Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έχω το συγκεκριμένο θέμα σε καταστάσεις υπολογισμού φόρου που αφορά τα κλιμάκια και ζητώ βοήθεια. Χωρίς να θέλω να μπερδέψω κάποιον, θα απλοποίησω το ζήτημα.
    Έστω ένας πίνακας σε excel στον οποίο ορίζονται διαδοχικά διαστήματα ανά γραμμές, δηλαδή σειρά 1: 0-10000, σειρά 2: 10000-15000, σειρά 3: 15000-20000, σειρά 4: 20000-30000, κ.ο.κ. Συγκεκριμένα γίνεται λόγος για 8 τέτοια "κλιμάκια".
    Ψάχνω μία συνάρτηση με την οποία θα ορίζω ένα ποσό, πχ 25000 και θα μου δίνει ως αποτέλεσμα το "κλιμάκιο" 20000-30000 της 4ης σειράς. Και μάλιστα, όχι μόνο αυτό αλλά να μου δίνει τη διαφορά του ποσού που έχω ορίσει (στην συγκεκριμένη περίπτωση 25000) από το ελάχιστο όριο του κλιμακίου (στην συγκεκριμένη περίπτωση 20000), δηλαδή να υπολογίζει αποτέλεσμα 25000-20000=5000 ώστε να πολλαπλασιαστεί με ένα σταθερό για κάθε κλιμάκια ποσό .
    Επιπρόσθετα, αυτομάτως θα ανατρέχεται το υπόλοιπο της αφαίρεσης του ορισθέντος ποσού (25000) με το ποσό που μου έδωσε προηγουμένως (5000) στο αμέσως προηγούμενο κλιμάκιο, δηλαδή του όρισα 25000, μου έχει αφαιρέσει τις 5000 στην σειρα 4, στην σειρά 3 θα μοπυ αφαιρέσει άλλες 5000 αλλά θα μου δίνει πάντα ως αποτέλεσμα την τιμή 5000(=20000-15000), ομοίως στο προηγούμενο κλιμάκι κ.ο.κ έως ότου έχω υπόλοιπο του 25000 από το άθροισμα των αποτελεσμάτων που μου έδωσε 0. Μαθηματικά, στο τελευταίο κλιμάκιο, με άλλα λόγια στην πρώτη σειρας θα μηδενιστεί το αρχικά ορισθέν ποσό.
    Όλο το παραπάνω βγαίνει εύκολα σε έναν πίνακα αλλά το ζητούμενο είναι να υπολογιστεί σε έναν (δυστυχως μεγάλο) τύπο ενός κελιού.
    Ευχαριστώ για τυχόν απάντηση προκαταβολικά.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σας μπέρδεψα..

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyhmhm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το συγκεκριμένο θέμα σε καταστάσεις υπολογισμού φόρου που αφορά τα κλιμάκια και ζητώ βοήθεια. Χωρίς να θέλω να μπερδέψω κάποιον, θα απλοποίησω το ζήτημα.
    Έστω ένας πίνακας σε excel στον οποίο ορίζονται διαδοχικά διαστήματα ανά γραμμές, δηλαδή σειρά 1: 0-10000, σειρά 2: 10000-15000, σειρά 3: 15000-20000, σειρά 4: 20000-30000, κ.ο.κ. Συγκεκριμένα γίνεται λόγος για 8 τέτοια "κλιμάκια".
    Ψάχνω μία συνάρτηση με την οποία θα ορίζω ένα ποσό, πχ 25000 και θα μου δίνει ως αποτέλεσμα το "κλιμάκιο" 20000-30000 της 4ης σειράς. Και μάλιστα, όχι μόνο αυτό αλλά να μου δίνει τη διαφορά του ποσού που έχω ορίσει (στην συγκεκριμένη περίπτωση 25000) από το ελάχιστο όριο του κλιμακίου (στην συγκεκριμένη περίπτωση 20000), δηλαδή να υπολογίζει αποτέλεσμα 25000-20000=5000 ώστε να πολλαπλασιαστεί με ένα σταθερό για κάθε κλιμάκια ποσό .
    Αυτό το κομμάτι είναι απλό (Book1.rar).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyhmhm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπρόσθετα, αυτομάτως θα ανατρέχεται το υπόλοιπο της αφαίρεσης του ορισθέντος ποσού (25000) με το ποσό που μου έδωσε προηγουμένως (5000) στο αμέσως προηγούμενο κλιμάκιο, δηλαδή του όρισα 25000, μου έχει αφαιρέσει τις 5000 στην σειρα 4, στην σειρά 3 θα μοπυ αφαιρέσει άλλες 5000 αλλά θα μου δίνει πάντα ως αποτέλεσμα την τιμή 5000(=20000-15000), ομοίως στο προηγούμενο κλιμάκι κ.ο.κ έως ότου έχω υπόλοιπο του 25000 από το άθροισμα των αποτελεσμάτων που μου έδωσε 0. Μαθηματικά, στο τελευταίο κλιμάκιο, με άλλα λόγια στην πρώτη σειρας θα μηδενιστεί το αρχικά ορισθέν ποσό.
    Εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς. Οι πράξεις είναι απλές, αλλά τη δομή του πίνακα δεν κατάλαβα. Μπορείς να συμπληρώσεις στο αρχείο που σου στέλνω;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyhmhm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο το παραπάνω βγαίνει εύκολα σε έναν πίνακα αλλά το ζητούμενο είναι να υπολογιστεί σε έναν (δυστυχως μεγάλο) τύπο ενός κελιού.
    Ευχαριστώ για τυχόν απάντηση προκαταβολικά.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σας μπέρδεψα..
    Μόνο σε ένα κελί μπορεί να γίνει ότι θες, αν ζητάς ένα νούμερο μόνο. Εσύ ζητάς πολλά, πως θα είναι όλα σε ένα κελί;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Aρχικά ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Το .xls επισύναψες χρησιμοποιεί την συνάρτηση VLOOKUP με την οποία όμως γίνεται αναζήτηση και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για επιπρόσθετες πράξεις. Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω κάτι σαν if((vlookup.......)>x;x*α;x*β). ώστε να βάλω πολλές VLOOKUP σε ένα μόνο κελί και να κάνω τις επιθυμητές πράξεις με τα αποτελέσματα των VLOOKUP, δεδομένων των προϋποθέσεων και των περιορισμών που απαιτούνται.
    Έχω καταλήξει στην απλή χρήση συνάρτησης ifand με την οποία το ποσό που ορίζω πρέπει να είναι ανάμεσα στα 2 όρια του κλιμακίου. Έχω βγάλει μία ifand για το κάθε κλιμάκιο και με τις πιο "περίεργες" ακόμα περιπτώσεις που απαιτούνται (π.χ. για το πρώτο - χαμηλότερο κλιμάκιο το ελάχιστο αν ειναι μεγαλύτερο από το μέγιστο του πιο πάνω κλιμακίου, να μην μου υπολογίζεται το πρώτο κλιμάκιο κ.α.) και προσθέτω όλες τις ifand του κάθε κλιμακίου σε ένα κελί. Το αποτέλεσμα που μου δίνει συμφωνεί με το σύνολο όλων των ifand ξεχωριστά αλλά...
    Αντιγράφοντας τον συγκεκριμένο τύπο και σε άλλα ποσά που θέλω να ορίσω και ορίζοντας απόλυτες τιμές ($$) σε όλα τα κελιά, λόγω του ότι είναι αρκετά μεγάλος τύπος δεν μου επιτρέπει να τον τροποποιήσω όσο θέλω (σφάλμα μεγάλου τύπου ή πολλών χαρακτήρων σε ένα κελί, κάτι τέτοιο) παρά μόνον εάν σβήσω το τελευταίο από τα 8 κλιμάκια.
    Υπάρχει βέβαια και ο τρόπος να δημιουργήσω έναν πίνακα για το κάθε εισόδημα - ποσό που θέλω να ορίσω, αλλά είναι μεγάλη φασαρία να φτιάξω ένα .xls με 200 πχ φύλλα για κάθε εργαζόμενο και να μου συγκεντώνει το επιθυμητό ποσό του φόρου μέσα απο τα συγκεκριμένα κλιμάκια σε ένα συγκεντωικό κελί.
    Όπως και να έχει, θα ερευνήσω ξανά την VLOOKUP που προτίνεις αλλά πιστεύω δεν μπορεί να έχει εφαρμογή σε αυτά που ζητάω.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Καταρχήν φυσικά και μπορείς να βάλεις την VLOOKUP μέσα σε άλλες συναρτήσεις, και κατά δεύτερον μπορείς να ανεβάσεις ένα xls για να δω τι εννοείς ακριβώς;

  5. #5
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν φυσικά και μπορείς να βάλεις την VLOOKUP μέσα σε άλλες συναρτήσεις, και κατά δεύτερον μπορείς να ανεβάσεις ένα xls για να δω τι εννοείς ακριβώς;

    Aνεβάζω το φτιαγμένα αρχείο με τα πολλαπλα ifand. Δεκτή η οποιαδήποτε αλλαγή - συμμόρφωση σε μικρότερο τύπο..
    Φίλε tsigarid ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
    Attached Files Attached Files

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε Excel
    Από Zounds στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-10, 09:06
  2. Βοήθεια με excel
    Από kostasaig στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-09, 13:50
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ EXCEL
    Από apopanos στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 00:24
  4. Βοήθεια με excel
    Από georgepre10 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 11:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας