Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 213
  1. #196
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας επανελθουμε λοιπόν στο θέμα μας .Δρυς πιστευετε οτι ειναι καλύτερο για ενεργειακό τζάκι ?
    Ειναι απο τα καλύτερα ξύλα. Λένε επίσης και για ελιά, εχω κάψει πολύ ελιά, αλλά όχι ξερή, φρεσκοκομμένη. Πάντα την έβαζα μετά, πρώτα έκαιγα άλλα ξύλα ξερά, εκανε το χαρακτηριστικό να βγάζει την υγρασία / νερό απο τα κοψίματα, αλλά στην συνέχεια καιγόταν ωραία και κρατούσε αρκετή ώρα (ίσως λόγω της υγρασίας). Οι δρυς καίγονται πολύ δυνατά, αλλά γρήγορα. (σε γενικές γραμμές όταν καίω τζάκι το μπουμπουνίζω, δεν το σιγοκαίω).

  2. #197
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Η Ελιά απ οτι καταλαβα ειναι να την βάλεις τελευταία και να πας να κοιμηθείς ενω αμα θες αμεση ζέστη το μπουμπουνιζεις με δρυς .

    Παντως τα τελευταία μου ξυλα οξιά που εχω βγαζουν μπλε φωτιά που σημαινει υγρασία και βλέπω να τα σταματαω να στεγνωσουν μεχρι τον επόμενο χειμωνα και να παω να παρω λίγα δρυς

  3. #198
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Η μπλε φλογα εχω τ εντυπωση οτι σημαινει και καλη καυση (μπορει να ναι κ αλλιως βεβαια) τα καλυτερα ξυλα που εχω καψει παντως ηταν εφετος (διαφορα ξυλα δεν ηξερα τ ειναι το καθ ενα ακριβως) κ ηταν ξεβρασμενα απ τ.. θαλασσα. Πηγα να παρω ενα τροχοσπιτο τ Σεπτεμβριο, ειχε προηγηθει μπουρινι και μαζεψα μια καροτσα (φορτηγακι). Μου ειπαν οτι δεν κανουν επειδη ειναι τ αλατι κα τετοια αλλα τελικα ηταν τα πιο τελεια ξυλα! Παναλαφρα κ ομως εβγαζαν φλογα και κρατουσαν και παρα πολυ καλη καρβουνια, δεν εχω καψει καλυτερα..

  4. #199
    Εγγραφή
    16-05-2007
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    Η ελιά πράγματι είναι από τα καλύτερα ξύλα για τζάκι.. Βάζω ένα κούτσουρο το βράδυ και το πρωί έχει κάρβουνα για να βάλω το επόμενο (σε κλειστό τζάκι)..
    Επίσης, πολύ καλό ξύλο έχει και η πορτοκαλιά..

  5. #200
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπλε φλογα εχω τ εντυπωση οτι σημαινει και καλη καυση (μπορει να ναι κ αλλιως βεβαια) τα καλυτερα ξυλα που εχω καψει παντως ηταν εφετος (διαφορα ξυλα δεν ηξερα τ ειναι το καθ ενα ακριβως) κ ηταν ξεβρασμενα απ τ.. θαλασσα. Πηγα να παρω ενα τροχοσπιτο τ Σεπτεμβριο, ειχε προηγηθει μπουρινι και μαζεψα μια καροτσα (φορτηγακι). Μου ειπαν οτι δεν κανουν επειδη ειναι τ αλατι κα τετοια αλλα τελικα ηταν τα πιο τελεια ξυλα! Παναλαφρα κ ομως εβγαζαν φλογα και κρατουσαν και παρα πολυ καλη καρβουνια, δεν εχω καψει καλυτερα..
    Εχεις δίκιο, η μπε φλόγα είναι πιο καλή. Στο ορατό φασμα το μπλε σημαίνει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την κόκκινη.

    Περισσότερα για ξύλα και υγρασία http://www.estianet.gr/index.php/%CE...9%CF%82/5.html

    Πόσα ξύλα πρέπει να κάψω http://www.alexandrostzakia.gr/%CE%B...83%CE%B1%CF%82

    Τι είδους ξύλα http://kausoksila-eleusina.gr/%CE%BA...85%CE%BB%CE%B1

    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς συνδυασμό με μπρικέτες. Επειδή δεν μπορείς να βρεις ξερά ξύλα τον χειμώνα και οπως διαβασες απο τα παραπάνω δεν υπάρχει θερμογόνος δύναμη μεγάλη τότε συνιστώ να αγοράζεις ξερά ξύλα το καλοκαίρι και να τα καις σε συνδυασμό με μπρικέτες ώστε σου κρατήσουν... Περισσότερα στο http://www.mpriketes.gr

    Προσοχή: η θερμική απόδοση των φρεσκοκομένων ξύλων είναι κάτω από το 50%. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pilnik : 08-10-12 στις 14:02.

  6. #201
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απο τα καλύτερα ξύλα. Λένε επίσης και για ελιά, εχω κάψει πολύ ελιά, αλλά όχι ξερή, φρεσκοκομμένη. Πάντα την έβαζα μετά, πρώτα έκαιγα άλλα ξύλα ξερά, εκανε το χαρακτηριστικό να βγάζει την υγρασία / νερό απο τα κοψίματα, αλλά στην συνέχεια καιγόταν ωραία και κρατούσε αρκετή ώρα (ίσως λόγω της υγρασίας). Οι δρυς καίγονται πολύ δυνατά, αλλά γρήγορα. (σε γενικές γραμμές όταν καίω τζάκι το μπουμπουνίζω, δεν το σιγοκαίω).
    Μήπως μπερδεύεις τον δρυ με την οξυά; Ο δρυς είναι βαρύ ξύλο, καιγεται αρκετά αργά, περίπου όσο η ρίζα ελιάς.
    Εχω παραθέσει κάποια link παραπάνω. Η υγρασία φευγει απο το ξύλο παιρνοντας την θερμότητα π.χ από τα παραγόμενα ξύλα. Ετσι το ξύλο θα καεί το ίδιο περίπου γρήγορα (εφοσων πιασει η φωτιά) αλλά με πολλή λίγη θερμότητα στο χώρο

  7. #202
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pilnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως μπερδεύεις τον δρυ με την οξυά; Ο δρυς είναι βαρύ ξύλο, καιγεται αρκετά αργά, περίπου όσο η ρίζα ελιάς.
    Εχω παραθέσει κάποια link παραπάνω. Η υγρασία φευγει απο το ξύλο παιρνοντας την θερμότητα π.χ από τα παραγόμενα ξύλα. Ετσι το ξύλο θα καεί το ίδιο περίπου γρήγορα (εφοσων πιασει η φωτιά) αλλά με πολλή λίγη θερμότητα στο χώρο
    Μπορεί να έχεις δίκιο για την δρυ. Για την υγρασία αυτό το πράγμα λέω και εγώ. Η θερμογόνος δύναμη του ξύλου, εφόσον υπάρχει αρκετή υγρασία, δεν αποδίδεται στον χώρο όπως θα έπρεπε, μιας και σημαντικό ποσοστό αυτής αναλώνεται στην ατμοποίηση της υγρασίας.

  8. #203
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Δηλαδή αμα κάποιος εχει ξερή κατάξερη οξια και την κάψει δεν θα εχει θερμαντική δυναμη ?

  9. #204
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Θα εχει και θα παρα εχει θερμαντικη δυναμη η οξια! Ολα τα ειδη ξυλων εχουν την ιδια θερμογονο (οι παρεκλισεις τους σε αυτο ειναι αμελητεες σε σχεση με τις διαφορες λογω υγρασιας) δυναμη ανα βαρος, ανα κιλο δηλαδη. Αλλην διαχειρηση θελει το ελαφρυ μαλακο ξυλο που καιγεται γρηγορα και αλλη το σκληρο και βαρυ. Η ξερη καταξερη οξια θα καει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο τζακι, αν προκειται ομως για σωστο τζακι με πορτα και το ρυθμισεις σωστα θα εχεις τελεια αποδοση..
    Αν αγορασουμε φρεσκα ξυλα αργα, ειναι προτιμοτερη η οξια διοτι μπορει να στεγνωσει παρα πολυ γρηγορα, αντιθετα ο μεσες φρεσκος θελει παααρα πολυ χρονο, χανουμε στο ζυγισμα στ φρεσκο αλλα χανουμε πολυ περισσοτερο κατα την καυση.
    Τελευταια βγηκε οδηγια να πωλουνται ανα ογκο τα ξυλα, στην περιπτωση αυτην αγοραστε βαρια ξυλα πχ μεσε και να ειναι και κομενα κοντα (παρτε μεσε πχ κομενο για σομπα) ωστε να εχουν μικροτερα κενα στ συσκευασια τους. Αντιθετα αν αγοραζα με βαρος θα προτιμουσα (δεν υπαρχουν βεβαια) λευκες και πευκα κ οτι αλλο ειναι ελαφρυ.. Θα αγοραζα οξια δηλαδη.

  10. #205
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εχει και θα παρα εχει θερμαντικη δυναμη η οξια! Ολα τα ειδη ξυλων εχουν την ιδια θερμογονο (οι παρεκλισεις τους σε αυτο ειναι αμελητεες σε σχεση με τις διαφορες λογω υγρασιας) δυναμη ανα βαρος, ανα κιλο δηλαδη. Αλλην διαχειρηση θελει το ελαφρυ μαλακο ξυλο που καιγεται γρηγορα και αλλη το σκληρο και βαρυ. Η ξερη καταξερη οξια θα καει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο τζακι, αν προκειται ομως για σωστο τζακι με πορτα και το ρυθμισεις σωστα θα εχεις τελεια αποδοση..
    Αν αγορασουμε φρεσκα ξυλα αργα, ειναι προτιμοτερη η οξια διοτι μπορει να στεγνωσει παρα πολυ γρηγορα, αντιθετα ο μεσες φρεσκος θελει παααρα πολυ χρονο, χανουμε στο ζυγισμα στ φρεσκο αλλα χανουμε πολυ περισσοτερο κατα την καυση.
    Τελευταια βγηκε οδηγια να πωλουνται ανα ογκο τα ξυλα, στην περιπτωση αυτην αγοραστε βαρια ξυλα πχ μεσε και να ειναι και κομενα κοντα (παρτε μεσε πχ κομενο για σομπα) ωστε να εχουν μικροτερα κενα στ συσκευασια τους. Αντιθετα αν αγοραζα με βαρος θα προτιμουσα (δεν υπαρχουν βεβαια) λευκες και πευκα κ οτι αλλο ειναι ελαφρυ.. Θα αγοραζα οξια δηλαδη.
    Διάβαζα σε ένα site ότι ειδικά για ενεργειακό τζάκι τα πεύκα και ελιές καλό να αποφεύγονται γιατί κάτι μένει στην καμινάδα και αυτό βοηθάει να πάρει φωτιά η καμινάδα...
    Εγώ πάντως πεύκο δε ξαναπαίρνω γιατί τελευταία φορά που είχα πάρει είχε γεμίσει ο τόπος τερμίτες και είχα άγχος μη πέσει κανείς στο σπίτι και χαλάσουν τα έπιπλα...

  11. #206
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ε ναι εχει ρετσινι τ πευκο, ομως ειναι και απ αυτα με τ μεγαλυτερη θερμογονο ανα κιλο. Μακαρι να εβρισκα να αγοραζα πευκο, ειναι κ ελαφρυ και καιγεται και φρεσκο κτλ, οσο για τ καπνοδοχο την καθαριζω τακτικα.

  12. #207
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στέλιο, κι εμένα μου αρέσει το πεύκο, παίρνει εύκολα (για μένα τον ατζαμή είναι σημαντικό) και κάνει μεγάλη, ωραία φλόγα, αλλά καίγεται πολύ γρήγορα, πρέπει να το ταϊζεις συνέχεια. Ωραίο για εφέ, αλλά όχι για να ζεσταθείς για ώρες, πόσο μάλλον για να το αφήσεις για τη νύχτα. Γιατί δεν βρίσκεις όμως; Εδώ κάτω είναι ευκολόβρετο, έχω την εντύπωση.

  13. #208
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ε εδω 25 χιλ δυτικα θεσνικης ειναι πεδιαδα, φερνουν δρυ και οξια, πευκα δεν εχω δει να πουλανε. Αμα ειναι σωστο με πορτα κλεινεις τ κλαπε τ αερα και καιγεται σιγα.

  14. #209
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί εκτός θέματος αλλά είναι σχετικό με τις συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν.

    Προσπαθώ να φτιάξω ένα spreadsheet στο GDrive (public) για τις χρεώσεις της ΔΕΗ σε ΟΛΑ τα πιθανά σενάρια.

    Μονοφασικό/τριφασικό
    ΚΑΙ
    Γ1/Γ1Ν

    Έχω ήδη κολλήσει στην αρχή....

    Απο εδώ
    http://www.dei.gr/Documents2/TIM%20X...E%A3%CE%97.pdf

    Ποιός πίνακας ισχύει?
    Ο 1ος τα έχει συγκεντρωτικά ενώ ο 2ος αναλυτικά?

    Έχει φτιάξει κανείς ( anon ) κάτι παρόμοιο να το ενημερώσω?


    Ο λόγος είναι ο υπολογισμός της πιο συμφέρουσας λύσης για σπίτι.
    Δεδομένου ότι οι απαιτήσεις για 3φασικό είναι στο όριο και πάλι οι "νυχτερινές" ώρες δε συμπίπτουν με το πρόγραμμα της οικογένειας.

  15. #210
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Σε κάθε περίπτωση, το "νυχτερινό" συμφέρει ακόμα και εαν κάνεις μικρή σχετικά κατανάλωση σε αυτό. Μην ξεχνάς ότι όποια κατανάλωση και εαν κάνεις στο νυχτερινό, εαν δεντο είχες, θα πήγενε στο κανονικό τιμολόγιο, και αφού πάει κλιμακωτά, θα πήγενε στην μεγαλύτερη χρέωση που είχες.

    Οσο για τον προγραμματισμό, μπορεις να κάνεις μερικά πράγματα. Θέρμανση το βράδυ του σπιτιού πχ με κλιματιστικό. Μπορείς να βάλεις χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο (ρούχων και πιάτων), εαν δεν έχουν τέτοια δυνατότητα, βάζεις να ξεκινήσει η πλύση, και αμέσως πατάς τον χρονοδιακόπτη που θα ξεκινήσει πχ μετα απο 6-7 ώρες (μέσα στην νύχτα, με το νυχτερινό). Υπόψιν επίσης ότι νυχτερινή χρέωση κατα την διάρκεια του χειμώνα (απο Νοέμβριο έως Μάιο) έχει και απο τις 15:00 έως 17:00

Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας