Σελ. 9 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 213
  1. #121
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    εδω οπως ειπα ο τονος παει 80-100 αλλα θα μου πεις τα ξυλα το κοβουν απο το βουνο που ειναι 10 χμ.... μακρια.
    επαρχια παντα και μιλαμε για οξιες η αναμεικτα (οχι ελιες)

  2. #122
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    στις πόλεις είναι ακριβότερα. λογικό ειναι να λέει για 180-200 ευρώ τον τόννο ο arkady.

  3. #123
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα! Βρε παιδια, εγω εδω σας βρισκω με 100 ο τονος. Ωραια μεχρι εδω.. Ενα φορτηγο τι κομιστρα θα εχει απο δω εκει??
    anon σ ενα παγωμενο σπιτι αν ανναψει τζακι δεν θα ζεστανει τιποτα. Αυτο λιγο πολυ μας λες με το -10% εως 10% αποδοση. Εγω εχω 145 τετρ σπιτι δευτερο οροφο κ τελευταιο, ξυλινα κουφωματα στις 3 πλευρες λογω βορεινης φατσας και ζεσταινεται με 8-10 τονους ξυλα κ εναν πετρελαιο στα πολλα κρυα κυριως γ τα δωματια. 4 τονους πετρελαιο ηθελα.
    Εφ οσον το τζακι δουλευει σωστα, δεν υπαρχει περιπτωση να το αναψεις και να εχεις χασιμο!
    Κ ο καυστηρας αν ειναι κακοσυντηρημενος 50% αποδοση θα πεσει. Οι τιμες αποδοσης αφορουν τ καυστηρα σε ιδανικη λειτουργια, υπαρχουν μεγαλες απωλειες στ λεβητοστασιο (ολα ζεστοτατα ειναι) και στην μεταφορα της ενεργειας στ χωρο σου! ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ειναι παντα τα νουμερα η παραβλεπουν αλλες παραμετρους σοβαροτατες! Δεν θα ειχαμε μηχανολογους και μελετες τοτε! Η κεντρικη θερμανση ειναι πολυπλευρο πραγμα και οι περισσοτεροι απλα αγοραζουμε μια μαρκα κ ο μαστορας τα συνδεει.
    Το τζακι ειναι ΜΕΣΑ στο σπιτι. Απωλειες και αποδοση βρισκουμε ΜΟΝΟΝ στην εξοδο της καμιναδας οκ!
    Σ εμενα η καμιναδα εχει μιση εως το πολλυ ιση (σε πολυ δυνατη φωτια αυτο) θερμοκρασια με την εξοδο του βαντυλατερ. Το 60% το εχω ηδη απο δω εγω. Ειναι πλεον και η ακτινοβολια (μειωνεται τα πρωτα λεπτα που θα κλεισει τ τζαμι, μετα αφου πυρωσει κ αυτο ακτινοβολει μια χαρα! σημειωνω οτι εχω διαυγες τζαμι κ οχι φυμε κεραμικο). Επιπλεον ακομη ειναι ολος ο ογκος του τζακιου που εκπεμπει με αγωγη οπως ενα μεγαλο σωμα καλοριφερ.
    Τα μπλα μπλα κ διαβασα και ακουσα ειναι ολα περιπου κ αστοχα. Μετρας την καμιναδα, θερμοκρασια-ροη και συγκρινεις αντιστοιχα με την αποδιδουμενη θερμοκρασια-ροη μεσα. Αυτη ειναι η μονη αληθεια! Οσοι μπορειτε κ θελετε να συγκρινετεε το τζακι σας πραγματικα ειναι ο μονος αξιοπιστος τροπος αυτος!

  4. #124
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    κοίτα, τα λίνκς που διάβασα, γιατί δεν έχω κάνει δικές μου μετρήσεις, είναι απο ότι φαίνεται απο έγκυρα sites, και όχι του στυλ blogs/forums όπου ο καθένας γράφει το κοντό του και το μακρύ του. Σαφώς και ο καυστήρας πρέπει να είναι συντηρημένος, σίγουρα ένας μη καλοσυντηριμένος / καλορυθμισμένος καυστήρας θα καίει πολύ περισσότερο. Αλλα στους καυστήρες πετρελαίου και φυσικού αερίου η απόδοση είναι απο 80% και πάνω. Στα τζάκια (και εννοώ πάσης φύσεως τζάκια και όχι σόμπες), αναφέρεται απόδοση πολύ μικρή 20,30 %. Οι σόμπες έχουν 60% στην καλύτερη των περιπτώσεων. Και φυσικά εδώ δεν μιλάμε για σόμπες. Μόνο αυτό αν πάρεις ως παράμετρο θα δείς ότι ακόμη και με τα δικά σου νούμερα, η χρήση ξύλου για την συνολική θέρμανση του σπιτιού είναι ασύμφορη. Μας φαίνεται οικονομικό, γιατί είθισται όταν ανάβουμε τζάκι να μαζευόμαστε εκεί γύρω, αδιαφορόντας για τα άλλα παγωμένα δωμάτια, ενώ όταν καίμε καλοριφέρ περιμένουμε ότι όλα τα δωμάτια του σπιτιού θα είναι το ίδιο ζεστά. Εαν καίμε καλοριφέρ, και έχουμε ένα σώμα, μόνο ένα σώμα, ανοιχτό και τα άλλα κλειστά, ζεσταίνοντας ένα δωμάτιο ή για την ακρίβεια ούτε καν όλο το δωμάτιο, να δείς τι οικονομία κάνεις.

    Επίσης ένα άλλο λάθος που κάνεις είναι που γράφεις ότι αυξάνοντας την υγρασία αυξάνεις την θερμική απόδοση. Αυτό δεν ισχύει απο όπου και να το πιάσεις. Μπορεί να κάνει το ξύλο να καίγεται πιο αργά (για πρέπει πρώτα να αποβάλει την υγρασία του, και το βλέπουμε καθώς καίγεται που βγαίνει το νερό απο τα πλαινά, στα κοψίματα, του ξύλου). Ομως πληρώνεις νερό για ξύλο, και χάνεις ενέργεια, η οποία καταναλώνεται για να διώξει την υγρασία υπο μορφή ατμού. Οι δε θερμίδες που αγοράζεις ειναι λιγότερες μιας και ένα ποσοστό αυτών είναι απλά νερό. Για τον ξυλοπώλη συμφέρει να χει υγρασία και ο πελάτης να είναι παραμυθιασμένος ότι αυτό ειναι καλό. Πουλά νερό για ξύλο!

  5. #125
    Εγγραφή
    13-03-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Philips modem/router
    SNR / Attn
    (dB) / 21.6(dB)
    Μας κουράσατε.
    Πολύ που νοιάζομαι για τις θερμίδες.
    Εγώ ξέρω ότι ένα ξύλο που βγάζει φλόγα μπορεί να σε ζεστάνει τα πρώτα 10 λεπτά της καύσης του και μετά γιόκ, εκτός κι αν βάλεις 3 τέτοια ξύλα, πχ. πεύκο.
    Ενώ αν βάλεις κι ένα κούτσουρο από ελιά όχι μονο θα ανέβει η θερμοκρασία ενός χώρου 40 m2 κατά 2-3 βαθμούς αλλά θα είναι ζεστός ο χώρος και για ώρες!
    Τα περί θερμικών μονάδων είναι κούφια λόγια διότι ο κόσμος δεν τα ξέρει αυτά.
    Αυτό που ξέρει είναι πόσα δίνει για καύση πετρελαίου / φυσικού αερίου και ρεύμα την ώρα που του έρχεται το πεσκέσι.
    Η απορία όμως του θέματος είναι άλλο.
    Τί ξύλα να χρησιμοποιήσει κάποιος σε ένα ενεργειακό τζάκι (ακόμη και σε ενα ανοιχτού τύπου παραδοσιακό λέω εγώ) για να ζεσταθεί το κοκκαλάκι του ανθρώπου.

  6. #126
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    Thessaλλλλoniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    69
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19874/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    7(dB) / 15.5(dB)
    Αγαπητέ Στέλιο, με όλο τον σεβασμό, δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός. Συζήτηση γίνεται. Ο άνθρωπος δεν είπε ότι είναι ειδικός αλλά, όπως κατάλαβα, έψαξε κάποια πράγματα και ανέφερε κάποιες σκέψεις του. Όποιος δει ότι υπάρχει κάποιο λάθος μπορεί να πει τις διορθώσεις του.
    Με όλα αυτά φεύγει η συζήτηση από το θέμα της και γίνεται προσωπική.

    Πχ. εγώ ανέφερα στο ποστ για το φυσικό αέριο λίγα ποστ πιο πίσω ότι μιλάμε για σκέτα btu και όχι /hr αλλά και μια γρήγορη ανάλυση για την αντιστοιχία του αερίου με τα άλλα καύσιμα. Με τα υπόλοιπα χάσαμε το δάσος.

    Για τα τζάκια πχ μπορείς να δώσεις κάποια παραδείγματα που σε δικαιώνουν (πχ. http://www.estianet.gr/index.php/Gri...-products.html)

    Μπορείς ακόμη και εσύ να κάνεις αντίστοιχη ανάλυση με τους δικούς υπολογισμούς.

    Δυστυχώς με τον τρόπο που γράφεις χάνεις το όποιο δίκιο σου.
    Όλα αυτά τα λέω χωρίς κριτική διάθεση αλλά θέλοντας να παρακολουθήσω μια σοβαρή συζήτηση.

    Φιλικά,
    Τρέξτε να φολντάρετε


    Opera 11 και αφήστε τους άλλους να ακολουθούν...

  7. #127
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα! Βρε παιδια, εγω εδω σας βρισκω με 100 ο τονος.
    Η τιμή αυτή για Αθήνα?
    Αν είναι απο Αθήνα, στείλε μου με πμ ποιός ξυλάς πουλάει σε αυτή την τιμή, γιατί με ενδιαφέρει.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  8. #128
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Απο θεσσαλονικη ειμαι.
    Εγω παιδια βλεποντας τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ πινακες του ανον ευγενικοτατα του ειπα να μετατρεψει σε κιλοκαλ να μην μπερδευομαστε (δεν ηθελα αμεσα να του πω..σταματα λες ανοησιες, ελπιζοντας να καταλαβει οτι παραπληροφορει)- ευκολο ειναι μου απαντησε να τα βρεις με ενα κομπιουτερακι! Τα ξερω καλα δεν χρειαζομαι πινακες ανον, αυτα δεν ξερω που τα βρηκες αλλα ειναι ΛΑΘΟΣ σκετες θερμιδες μετραμε! Οχι ανα ωρα!! Σβηστηκαν δικα μου μηνυματα κ εμειναν οι ΚΟΤΣΑΝΕΣ να παραπληροφορουν τον κοσμο! Μου ειναι αδυνατον να συνεχισω εδω μεσα. Συγνωμη για ολα και γεια σας..

  9. #129
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Στέλιο εγω εχω παραδοσιακό ανοιχτό με πυροτουβλα και του εχω ανοιξει 2 τρυπες στο πλαι δεξια οπως βλέπεις την εστία, για καλύτερα λές οτι εχω κανει ?

  10. #130
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο εγω εχω παραδοσιακό ανοιχτό με πυροτουβλα και του εχω ανοιξει 2 τρυπες στο πλαι δεξια οπως βλέπεις την εστία, για καλύτερα λές οτι εχω κανει ?


    Αν δουλευει καλυτερα.. καλυτερα εκανες. Εχεις κανενα προβλημα κ εκανες τις τρυπες? η ετσι?

  11. #131
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλευει καλυτερα.. καλυτερα εκανες. Εχεις κανενα προβλημα κ εκανες τις τρυπες? η ετσι?
    Καπνιζε γιατι εφερα και μαστορα και μου ειπε για τη λαθος γωνια κλισης που ειχε .Ανοιξα τις τρυπες και βελτιωθηκε παρα πολύ η κατασταση και στο τέλος αγόρασα κασετα την εβαλα και ΣΩΘΗΚΑ ΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.
    Τωρα για να μην ξεφυγουμε καιει πολύ καλα την οξιά και αργει με την ελιά η οποία θελει να την γυριζω για να ξαναπαιρνει .Πευκο δεν θα βαλω μεσα στο ενεργειακό

  12. #132
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι είναι ενέργεια.
    1 BTU (british thermal unit) /hr = 252 calories.
    1 Kwh ηλεκτρικού ρεύματος κοστίζει απο 0,09 έως 0,2 ευρώ σχεδόν (ανάλογα με την κατανάλωση).
    1 Kwh = 3413 btu/hr = 860.000 calories
    1 τόνος ξυλείας έχει απο 9 εκ έως 17 εκ btu/hr (ανάλογα με τον τύο ξύλου). τιμή κάπου 100 ευρώ ο τόννος.
    1 γαλόνι βενζίνη (3,785 λίτρα) έχει 125.000 btu/hr τιμή λίτρου 1,52
    1 γαλόνι πετρέλαιο diesel έχει 138.690 btu/hr. τιμή λίτρου 1,2
    1 λίτρο φυσικό αέριο έχει ακριβώς 0,38Κwh ενέργεια δηλαδή 1316 btu/hr, τιμή 0,69 ευρώ το λίτρο

    Ετσι με αυτά τα δεδομένα, μπορούμε να δούμε πόσο μας κοστίζει κάθε μορφής ενέργεια.
    Εχουμε λοιπόν. Για ένα ευρώ πόσες θερμίδες ενέργειας αγοράζουμε;

    1. Ηλεκτρικό ρεύμα (με 0,2 ευρώ την κιλοβατώρα) => 17065 btu/hr / ευρώ
    1α. Ηλεκτρικό ρεύμα, νυχτερινό (0,06 η κιλοβατώρα) => 56800 btu/hr / euro
    2. Ξυλεία (με 100 ευρώ τον τόνο, μέση απόδοση 13 εκ btu o τόννος) => 13000 btu/hr / euro
    3. Βενζίνη (με 1,50 ευρω το λίτρο) => 22000 btu/hr / euro
    4. Πετρέλαιο (με 1,2 ευρώ το λίτρο δηλαδή κόστος πετρελαίου κίνησης) => 30000 btu/hr / euro
    5. Πετρέλαιο ( με 0,68 ευρώ το λίτρο, κόστος πετρελαίου θέρμανσης) => 54000 btu/hr / euro
    6. Φυσικό αέριο => 1900 btu/hr /euro

    Αν έκανα κάποιο λάθος, διορθώστε με (κάτι δεν μου κάθετε καλά με το φυσικο αέριο). Πάντως φαίνεται ότι το ξύλο ενεργειακά δεν είναι καλή επιλογή. Εκτός και εαν βέβαια τα μαζεύεις μόνος σου και σου έρχεται τσάμπα. Η πιο καλή επιλογή είναι το ηλεκτρικό νυχτερινό, μετά το πετρέλαιο.

    Διάβασα τα σχετικά με τις αποδόσεις και το κόστος και νομίζω ότι έχει γίνει ένα λάθος στον υπολογισμό του κόστους για το ξύλο. Οι τιμές για το ξύλο είναι δεκαπλάσιες καθώς είναι 13.000.000 btu o τόνος με κόστος 100 ευρώ
    με αναγωγή στο ευρώ 130.000 btu το κιλό με κόστος 1 ευρώ

    Ξυλεία (με 100 ευρώ τον τόνο, μέση απόδοση 13 εκ btu o τόννος) =>
    130.000 btu/hr /euro και όχι 13000 btu/hr / euro
    Αν τα υπολόγισα σωστά τότε και οι υπόλοιπες αναφορές στο ξύλο θέλουν αλλαγή.

  13. #133
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @jplevri έχεις δίκιο. Επίσης έχει αλλάξει η τιμή του ρεύματος, το νέο τιμολόγιο ευνοεί τους μεγάλους καταναλωτες, μιας και η μέγιστη τιμή φιξάρετε στα 0,081 εαν ξεπερνάς τις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο. Οπως επίσης και της ξυλείας που δεν βρίσκεις κάτω απο 120 ευρώ τον τόννο, Θεσσαλονίκη τουλάχιστον. Ομοίως αναθεωρήθηκαν και οι υπόλοιπες τιμές. Αρα έχουμε....

    τι είναι ενέργεια.
    1 BTU (british thermal unit) /hr = 252 calories.
    1 Kwh ηλεκτρικού ρεύματος κοστίζει 0,09 (μαζί με τον ΦΠΑ)
    1 Kwh = 3413 btu/hr = 860.000 calories
    1 τόνος ξυλείας έχει απο 9 εκ έως 17 εκ btu/hr (ανάλογα με τον τύο ξύλου). τιμή κάπου 120 ευρώ ο τόννος.
    1 γαλόνι βενζίνη (3,785 λίτρα) έχει 125.000 btu/hr τιμή λίτρου 1,62
    Το πετρέλαιο έχει 0,04805 ευρώ/kWh και το φυσικό αέριο 0,03450 ευρώ/kWh (πηγή http://www.polienergy.gr/info.php?ca...95%CE%A1%CE%91)

    Ετσι με αυτά τα δεδομένα, μπορούμε να δούμε πόσο μας κοστίζει κάθε μορφής ενέργεια.
    Εχουμε λοιπόν. Για ένα ευρώ πόσες θερμίδες ενέργειας αγοράζουμε;

    1. Ηλεκτρικό ρεύμα (με 0,09 ευρώ την κιλοβατώρα) => σχεδόν 38K Btu/hr / ευρώ. Με χρήση αντλίας θερμότητας (κλιματιστικά), απόδοση στο 200% κατα μέσο όρο (έχει να κάνει με την θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος, με εξωτερική θερμοκρασία πχ 10 βαθμούς έχουμε απόδοση 300-400%). Αρα μια εκτίμηση κάνουμε ότι έχουμε απόδοση περίπου 76Kbtu/hr/euro ή και περισσότερο.

    2. Ξυλεία (με πχ 130 ευρώ τον τόνο, μέση απόδοση 13 εκ btu o τόννος) => 100 Kbtu/hr / euro (* η θερμική απόδοση της ξυλείας ειναι πολύ μικρότερη στην πραγματικότητα και έχει να κάνει με τον τύπο του τζακιου, 60-70% αποδίδουν οι σόμπες κλειστού τύπου και τα κλειστού τύπου ενεργειακά τζάκια, ενώ τα ανοιχτά χτιστά μπορεί να έχουν και μονοψήφιο ποσοστό απόδοσης.) Αρα με μια απόδοση 50% που είναι για καλά τζάκια και ενεργειακά, η απόδοση που έχουμε στο σπίτι είναι το μισό. Στα άλλα καύσιμα (πετρέλαιο, αέριο) η απόδοση είναι της τάξεως του 85-95%. Στο ηλεκτρικό, η χρήση κλιματιστικών για θέρμανση (ή αντλίας θερμότητας) μπορεί ναναι > 200%. Aπόδοση στην θέρμανση ποικίλει ευρέως απο 10Κbtu/hr/euro έως 60Κbtu/hr/euro στα πολύ καλά ενεργειακά κλειστού τύπου τζάκια.

    3. Βενζίνη (με 1,62 ευρω το λίτρο) => 23,5 Κbtu/hr / euro

    4. Πετρέλαιο θέρμανσης 71Κ btu/hr / euro (σύμφωνα με την ιστοσελίδα που παρέθεσα πιο πάνω) (αρα ο προηγούμενος υπολογισμός δεν ήταν σωστός, πάντα έχει να κάνει με την θερμογόνο δύναμη του κάθε υλικού μιας και αλλάζει ριζικά αυτός ο συντελεστής την τελική απόδοση). Aπόδοση στην θέρμανση κάπου 60Κbtu/hr/euro

    5. Φυσικό αέριο σχεδόν 100 Κbtu/hr / euro. Απόδοση στην θέρμανση κάπου στα 85Κbtu/hr/euro


    Συμπεράσματα. Η φθηνότερη θέρμανση είναι το φυσικό αέριο, και το ηλεκτρικό εαν η εξωτερική δεν πέφτει πολύ χαμηλά (πχ μεγάλες πόλεις) ή η αντλία θερμότητας χρησιμοποιεί την γή, οπότε έχει υψηλό συντελεστή απόδοσης (COP). Μάλιστα στην περίπτωση χρήσης εξωτερικής αντλίας κάτω στην γή για τον εναλλάκτη σίγουρα συμφέρει περισσότερο απο κάθε άλλη λύση, μιας και έχει απόδοση πάνω απο 400%!!!!. Aκολουθούν πετρέλαιο και ξυλεία. Το πετρέλαιο όμως θα ακριβήνει πολύ απο το Οκτώβριο. Εαν βρίσκεις ξυλεία, καλή και όχι ναναι το μισό βάρος νερό και να πληρώνεις νερό, με κόστος κάτω απο 100 ευρώ τον τόννο και έχεις ενεργειακό τζάκι κλειστού τύπου (και όχι απλά κλειστό τζάκι) τότε φαίνεται ως βιώσιμη ίσως επιλογή, αλλά όχι σημαντικά, δεδομένου της πιο καθαρής θέρμανσης που προσφέρει το αέριο και το ηλεκτρικό. Απο κει και πέρα ο καθείς ότι ορέγεται.

  14. #134
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    Thessaλλλλoniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    69
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19874/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    7(dB) / 15.5(dB)
    Anon τα στοιχεία σου για το αέριο και το πετρέλαιο είναι παλιά.

    Τώρα έχουμε πάει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη σε 0,05428 και 0,048186371 αντίστοιχα.

    Για πετρέλαιο με τιμή 0,83 €/λίτρο και θερμογόνο δύναμη 11,9 KWh/lt άρα έχουμε 0,069 ευρώ/KWh

    Για τα ξύλα, τζάκια κτλ. βρήκα και αυτό. Βέβαια είναι από εταιρεία για τζάκια με παλιότερες τιμές και δεν πρόλαβα να το μελετήσω αλλά μπορεί να μελετηθεί και αυτό.
    Τρέξτε να φολντάρετε


    Opera 11 και αφήστε τους άλλους να ακολουθούν...

  15. #135
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    OK, ας αναθεωρήσουμε, καλό είναι να έχουμε ένα πίνακα όσο πιο σωστό γίνεται...

    Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με αντίσταση0,09 ευρώ/Kwh38~1.0~38
    Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με κλιματιστικό0,09 ευρώ/Kwh38~2~76
    Ηλεκτρικό ρεύμα - Γεωθερμική αντλία θερμότ.0,09 ευρώ/Kwh384+152+
    Ξυλεία - Κλασσικό ανοικτό τζάκι130 ευρώ/τόνος100<0,2max 20
    Ξυλεία - Τζάκι κλειστού τύπου130 ευρώ/τόνος100<0,4max 40
    Ξυλεία - Ενεργειακό τζάκι130 ευρώ/τόνος100<0,6max 60
    Ξυλεία - Σόμπα130 ευρώ/τόνος100<0,7 max 70
    Ξυλεία - Πελετ0,22/κιλό92~0,9~83
    Πετρέλαιο Θέρμανσης0,069 euro/Kwh49,5~0,85~42
    Φυσικό Αέριο για Θέρμανση (Τ3)0,050 euro/Kwh68~0,85~58


    Tιμές και διάφορες σταθερές για τους υπολογισμούς

    1 BTU (british thermal unit) /hr 252 calories.
    1 Kwh ηλεκτρικού ρεύματος κοστίζει 0,09 (μαζί με τον ΦΠΑ)
    1 Kwh = 3413 btu/hr = 860.000 calories
    1 τόνος ξυλείας έχει απο 9 εκ έως 17 εκ btu/hr (ανάλογα με τον τύπο ξύλου). τιμή κάπου 120 - 140 ευρώ ο τόννος. πχ δες εδώhttp://www.kastoria4u.gr/news/koinonika/5365-lr-.html

    Το πετρέλαιο έχει 0,069 ευρώ/kWh και το φυσικό αέριο απο 0,049-0,052 euro/Kwh (πηγή εδω για ΑΘήνα και εδώ για Θεσσαλονίκη) άρα μπορούμε να πούμε κατα μέσο όρο κάπου στα 0,050 ευρο ανα κιλοβατώρα. (ευχαριστώ τον φίλο panosaou που επέδειξε τις αλλαγές).
    Συμπεριλήφθηκαν και τα πελετς, που έχουν την μισή θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου, αλλά ελκυστικότερη τιμή. Η καύση τους σε ειδικό καυστήρα υπερυψηλής απόδοσης (όχι τζάκι) για πέλετς (συνήθως ο ίδιος καυστήρας μπορεί να καίει και πετρέλαιο... Τα πελετς είναι προτιμόμενα, μιας και η καύση τους / τροφοδοσία στον καυστήρα είναι αυτοματοποιημένη, και όχι όπως στο τζάκι οπου πρέπει να κάνεις χειροκίνητη αναγκαστικά τροφοδοσία νέων ξύλων προς καύση.


    Συμπεράσματα

    Η φθηνότερη θέρμανση είναι το ηλεκτρικό εαν η εξωτερική θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ χαμηλά (πχ μεγάλες πόλεις) ή η αντλία θερμότητας χρησιμοποιεί την γή, οπότε έχει υψηλό συντελεστή απόδοσης (COP). Μάλιστα στην περίπτωση χρήσης εξωτερικής αντλίας κάτω στην γή για τον εναλλάκτη σίγουρα συμφέρει περισσότερο απο κάθε άλλη λύση, μιας και έχει απόδοση πάνω απο 400%!!!!. Δείτε εδώhttp://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump#Efficiency

    Aκολουθούν φυσικό αέριο και ξυλεία (ειδικά με πελετς). Στην ξυλεία έχουμε ισάξιο κόστος θέρμανσης μόνο με καυστήρες πέλετς ή σόμπες ή υψηλού επιπέδου ποιότητας κατασκευής ενεργειακά τζάκια. Ανοικτά (κτιστά) τζάκια δεν συνιστώνται μιας και δεν θερμαίνουν ικανοποιητικά, ακόμα και κλειστού τύπου αλλά όχι ενεργειακά που εκμεταλλεύονται όλη την θερμικη απόδοση της εστίας.

    Μετά το φυσικό αέριο και ξύλεία (για σόμπες / ενεργειακά τζάκια μόνο) ακολουθεί το πετρέλαιο. Ηδη δηλαδή το πετρέλαιο είναι ακριβή θέρμανση, και θαναι κυριολεκτικά απλησίαστη όταν εννοποιηθεί η τιμή του με το πετρέλαιο κίνησης.

    Τέλος έχουμε την θέρμανση ηλεκτρικού ρεύματος με αντιστάσεις (πάνελς, αερόθερμα, κλπ) λίγο πιο κάτω απο το πετρέλαιο, και τέλος την θέρμανση με ξυλεία σε πιο παραδοσιακές παλαιού τύπου κατασκευές τζακιών.

    Στους υπολογισμούς δεν λήφθηκαν υπόψι τα κόστη υλοποίησης της εκάστοτε λύσης. Μπορεί κάποιοι να πούν ότι κοστίζει πολύ ένα σύστημα αντλίας θερμότητας γεωθερμικό, αλλά κοστίζει επίσης πολύ ένα ενεργειακό τζάκι μαζί με το όλο σύστημα και τους αεραγωγούς για μεταφορά θερμού αέρα σε άλλα δωμάτια χώρους. Σε κάποιες περιπτώσεις κάποιες λύσεις δεν είναι καν εφικτές, πχ σε πόλεις είναι σχεδόν αδύνατη η λύση της αντλίας θερμότητας με γεωθερμικό εναλλάκτη, κάτι όμως που ειναι εύκολα εφικτό σε μονοκατοικίες/μεζονέτες ειδικά στην φάση της ανέργεσης, και σε επαρχικές κωμοπόλεις και χωριά.

    ΥΓ. Εαν έχετε κάποια διαφορά στις τιμές, εξάλλου αλλάζουν πλέον συχνά, παρακαλώ να το αναφέρετε προκειμένου να έχουν όσο το δυνατόν πιο επικαιροποιημένο πίνακα.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 48 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ο πίνακας για τα τζάκια και τις αποδόσεις έχει πολύ "νερό".
    Πρώτα απο όλα η απόδοση του ηλεκτρικού δεν είναι 140% μόνο. Για εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς κελσίου η απόδοση είναι 300-400% ενώ με 5 βαθμούς είναι κάπου στα 200%. Οπότε δυστυχώς το 140% αναφέρεται σε απόδοση όπου η εξωτερική θερμοκρασία είναι στο 0 ή κάτω του μηδενός, κάτι που ειδικά σε πόλεις είναι δύσκολο, και επίσης εαν συμβαίνει είναι ελάχιστες ημέρες του χρόνου και όχι καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία η μέση ελάχιστη είναι 0-5 βαθμοί κελσίου στις ηπειρωτικές και 5-10 βαθμοί κελσίου στις παραθαλλάσιες... Πηγή:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...AF.CE.BC.CE.B1

    Οσον αφορά τα τζάκια, και παντα για τζάκια μιλώντας, η χρήση αυτού που ξέρουμε ως ενεργειακό, δηλαδή κλειστού τύπου, με βεντιλατέρ για εισαγωγή αέρα στον θάλαμο καύσης απο έξω για ισχυρή καύση, και επίσης βεντιλατέρ για απαγωγή θερμοτητας γύρω απο το τζάκι έξω με μορφή θερμού αέρα έχει μια απόδοση κάπου στο 50% (εγώ έβαλα 60%). Πηγή
    Η χρήση σόμπας ειδικά με pellets είναι σίγουρα πολύ πιο αποδοτική, αλλά δεν την έχω υπολογίσει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 27-02-11 στις 10:16. Αιτία: auto merged post

Σελ. 9 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας