Σελ. 73 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #1081
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα, αρα αν δεν κανω λαθος με το courier ειναι πιο γρηγορα.
    Σωστά...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  2. #1082
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Μόλις έκανα μια αγορά απο το Amazon.co.uk, το προιόν που κοστίζει £147.49 όμως στο checout πλήρωσα £151.18 για ποιό λόγο έγινε αυτό;

    Να σημείωσω ότι χρησιμοποίησα κάρτα Visa από Αγγλική τράπεζα (HSBC) φίλου που σπουδάζει εκεί. Αρα δεν παίζει κάποια προμήθεια..

  3. #1083
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_GPS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έκανα μια αγορά απο το Amazon.co.uk, το προιόν που κοστίζει £147.49 όμως στο checout πλήρωσα £151.18 για ποιό λόγο έγινε αυτό;

    Να σημείωσω ότι χρησιμοποίησα κάρτα Visa από Αγγλική τράπεζα (HSBC) φίλου που σπουδάζει εκεί. Αρα δεν παίζει κάποια προμήθεια..
    Γιατί στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι χαμηλότερο απο το δικό μας που είναι 23%, αφού δήλωσες ότι θα έρθει Ελλάδα, σου βάλαν το εξτρά για το ΦΠΑ

  4. #1084
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί στην Αγγλία το ΦΠΑ είναι χαμηλότερο απο το δικό μας που είναι 23%, αφού δήλωσες ότι θα έρθει Ελλάδα, σου βάλαν το εξτρά για το ΦΠΑ
    ok, σ΄ευχαριστώ πολύ.

  5. #1085
    Εγγραφή
    30-03-2006
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πάγκο γυμναστικής από amazon. Γενικά, έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία και μικροαντικείμενα αλλά πότε κάτι τόσο μεγάλο όσο αυτό και ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, πως θα μου το φέρουν. Συνήθως μου αφήνουν ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ και πάω και το παίρνω από 'κει.
    Desperate programmer needs work, will do windows.

  6. #1086
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tony87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πάγκο γυμναστικής από amazon. Γενικά, έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία και μικροαντικείμενα αλλά πότε κάτι τόσο μεγάλο όσο αυτό και ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρετε, πως θα μου το φέρουν. Συνήθως μου αφήνουν ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ και πάω και το παίρνω από 'κει.
    Το πιθανότερο είναι να έρθει με courier (εκτός κι αν ο ταχυδρόμος έχει χρησιμοποιήσει τέτοιο πάγκο και σου φέρει το πακέτο στην πόρτα )

    Έχουν κάποιο όριο βάρους για αποστολές εκτός Βρετανιας και μπορει να έχεις εκει πρόβλημα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα ο πάγκος, να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη της παραγγελίας.

  7. #1087
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    H ερωτηση μου δεν αφορα μονο το αμαζον αλλα γενικοτερα τα ηλεκτρονικα καταστηματα του εξωτερικου:Mπορεις εσυ ο ιδιος να παραλαβεις τα αντικειμενα(εφ'οσον βεβαιως το μεγεθος τους το επιτρεπει) που εχεις παραγγειλει απο το εκαστοτε site απο το ταχυδρομειο της περιοχης σου ,επιδεικνυοντας φυσικα την αστυνομικη σου ταυτοτητα? οπως συμβαινει δηλαδη και στην αντικαταβολη για αγορες εντος Ελλαδας,αλλα με τη διαφορα οτι θα εχεις ηδη πληρωσει.

  8. #1088
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον το δέμα έχει αποσταλεί με ταχυδρομείο και όχι μέσω κάποιας εταιρίας κούριερ, σου έρχεται ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα με την επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  9. #1089
    Εγγραφή
    02-06-2010
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον το δέμα έχει αποσταλεί με ταχυδρομείο και όχι μέσω κάποιας εταιρίας κούριερ, σου έρχεται ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις από το τοπικό κατάστημα με την επίδειξη της αστυνομικής σου ταυτότητας.
    Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει

  10. #1090
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει
    Μπα, δεν θα μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν θα μπορούν να ψάξουν για το δέμα σου.Εκτός αν είσαι σε κανένα χωριό που δεν θα έχει και πολλά δέματα.

    Αν είσαι σε πόλη, αυτό που ζητάς είναι αδύνατο και από άλλη άποψη.
    Τα ταχυδρομεία έχουν καταντήσει σημείο πληρωμής λογαριασμών για την κάθε θείτσα που δεν έχει web-banking.
    Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, πρέπει να περιμένεις 30-45 λεπτά, απλά και μόνο για να αγοράσεις γραμματόσημο!!
    Ας είχαν τουλάχιστον ένα μηχάνημα να βγάζεις μόνος σου γραμματόσημα..

    Αν σου καθυστέρησε κάποια παραγγελία από amazon, περίμενε 1-2 εβδομάδες πέραν του delivery estimate και αν δεν σου έρθει μέχρι τότε το αναφέρεις κατευθείαν στο amazon.

  11. #1091
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfourt
    (...)
    Αν είσαι σε πόλη, αυτό που ζητάς είναι αδύνατο και από άλλη άποψη.
    Τα ταχυδρομεία έχουν καταντήσει σημείο πληρωμής λογαριασμών για την κάθε θείτσα που δεν έχει web-banking.
    Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, πρέπει να περιμένεις 30-45 λεπτά, απλά και μόνο για να αγοράσεις γραμματόσημο!!
    Ας είχαν τουλάχιστον ένα μηχάνημα να βγάζεις μόνος σου γραμματόσημα.
    (...)
    Πες τα Χρυσόστομε!
    Κάθε φορά η ίδια ιστορία. Για μια απλή αποστολή δέματος, συστημένη επιστολή κλπ αναμονή τουλάχιστον μισής ώρας εξαιτίας όσων έρχονται να εξοφλήσουν λογαριασμούς, κάτι που μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους.
    Με πρόχειρους υπολογισμούς 2 στους 3 επισκέπτονται τα ΕΛΤΑ γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.
    Απ' την άλλη μεριά βέβαια, δεν έχω την απαίτηση από άτομα που έχουν υπερβεί ένα όριο ηλικίας να ακολουθήσουν εναλλακτικούς τρόπους διεκπεραίωσης των υποχρεώσεων τους και γενικώς να αλλάξουν συνήθειες ως διά μαγείας...
    Δεν παύει όμως να είναι σπατάλη χρόνου
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  12. #1092
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα δεματα εχουν αποσταλει με royal mail απο ανεξαρτητους πωλητες στο αγγλικο αμαζον.Αλλο πραγμα εννοουσα πριν ομως.. Εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο το αμαζον και δεν εχουν φτασει ολα μεχρι στιγμης και σκεφτομουν οτι εαν παρελθει η καταληκτικη ημερομηνια για την παραδοση τους και δεν τα εχω παραλαβει ,να ρωτησω στο ταχυδρομειο(χωρις να εχω ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ) εαν βρισκονται εκει
    Ναι γίνεται. Και μάλιστα αν κάτι έχει έρθει, όταν θα πας να πας να παραλάβεις, θα τους ρωτήσεις αν έχει έρθει και τίποτα άλλο στο όνομά σου. Εμένα, είχαν ξεχάσει να μου αφήσουν ειδοποίηση για κάτι βιβλία και τα πήρα μαζί με άλλα πράγματα που είχα παραγγείλει.
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  13. #1093
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εχω παρατηρήσει το εξής. Σε κάποια είδη, δεν γίνονται αποστολές στην Ελλάδα. Σου πετάει ένα μήνυμα, ευχαριστούμε, αλλά το προιόν δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας... Γιατί; Γιατί να μπορεί να μου στείλει βιβλία, ασύρματα τηλέφωνα, και δεν μπορεί να μου στείλει πχ μπαταρία φορητού;

    Την (πιθανή) εξήγηση μου την έδωσε φίλος που χρησιμοποιεί κατα κόρον e-shops εξωτερικού. Δυστυχώς η Ελλάδα έχει μπει σε κάποιας μορφής blacklist, απο τις πάρα πολλές αναφορές για μη επίδοση, και μάλιστα σε συγκεκριμένες κατηγορίες ειδών. Επίσης πολλά disputes στο paypal, ή ακόμα χειρότερα, επιστροφές για refund, αλλά όχι αυτού που έστειλε το e-shop αλλά κάποιου άλλου, χαλασμένου τεμαχίου.

    Βέβαια σημαντικό ποσοστό ευθύνης φέρουν και τα e-shops. Παλαιότερα όλες οι αποστολές απο το Αμαζον ήταν με κουριερ. Η΄surface mail αλλά συστημένο. Τώρα στέλνουν ελεύθερο, μη συστημένο δέμα. Οποιοσδήποτε στην αλυσίδα των αποστολών, απο εκεί έως εδώ, μπορεί να το βουτήξει.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα Χρυσόστομε!
    Κάθε φορά η ίδια ιστορία. Για μια απλή αποστολή δέματος, συστημένη επιστολή κλπ αναμονή τουλάχιστον μισής ώρας εξαιτίας όσων έρχονται να εξοφλήσουν λογαριασμούς, κάτι που μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους.
    Με πρόχειρους υπολογισμούς 2 στους 3 επισκέπτονται τα ΕΛΤΑ γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.
    Απ' την άλλη μεριά βέβαια, δεν έχω την απαίτηση από άτομα που έχουν υπερβεί ένα όριο ηλικίας να ακολουθήσουν εναλλακτικούς τρόπους διεκπεραίωσης των υποχρεώσεων τους και γενικώς να αλλάξουν συνήθειες ως διά μαγείας...
    Δεν παύει όμως να είναι σπατάλη χρόνου
    Εαν έχει τόσο πολύ δουλειά το ΕΛΤΑ, κάλλιστα μπορεί να προσλάβει υπαλλήλους. Αφού αμοίβεται ακόμα και για τις ταχυπληρωμές. Εστω μισό ευρώ, μισό ευρώ, αλλά είναι μισό ευρώ για δουλειά το πολύ ενός λεπτού (ήτοι 30 ευρώ την ώρα!). Ενας με βασικό μισθό, μαζί με τις εργοδοτικές εισφορές, κοστίζει 1000 ευρώ τον μήνα, ήτοι σχεδόν 6 ευρω την ώρα! (*) Η' 'οπως στην ΔΕΗ, που όπως καταγγέλουν οι εργαζόμενοι εκεί, δεν προσλαμβάνουν νέους υπαλλήλους, η δουλειά δεν βγαίνει με τις μειώσεις προσωπικού, και προτιμάνε να βάζουν το προσωπικό να κάνει υπερωρίες (που πληρώνονται ακριβότερα, δηλαδή με 4 ώρες υπερωρίες καθημερινά, θα μπορούσαν να έχουν υπάλληλο με 8 ωρο) απο το να κάνουν προσλήψεις. Είναι μια κίνηση για να δημιουργήσει απαξίωση σε διάφορους τομείς, για το μετέπειτα εύκολο ξεπούλημα τους, και με την συγκατάθεση των ταλαιπωρημένων (τεχνητά και επίτηδες) πολιτών...

    (*) Δηλαδή, ακόμα και εαν δεν συμβαίνει ναχει τόσο πολύ ουρά όλη την μέρα, μόνο για τις μια-δυο ώρες αιχμής, και πάλι τα βγάζει τα λεφτά του... Αλλά ειναι προτιμότερο να κάθονται όλοι στην ουρά και να περιμένουν. Αυτό ειναι ακόμα πιο αποδοτικό και κερδοφόρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 11-01-12 στις 10:34. Αιτία: auto merged post

  14. #1094
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρατηρήσει το εξής. Σε κάποια είδη, δεν γίνονται αποστολές στην Ελλάδα. Σου πετάει ένα μήνυμα, ευχαριστούμε, αλλά το προιόν δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας... Γιατί; Γιατί να μπορεί να μου στείλει βιβλία, ασύρματα τηλέφωνα, και δεν μπορεί να μου στείλει πχ μπαταρία φορητού;
    .
    Για κάποια είδη υπαρχουν περιορισμοι και δεν έχουν σχέση με black lists. Οι μπαταρίες λιθίου που αναφέρεις ειναι απο τα πιο επικίνδυνα εμπορεύματα όταν αποστέλνονται αεροπορικά. Το ίδιο νομίζω συμβαίνει και για τα υγρά ενω άλλα είδη μπορεί να μην αποστέλλονται για λόγους τοπικής νομοθεσίας.

    ........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 13 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Έκανα μια δοκιμή με δύο μπαταρίες, μια φθηνή και μια ακριβή και προχώρησε κανονικά η παραγγελία. Μάλλον έπεσες σε περίπτωση που ο πωλητής δεν στέλνει εκτος Βρετανίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phantom77 : 11-01-12 στις 12:23. Αιτία: auto merged post

  15. #1095
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως δουλευουν στα ΕΛΤΑ;;;
    πρωτη φορα το παρατηρησα, διοτι περιμενω ενα δεμα απο amazon.co.uk και το χρειαζομαι!
    τις 3 τελευταιες μερες δεν εχει περασει ταχυδρομος απο την γειτονια μου!
    αν ειναι δυνατον!
    δηλαδη δεν θα το παραλαβω ποτε;
    και οταν περασει ο ταχυδρομος και μου αφησει ειδοποιηση, θα παω την επομενη στο καταστημα και φυσικα δεν θα εχει παει απο το κεντρο διανομης στο καταστημα, και θα πρεπει να περασω και την επομενη, αφου λοιπον θα περιμενω και 50 ατομα να πληρωσουν τον ΟΤΕ στην σειρα....
    (αναφερω τον ΟΤΕ, διοτι το oteshop ειναι στα 50μετρα και στα 55 ο Γερμανος, ομως καποιοι επιλεγουν να πληρωνουν +1ευρω ετσι για να λενε πως πηγαν στο ταχυδρομειο)
    ΕΛΕΟΣ

Σελ. 73 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας