 λεπτά Ελιά που καιγοντουσαν αρκετά δύσκολα δηλαδή χρειαζόταν να συμπληρώσω αλλά στεγνά ξύλα για να στεγνωσουν και να καούν... Από ότι κατάλαβα πούλησαν τα πάντα και πήραν νέα χλωρά/βρεγμένα . Δοκίμασα 200 κιλά (19 λεπτά ανέβηκε η τιμή σε όλα) πεύκα και οξια τα οποία ήταν βρεγμένα αλλά καιγοντουσαν ποιο εύκολα ειδικά το πευκο βέβαια τρόμαξα γιατί κανά 2 κοματια και πεύκα και οξιες ήταν γεμάτο ΤΕΡΜΙΤΕΣ ( δε θέλω να φαντάζομαι τι ζημιά μπορούν να προκαλέσουν, μέχρι και πλαστικό τρώνε...) Πρόσφατα πήρα από την Δάφνη δίπλα στο κλειστό γήπεδο και την πυροσβεστική όπου τα ξύλα ήταν λιγότερο βρεγμένα βέβαια αυτός την ελιά την δίνει 23. Τελικό συμπέρασμα για ενεργειακό τζάκι νομίζω πως το καλύτερο είναι μεγάλα κομάτια ελιάς τα οποία κρατάνε από το βράδυ έως το πρωί και νομίζω πως στην ελιά υπάρχει μικρότερη πιθανότητα για τερμίτες κλπ . Το συμαντικότερο από όλα δεν αγοράζουμε ξύλα τον χειμώνα λόγου ότι ανεβαίνει η τιμή τους και λόγου ότι κατα μεγάλη πιθανότητα θα είναι βρεγμένα η χλωρά.Αν είχα κλασσικό παραδοσιακό τζάκι θα προτιμούσα συνδυασμό ξύλω στη καύση πχ πευκο και ελιά κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 07-03-11 στις 15:47.

  14. #179
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Συμφωνώ ότι είναι κακό να αγοράζεις ξύλα το χειμώνα. Πιο μεγάλη ζήτηση, πιο τσιμπημένες τιμές, αλλά και βρεγμένα, ενώ το καλοκαίρι, πρέπει επίτηδες να τα βρέχει για ναναι με υγρασία, και ειναι πιο εύκολο να το διαπιστώσεις. Ομως γενικώς υπαρχει πρόβλημα χώρου. Σκέψου πχ να αγοράσεις 2 τόνους ή περισσότερο ξυλεία. Που την βάζεις; Εαν δεν έχεις δικό σου μοναχικό σπίτι, ή έστω μαιζονέτα με αρκετό αύλιο χώρο, είναι σχεδόν αδύνατον να βολέψεις ακομα και έναν τόνο μόνο.

  15. #180
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Εχω μεταφέρει 5 τόνους και μιλάμε φρίκη ένας κουτσουρος ηταν ποιο βαρύς απο ενα σακί τσιμέντο
    μέχρι και χώματα είχανε . Βεβαία αυτός έχει 100-110€ το τόνο και εχει τις τιμές λιγο τσιμπημένες σε αλλά στο μαγαζί ωμός δεν τα ποτίζει τα ξύλα απλά τα μισά τα έχει εκτιθέμενα έξω.

    anon το καλοκαίρι έχεις αρκετό χρόνο να σκεφτείς που θα τα βολέψεις σε αντίθεση το χειμώνα είναι εφιάλτης..

    Δεν ξέρω για εσάς άλλα εγώ εχω χώρο για μερικές χιλιάδες τόνους

Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας