Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Περιοχή
    Athens-Kerkyra-Lost island
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    11(dB) / 20(dB)
    Question
    Γεια σας,
    Θέλω να φτιάξω ένα τοπικό δίκτυο σπίτι μου με 2-3 υπολογιστές, ώστε να κάνω κάποιες μετρήσεις για το QOS στο VOIP συγκρίνοντάς τα πρωτόκολλα IPV4-IPV6. Τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου για την πτυχιακή. Δηλαδή να φτιάξω ας πούμε ένα server στον οποίο θα συνδέονται τα 2 pc τα οποία θα επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω του κεντρικού με κάποια voip εφαρμογή και φορτώνοντας το δίκτυο να δω πόσο καλύτερο QOS έχω με το IPV6 σε σχέση με το IPV4.

    Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
    1. Πρώτα από όλα αν είναι εφικτό και τι εξοπλισμό χρειάζομαι;
    (router έχω fritzbox από HOL κάνει; )
    2. Δεν έχω φτιάξει ποτέ κάποιο server η κάτι αντίστοιχο θα πρέπει ο κεντρικός σέρβερ να λειτουργεί σαν PBX;
    3. Αφού στήσω το δίκτυο αν μπορώ εύκολα να το "γυρίσω" για να λειτουργεί με IPV6.
    4.Αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος από τον παραπάνω στο να κάνω την σύγκριση IPV4-IPV6 πάνω VOIP.

    Γνώσεις πάνω στο θέμα δεν έχω πάρα πολλές οπότε κάθε βοήθεια δεκτή. Αν δεν μπορείτε με λεπτομέρειες τουλάχιστον καθοδηγήστε με προς κάποια κατεύθυνση.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Aίτηση για double play στις 5/9 (παλιός πελάτης)και 16/10 μετα απο 40 μερες μου ήρθε ο εξοπλισμός, στις 4/3/08 συνδέθηκα. (5 μήνες αναμονή)


  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    για μένα ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να κάνεις το όλο σκηνικό σε linux (κατά προτίμηση ubuntu) μια που έχει ένα σωρό εφαρμογές για το θέμα και μάλιστα δωρεάν.
    Οι υπολογιστές που θα χρειαστείς είναι πολύ χαμηλών δυνατοτήτων και υποστηρίζονται και τα δύο πρωτόκολλα.

    ξεκίνα από δω και συνεχίζουμε.
    http://www.voip-info.org/wiki/view/A...k+Linux+Ubuntu

    δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό που ζητάς με τον τρόπο που το θες αλλά όσο μπορω θα βοηθήσω.

    Ελπίζω να έχεις καλές σχέσεις με το linux (αν δεν έχεις ξεκίνα τις τώρα, θα σου χρειαστούν)

  3. #3
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Περιοχή
    Athens-Kerkyra-Lost island
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    11(dB) / 20(dB)
    Ψάχνω τρόπο μήπως αποφύγω το PBX και απλά να το καταφέρω με κάποια εφαρμογή VOIP η οποία παίζει σε lan, γιατί αυτό που θέλω να δω είναι η απόδοση των πρωτοκόλλων στο voip και μόνο, δεν με νοιάζει να κάνω κλήσεις εκτος lan ή σε σταθερά κλπ. Απλά δεν βρίσκω απο όσο έχω ψάξει εφαρμογή που να υποστιρίζει ipv6. ΠΧ το skype παίζει σε LAN αλλά δεν βρίακω αν παίζει με ipv6.
    Πιστέυεις ότι γίνεται αυτο;
    Δηλαδή σύνδεση 3 pc σε ένα ρούτερ και απο εκεί και πέρα μια εφαρμογή voip και να μιλάνε μεταξύ τους μεσω ip διευθύνσεων.
    Aίτηση για double play στις 5/9 (παλιός πελάτης)και 16/10 μετα απο 40 μερες μου ήρθε ο εξοπλισμός, στις 4/3/08 συνδέθηκα. (5 μήνες αναμονή)


  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Αν μπορείς να βάλεις το scype να δουλέψει χωρίς voip server τότε, δουλεύει σε όλα τα πρωτόκολα. Το scype δεν βλέπει IP αλλά θύρα στην IP που έχει το PC που βρίσκεται, οπότε θα δουλέψει και σε ipv6.

    Αλλά (αν και δεν το έψαξα πάρα πολύ λόγω χρόνου) νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις peer to peer κλήση με το scype, πρέπει να συνδεθεί σε κάποιο server, ο οποίος παίζει τον ρόλο του τηλεφωνικού κέντρου.

    Αρχικά νομίζω ότι θα πρέπει να κατανοιήσεις πως λειτουργεί το voip, γιατι βλέπω να έχεις αρκετά κενά στον τρόπο λειτουργίας του (δεν έχω καμιά πρόθεση να σε προσβάλω)

    ρίξε μια ματιά:

    http://www.tldp.org/HOWTO/VoIP-HOWTO.html
    http://el.wikipedia.org/wiki/VoIP
    http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=157
    http://www.iptelephony.gr/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Voice_o...ernet_Protocol

    Όλα τα link παραπάνω περιέχουν πληροφορίες για το θέμα σου... το 1ο είναι ένα αναλυτικό εγχειρίδιο (λίγο παλιό) αλλά θα σε ενημερώσει με το τι πρέπει να κάνεις...

    Δεν νομίζω όμως ότι αυτό που θες να κάνεις είναι 3 εγκαταστάσεις αυτόνομων προγραμμάτων, τα βάζω να μιλήσουν και στα δύο πρωτόκολα, κάνω τις μετρήσεις και τελείωσα, θέλει αρκετό διάβασμα και στήσιμο. αλλά δεν είναι και υπερβολικές οι απαιτήσεις της υλοποίησης αν έχεις βασικές γνώσεις δικτύων.

    Αν χρειαστείς πάντως κάτι παραπάνω εδώ είμαστε

    το φλας μου ήρθε 2 λεπτά αφού έκλεισα το post:
    teamspeak - ventrilo είναι δύο προγράμματα που στην ουσία δουλεύουν voip χωρίς PBX, τα βρίσκεις πού εύκολα στο google. Εγκαθιστάς τον Server σε ένα μηχάνημα και στα άλλα δύο τους client (ο server δουλεύει και σαν client) και έχεις ένα ωραιότατο voip δίκτυο (όχι επαγγελματικό βέβαια αλλά για να κάνεις μετρήσεις νομίζω είναι αρκετό)

    To teamspeak3 σύμφωνα με την εταιρία του δουλεύει σε ipv6 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ptoma : 22-10-10 στις 19:35.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Περιοχή
    Athens-Kerkyra-Lost island
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    11(dB) / 20(dB)
    Δεν είχα ασχολιθεί ποτέ με voip και όταν έγραφα το ποστ ήμουν αρκετά μπερδεμένος.
    Θα δοκιμάσω τα προγραμματα και θα σου πω, αυτές τις μέρες θα στήσω το ipv6 δίκτυο να δω ότι δουλέυει εντάξει , θα δοκιμάσω και μερικά NMS για μετρίσεις και μετά θα ξεκινήσω τα πειράματα με τις voip εφαρμογές. Μόλις "κολήσω" θα τα ξαναπούμε
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
    Aίτηση για double play στις 5/9 (παλιός πελάτης)και 16/10 μετα απο 40 μερες μου ήρθε ο εξοπλισμός, στις 4/3/08 συνδέθηκα. (5 μήνες αναμονή)


Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργία voip μέσω τοπικού ασύρματου δικτύου
    Από voip στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 12:52
  2. windows 7 δημιουργια τοπικου δικτυου
    Από the_Mask στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-10, 19:02
  3. Δημιουργια Τοπικού δικτύου 200μ
    Από john_gringo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-09, 14:32
  4. Δημιουργία τοπικού δικτύου
    Από vassilism8 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-09, 16:55
  5. Δημιουργία τοπικού δικτύου +ADSL
    Από thanasos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 01:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας