Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλή προσφορά θα ήταν μειωμένη τιμή για όλη τη διάρκεια φοίτησης. Η έστω για 1-2 χρόνια. Τώρα να γλιτώνεις 30Ε σε ενα εξάμηνο και μετά να πληρώνεις παραπάνω λόγω A/V είναι κοροιδία.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Δε πιστεύω ότι μπορεί να δώσει τη σύνδεση πιο κάτω από 15€. Ήδη είναι αρκετά χαμηλά.

    Με το AV απλά προσπαθεί να διαφοροποιηθεί και να δώσει κάτι παραπάνω. Εγώ έτσι το εκλαμβάνω και καλό το βρίσκω.

    Επίσης, στο πακέτο αυτό περιλαμβάνεται και η δυνατότητα πρόσβασης από forthnet hotspots που δεν έχουν οι άλλοι και δεν είναι και λίγα αυτά. Θυμάμαι όταν εγώ ήμουν φοιτητής ότι το έψαχνα το ρημάδι το wifi όταν πήγαινα για κανα καφέ μετά τη σχολή και ποτε δε βρήκα. Εγώ αυτό θα διαφήμιζα αν ήμουν στη θέση τους. Πραγματικά το θεωρώ σημαντική διαφορά από τον ανταγωνισμό.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εγώ παλι βρίσκω θετικό το γεγονός ότι όλοι οι πάροχοι έχουν αρχίσει και ξαναδιαφημίζουν καλές υπηρέσίες για φοιτητές γιατί έιχε πέσει λίγο το θέμα. Πιο πολύ μου αρέσει αυτό που λέει: πρόσβαση στις βιβλιοθήκες, πράγμα που γινόταν μόνο μέσω πανεπιστημίου.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    2ο βαγόνι Οδοντωτού
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    52/12
    Router
    ZyXEL P-870HW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως όλοι οι πάροχοι τα ίδια δίνουν πλέον για φοιτητές, όσον αφορά τις τιμές, δεδομένου ότι πλέον τα πακέτα που είναι μόνο Internet έχουν πέσει πολύ παντού (εκτός του ΟΤΕ νομίζω).
    Αυτήν τη στιγμή στη δράση Δίοδος συμμετέχουν οι HOL, OTE, TEE και Wind, με τις εξής προσφορές:

    HOL - 6/1 (10,23 €/μήνα, για 12 μήνες) και 24/1 (15,40 €/μήνα, για 12 μήνες)
    ΟΤΕ - 2/0,25 (12,30 €/μήνα, για 12 μήνες) και 24/1 (16,43 €/μήνα, για 12 μήνες)
    ΤΕΕ - 2/0,25 (144 €/12μηνο, ή 12 €/μήνα) και 8/0,375 (180 €/12μηνο, ή 15 €/μήνα)
    Wind - Παρέχει πρόσβαση στο Internet μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας της (HSDPA-Mobile)

    Όπως λοιπόν διαπιστώνει κανείς,
    α) δεν προσφέρουν όλοι οι πάροχοι εκεί έξω πρόσβαση ADSL με προνομιακές χρεώσεις για φοιτητές,
    β) για ADSL γραμμή 24/1, το κόστος είναι 15,40 €/μήνα (HOL) ή 16,43 €/μήνα (ΟΤΕ).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδέα να συνδυάζει την προσφορά αυτή με κάτι άλλο, απλά και μόνο για να δίνει και πακέτα στο ΔΙΟΔΟΣ (δίνοντας και πρόσβαση σε βιβλιοθήκες χωρίς να χρειάζεται VPN), μάλλον καλό είναι. Τουλάχιστον είναι κάτι παραπάνω από το απλό πακέτο.
    Η Forthnet δεν συμμετέχει στη δράση Δίοδος, επομένως η IP που παρέχεται μέσω της υπηρεσίας της είναι της Forthnet και όχι ακαδημαϊκή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το antivirus κι εγώ άχρηστο το βρίσκω, καθώς προσωπικά είμαι της άποψης ότι ένα personal firewall καλά ρυθμισμένο και απενεργοποίηση javascript στις σελίδες κάνει μια χαρά δουλειά.
    Συμφωνώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάρη μας κάνει!!!!!
    Κάθε άλλο, οι εν δυνάμει μελλοντικοί πελάτες της (θα) της κάνουν χάρη, δεδομένου ότι παρέχονται ήδη φθηνότερες υπηρεσίες μέσω της δράσης Δίοδος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε πιστεύω ότι μπορεί να δώσει τη σύνδεση πιο κάτω από 15€. Ήδη είναι αρκετά χαμηλά.
    Για την ακρίβεια, δεδομένης της 12μηνης δέσμευσης, η εν λόγω προσφορά τής Forthnet έχει κόστος 15 €/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες, 25,74 €/μήνα για τους υπόλοιπους 6 μήνες. Δηλαδή, κατά μέσο όρο, 20,37 €/μήνα.
    Με τον ανταγωνισμό να δίνει περίπου 5 €/μήνα φθηνότερα, αξίζει να το ξανασκεφτεί ένας φοιτητής.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimp3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παλι βρίσκω θετικό το γεγονός ότι όλοι οι πάροχοι έχουν αρχίσει και ξαναδιαφημίζουν καλές υπηρέσίες για φοιτητές γιατί έιχε πέσει λίγο το θέμα. Πιο πολύ μου αρέσει αυτό που λέει: πρόσβαση στις βιβλιοθήκες, πράγμα που γινόταν μόνο μέσω πανεπιστημίου.
    Αν αναφέρεσαι στην προσφορά της Forthnet, με την οποία ασχολείται αυτό το θέμα, θα μπορούσες να υποδείξεις πού ακριβώς διάβασες για την πρόσβαση σε ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες (που προύποθέτει ακαδημαϊκή IP);

  5. #20
    Το avatar του μέλους secjournalist
    secjournalist Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xskonomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτήν τη στιγμή στη δράση Δίοδος συμμετέχουν οι HOL, OTE, TEE και Wind, με τις εξής προσφορές:

    HOL - 6/1 (10,23 €/μήνα, για 12 μήνες) και 24/1 (15,40 €/μήνα, για 12 μήνες)
    ΟΤΕ - 2/0,25 (12,30 €/μήνα, για 12 μήνες) και 24/1 (16,43 €/μήνα, για 12 μήνες)
    ΤΕΕ - 2/0,25 (144 €/12μηνο, ή 12 €/μήνα) και 8/0,375 (180 €/12μηνο, ή 15 €/μήνα)
    Wind - Παρέχει πρόσβαση στο Internet μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας της (HSDPA-Mobile)

    Όπως λοιπόν διαπιστώνει κανείς,
    α) δεν προσφέρουν όλοι οι πάροχοι εκεί έξω πρόσβαση ADSL με προνομιακές χρεώσεις για φοιτητές,
    β) για ADSL γραμμή 24/1, το κόστος είναι 15,40 €/μήνα (HOL) ή 16,43 €/μήνα (ΟΤΕ).



    Η Forthnet δεν συμμετέχει στη δράση Δίοδος, επομένως η IP που παρέχεται μέσω της υπηρεσίας της είναι της Forthnet και όχι ακαδημαϊκή.



    Συμφωνώ.



    Κάθε άλλο, οι εν δυνάμει μελλοντικοί πελάτες της (θα) της κάνουν χάρη, δεδομένου ότι παρέχονται ήδη φθηνότερες υπηρεσίες μέσω της δράσης Δίοδος.



    Για την ακρίβεια, δεδομένης της 12μηνης δέσμευσης, η εν λόγω προσφορά τής Forthnet έχει κόστος 15 €/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες, 25,74 €/μήνα για τους υπόλοιπους 6 μήνες. Δηλαδή, κατά μέσο όρο, 20,37 €/μήνα.
    Με τον ανταγωνισμό να δίνει περίπου 5 €/μήνα φθηνότερα, αξίζει να το ξανασκεφτεί ένας φοιτητής.



    Αν αναφέρεσαι στην προσφορά της Forthnet, με την οποία ασχολείται αυτό το θέμα, θα μπορούσες να υποδείξεις πού ακριβώς διάβασες για την πρόσβαση σε ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες (που προύποθέτει ακαδημαϊκή IP);
    Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι το θέμα ΔΙΟΔΟΣ είναι μια πατάτα και μισή γιατί (τουλάχιστον πέρσι που το έψαξα έτσι ήταν) όλες οι προσφορές είναι Shared LLU. Οπότε οι τιμές που βλέπουμε εκεί είναι χωρίς το πάγιο ΟΤΕ. Φτηνό Internet για φοιτητές. ΧΑ!

  6. #21
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    2ο βαγόνι Οδοντωτού
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    52/12
    Router
    ZyXEL P-870HW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από secjournalist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι το θέμα ΔΙΟΔΟΣ είναι μια πατάτα και μισή γιατί (τουλάχιστον πέρσι που το έψαξα έτσι ήταν) όλες οι προσφορές είναι Shared LLU. Οπότε οι τιμές που βλέπουμε εκεί είναι χωρίς το πάγιο ΟΤΕ. Φτηνό Internet για φοιτητές. ΧΑ!
    Έχεις δίκιο, η προσφορά της HOL είναι Shared LLU. Μου είχε διαφύγει αυτή η σημαντική παράμετρος. Οπότε προστίθεται και το πάγιο του ΟΤΕ, πέραν των αναγραφόμενων τιμών (τουλάχιστον για τις προσφορές HOL, OTE - για την προσοφρά του ΤΕΕ δεν γνωρίζω).
    Πλέον ο μόνος λόγος που αξίζει να επιλέξει ένας δικαιούχος τη δράση Δίοδος είναι η ακαδημαϊκή IP που παρέχεται (με ΟΤΕ ισχύει σίγουρα, για τους άλλους παρόχους δεν γνωρίζω).
    Δεδομένου ότι σήμερα αρκετά εκπαιδευτικά Ιδρύματα (αν όχι όλα) παρέχουν υπηρεσία VPN, η επιλογή μιας προσφοράς από τη δράση Δίοδος φαίνεται μη ωφέλιμη, όταν μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις υπηρεσίες οποιουδήποτε παρόχου της αγοράς.
    Αν όμως το εκπαιδευτικό Ίδρυμα δεν παρέχει υπηρεσία VPN, τότε η δράση Δίοδος αποτελεί δυστυχώς μονόδρομο για πρόσβαση σε ακαδημαϊκές υπηρεσίες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 23:15
  2. Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 16:50
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-04, 07:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας