Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υποθετικά πάντα:

    Στο σπίτι σας προσπαθεί να μπει ένας κλέφτης, αλλά πέφτει σε ένα τεράστιο λάκκο στην αυλή σας, χτυπάει άσχημα και μένει παράλυτος για όλη του τη ζωή.
    Προφανώς, η αστυνομία θα τον τιμωρήσει για παραβίαση ιδιοκτησίας, αλλά
    α. θα τιμωρήσει κι εσάς επειδή άθελα σας προξενήσατε σοβαρό κακό σε έναν άνθρωπο ή δε θα σας τιμωρήσει επειδή ο λάκκος είναι σε χώρο δικό σας;
    β. Αν είχατε σκάψει το λάκκο επίτηδες για επίδοξους κλέφτες και τον είχατε κάνει επίτηδες επικίνδυνο, αλλάζει κάτι στο ερώτημα α);

  2. #2
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Σε ενδιαφέρει το θέμα από ηθικής πλευράς όπως λέει ο τίτλος ή αν θα τιμωρηθείς όπως λέει το κείμενο;

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περισσότερο ψάχνω να μάθω τι θα έκανε ένας δίκαιος/ψυχρός/σωστός δικαστής, αν αυτό σε βοηθάει. Ίσως και να ήταν ατυχής ο τίτλος.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Αν ο λάκκος είναι σε στυλ "παγίδα" δηλαδή πρόχειρα καλυμμένος ,έχεις ευθύνη ,εαν είναι σε μη περιφραγμένο χώρο ακάλυπτος ή μη πάλι έχεις ευθύνη ,εάν είναι σε περιφραγμένο χώρο και εμφανής (μη καλυμμένος) δεν έχεις καμία ευθύνη.

  5. #5
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Βάζω προειδοποιητική πινακίδα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΑΚΚΟΣ" και τον καλύπτω.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διατύπωση 1: Αν πεθάνει κάποιος εισβολέας μέσα στο σπίτι σου από κάποιο εμπόδιο, τιμωρείσαι; Κι έχει σημασία αν ήταν αυτό τυχαίο εμπόδιο ή παγίδα;
    Διατύπωση 2: Αν κάποιος σπάσει τα μούτρα του μπουκάροντας στο σπίτι μου από κάτι που παράτησα στη μέση θα φταίω εγώ; Αν είχα στήσει ένα όπλο μπροστά από τη πόρτα, αλλάζει το πράμα;

    Δε ρωτάω γιατί αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στην πραγματικότητα, αλλά εντελώς υποθετικά, γιατί, με αφορμή μια συζήτηση, μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις των άλλων, γιατί φαίνεται να μην είναι περίπτωση άσπρου-μαύρου.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    - Η οπλοφορια χωρις αδεια τιμωρειται
    - Η οπλοχρησια τιμωρειται ετσι κι αλλιως και ιδιως οταν το οπλο ειναι χωρις αδεια
    - Η προμελετημενη χρηση οπλου( παγιδα ) ενιοτε κανει τον δικαστη να σου κοβει το κεφαλι
    - Η παγιδευση γενικα ειναι καθαρα προμελετη και τιμωρειται αυστηρα. Ακομα και οταν προκειται για κηνυγι και θηραματα, ποσο μαλλον για ανθρωπους.
    - Η αμελεια, πχ ενα γεματο οπλο στο σπιτι σου για το οποιο και εχεις αδεια, και παλι τιμωρειται καθως δεν ελαβες μετρα ασφαλειας
    - Εαν καποιος παραβιασει τον χωρο σου και παθει κατι μεσα σε αυτον και παλι θα κληθεις να αποδειξεις οτι ηταν ενα τυχαιο συμβαν αλλα και το οτι δεν ησουν αμελης.

    Το ολο ζητημα οπως το θετεις, σαφεστατα δεν ειναι ηθικο αλλα καθαρα νομικο και σιγουρα η περιγραφη σου δεν αναζητα "τυχαια" συμβαντα αλλα προμελετημενα και το πως θα καταφερεις να αποφυγεις την ευθυνη αρα και την τιμωρια. Κατι εξ ορισμου κατα τη γνωμη μου, τιμωρητεο. Για παραδειγμα η αρχικη αναφορα για τον "λακκο-παγιδα για τους κλεφτες" θα οδηγουσε σε μια ερωτηση του δικαστη σου, οπου και σιγουρα θα βρεθεις ενωπιον του, του στυλ "και τι θα γινοταν εαν στον λακκο επεφτε μεσα ενα παιδι ή ο ανυποψιαστος ταχυδρομος που θα σου εφερνε την αλληλογραφια; ". Και η απαντηση δεν θα ηταν καθολου ευκολη φανταζομαι.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Στην περίπτωση που έχεις γεμίσει απέξω το σπίτι επιγραφές του στυλ "κίνδυνος θάνατος", νάρκες, ο σκύλος τρώει τρεις για πρωινό και τέτοια είσαι καλυμμένος? (Ερώτηση).

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που έχεις γεμίσει απέξω το σπίτι επιγραφές του στυλ "κίνδυνος θάνατος", νάρκες, ο σκύλος τρώει τρεις για πρωινό και τέτοια είσαι καλυμμένος? (Ερώτηση).
    Νομικος δεν ειμαι αλλα με τα παραδειγματα που ισχυουν για την ληψη πλανων μεσω καμερας και μαλιστα σε εσωτερικους χωρους αλλα και με την προειδοποιηση πως μια κληση θα καταγραφει και μαλιστα με την επισημανση "για την δικη σας ασφαλεια", υπαρχει ρητη και προφανως νομικη υποχρεωση και δεν αφηνεται στην κριση του καθενος. Απο εκει και περα ολα εχουν ως γνωμονα την λογικη και στηριζονται και στην κριση του δικαστη. Ο οποιος και κρινει πραγματικα και στηριγμενα δεδομενα, με αρχη και παλι την κοινη λογικη. Για παραδειγμα ενας λακκος ικανος να προκαλεσει βλαβη, θα πρεπει και να τεκμηριωθει για ποιο λογο σκαφτηκε, αφεθηκε ανοιχτος και μαλιστα χωρις μετρα ασφαλειας. Αλλα ποια μετρα ειναι ικανα να προστατεψουν ολο τον κοσμο εκτος απο εναν κλεφτη ; Για αυτο και ολα τα θεμιτα και νομιμα μεσα που ασφαλιζουν μια περιουσια ειναι παθητικα και κανενα ενεργητικο, οπως για παραδειγμα ειναι ενεργητικη μια παγιδα.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον παίζει δόλος για πρόκληση σωματικής βλάβης (λάκκος τοποθετημένος και καμουφλαρισμένος) έχω μια αίσθηση πως δεν παίζει η νόμιμη άμυνα κλπ. Σκυλί ΟΚ αλλά με προειδοποίηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #11
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Θεϊκό.

    Όταν λέμε λάκος, εννούμε τάφρος, α-λα μεσαίωνας, κάστρα και πολιορκητές φάση;


  12. #12
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Όπως λέει και το κλασικό σήμα..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  images.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  18,3 KB 
ID: 125618

    είμαι καλυμμένος ?
    Πάντως πέραν του νομικού θέματος, εξετάζοντάς το ως ηθικό ζήτημα, δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να αφήσω εγώ απροστάτευτο τον εαυτό μου και την οικογένειά μου, για να μην πάθει κάτι ο υποψήφιος κλέφτης/απατεώνας. Δηλαδή ΑΝ πίστευω ότι μπορεί να μπει κάποιος σπίτι μου, προφανώς δεν ξέρω αν θα μπει για να μου πάρει απλά κάποια λεφτά, ή αν θα βιάσει τη γυναίκα μου, ή αν θα κάνει κακό στο παιδί μου.. (ναι , μπορεί να υπάρχουν πιθανότητες, αλλά σε τέτοια ζητήματα ακόμη κι ελάχιστες πιθανότητες σε νοιάζουν). Οπότε ΑΝ μπορούσα (που δε μπορώ) να βάλω ας πούμε ηλεκτροφόρο σύρμα από γύρω, δε θα'βαζα μην τυχόν κάνω κακό σε κάποιον που σίγουρα θέλει να κάνει κακό σε μένα, απλά δεν ξέρω σε ποιό βαθμό??? δε νομίζω..

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετικά πάντα:

    Στο σπίτι σας προσπαθεί να μπει ένας κλέφτης, αλλά πέφτει σε ένα τεράστιο λάκκο στην αυλή σας, χτυπάει άσχημα και μένει παράλυτος για όλη του τη ζωή.
    Προφανώς, η αστυνομία θα τον τιμωρήσει για παραβίαση ιδιοκτησίας, αλλά
    α. θα τιμωρήσει κι εσάς επειδή άθελα σας προξενήσατε σοβαρό κακό σε έναν άνθρωπο ή δε θα σας τιμωρήσει επειδή ο λάκκος είναι σε χώρο δικό σας;
    β. Αν είχατε σκάψει το λάκκο επίτηδες για επίδοξους κλέφτες και τον είχατε κάνει επίτηδες επικίνδυνο, αλλάζει κάτι στο ερώτημα α);
    αν είχες σκάψει το λάκκο επίτηδες και στο τέλος θάψεις τον κλέφτη μέσα δεν θα σε τιμωρήσει κανείς γιατί δε θα σε βρει κανείς

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΛΗΜΜΑ...55 ΙΝΤΣΩΝ....
    Από ILIOSX στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-13, 00:46
  2. TG-582n και 585ν7 δίλημμα
    Από christosjr1 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 11:25
  3. ΔΙΛΗΜΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ RAM ΓΙΑ ΝΕΟ PC
    Από mr_element στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 21:22
  4. ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ
    Από johninio στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 02:21
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 00:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας