Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Talking
    Στο innovator λαπτοπ μου, ειχα εδω και 2 χρονια τα vista, πρωτη φορα σε αυτο τα χρησιμοποιησα... ετσι οταν ολα ειχαν μπει στη θεση τους, προγραμματα, παιχνιδια, browsers, εγγραφα, ταινιες, mp3, βιντεο, φωτογραφιες κλπ ... βγηκαν μετα απο καιρο τα 7αρια...

    Επειδη ξενερωνα και μονο στην ιδεα του φορματ και ξανα ολα τα προγραμματα και οι ρυθμισεις απ την αρχη... πραγματικα πολλες ρυθμισεις τα αφησα και δεν τα εβγαλα με τιποτα. Ετσι, οι περιττες, διεργασιες πηραν ποδι, τα αχρηστα εφε, βοηθηματα κλπ πηραν επισης ποδι... τα windows ηταν αυθεντικα και το update γινοταν απροβληματιστα και παντα οπως επρεπε. Antivirus με καλυπτε που ειχα το nod32 και απλα προσεχα τι κατεβαζα χωρις να αποκτησω ποτε προβλημα. Το καψιμο στα παιχνιδια εντατικο... το uptime να ηταν στα 2 χρονια, γυρω στους 22 μηνες συνολικα... προβλημα: ΟΥΔΕΝ!

    Ετσι λοιπον, αποφασιζω να εγκαταστησω τα windows7 σε dual boot και σιγα σιγα να τα σκαλισω και να τα φερω στα μετρα μου , βαριεμαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Anyway... γιατι παντα να αναβαθμιζουμε σε λειτουργικο μονο και μονο επειδη λενε οτι ειναι καλυτερο; Προσωπικα, διπλα διπλα με πολλους εχω κατσει, laptop users, για ψιλοκαψιματακια σε Games... και αυτο που παρατηρησα ηταν πως πανω κατω οι ιδιες επιδοσεις υπηρχαν ... αν ηταν χειροτερο το δικο μου με τα Vista, σιγουρα θα ηταν οι πολλες εφαρμογες που εχω [απαραιτητες] στο παρασκηνιο + τα 2 χρονια install/uninstall και χρησης του λειτουργικου....

    Γνωμη μου παντα, πως καλυτερα να αξιοποιεις κατι στο επακρο, ρυθμιζοντας το στα μετρα σου αλλα και χαριν επιδοσεων παρα να τρεχεις να βαζεις οτι καινουριο υπαρχει ασκοπα...

    Οι λογοι που βαζω τα 7αρια:
    1) Επιπλεον λειτουργιες και υποστηριξη...
    2) Καιρος να παω σε Χ64, μιας και τα vista τα ειχα σαν 32bit
    3) Ψιλο-σαπισε το λειτουργικο και θελω φορματ, αν και τα παει μια χαρα, εχω απορια να δω την καλυτερη διαχειριση μνημης κλπ που αναφερονται...
    4) ?!!?

    Γνωμες επι του θεματος...

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Την αλήθεια ;
    Εγκατέστησε εκ νέου τα Windows Vista SP2 x64 που ξέρεις και που εμπιστεύεσαι και βάλε την Platform Update και θα είσαι άρχοντας.

    Θες να αγοράσεις εκ-νέου τα Windows 7 ; Μαζί σου και σε αυτό.
    Όπως είναι φυσικό 3 χρόνια εξέλιξη στο λειτουργικό αλλά και οι νέοι drivers είναι το λογικό να πει κανείς, ναι, αναβάθμισε.

    Όμως μην σου πει κανείς πως με τα Vista x64 θα είσαι άσχημα.

    Ότι και αν αποφασίσεις, εδώ στο φόρουμ είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο innovator λαπτοπ μου, ειχα εδω και 2 χρονια τα vista, πρωτη φορα σε αυτο τα χρησιμοποιησα... ετσι οταν ολα ειχαν μπει στη θεση τους, προγραμματα, παιχνιδια, browsers, εγγραφα, ταινιες, mp3, βιντεο, φωτογραφιες κλπ ... βγηκαν μετα απο καιρο τα 7αρια...

    Επειδη ξενερωνα και μονο στην ιδεα του φορματ και ξανα ολα τα προγραμματα και οι ρυθμισεις απ την αρχη... πραγματικα πολλες ρυθμισεις τα αφησα και δεν τα εβγαλα με τιποτα. Ετσι, οι περιττες, διεργασιες πηραν ποδι, τα αχρηστα εφε, βοηθηματα κλπ πηραν επισης ποδι... τα windows ηταν αυθεντικα και το update γινοταν απροβληματιστα και παντα οπως επρεπε. Antivirus με καλυπτε που ειχα το nod32 και απλα προσεχα τι κατεβαζα χωρις να αποκτησω ποτε προβλημα. Το καψιμο στα παιχνιδια εντατικο... το uptime να ηταν στα 2 χρονια, γυρω στους 22 μηνες συνολικα... προβλημα: ΟΥΔΕΝ!

    Ετσι λοιπον, αποφασιζω να εγκαταστησω τα windows7 σε dual boot και σιγα σιγα να τα σκαλισω και να τα φερω στα μετρα μου , βαριεμαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Anyway... γιατι παντα να αναβαθμιζουμε σε λειτουργικο μονο και μονο επειδη λενε οτι ειναι καλυτερο; Προσωπικα, διπλα διπλα με πολλους εχω κατσει, laptop users, για ψιλοκαψιματακια σε Games... και αυτο που παρατηρησα ηταν πως πανω κατω οι ιδιες επιδοσεις υπηρχαν ... αν ηταν χειροτερο το δικο μου με τα Vista, σιγουρα θα ηταν οι πολλες εφαρμογες που εχω [απαραιτητες] στο παρασκηνιο + τα 2 χρονια install/uninstall και χρησης του λειτουργικου....

    Γνωμη μου παντα, πως καλυτερα να αξιοποιεις κατι στο επακρο, ρυθμιζοντας το στα μετρα σου αλλα και χαριν επιδοσεων παρα να τρεχεις να βαζεις οτι καινουριο υπαρχει ασκοπα...

    Οι λογοι που βαζω τα 7αρια:
    1) Επιπλεον λειτουργιες και υποστηριξη...
    2) Καιρος να παω σε Χ64, μιας και τα vista τα ειχα σαν 32bit
    3) Ψιλο-σαπισε το λειτουργικο και θελω φορματ, αν και τα παει μια χαρα, εχω απορια να δω την καλυτερη διαχειριση μνημης κλπ που αναφερονται...
    4) ?!!?

    Γνωμες επι του θεματος...
    πρωτη φορα ακουο κατι τετιο η πιο πολυ τα βριζουν απο το πρωι μεχρι το βραδι τα vista ενοειτε οτι τα 7ρια ειναι καλυτερα και αν θες και τα xp ακομα ειναι καλυτερα απο τα βιστα ολοι εδω στο φορμ μιλανε για τα κολυματα που εχουν αν εισαι απο τους τυχερους και δεν σου κολανε αλλο αυτο εγω προσωπικα δεν ειχα καμια φορα βιστα αλλα εκανα φορματ σε μια φιλη και δεν μου εκαναν καμια εντυπωση τωρα βεβαια ο καθενας οπως το βλεπει

  4. #4
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link TL-WR1043ND
    Τα Windows 7 είναι απείρως ανώτερα, ελαφρύτερα, εύχρηστα, αυτοματοποιημένα και απροβλημάτιστα από τα Vista. Είναι το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft με διαφορά. Μακριά από τα Vista. Θα τρίβεις τα μάτια σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Αυθεντικα Windows 7 Ultimate x64 Ελληνικα [το προϊόν ηρθε στα χερια μου, οποτε γι'αυτο ασχοληθηκα].

    Θετικα:
    -Αρκετα πιο ξεκαθαρες ρυθμισεις δικτυου, φακελων, διαχειρισης προστατευμενων αρχειων κλπ
    -Γρηγοροτερη εκκινηση λειτουργικου
    -ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το νεο windows media player !!!!
    -Αρκετα καλυτερη διαχειριση ενεργειας
    -Hibernate της προκοπης [δεν κρασαρει οπως στα vista μερικες φορες - επιφυλαξη, ισως φταινε τα vista μου]
    -Πολυ καλη διαχειριση 2ης οθονης [HD 56'' Tηλεοραση]

    Αρνητικα:
    -RMClock, δεν αποθηκευει ρυθμισεις
    -Firefox latest stable version, δεν ξεκιναει με το πρωτο "διπλο-κλικ", φορτωνει αλλα τιποτα, θελει 2η ισως και 3η προσπαθεια - ισως εφαγε σκαλωμα
    -Ξεχναει μερικες φορες ρυθμισεις φακελων
    -Το νεο messenger ειναι epic fail! Ψαχνω τροπο να περασω την Live Wave 3
    -Fat taskbar, οτιδηποτε σε taskbar πανω απο 25 πιξελς υψους, με τρελαινει αφανταστα!

    Γενικα σε θεμα ταχυτητας, περα απο το boot time, hibernate time, καμια διαφορα με τα Vista ! Καμια ομως :/

    αυτα για την ωρα... σιγα σιγα θα περασω και αλλα προγραμματα και θα ερθουμε στο ζουμι...

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το taskbar μπορεις να το μειωσεις....

    το rmclock φταιει που εχει να αναβαθμηστει απο τον καιρο του 1821...

    reinstall τον firefox γιατι ποκυ απλα μονο σε σενα το κανει (κανε disable και κανενα addon μηπως εχεις βαλει καμια μα..κια)

    το νεο msn δεν εχει να κανει σε τιποτα με τα 7.....
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-08-2010
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Morx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυθεντικα Windows 7 Ultimate x64 Ελληνικα [το προϊόν ηρθε στα χερια μου, οποτε γι'αυτο ασχοληθηκα].

    Θετικα:
    -Αρκετα πιο ξεκαθαρες ρυθμισεις δικτυου, φακελων, διαχειρισης προστατευμενων αρχειων κλπ
    -Γρηγοροτερη εκκινηση λειτουργικου
    -ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το νεο windows media player !!!!
    -Αρκετα καλυτερη διαχειριση ενεργειας
    -Hibernate της προκοπης [δεν κρασαρει οπως στα vista μερικες φορες - επιφυλαξη, ισως φταινε τα vista μου]
    -Πολυ καλη διαχειριση 2ης οθονης [HD 56'' Tηλεοραση]

    Αρνητικα:
    -RMClock, δεν αποθηκευει ρυθμισεις
    -Firefox latest stable version, δεν ξεκιναει με το πρωτο "διπλο-κλικ", φορτωνει αλλα τιποτα, θελει 2η ισως και 3η προσπαθεια - ισως εφαγε σκαλωμα
    -Ξεχναει μερικες φορες ρυθμισεις φακελων
    -Το νεο messenger ειναι epic fail! Ψαχνω τροπο να περασω την Live Wave 3
    -Fat taskbar, οτιδηποτε σε taskbar πανω απο 25 πιξελς υψους, με τρελαινει αφανταστα!

    Γενικα σε θεμα ταχυτητας, περα απο το boot time, hibernate time, καμια διαφορα με τα Vista ! Καμια ομως :/

    αυτα για την ωρα... σιγα σιγα θα περασω και αλλα προγραμματα και θα ερθουμε στο ζουμι...
    δεξι κλικ στο τασκ μπαρ , unlock task bar και το φτιαχνεις. ( υπαρχει και η δνατοτητα use small icons, θα μικρυνει και αυτο το τασκ μπαρ

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    2 χρόνια περίπου κράτησα κι εγώ τα Vista, χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά πέρασα στα 7 γιατί ... τα βρήκα πολύ φθηνά (φοιτητικό email από βρετανικό πανεπιστήμιο βρε, όχι torrent). Πίσω δεν γυρνάω πλέον αλλά παράπονα δεν είχα.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να βάλεις το παλιό MSN..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ownagE_ Εμφάνιση μηνυμάτων

  10. #10
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    To RMClock το είχα και εγώ,αλλά είναι πολύ πίσω πλέον...

    Supported platforms: OS

    32-bit Windows NT class OS version 5.0 and higher: Windows 2000, XP, 2003 Server and Vista platforms. No support for Win9x OS family is ever planned.
    Support for Windows XP x64 platforms is available since version 1.7 (x64 driver included into the package).
    NOTE: Support for 64-bit Windows Vista is currently limited due to the kernel mode driver digital signature requirement of that OS (workarounds are necessary).
    NOTE: You must have Administrative rights to install and run this utility.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ τα είχα τα βίστα στο προηγούμενο λάπτοπ, όταν ήταν χωρίς SP1 ήταν ελεεινά σαν λειτουργικό, το SP1 το έστρωσε και το SP2 το είχε κάνει το πιο σταθερό λειτουργικό που είχα. ώσπου έκαψε μητρική το λαπτοπ, και το καινούριο ήρθε με 7άρια. Τα βρήκα πολύ οικεία Ειδικά άμα επιλέξεις στις ιδιότητες της taskbar το "χρήση μικρών εικονιδίων" τότε είναι ολόιδια με τα vista Πιστεύω ότι είναι άριστα τα 7άρια. Δεν συστήνω τα βίστα ούτε κι εγώ χωρίς να έχω κάποιο παράπονο από αυτά. Αλλά , εφ'όσον έχεις δουλέψει απροβλημάτιστα με τα βίστα και τα έχεις αυθεντικά κράτα τα όσο πάνε...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    pirelli
    Path Level
    Interleaved
    τα βιστα τα εχω και γω ακομη!.ειναι οντως πιο σταθερα σε σχεση με τις αρχες αλλα μου την δινει που οταν σβησεις ενα προγραμα και πας μετα να διαγραψεις το εικονιδιο του στην επιφανεια εργασιας το συστημα κολλαει!

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από restos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα βιστα τα εχω και γω ακομη!.ειναι οντως πιο σταθερα σε σχεση με τις αρχες αλλα μου την δινει που οταν σβησεις ενα προγραμα και πας μετα να διαγραψεις το εικονιδιο του στην επιφανεια εργασιας το συστημα κολλαει!
    Αυτό πρώτη φορά το ακούω.... Ασπρίζει η οθόνη,δηλαδή;

  14. #14
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ownagE_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να βάλεις το παλιό MSN..
    Θα το δοκιμασω....

    Αν και οταν με το tuneup utilities, αφαιρεσα το msn και πηγα να βαλω μια παλιοτερη εκδοση επεμενε να μην εγκατασταθει γιατι ακομα "εβλεπε" οτι εχω νεοτερη...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pyravlos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεξι κλικ στο τασκ μπαρ , unlock task bar και το φτιαχνεις. ( υπαρχει και η δνατοτητα use small icons, θα μικρυνει και αυτο το τασκ μπαρ
    Στα windows 7 σε αναλυση 1280Χ800 το taskbar ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο 22pixels που ειναι στα Vista.... ακομα και με αυτη τη ρυθμιση, η οποια ηταν απο τις πρωτες που εκανα... το παλευω με καποια themes... αλλα τζιφος.


    Σχετικα με το rmClock, λειτουργει σωστα, χαρη σε ενα αρχειακι [οσοι θελετε δοκιμαστε το] που αλλαξα οπως το εψαξα σε καποια φορουμς, αλλα δεν σωζει τις ρυθμισεις :/
    Too close...


    βαλτε το στο installation folder, αφου κρατησετε backup του πρωτοτυπου.
    Attached Files Attached Files

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    pirelli
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasileios13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρώτη φορά το ακούω.... Ασπρίζει η οθόνη,δηλαδή;
    ακριβως!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Εμείς (οι μουσουλμάνοι) θέλουμε 10 χρόνια για να εδραιωθούμε στην Ευρώπη και σε 20 χρόνια
    Από HELL_pegaSOS στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1101
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 15:43
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 13:01
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-07, 19:09
  4. Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια
    Από dantouan στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-05, 15:27
  5. Καλή χρονιά, χρόνια πολλά! Καλορίζικο και το νέο μας website
    Από NeK στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-04, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας