Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    zyxel P2602 HWL
    Γειά σας παιδιά.
    Εχω ένα πρόβλημα με τη χρήση προθεματικού αριθμού(διεθνές πρόθεμα για Ελλάδα το 0030). Χρησιμοποιώντας την υπηρεσία i-call καλώ κανονικά μέσω VOIP στην Ελλάδα από Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται το 0030 μπροστά.Αν όμως χρησιμοποιήσω το voipbuster θέλει οπωσδήποτε πρόθεμα γιατί αλλιώς δεν καλεί. Παλιότερα που χρησιμοποιούσα το ATA Grandstream HT 488 στις ρυθμίσεις του υπήρχε θέση που έβαζα το 0030 και έτσι δεν χρειαζόταν να το βάζω (το 0030) πρίν τον αριθμό. Τώρα όμως χρησιμοποιώ το modem\router Zyxel P-2602HWL C61 που έχει ενσωματωμένη VOIP τηλεφωνία η οποία βέβαια δουλεύει άψογα(ADSL 1024) αλλά όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις του δεν μπόρεσα να βρώ τέτοια ρύθμιση για το πρόθεμα.Επειδή χρησιμοποιούν και άλλοι το τηλέφωνο αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ μόνο το i-call που είναι με χρέωση και όχι το voipbuster που είναι free. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει παρακαλώ;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    ολο αυτό για να μη πατάς το 0030 μπροστα?μου φαίνεται περίεργο να μην έχει επιλογή.Σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά dial plan?
    Debian User

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    zyxel P2602 HWL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weakwire
    ολο αυτό για να μη πατάς το 0030 μπροστα?μου φαίνεται περίεργο να μην έχει επιλογή.Σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά dial plan?
    Δυστυχώς φίλε μου δεν μπόρεσα να βρώ τέτοια επιλογή. Μόνο αυτή υπάρχει και έχω βάλλει το Greece αλλά χωρίς πρόθεμα δεν κάνει κλησεις με voipbuster.

    Voice - Common SettingsCountry code Settings Country SettingsUSAJapanTaiwanAustriaBelgiumBulgariaCzechDenmarkFinlandFranceHungaryIcelandItalyLuxembourgNetherlandNorwayPoland PortugalSlovakiaSpainSwedenSwitzerlandUKGermanyGreeceAustraliaNew ZealandHong KongSingaporeMoroccoIrelandMalaysiaRussiaThailandIsraelUAEChinaUkraineSouth AfricaKoreaPhilippineIndiaTurkeyOthersDefault Immediate Dial Active Incoming Lifeline Call mapping to: Phone 1Phone 2 Call Service ModeEurope TypeUSA Type

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Παιδια να ρωτησω κατι? Το voipbuster σε ποιες περιπτωσεις ειναι free? Το εχω κατεβασει και δεν ξερω που θελει credits και που δινει free. Κατι ακομα. Γιατι εχει τοσο μεγαλη καθυστερηση η μεταδοση της φωνης? Χρειαζεται καποια ρυθμιση για τα πακετα? Η κατασταση του ειναι χειροτερη απο το i-call πριν 6 μηνες πανω σε 384 γραμμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miv : 20-07-06 στις 22:42.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    zyxel P2602 HWL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miv
    Παιδια να ρωτησω κατι? Το voipbuster σε ποιες περιπτωσεις ειναι free? Το εχω κατεβασει και δεν ξερω που θελει credits και που δινει free.
    Για Ελλάδα είναι free 300 λεπτά την εβδομάδα εφ όσον κάνεις αρχική κατάθεση 10€ και την οποία μπορείς να καταναλώσεις είτε σε χώρες με χρέωση είτε σε κινητά. Στην σελίδα www.voipbuster.com υπάρχουν όλα αναλυτικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Εγω δεν εχω κανει καμια καταθεση και ομως για τα σταθερα εντος ελλαδας μου λεει οτι ειναι δωρεαν. Με την καθυστερηση φωνης τι θα κανω? Ειναι πολυ χοντρο το προβλημα. Τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miv
    Εγω δεν εχω κανει καμια καταθεση και ομως για τα σταθερα εντος ελλαδας μου λεει οτι ειναι δωρεαν. Με την καθυστερηση φωνης τι θα κανω? Ειναι πολυ χοντρο το προβλημα. Τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα.
    Miv κάνε ένα search στο forum για πρόβλημα με τα πακέτα.Μπορείς είτε με web activated calls (χρέωση 3 cents/ τηλεφώνημα), είτε να πάρεις το ρίσκο να αναβαθμήσεις τη ταχύτητα σου.ίσως παίξει
    Debian User

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    zyxel P2602 HWL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miv
    Εγω δεν εχω κανει καμια καταθεση και ομως για τα σταθερα εντος ελλαδας μου λεει οτι ειναι δωρεαν. Με την καθυστερηση φωνης τι θα κανω? Ειναι πολυ χοντρο το προβλημα. Τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα.
    Θα σε αφήνει να μιλήσεις 1 λεπτό και μετά θα σε κόβει.Οσο για την καθυστέρηση θέλει σύνδεση 512/128 και πάνω. Είχα τα ίδια προβλήματα με 384/128.Βέβαια απο PC σε PC είναι πάντα free.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Ειναι ηδη αναβαθμισμενη. Δεν εχω προβλημα με το οικονομικο. Αλλα δε γουσταρω καρτες καθολου. Ουτε 1 ευρω δε δινω με πιστωτικη.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    Τότε δώσε με μια χρεωστική.Μέσω paypal ..αν πάλι δε θές καλά είσαι με τον οτέ άντε και icall με τις κάρτες περιπτέρου
    Debian User

  11. #11
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @miv: είσαι εκτός θέματος εδώ, το Voipbuster ήδη συζητείται σε υπάρχων sticky thread στο forum...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sagiadinos
    Επειδή χρησιμοποιούν και άλλοι το τηλέφωνο αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ μόνο το i-call που είναι με χρέωση και όχι το voipbuster που είναι free. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει παρακαλώ;
    Φίλε μου από ότι είδα δεν μπορείς να το κάνεις, τουλάχιστον με τά όσα είδα από το user's guide. Μία λύση είναι αν έχεις κανά ασύρματο DECT που υποστηρίζει least cost routing, να το προγραμματίσεις ώστε οι κλήσεις προς 2χχχχχχχ να προσθέτουν και πρόθεμα 0030.

    Ή αυτό, ή να πάρεις κάποιο ΑΤΑ/router με τη λειτουργικότητα της προσθήκης προθέματος.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Router
    zyxel P2602 HWL
    cosmos Ευχαριστώ.Ηδη έχω βάλει τα περισσότερα τηλ. που χρησιμοποιούνται στη μνήμη με πρόθεμα και έλυσα(προσωρινά) το πρόβλημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνία μέσω VoIP
    Από skiabox στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 15:32
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-07, 18:05
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-07, 01:59
  4. Βοήθεια για VoIP τηλεφωνία
    Από efrai3 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 00:57
  5. IPTEL ??? voip τηλεφωνία
    Από sculper στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-05, 00:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας