Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 80
  1. #1
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Οι περισσότεροι προσπαθούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα στη δύσκολη εποχή που περιήλθαμε με την πρωτοφανή ανακάλυψη της οικονομικής προδοσίας του πολιτικού κόσμου της χώρας.

    Αυτό αφορά και τη θέρμανση, βλέποντας και τον χαμό που γίνεται για τις τιμές του πετρελαίου θέρμανσης..
    Έτσι, μία λύση που έχω σκεφτεί είναι η χρήση ενός παλιού desktop του 2003 που έχω. Έχει 2 ανεμιστηράκια που βάζουν αέρα και ένα που βγάζει. Έχει όμως και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού που βγάζει πολύ ζεστό αέρα. Στο δωμάτιο 3Χ4 που τον έχω, το καλοκαίρι πχ, γίνεται πολύ ζεστό να κάθεται κάποιος. Έτσι, από τη στιγμή που βάζει κρύο αέρα και βγάζει ζεστό, προσφέρει ένα είδος θέρμανσης. Με κλειστή την πόρτα του δωματίου, σε μία ώρα από τη στιγμή που τον ανοίγω η θερμοκρασία του δωματίου ανεβαίνει κατά δύο βαθμούς!

    To θέμα τώρα είναι, πως θα ανακαλύψω εάν το να τον έχω ανοιχτό μέρα νύχτα είναι πιο οικονομικό από ρεύμα, από το να έχω κατά διαστήματα αναμένο ένα ηλεκτρικό καλοριφεράκι.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    1. Έχεις καλή μόνωση? (τοίχος και τζάμια)
    2. Βάζεις χαλί στο πάτωμα?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

    Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Κατι που το ξερουν ελαχιστοι :

    Αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω απο το καλοριφερ!!

    Εμποδιζει τη θερμοτητα να απορροφηθει απο τον τοιχο και μενει στο δωματιο.

    Δε το πιστευα και με το που το δοκιμασα επαθα πλακα.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Σήμερα το άναψαν σε μας αφού τον πρηξαμε το διαχειριστή. Μαζεψα μερικούς που κρυωναν και του χτυπουσαμε ένας ένας την πόρτα. Έξω έχει 12 βαθμούς τώρα και είχε 16 το μεσημέρι αλλά φανταστείτε ότι σήμερα ήταν ζέστη μέρα. Την Κυριακή ήταν καλουτσικα και τις προηγούμενες μέρες είχε μονοψηφιες θερμοκρασίες. Και η υγρασία στο φουλ.
    Έχουμε αέριο και ωρομετρηση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην το ανάβει

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".
    Είχες. Πέρα από το χωριό σου όμως υπάρχει και η ΕΛΛΑΔΑ και όχι μόνο όσοι κοσμοπολιτο-τσοπάνηδες μαζεύτηκαν στο λεκανοπέδιο. Να πας καμιά φορά στην επαρχία και μετά έλα να πεις για δήθεν χειμώνα.

    @Omega9

    Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 12-10-10 στις 00:13.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

    Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;
    Το έχεις ξαναπει αυτό. Μπορεί στην Αθήνα να έχετε 22-25 αλλά εμείς εδώ είχαμε και 2-5. Το ότι δεν έχει μία πόλη της Ελλάδας χειμώνα δεν σημαίνει ότι πουθενά δεν κρυώνει ο κόσμος
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #8
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Omega9

    Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.

    αν θερμάνεις με ρεύμα βγαίνεις κερδισμένος τώρα που θα μειωθεί η τιμή της κιλοβατώρας σε πάνω απο 2000kW κατανάλωση το 4μηνο

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το θέμα είναι εναλλακτική τρόποι θέρμανσης.
    Με απλά λόγια, πως να την βγάλουμε πιο φτηνά, μιας και τα λεφτά δεν φτάνουν, και το πετρέλαιο τραβά την ανηφόρα.

    Λοιπόν, καταθέτω τις προτάσεις μου...

    1) Δεν ανάβουμε καλοριφερ, ή το ανάβουμε πολύ λίγο, εσωτερική θερμοκρασία πχ 15 βαθμοι κελσίου. Αυτό σημαίνει καλό ντύσιμο, διπλά παπλώματα και είσαι εντάξει. Τώρα εαν πιάσεις και καμμια πνευμονία, είσαι άτυχος, και όπως και με το διαβητικό πόδι, απλά θα σου συνέβαινε κάποτε, οπότε γιατί να το καθυστερείς; Το γοργόν και χάριν έχει...

    2) Αέριο, αν και αυτό ειδικα στην Θεσσαλονίκη είναι πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο, όποτε γουστάρει η εταιρία αερίου... Συνηθως είναι φθηνότερο, και σε συνδιασμό με την μείωση θερμοκρασίας, μπορεί να κάνουμε οικονομία.

    3) Βάζουμε σόμπα πετρελαίου ή υγραερίου σε ένα δωμάτιο, όπου το κάνουμε το υπνοδωμάτιο/living room της οικογένειας. Δηλαδή είμαστε όλοι εκεί, κοιμόμαστε όλοι εκεί. Πέντε, δέκα άτομα όσα είναι. Η πρακτική αυτή ήταν σύνηθης στα χωριά τα παλιά χρόνια (όταν ήμουν παιδί), όπου όλοι ήμασταν βασικά σε ένα δωματιο, αυτο που είχε την σόμπα, και τα κρεβάτια. Ετσι οι ανάγκες θέρμανσης περιορίζονται αισθητά, μιας και τόσα άτομα σε ένα χώρο, μόνο απο την παρουσία τους αναδίδουν κάποια θερμότητα, συν η σόμπα που έχει να θερμάνει ένα μικρό χώρο, οπότε μεγάλη οικονομία. Σημαντική παρατήρηση: Πλένετε τα πόδια σας πριν, η ποδαρίλα μπορεί να φέρει ωλέθρια αποτελέσματα. Το ίδιο και τα όσπρια, οπότε προσοχή και σε αυτά. Παρατήρηση 2: Η σόμπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί επίσης για το μαγείρεμα (κάνουμε οικονομία στο ρεύμα), μπορεί να χρησιμοποιήσετε ξυλόσομπα εαν έχετε με κάποιο τρόπο να βρίσκετε ξύλα (να τα αγοράσετε μην το σκεφτείτε, βγαίνει ακριβότερα και απο πετρέλαιο), επίσης για να ζεστάνετε νερό (για να έχετε επαρκή υγρασία στην ατμόσφαιρα και για να πλένετε τα πόδια σας που είπαμε κάθε βράδυ).

    ΥΓ. Μιλώντας για θερμοκρασίες, τις προηγούμενες μέρες που είχε περισσότερο κρύο, στο Ρετζίκι το βράδυ είχαμε 5 βαθμούς. Και δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά ο Οκτώβρης. Και μιλάμε για προάστειο της Θεσσαλονίκης....

  10. #10
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Έχεις καλή μόνωση? (τοίχος και τζάμια)
    2. Βάζεις χαλί στο πάτωμα?


    1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

    2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

    Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;


    Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι, ποια έργα προκαλούνε συγκεκριμένες τιμές στη θερμοκρασία;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που το ξερουν ελαχιστοι :

    Αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω απο το καλοριφερ!!

    Εμποδιζει τη θερμοτητα να απορροφηθει απο τον τοιχο και μενει στο δωματιο.

    Δε το πιστευα και με το που το δοκιμασα επαθα πλακα.


    Καλή πρόταση ακούγεται. Αλουμινόχαρτο στον τοίχο πίσω από το Desktop; Να το δοκιμάσω;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες. Πέρα από το χωριό σου όμως υπάρχει και η ΕΛΛΑΔΑ και όχι μόνο όσοι κοσμοπολιτο-τσοπάνηδες μαζεύτηκαν στο λεκανοπέδιο. Να πας καμιά φορά στην επαρχία και μετά έλα να πεις για δήθεν χειμώνα.

    Πολύ σωστή παρατήρηση

    @Omega9

    Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.


    Ωραίες οι προτάσεις, αλλά δεν τις σκέφτομαι έτσι. Πως μονώνει κανείς πόρτες; Εννοείς να τις αλλάξω; Τα χαλιά είναι μπελάς γιατί θέλουν πλύσιμο. Εξάλου το πάτωμα είναι ξύλο, όχι πλακάκι. Είναι πολύ παλιά οικοδομή, χωρίς κεντρική θέρμανση, και βάλανε αέριο πριν λίγα χρόνια αλλά όχι εγώ, λόγω κόστους. Θερμοσυσσωρευτής δεν ξέρω τι είναι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι εναλλακτική τρόποι θέρμανσης.
    Με απλά λόγια, πως να την βγάλουμε πιο φτηνά, μιας και τα λεφτά δεν φτάνουν, και το πετρέλαιο τραβά την ανηφόρα.

    Λοιπόν, καταθέτω τις προτάσεις μου...

    1) Δεν ανάβουμε καλοριφερ, ή το ανάβουμε πολύ λίγο, εσωτερική θερμοκρασία πχ 15 βαθμοι κελσίου. Αυτό σημαίνει καλό ντύσιμο, διπλά παπλώματα και είσαι εντάξει. Τώρα εαν πιάσεις και καμμια πνευμονία, είσαι άτυχος, και όπως και με το διαβητικό πόδι, απλά θα σου συνέβαινε κάποτε, οπότε γιατί να το καθυστερείς; Το γοργόν και χάριν έχει...
    Εντάξει, αυτά δε γίνονται, μιλάμε για περίπου 20 βαθμοί να είναι η θερμοκρασία για να είναι ανεκτά στο χώρο, να μη κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου με μπουφαν..



    2) Αέριο, αν και αυτό ειδικα στην Θεσσαλονίκη είναι πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο, όποτε γουστάρει η εταιρία αερίου... Συνηθως είναι φθηνότερο, και σε συνδιασμό με την μείωση θερμοκρασίας, μπορεί να κάνουμε οικονομία.


    Καλά που δεν έβαλα δηλαδή, όπως τα άλλα διαμερίσματα..



    3) Βάζουμε σόμπα πετρελαίου ή υγραερίου σε ένα δωμάτιο, όπου το κάνουμε το υπνοδωμάτιο/living room της οικογένειας. Δηλαδή είμαστε όλοι εκεί, κοιμόμαστε όλοι εκεί. Πέντε, δέκα άτομα όσα είναι. Η πρακτική αυτή ήταν σύνηθης στα χωριά τα παλιά χρόνια (όταν ήμουν παιδί), όπου όλοι ήμασταν βασικά σε ένα δωματιο, αυτο που είχε την σόμπα, και τα κρεβάτια. Ετσι οι ανάγκες θέρμανσης περιορίζονται αισθητά, μιας και τόσα άτομα σε ένα χώρο, μόνο απο την παρουσία τους αναδίδουν κάποια θερμότητα, συν η σόμπα που έχει να θερμάνει ένα μικρό χώρο, οπότε μεγάλη οικονομία. Σημαντική παρατήρηση: Πλένετε τα πόδια σας πριν, η ποδαρίλα μπορεί να φέρει ωλέθρια αποτελέσματα. Το ίδιο και τα όσπρια, οπότε προσοχή και σε αυτά. Παρατήρηση 2: Η σόμπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί επίσης για το μαγείρεμα (κάνουμε οικονομία στο ρεύμα), μπορεί να χρησιμοποιήσετε ξυλόσομπα εαν έχετε με κάποιο τρόπο να βρίσκετε ξύλα (να τα αγοράσετε μην το σκεφτείτε, βγαίνει ακριβότερα και απο πετρέλαιο), επίσης για να ζεστάνετε νερό (για να έχετε επαρκή υγρασία στην ατμόσφαιρα και για να πλένετε τα πόδια σας που είπαμε κάθε βράδυ).
    Η λύση του χωριού, αλλά μην ξεχνάμε ότι θέλει και κάποιου είδους μπουρί μια τέτοια εγκατάσταση. Και ποιος τεχνίτης θα σου την κάνει την εποχή μας, με κάτω από 1000 ευρώ; Δε συμφέρει.. όσο για τη θερμότητα των σωμάτων, καλή πρόταση, και ίσα ίσα, άμα υπάρχει και κλα(ρι)νέτο τα βράδυα, μιλάμε για πρόσθετη πηγή θερμότητας, αν εξαιρέσουμε την οσμή, δεν μπορούμε να τα χουμε όλα. Δεν αποκλείεται μάλιστα να είναι μία από τις νέες προτάσεις που θα ανακοινώσει ο Πεταλωτής προς τον ελληνικό λαό, πρακτικό είναι και εύκολο στην εφαρμογή, σε συνδυασμό με μεσογειακή διατροφή όσπριων.


    ΥΓ. Μιλώντας για θερμοκρασίες, τις προηγούμενες μέρες που είχε περισσότερο κρύο, στο Ρετζίκι το βράδυ είχαμε 5 βαθμούς. Και δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά ο Οκτώβρης. Και μιλάμε για προάστειο της Θεσσαλονίκης....
    Όταν μιλάμε όμως για 100 μέτρα από το Θερμαϊκό τώρα, με 22 βαθμούς στο δωμάτιο, χωρίς κεντρική θέρμανση, με μόνο το Desktop αναμμένο, ΑΛΛΑ, με 60% υγρασία, με κλειστά όλα τα παραθύρα, τότε είσαι σίγουρος ότι είσαι χειρότερα;;

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κάποιος ρώταγε παλιότερα στο forum μας πώς λέγονται τα θερμοσώβρακα για να τα ψάξει και να παραγγείλει στο ebay. thermal underwear...

    Πέρσι στο γραφείο που είναι σε πολύ παλιό κτίριο δεν ανάψαμε καθόλου θέρμανση όλο το χρόνο γιατί η πλειοψηφία των ενοίκων δυσκολεύονταν να πληρώσουν για την αρχική δαπάνη του πετρελαίου. Εμένα τα λεφτά μου τα έδωσαν πίσω. Τελικά τη βγάλαμε με ατομικές σομπίτσες αλογόνου των 15-20 ευρώ όταν και όποτε χρειαζόταν. Για φέτος προβλέπω τα ίδια.

    ........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μονώνει κανείς πόρτες;
    Mια βόλτα στο lidl μέχρι μεθαύριο έχει μονωτικά (παλιά τα λέγαμε αεροστόπ) για πόρτες παράθυρα και γενικά εξοικονόμηση ενέργειας (οικονομικές λάμπες κλπ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 14-10-10 στις 12:40. Αιτία: auto merged post
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

    2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.
    Ανάλογα τι πάτωμα έχεις μπορεί να χρειαστεί να αναθεωρήσεις σχετικά με το χαλί. Πίστεψέ με θα δεις σημαντική διαφορά ειδικά αν έχεις τίποτα στυλ μάρμαρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

    2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.






    Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι, ποια έργα προκαλούνε συγκεκριμένες τιμές στη θερμοκρασία;






    Καλή πρόταση ακούγεται. Αλουμινόχαρτο στον τοίχο πίσω από το Desktop; Να το δοκιμάσω;





    Πολύ σωστή παρατήρηση





    Ωραίες οι προτάσεις, αλλά δεν τις σκέφτομαι έτσι. Πως μονώνει κανείς πόρτες; Εννοείς να τις αλλάξω; Τα χαλιά είναι μπελάς γιατί θέλουν πλύσιμο. Εξάλου το πάτωμα είναι ξύλο, όχι πλακάκι. Είναι πολύ παλιά οικοδομή, χωρίς κεντρική θέρμανση, και βάλανε αέριο πριν λίγα χρόνια αλλά όχι εγώ, λόγω κόστους. Θερμοσυσσωρευτής δεν ξέρω τι είναι.





    Εντάξει, αυτά δε γίνονται, μιλάμε για περίπου 20 βαθμοί να είναι η θερμοκρασία για να είναι ανεκτά στο χώρο, να μη κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου με μπουφαν..







    Καλά που δεν έβαλα δηλαδή, όπως τα άλλα διαμερίσματα..





    Η λύση του χωριού, αλλά μην ξεχνάμε ότι θέλει και κάποιου είδους μπουρί μια τέτοια εγκατάσταση. Και ποιος τεχνίτης θα σου την κάνει την εποχή μας, με κάτω από 1000 ευρώ; Δε συμφέρει.. όσο για τη θερμότητα των σωμάτων, καλή πρόταση, και ίσα ίσα, άμα υπάρχει και κλα(ρι)νέτο τα βράδυα, μιλάμε για πρόσθετη πηγή θερμότητας, αν εξαιρέσουμε την οσμή, δεν μπορούμε να τα χουμε όλα. Δεν αποκλείεται μάλιστα να είναι μία από τις νέες προτάσεις που θα ανακοινώσει ο Πεταλωτής προς τον ελληνικό λαό, πρακτικό είναι και εύκολο στην εφαρμογή, σε συνδυασμό με μεσογειακή διατροφή όσπριων.




    Όταν μιλάμε όμως για 100 μέτρα από το Θερμαϊκό τώρα, με 22 βαθμούς στο δωμάτιο, χωρίς κεντρική θέρμανση, με μόνο το Desktop αναμμένο, ΑΛΛΑ, με 60% υγρασία, με κλειστά όλα τα παραθύρα, τότε είσαι σίγουρος ότι είσαι χειρότερα;;
    Πας στο Praktiker, αγοραζεις μονωτικα για πορτες και παραθυρα (κατι τετοιο για παραδειγμα) προτιμησε αυτο που ειναι σαν ραγες και οχι το μονοκομματο και ξεκινας να ντυνεις τα πορτοπαραθυρα αφου πρωτα ελεγξεις/εντοπισεις που ειναι το καλυτερο σημειο να τα τοποθετησεις. Το σημειο εκεινο το πλενεις και στεγνωνεις καλα πρις κολλησεις το μονωτικο.

    Επισης βαζεις μονωτικα στοπ και κατω απο τις πορτες ιδιως οσες βλεπουν εξωτερικα (πχ εξωπορτα, κουζινας κτλ) γιατι μπορει να υπαρχει περιθωριο απο κατω χ χιλιοστων ή εκατοστων και να φερνει κρυο, ζουζουνια κτλ.

    Αν το σπιτι ειναι δικο σου και ενδιαφερεσαι για φτηνη επεμβαση και οχι αλλαγη κουφωματων, ρωτα μηπως βρεις φτηνα γυψοσανιδες να ντυσεις τους τοιχους (ιδιως αν βαλεις και μονωση απο πετροβαμβακα ή αλλο υλικο μεσα).
    Φτηνοτερα ισως σου ερθει να βαψεις εξωτερικα τους τοιχους με καποιο μονωτικο χρωμα (ειχα δει παλαιοτερα τετοια) τα οποια ισχυριζονταν οτι εκοβαν ζεστη το καλοκαιρι και κρυο το χειμωνα.

    Αν εισαι τελευταιος οροφος και εχεις απο πανω ταρατσα χωρις μονωση ίσως θα μπορουσες (αν το σπιτι ειναι δικο σου) να την στρωσεις με φελιζολ και να σκεπασεις το φελιζολ με μια μικρη στρωση τσιμεντου (για να μην φυγει). Ετσι δημιουργεις ενα σημαντικο στρωμα μονωτικο και δεν επιβαρυνεις τραγικα με βαρος την ταρατσα και τη στατικοτητα του κτιριου.

    Αλλη λυση (δεν θυμαμαι αν την διαβασα εδω) ειναι φυλλα αλουμινοχαρτο πισω απο τα σωματα καλοριφερ, ωστε η θερμοτητα να μην χανεται στον τοιχο απο πισω αλλα να παραμενει στο χωρο και να διαχεεται στο δωματιο.

    Τελος ο θερμοστατης σε χαμηλοτερη θερμοκρασια (πχ 20 βαθμους) και να κυκλοφορεις καλυτερα ντυμενος σπιτι. Εχω παει σε σπιτια φιλων που ειναι σαουνες με το καλοριφερ στους 25+ βαθμους και κυκλοφορουν με το κοντομανικο γιατι δεν θελουν να φορανε βαρια ρουχα σπιτι (το θεωρω υπερβολη).
    Δεν υπαρχει τιποτα το κακο στο να φορας ενα πουλοβερακι και μια φορμιτσα με καλτσες μεσα στο σπιτι και η θερμοκρασια να ειναι σταθερα στους 20 βαθμους Κελσιου. Και το βραδυ ενα παπλωματακι επιβαλλεται, χειμωνας ειναι δεν μπορει να κοιμασαι μονο με τα εσωρουχα, χωρις πυτζαμες και κουβερτες Δεκεμβρη μηνα, ακομα και στην Αθηνα
    Εκτος και αν εχεις κανει διαβολοβδομαδα στα ΟΥΚ ή τα ΛΟΚ σε τιποτα βραχονησιδες ή χιονια σε αντιξοες καιρικες συνθηκες οποτε κοιμησου και γυμνος.

    Αααααα και το χαλι εκτος του οτι προσφερει πολυ με το να ζεσταινει ενα χωρο, δεν χρειαζεται πλυσιμο συνεχεια οπως λες εσυ. Αρκει ενα περασμα με την ηλεκτρικη σκουπα ανα διαστηματα. Τα χαλια τα πλενεις μια φορα το χρονο πριν τα φυλαξεις την ανοιξη και αλλη μια πριν τα τοποθετησεις το χειμωνα και ειναι τζετ. Μην υπερβαλλουμε κιολας.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Εγώ με τους 23 φοραω φορμιτσα. Στους 20 παγώνω το χειμώνα.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με τους 23 φοραω φορμιτσα. Στους 20 παγώνω το χειμώνα.
    Kι εγω! Και εχω το καλοριφερ συνεχεια στους 22 και κοιμαμαι με εξτρα χοντρο παπλωμα και καλτσες! Και παλι ψιλοκρυωνω.
    Το αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω/πανω απο το καλοριφερ ειναι εντελως γυφτοκιτς. Σοβαρολογειτε οταν το προτεινετε;;;; Εκτος αν προτεινετε και τροπο να μην φαινεται.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τουρκία - ΔΝΤ : Μαθήματα για την Ελλάδα
    Από kerkiss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-10, 09:40
  2. Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 02:50
  3. Μηνύματα: 244
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 15:32
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας