Σελ. 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 213
  1. #91
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Ευχαριστώ and64 για την απάντηση: )

    Κι εγώ, ανάμεσα στα ξύλα βάζω είτε αυτούς τους άσπρους κύβους ή κάτι μικρά ξυλαράκια που είναι μόνο για το προσάναμμα.
    ._

    Επίσης έχω παρατηρήσει στη βάση της εστίας.. ανάμεσα στα πυρότουβλα σα να φεύγει ο αρμός..

    Αυτό μπορώ να το φτιάξω μόνη μου; να πάρω υλικό και να συμπληρώσω…..

    Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό σας τζάκι;
    Με την πάροδο φθορά του χρόνου…….
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  2. #92
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ and64 : )

    Κι εγώ, ανάμεσα στα ξύλα βάζω είτε αυτούς τους άσπρους κύβους ή κάτι μικρά ξυλαράκια που είναι μόνο για το προσάναμμα,
    .—

    Επίσης έχω παρατηρήσει στη βάση της εστίας.. ανάμεσα στα πυρότουβλα σα να φεύγει ο αρμός..

    Αυτό μπορώ να το φτιάξω μόνη μου; να πάρω υλικό και να συμπληρώσω…..

    Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό σας τζάκι;
    Με την πάροδο φθόρια του χρόνου…….
    Yπάρχει υλικό και θέλω να πάρω και γω γιατι εχει φύγει αρκετά στην πλάτη, ακριβώς εκεί που "χτυπάει" η φλόγα στο 90% των περιπτώσεων, αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα!
    Λογικά θα μπορείς να το βάλεις μονη σου αλλά περίμενε να σου πει και ο Στέλιος που ειναι ειδήμων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 28-10-10 στις 03:05.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #93
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχει υλικό και θέλω να πάρω και γω γιατι εχει φύγει αρκετά στην πλάτη, ακριβώς εκεί που "χτυπάει" η φλόγα στο 90% των περιπτώσεων, αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα!
    Λογικά θα μπορείς να το βάλεις μονη σου αλλά περίμενε να σου πει και ο Στέλιος που ειναι ειδήμον
    Μακάρι!! διότι δεν είναι εποχές για μαστόρια οπότε ότι περνά από το χέρι μας..
    μιας και από €~€~€~€~€ δώσαμε δώσαμε και τελειώσαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

    So, περιμένουμε Στέλιο! "stelios2" where are you? θέλουμε τα φώτα σου......!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 27-10-10 στις 23:27.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  4. #94
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  5. #95
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά είμαι κατά της χρήσης οινοπνεύματος.. έτυχε όμως και το είδα μια φορά γι` αυτό σας ρωτώ[/QUOTE]


    Γιατι εισαι κατα της χρησης του?? Το οινοπνευμα παιρνει αμεσως φωτια αλλα δεν κανει ευκολα εκρηξη (οπως η βενζινη πχ) ειναι ο πολυς κοσμος μαθημενος στ χρηση του και δεν μυριζει οπως το πετρελαιο.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 11 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι κανουν.. με τσιμεντο ταχειας πηξεως ειναι κ τριμενο πυροτουβλο για αδρανη. Θα ξανα φυγει ομως. Τ πυροτουβλα ξεκολαν παντα με τη θερμοκρασια κ απλα μενουν σφηνωμενα απ τον αρμο, οσο φευγει ο αρμος τοσο κινδυνευει με αποκολληση, προσοχη στ πλατη της εστιας απο χτυπηματα ξυλων. Στοκαρετε συμφωνα με οδηγιες που σιγουρα θα γραφει στ συσκευασια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 28-10-10 στις 23:32. Αιτία: auto merged post

  6. #96
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Φέτος πόσο κοστίζει στα ξύλα ο τόνος?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  7. #97
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    τι είναι ενέργεια.
    1 BTU (british thermal unit) /hr = 252 calories.
    1 Kwh ηλεκτρικού ρεύματος κοστίζει απο 0,09 έως 0,2 ευρώ σχεδόν (ανάλογα με την κατανάλωση).
    1 Kwh = 3413 btu/hr = 860.000 calories
    1 τόνος ξυλείας έχει απο 9 εκ έως 17 εκ btu/hr (ανάλογα με τον τύο ξύλου). τιμή κάπου 100 ευρώ ο τόννος.
    1 γαλόνι βενζίνη (3,785 λίτρα) έχει 125.000 btu/hr τιμή λίτρου 1,52
    1 γαλόνι πετρέλαιο diesel έχει 138.690 btu/hr. τιμή λίτρου 1,2
    1 λίτρο φυσικό αέριο έχει ακριβώς 0,38Κwh ενέργεια δηλαδή 1316 btu/hr, τιμή 0,69 ευρώ το λίτρο

    Ετσι με αυτά τα δεδομένα, μπορούμε να δούμε πόσο μας κοστίζει κάθε μορφής ενέργεια.
    Εχουμε λοιπόν. Για ένα ευρώ πόσες θερμίδες ενέργειας αγοράζουμε;

    1. Ηλεκτρικό ρεύμα (με 0,2 ευρώ την κιλοβατώρα) => 17065 btu/hr / ευρώ
    1α. Ηλεκτρικό ρεύμα, νυχτερινό (0,06 η κιλοβατώρα) => 56800 btu/hr / euro
    2. Ξυλεία (με 100 ευρώ τον τόνο, μέση απόδοση 13 εκ btu o τόννος) => 13000 btu/hr / euro
    3. Βενζίνη (με 1,50 ευρω το λίτρο) => 22000 btu/hr / euro
    4. Πετρέλαιο (με 1,2 ευρώ το λίτρο δηλαδή κόστος πετρελαίου κίνησης) => 30000 btu/hr / euro
    5. Πετρέλαιο ( με 0,68 ευρώ το λίτρο, κόστος πετρελαίου θέρμανσης) => 54000 btu/hr / euro
    6. Φυσικό αέριο => 1900 btu/hr /euro

    Αν έκανα κάποιο λάθος, διορθώστε με (κάτι δεν μου κάθετε καλά με το φυσικο αέριο). Πάντως φαίνεται ότι το ξύλο ενεργειακά δεν είναι καλή επιλογή. Εκτός και εαν βέβαια τα μαζεύεις μόνος σου και σου έρχεται τσάμπα. Η πιο καλή επιλογή είναι το ηλεκτρικό νυχτερινό, μετά το πετρέλαιο.

  8. #98
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    anon ειναι πολυ χρησιμες οι τιμες θερμογονους δυναμης των καυσιμων μπραβο! Κατι μπερδευεις στ μετατροπη και στην ποσοτητα του ενος ευρω.. Το ξυλο παντα συνεφερε στ θεμα κοστους, παντα ειναι φθηνοτερο. Πρακτικα ισχυει μια αναλογια 3 κιλα ξυλο- 1 λιτρο πετρελαιο, αυτο ειναι πολυ <περιπου> λογω της υγρασιας των ξυλων που διαφερει πολυ. Μπορει να ισχυσει το 2-1 εως και 5-1. Ενας μεσος ορος ειναι καπου εκει, ετσι λοιπον με σωστο ενεργειακο τζακι (να δουλευει σωστα) σημερα συμφερει κατα πολυ.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 6 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επισης κατι αλλο να το ξερετε, γιατι πολυ παραπληροφορηση πεφτει.. Στο θεμα μολυνσης του περιβαλοντος το ξυλο ειναι το μονο οικολογικο! Δεν διαταρασει τον κυκλο του ανθρακα στον πλανητη. Τα ορυκτα καυσιμα ευθυνονται και μονον! Ειναι ενεργεια (ανθρακας) που αποθηκευτηκε πριν εκατομυρια χρονια και απελευθερωνουμε ταχυτατα. Η χειροτερη καυση ξυλου ειναι προτιμοτερη οικολογικα απ οποιανδηποτε τελεια καυση ορυκτου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 31-10-10 στις 07:53. Αιτία: auto merged post

  9. #99
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Nα διορθώσω μερικά πράγματα.
    Είτε ξύλο είτε λιγνίτη, και τα δύο επιβαρρύνουν το περιβάλλον με διοξείδιο του άνθρακα, και αυτό ειναι που αποκαλούμε αέριους ρύπους. Βέβαια υπάρχει το γεγονός, ότι για να παραχτεί ένα κιλό ξύλου, κατα την διάρκεια ζωής του δένδρου απορροφήθηκε κάποιο ποσό διοξείδιου του άνθρακα και έγινε οξυγόνο μέσω της φωτοσύνθεσης. Βέβαια και απο την άλλη όλα τα ορυκτα καύσιμα το ίδιο ειναι, είναι ξύλα, δένδρα, φύλλα που πλακώθηκαν εντός της γης, και έγιναν ορυκτά καύσιμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι για να έχεις ξύλα, πρέπει να έχεις δένδρα, άρα δημιουργείς έναν κύκλο ώστε να εξομαλλύνεις την διαφορά. Και το βιοντίζελ το ίδιο ειναι με αυτό το σκεπτικό.

    Επίσης δεν μπερδεύω τίποτα. Με ένα ευρώ πόση ενέργεια αγοράζω; Ειναι απόλυτο αυτό, μετρήσιμο, και μη αμφισβητήσιμο. Αντιθέτως, η καύση του ξύλου είναι η χειρότερη απο άποψη απόδοσης. Το νερό που έχει μέσα (υγρασία) δεν πρέπει να το μετράς θετικά, αντιθέτως αρνητικά, μιας και "τρώει" ενέργεια για να στεγνώσει. Το 3-1 είναι αυθαίρετος κανόνας. Επιπλέον η καύση ξύλου σε τζάκι αποβάλλει σημαντικότατη ενέργεια εκτός του σπιτιού, η τροφοδοσία σημαίνει βγές έξω φέρε ξύλα (απώλειες ενέργειας), και εννοείτσαι ότι εαν αγοράζεις ξύλα είναι η μεγαλύτερη βλακεία (ως προς την οικονομία) που υπάρχει ποτέ. Χώρια που πρέπει οπωσδήποτε κάθε χρόνο να βάφεις το σπίτι γιατί γίνεται σκ@τ@ απο την "καθαρή" ενέργεια του τζακιού και βρωμάει το σύμπαν. Οσο για την ενεργειακή του απόδοση, όποιος κάθεται μπροστά στο τζάκι ζεσταίνεται, ε τότε βάλτε και ένα σώμα καλοριφέρ και καθήστε γύρω του, θα αισθάνεστε το ίδιο ζεστοί και θα κάνετε ακόμη περισσότερη οικονομία.

    Δεν παίρνω τον παράγοντα ρομαντισμού, διάθεσης κλπ που σου προσφέρει ένα τζάκι. εκει πάω πάσο. σε χωριό μεγάλωσα, δίπλα σε τζάκι (που ζέσταινε ένα δωμάτιο)...

    αυτά.

  10. #100
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χώρια που πρέπει οπωσδήποτε κάθε χρόνο να βάφεις το σπίτι γιατί γίνεται σκ@τ@ απο την "καθαρή" ενέργεια του τζακιού και βρωμάει το σύμπαν
    Σωστή η ανάλυση περί τζακιού και απόδοσης αλλά αυτό απο που βγαίνει;; Πρέπει σχεδόν να μην έχει καμινάδα για να καπνιστεί και βρωμάει τόσο πολύ το δωμάτιο!! Στο σπίτι που το καίει αρκετά δεν εχω παρατηρήσει ποτέ κάτι ανάλογο...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  11. #101
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οσο καλή καμινάδα και ναχεις, θα πάρει. αν το καις συνεχώς και βρώμα / κάπνα θα πάρει το σπίτι και μυρωδιά θα έχει. εκτός εαν το καις μια φορά τα χριστουγεννα και μια την πρωτοχρονιά. εκτος και εαν έχεις κλειστού τύπου, στυλ σόμπα, με εξωτερική εισαγωγή αέρα, και πάλι με ένα λάθος κάπνισες το σπίτι ανεπανόρθωτα. σόρρυ παίδες εαν σας χαλάω την φτιάξη, έχω ζήσει τα τζάκια απο τα παιδικά μου χρόνια, δεν μιλάμε για κάτι που είδα χθές.

  12. #102
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο καλή καμινάδα και ναχεις, θα πάρει. αν το καις συνεχώς και βρώμα / κάπνα θα πάρει το σπίτι και μυρωδιά θα έχει. εκτός εαν το καις μια φορά τα χριστουγεννα και μια την πρωτοχρονιά. εκτος και εαν έχεις κλειστού τύπου, στυλ σόμπα, με εξωτερική εισαγωγή αέρα, και πάλι με ένα λάθος κάπνισες το σπίτι ανεπανόρθωτα. σόρρυ παίδες εαν σας χαλάω την φτιάξη, έχω ζήσει τα τζάκια απο τα παιδικά μου χρόνια, δεν μιλάμε για κάτι που είδα χθές.
    Δεν μας χαλάς τίποτα, απλά επειδή δεν εχω ούτε κλειστό τζάκι ούτε το καιω μια φορά το χρόνο (αν έχει κρύο καίει 4ή5 μέρες/βδομάδα 6-10 ώρες και λεω αν εχει κρύο γιατί πέρισυ πχ εκαψε ελάχιστα, δεν παλευόταν!) και δεν εχω παρατηρήσει τόση μαυρίλα κλπ.Για μυρωδιά κλπ καίω κεριά συνήθως και δεν εχω θέμα.
    Αν καπνίσει οκ, αλλά για πόσο θα είναι αυτό; Το παίρνεις είδηση και το μαζεύεις, ανοίγεις παράθυρα...

    Απλά σου λεω τι εχω δει εγώ...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #103
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    anon.
    Αν θες να διορθωσεις κατι αυτο πρεπει να ειναι οι μοναδες σου πρωτα. Μετραμε σε χιλιοθερμιδες εδω κ οχι DTU ωστε να καταλαβαινουν ολοι σωστα. Δεν ειμαστε Αγγλοσαξονες ουτε πελατες εμπορων που διαφημιζουν σ τετοια μοναδα για εντυπωσεις προς τα επανω.
    Με ενα ευρω αγοραζεις 35000 θερμιδες (καθαρες εκτος λανθανουσας) στην χειροτερη περιπτωση. Αυτο που λεω ειναι απολυτο.
    Οχι! Καμια σχεση το ξυλο με τα βιοκαυσιμα! Ειναι μεγαλη συζητηση ομως αυτη, θα πω μονο οτι τα βιοκαυσιμα χρειαζονται μεγαλα ποσα ενεργειας για καλιεργεια και επεξεργασια..
    Σε κατοικια μονη (οχι διαμερισμα) ενα σωστο αεροθερμο τζακι με τις σημερινες τιμες καυσιμων ριχνει το κοστος θερμανσης στο μισο τουλαχιστον. Για αλλον αξιζει η ασχολια για αλλον οχι.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 6 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τι λετε εδω? Οταν μυριζει το τζακι υπαρχει προβλημα!!
    anon οφειλεις να πεις την θερμογονο δυναμη καθε καυσιμου σε χιλιοθερμιδες! Ολοι θα καταλαβουν τοτε ποση αγοραζεις μ ενα ευρω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 31-10-10 στις 22:06. Αιτία: auto merged post

  14. #104
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το άναμμα.. για να βοηθήσουμε τα ξύλα να βγάλουν φλόγα.. αν είναι σωστό να ρίχνουμε οινόπνευμα όπου να ‘ναι μέσα στην εστία; ακόμα και πάνω στα πυρότουβλα;

    Βασικά είμαι κατά της χρήσης οινοπνεύματος.. έτυχε όμως και το είδα μια φορά γι` αυτό σας ρωτώ
    Πολλή προσοχή με τη χρήση μπουκαλιού οινοπνεύματος! Ποτέ δε ρίχνουμε οινόπνευμα απευθείας σε φωτιά ή γενικότερα σε αναμμένο τζάκι (ακόμα και αν πρόκειται μόνο για πυρωμένα κάρβουνα). Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου η φλόγα ακολούθησε τη γραμμή ροής προς το μπουκάλι, έφτασε σε αυτό, ανατινάχθηκε και έστειλε τον άνθρωπο στο νοσοκομείο με εγκαύματα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα σε τζάκι (ή μπάρμπεκιου, πασχαλινή σούβλα κλπ), μόνο πριν ανάψεις τη φωτιά.

    Ο καλύτερος τρόπος να ανάψεις τζάκι είναι με λεπτά ξερά ξύλα ή κουκουνάρια (ανοιχτά και τοποθετημένα με τη μύτη προς τα κάτω), βάζοντας από κάτω τους μερικές τσαλακωμένες (όχι διπλωμένες) εφημερίδες. Για τους αμύητους υπάρχει και το δαδί (ξύλο με ρετσίνι που αρπάζει αμέσως), αλλά όποιος είναι από χωριό το σνομπάρει. Είναι για τους "Αθηναίους".
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #105
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλή προσοχή με τη χρήση μπουκαλιού οινοπνεύματος! Ποτέ δε ρίχνουμε οινόπνευμα απευθείας σε φωτιά ή γενικότερα σε αναμμένο τζάκι (ακόμα και αν πρόκειται μόνο για πυρωμένα κάρβουνα). Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου η φλόγα ακολούθησε τη γραμμή ροής προς το μπουκάλι, έφτασε σε αυτό, ανατινάχθηκε και έστειλε τον άνθρωπο στο νοσοκομείο με εγκαύματα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα σε τζάκι (ή μπάρμπεκιου, πασχαλινή σούβλα κλπ), μόνο πριν ανάψεις τη φωτιά.
    και κάτι ακόμα. Μην χρησιμοποιήσετε βενζίνη. Το πιο πιθανό είναι να πάρετε εσείς φωτιά πριν τα ξύλα κατά το άναμμα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας