Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 76
  1. #46
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε,βρε παιδια,δεν αλλαξε τιποτε σας πληροφορω στο θεμα της διαφορας των αναφερομενων θερμοκρασιων απο το bios 38 η cpu 58/62 (θερινη περιοδος με την στοκ)απο το προγραμμα (everest).Δηλαδη η θερμοκρασια του bios συν 20 βαθμους κελσιου μου εδινε την θερμοκρασια της cpu.
    Το μονο που αλλαξε ηταν ενα συνολικο πεσιμο της θερμοκρασιας κατα 6 βαθμους,αλλα η διαφορα των +20 διαφορα.Δεν αλλαζει με τιποτα.
    Τα παρατησα και εγω και εχω παντα υποψη μου οτι οι πυρηνες δειχνουν υπερβολικη θερμοκρασια,ασε που αν ειναι να καει,ακομακαλλιτερα,ευκαιρια για αναβαθμιση...
    εσένα μπορεί να σε συμφέρει είναι κρίμα όμως να χαθεί ολόκληρος ι5 ακόμα καινούργιος είναι μάλλον του έτυχε χαλασμένο μοντέλο

  2. #47
    Εγγραφή
    30-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Εμένα γιατί ο i5-750 μου δείχνει διαφορά ανάμεσα στο BIOS και στα προγράμματα 2-3°C;
    ​STELIOS68

  3. #48
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    αφού αυτή είναι η σωστή ένδειξη θερμοκρασίας είναι φυσιολογικό και σε εμένα έτσι είναι αλλά η διαφορά 20 βαθμών που έχει ο φίλος μου είναι πρόβλημα επεξεργαστή (οι σένσορες ) γιατί απο την στιγμή που το ΒΙΟΣ δείχνει 35 βαθμούς σημάνει οτι η μητρική είναι εντάξει !!

    όπως λέει και ο mirtiano eδω
    οι σενσορες ειναι απο ενας σε καθε πυρηνα στο σωμα του επεξεργαστη μεσα.
    Αρα οταν βλεπουμε στα προγραμματα θερμοκρασια πυρηνων ειναι απο τον επεξεργαστη και οχι απο την μητρικη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skel : 13-10-10 στις 19:08.

  4. #49
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STELIOS68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα γιατί ο i5-750 μου δείχνει διαφορά ανάμεσα στο BIOS και στα προγράμματα 2-3°C;
    λογικο γιατι αλλη χρηση εχει οταν εισαι μεσα στο bios και αλλη οταν εισαι μεσα στο λειτουργικό....
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #50
    Εγγραφή
    30-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικο γιατι αλλη χρηση εχει οταν εισαι μεσα στο bios και αλλη οταν εισαι μεσα στο λειτουργικό....
    Ναι αλλά ο @skel σου λέει ότι αυτή η διαφορά είναι 20°C.
    Tι φταίει;
    ​STELIOS68

  6. #51
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η οταν ειναι μεσα στο os ο cpu δουλευει αρκετα ακομα και σε αδρανια (κανενα προβληματικο προγραμμα που τραβαει cpu χωρις να πρεπει) ή αν δεν συμβαινει αυτο τοτε απλα εχει καποιο προβλημα... τα δικα σου ομως ειναι απολυτα φυσιολογικα...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #52
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20023/951
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Netgear DG834 Router
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    μπορεί κάποιος να μου πει, αν οι θερμοκρασίες που έχει το pc μου είναι καλές ή όχι?

    Σας ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled.png  

    Εγώ Ποτέ Δεν Απορρίπτω.... Ποτέ Δεν Αντιλέγω....
    Εγώ Απλά Ξεχνάω....!

  8. #53
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσένα μπορεί να σε συμφέρει είναι κρίμα όμως να χαθεί ολόκληρος ι5 ακόμα καινούργιος είναι μάλλον του έτυχε χαλασμένο μοντέλο
    Σιγουρα φιλε skel,θυμαμαι και εγω την στεναχωρια που περασα και τους Ομηρικους ''καυγαδες'' μου με τα ανεμηστηρια μεχρι που ανοιξα τρυπες και εγκατεστησα επιπροσθετους ανεμιστηρες στο κουτι σε οροφη και αριστερο πλαινο,αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι υπαρχουν κατι τρελες φαινομενικα περιπτωσεις κατα τις οποιες δεν υπαρχουν ενδειξεις τετοιες,που να σε οδηγουν σε εντοπισμο της ριζας του προβληματος.Για αυτο εγω κατεθεσα τοτε τα οπλα.Το σκεφτομουνα αυτο που μου λες την στιγμη που εγραφα το προηγουμενο κειμενο.Δυστυχως στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα και εγω,στην δικη μου περιπτωση,εκτος και αν εχουμε να κανουμε με την γκαντεμια μας και πεσαμε σε περιπτωσεις ''ψιλοασυμβατοτητας'' αναμεσα στο υλικο μητρικης/επεξεργαστη,ειτε σε επιπεδο λογισμικου,ειτε υλικου που ετυχε και εκδηλωθηκε στους αισθητηρες θερμοκρασιας του επεξεργαστη.Λεω εγω τωρα...

    ........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 22 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τωρα προσεξα οτι και εγω και ο φιλος του skel παρα τα διαφορετικα εξαρτηματα (μητρικη-επεξεργαστης) που χρησιμοποιουμε εχουμε την ιδια διαφορα των +20 βαθμων.Και σκεπτομαι:

    1. Ενταξει το να υπαρχει μια μικρη διαφορα θερμοκρασιας αναμεσα στα διαβασματα των αισθητηρων της μητρικης και των πυρηνων αντε 4-8 βαθμοι κελσιου δικαιολογειται πιστευω απο τον λογο οτι οι πυρηνες ειναι στην πηγη της θερμοτητας και η ψυξη εφαρμοζεται κατοπιν στην επιφανεια/πλατη του επεξεργαστη,αρα υπαρχη μια χρονικη καθυστεριση στην ψυξη που δικαιολογει την διαφορα αυτη.Αλλα 20 βαθμοι διαφορα μου φαινεται υπερβολικο,και μαλιστα απο τη στιγμη που σε αλλα συστηματα δεν συμβαινει αυτο,τουλαχιστον με τετοια διαφορα των 20 βαθμων.Αντε να ηταν 4 βαθμοι,5,6,8,αλλα 20 παει πολυ.
    2. Παρατηρουμε οτι και ο φιλος σου και εγω εχουμε ακριβως το ιδιο μεγεθος στο διαβασμα των +20 βαθμων.Μηπως κατι ξεφυγε της προσοχης μας,καποια παραμετρος που την χρησιμοποιουμε και οι 2 και μας κανει την κουτσουλια;

    Θα ξεψαχνισω τις ρυθμισεις του bios και θα επανελθω αν δω κατι περιεργο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 13-10-10 στις 20:59. Αιτία: auto merged post

  9. #54
    Εγγραφή
    30-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί κάποιος να μου πει, αν οι θερμοκρασίες που έχει το pc μου είναι καλές ή όχι?

    Σας ευχαριστώ!
    Για desktop ή για laptop μιλάμε;
    Αν είναι desktop τότε είναι ελαφρά τσιμπημένες. Αλλά όχι και για να ανυσηχείς.
    Καθάρισε ψύκτρες επεξεργαστή και κάρτας γραφικών, άλλαξέ τους και thermal paste και θα δεις βελτίωση.
    Αν είναι laptop μην ανυσηχείς καθόλου. Βέβαια ένα καθάρισμα από την σκόνη (ανεμιστηράκι και τριγύρω) δεν θα έβλαπτε.
    ​STELIOS68

  10. #55
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20023/951
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Netgear DG834 Router
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    Desktop είναι! αλλά είναι ανοικτό 2 μέρες τώρα συνέχεια!
    Εγώ Ποτέ Δεν Απορρίπτω.... Ποτέ Δεν Αντιλέγω....
    Εγώ Απλά Ξεχνάω....!

  11. #56
    Εγγραφή
    30-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Desktop είναι! αλλά είναι ανοικτό 2 μέρες τώρα συνέχεια!
    Δν έχει σημασία. Από ψύκτρα έχεις την κανονική ή την έχεις αλλάξει;
    Αν ναι ποιά;
    ​STELIOS68

  12. #57
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχει απαντησει πριν τον ρωτησεις.

    skel #47
    κοίτα δεν με αφήνει ο φίλος μου να κάνω σωστή δουλειά άμα ήταν δικό μου το πισί θα άλλαζα και πάστα και θα αγόραζα μια ψήκτρα (η stock κάνει φασαρία) και θα ξέραμε καλύτερα τη θα έφταιγε
    ........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    aiiiii απαντας στον gvenos που εκανε σφηνα για το δικο του θεμα μπερδευτηκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 13-10-10 στις 22:00. Αιτία: auto merged post

  13. #58
    Εγγραφή
    30-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    aiiiii απαντας στον gvenos που εκανε σφηνα για το δικο του θεμα μπερδευτηκα.
    Α μπράβο. Τον @gvenos ρωτάω.
    ​STELIOS68

  14. #59
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα προσεξα οτι και εγω και ο φιλος του skel παρα τα διαφορετικα εξαρτηματα (μητρικη-επεξεργαστης) που χρησιμοποιουμε εχουμε την ιδια διαφορα των +20 βαθμων.Και σκεπτομαι:

    1. Ενταξει το να υπαρχει μια μικρη διαφορα θερμοκρασιας αναμεσα στα διαβασματα των αισθητηρων της μητρικης και των πυρηνων αντε 4-8 βαθμοι κελσιου δικαιολογειται πιστευω απο τον λογο οτι οι πυρηνες ειναι στην πηγη της θερμοτητας και η ψυξη εφαρμοζεται κατοπιν στην επιφανεια/πλατη του επεξεργαστη,αρα υπαρχη μια χρονικη καθυστεριση στην ψυξη που δικαιολογει την διαφορα αυτη.Αλλα 20 βαθμοι διαφορα μου φαινεται υπερβολικο,και μαλιστα απο τη στιγμη που σε αλλα συστηματα δεν συμβαινει αυτο,τουλαχιστον με τετοια διαφορα των 20 βαθμων.Αντε να ηταν 4 βαθμοι,5,6,8,αλλα 20 παει πολυ.
    2. Παρατηρουμε οτι και ο φιλος σου και εγω εχουμε ακριβως το ιδιο μεγεθος στο διαβασμα των +20 βαθμων.Μηπως κατι ξεφυγε της προσοχης μας,καποια παραμετρος που την χρησιμοποιουμε και οι 2 και μας κανει την κουτσουλια;

    Θα ξεψαχνισω τις ρυθμισεις του bios και θα επανελθω αν δω κατι περιεργο.
    κοίτα δεν ξέρω για ποιο λόγο δείχνει στον φίλο μου +20 βαθμούς και σε εσένα που είναι και amd διαφορετική εταιρία μου κάνει πολύ εντυπώσει γιατί είναι και διαφορετική τεχνολογία

    ........Auto merged post: skel πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί κάποιος να μου πει, αν οι θερμοκρασίες που έχει το pc μου είναι καλές ή όχι?

    Σας ευχαριστώ!
    κάνε ότι λέει ο Στέλιος και ενημέρωσε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skel : 14-10-10 στις 15:04. Αιτία: auto merged post

  15. #60
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιαυτο λεω μηπως κατι μας διαφευγει,καποιον παραγοντα εχουμε υποτιμησει.

    Εκανα μια περιεργη σκεψη που την κανω για 1-η φορα και δεν ξερω αν ειναι βλακεια μου ή οχι.

    Να αφαιρουσα τον επεξεργαστη για κανενα μισαωρο κανοντας ταυτοχρονα clear cmos,,μηπως τον εβλεπε απο την αρχη τον επεξεργαστη και συμμορφωνοταν καποιο ψιλομπερδεματακι.Ισως;;;

    Λεω να το κανω,βλακεια/ξεβλακεια,δεν χανω και κατι απλα τωρα μου εχει τελειωσει η παστα και πρεπει να περασω απο μαγαζι να παρω πρωτα.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υψηλή Θερμοκρασία GPU
    Από aggelospapv στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 12:46
  2. Υψηλή θερμοκρασία σε laptop,help!!
    Από Taraxias στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-10, 02:41
  3. Υψηλή θερμοκρασία σε CPU
    Από valadis volos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-09, 14:10
  4. ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ
    Από LoneWolf78 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 17:18
  5. Ubuntu υψηλή Θερμοκρασία;
    Από lemonidas στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-08, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας