Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 83
  1. #46
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Τρυποκαρυδε μια ζωη δεν σωζεται ΜΟΝΟ απο το γιατρο.
    Η μαγικη λεξη ειναι συνεργασια.

    Δεν ξερω εαν εχεις βρεθει ποτε σε αιθουσα χειρουργειου (και σου ευχομαι να μην βρεθεις ποτε!) αλλα εαν οι νοσοκομες δεν κανουν σωστα την δουλεια τους,εαν οι χειριστες των μηχανηματων δεν κανουν σωστα την δουλεια τους τοτε ο γιατρος δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτα.
    Ειναι ολα μια αλυσιδα.

    Ασχετως αν εμεις βλεπουμε μονο το περιτυλιγμα,δηλαδη τον γιατρο να μιλα με τους συγγενεις.

    Γιατι νομιζεις υπολειτουργουν οι διαφορες ιατρικες μοναδες της επαρχιας?
    Λογω ελλειψης ιατρων?
    Νοσηλευτικο προσωπικο και ιατρικος εξοπλισμος ειναι το κλειδι.

    Ενας μαγνητικος τομογραφος ο οποιος δεν εχει "στηθει" σωστα η δεν το χειριζεται καποιος σχετικος ειναι απλα ενα μεγαλο,βαρυ κουτι που πιανει χωρο.Εαν δεν υπαρχει νοσοκομα εργαλειοδωτρια,ο γιατρος δεν μπορει να κανει τιποτα.

    Εξαλλου το ειπες και μονος σου.
    Εαν δεν υπαρχει η υποδομη πως περιμενεις απο ενα γιατρο να κανει την δουλεια του?

  2. #47
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δέν είμαι στρατοκ...λος, άλλα το να υπηρετήσεις την πατρίδα σου είναι τιμή σου και υποχρέωση σου. Πρίν αρχίσετε να λέτε τα δικά σας, να θυμάστε ότι δεν υπηρετείτε για την ΝΔ ή για το ΠΑΣΟΚ, αλλά για την πατρίδα σας, δηλαδη για εσάς.
    Υπηρέτησα 18 μήνες και απο την δική μου οπτική, ήταν ένα "σχολείο".
    Δε βλέπω τι σχέση έχει η ανώφελη στρατιωτική θητεία (άχρηστες αγγαρείες, φραπεδιές στο ΚΨΜ κλπ) με την πραγματική προσφορά στους συνανθρώπους σου. Και η φυλακή είναι ένα "σχολείο", αλλά καλύτερα να το αποφύγει κανείς...

    Ειναι αναγκαιο κακο (μικρο βεβαια-- οπως εχει γινει τωρα ο στρατος)...
    Συμφωνώ με το "κακό", διαφωνώ με το "αναγκαίο" (βλέπε τις χιλιάδες που δεν υπηρετούν ποτέ) και με το "μικρό" (βλέπε τις αναρίθμητες περιπτώσεις "αυτοκτονιών", "ατυχημάτων" ή -όπως αρέσκονται οι εκπρόσωποι τύπου του στρατού να τις αποκαλούν- "θανάσιμων αυτοτραυματισμών").

  3. #48
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ολοι αγαπανε την πατριδα τους, ολοι θελουν να την υπηρετησουν, αλλα αμα ερθει η ωρα της κρισεως
    ενα μυστηριο πραμα η τρανταχτη πλειοψηφια κανουν ο,τιδηποτε να το αναβαλλουν προβαλλοντας
    απο τις πιο αστειες δικαιολογιες εως τα πιο σοβαρα επιχειρηματα!
    Απορω αραγε γιατι ελαχιστοι ειναι αυτοι που πανε οταν ερθει η ... ωρα τους
    και οι περισσοτεροι τους ειναι οσοι δεν εχουν "δοντι' για να παρουν ανικανοτητα καποιου βαθμου!
    Και το αντιθετο οι πιο φανατικοι της θητειας και του στρατου ειναι συνηθως εξω
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #49
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Αγαπητή manoulamou , δεν νομίζω πως έχεις δίκιο . Απλά όσοι δεν θέλουν να πάνε κάνουν φασαρία και ακούγονται . Όλοι οι άλλοι πάνε κανονικά και χωρίς πολλά πολλά .

  5. #50
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Τρυποκαρυδε μια ζωη δεν σωζεται ΜΟΝΟ απο το γιατρο
    Ειπα εγω οτι σωζεται μονο απο το γιατρο ?
    Αυτο που δε καταλαβες ειναι οτι ακομα και τον τελειοτερο εξοπλισμο, και το καλυτερο servise, και τις καλυτερες νοσοκομες αν εχει ενας θεραπευτικος οργανισμος, χωρις γιατρους ειναι νεκρος. Δε μπορει να κανει τιποτα. Ειναι σαν να σου δωσουν εσενα ενα αεροπλανο με ολη τη τελευταια τεχνολογια και να σου πουνε προσγειωσε το. Θα το προσγειωσεις ? (Ελπιζω να μην εισαι πιλοτος !!!)
    Το οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει, και μπορει πλεον να γινεται διαγνωση ευκολα και γρηγορα, η επεμβαση ασφαλεστερα και ανωδυνα δε σημαινει, οτι καταργηται ο γιατρος! Απλα ολα αυτα ειναι παραπανω οπλα στη φαρετρα του !
    Εν ολιγοις ο γιατρος δεν αποτελει κρικο στην αλυσιδα, γιατι χωρις αυτον δεν υπαρχει αλυσιδα !!!!

  6. #51
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Τιμη για εμενα ειναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω. Απο τη στιγμη που δεν πληρειται ο πρωτος ορος, τοτε δεν εχει νοημα ο δευτερος.
    Το 'χω ξαναπεί σε άλλο νήμα αλλά θα το επαναλάβω. Φαίνεται ότι οι λέξεις έχουνε χάσει πια το νόημά τους και ο καθένας αποδίδει σε θεμελιώδεις έννοιες το νόημα που επιθυμεί.

    Για να αντιληφθούμε το άτοπο του παραπάνω επιχειρήματος αρκεί να ερευνήσουμε το νόημα της "τιμής". Σύμφωνα με το λεξικό μου: Τιμή = ό,τι απονέμεται σε ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού. Ό,τι εξυψώνει τον άνθρωπο στα μάτια των άλλων.

    Ο φίλος Addicted, λοιπόν, ουσιαστικά λέει: "Αυτό που εξυψώνει εμένα είναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω." Με λίγα λόγια, η "τιμή" εξισώνεται με τη "συναλλαγή" αφού, παραδόξως, δηλώνεται ότι αποκτά κάποιος τιμή (πολίτης) χάρη στις πράξεις άλλων (πολιτεία).

    Αλλά ακόμη κι αν αποδεχθούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα και ότι όντως η πατρίδα μας "δεν μας φέρεται σωστά" και δεν μας αρέσει η παρούσα κατάσταση βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις ακόλουθες επιλογές ως προς τη στρατιωτική θητεία:
    1. Να μην κάνει κανένας το καθήκον του (σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό)
    2. Να απαιτήσουμε επαγγελματικό στρατό για να μην είμαστε υποχρεωμένοι να προσφέρουμε τον χρόνο μας στο "άστοργο κράτος"
    Η πρώτη λύση απλά οδηγεί στην καταπάτηση των νόμων εμμέσως ή αμέσως. Αμέσως καταπατούν το νόμο όσοι απλά λιποτακτούν στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό. Εμμέσως καταπατούν το νόμο όσοι σκαρφίζονται τεχνάσματα για να πάρουν το Ι5 ή εκμεταλλεύονται τον "μπάρμπα στην Κορώνη" για να περάσουν τη θητεία τους σε κάποιο στούντιο εκφωνώντας ειδήσεις (λέμε τώρα!). Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για κάκιστο παράδειγμα συμπεριφοράς από νέους που ξεκινούν τη ζωή τους ως ενεργοί πολίτες. Πραγματικά περιμένουμε να αλλάξει τίποτε στην κοινωνία όταν οι νέοι μας ξεκινούν τη ζωή τους όχι αλλάζοντας αλλά καταπατώντας τους νόμους; Σε άλλες εποχές κάποιοι πέθαιναν αποδίδοντας τιμή προς του νόμους (βλ. Σωκράτης) ενώ εμείς καταντήσαμε να παρέχουμε οδηγίες για ανώδυνη παρανομία. Παρεμπιπτόντως, είναι άραγε αυτό σύμφωνο με τους κανόνες του φόρουμ; Hint:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FAQ
    Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους νόμους του Ελληνικού κράτους.
    Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα, η δεύτερη λύση απλά οδηγεί σε μεγαλύτερη φορολογία (κάποιος πρέπει να πληρώσει τους επαγγελματίες) και σε αδύναμο στρατιωτικά κράτος (έρμαιο του κάθε τυχοδιώκτη γείτονα) αφού οι πολίτες θα είναι παντελώς ανίδεοι περί τα στρατιωτικά. Βέβαια, η αυξημένη φορολογία επιβάλλεται εσαεί ενώ η στρατιωτική θητεία όπως έχει τώρα διαρκεί μόλις ένα έτος.

    Διαλέγουμε και παίρνουμε αλλά ζούμε και με τις συνέπειες της επιλογής μας.

  7. #52
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    @emav

    Πρωτα απ'ολα. Επειδη γνωριζα τι ανεμους εσπειρα με αυτο που ειπα πιο πανω, δεν σκοπευω να το γυρισω σε διαμαχη και περιττες συζητησεις.

    Φαίνεται ότι οι λέξεις έχουνε χάσει πια το νόημά τους και ο καθένας αποδίδει σε θεμελιώδεις έννοιες το νόημα που επιθυμεί.
    Φαινεται επισης, πως κι εσυ παιζεις με τις λεξεις για να προβαλεις ενα επιχειρημα απεναντι μου.

    Αλλά ακόμη κι αν αποδεχθούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα και ότι όντως η πατρίδα μας "δεν μας φέρεται σωστά" και δεν μας αρέσει η παρούσα κατάσταση βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις ακόλουθες επιλογές ως προς τη στρατιωτική θητεία:
    1. Να μην κάνει κανένας το καθήκον του (σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό)
    2. Να απαιτήσουμε επαγγελματικό στρατό για να μην είμαστε υποχρεωμένοι να προσφέρουμε τον χρόνο μας στο "άστοργο κράτος"
    Δεν εχουμε κανενα καθηκον να υπηρετησουμε την χωρα.Δεν ειναι δουλεια του απλου πολιτη αυτο. Δεν μπορεις ολους να τους κανεις φανταρους και ετοιμοπολεμους.

    Εκτος αν ζουμε στην αρχαια Σπαρτη και δεν το ξερω...

    Και τι σοϊ υπηρετηση ειναι αυτη; Ενα χρονο διακοπες κανουμε κι αυτο ειναι ολο. Εχεις την εντυπωση πως σε κατασταση πολεμου, οσοι υπηρετησαν ηδη, θα επιστρατευτουν για να πολεμησουν;
    Για ποιον, για τα πολιτικα συμφεροντα του καθε ηγετη;

    Οι νικητες παντα ηταν/ειναι και δυστυχως, θα συνεχισουν να ειναι οι ηγετες σε κατασταση πολεμου. Κανεις τους δεν παθαινει το παραμικρο.
    Αυτοι που την πληρωνουν, ειναι αυτοι που πολεμουν κι ο αμαχος πληθυσμος.

    Εξαλλου, απο αυτους αρχιζουν ολα τα δεινα. Οι λαοι ποτε δεν εχουν να χωρισουν τιποτα μεταξυ τους.

    Οι δημαγωγοι ειναι αυτοι που τους φανατιζουν και δημιουργουν τις συρραξεις κλπ κλπ.

    Επειτα, δεν γεννηθηκαμε ολοι πολεμοχαρεις και ουτε εχουμε κ**λα να ζησουμε την φαση του στρατου επειδη "ετσι πρεπει".

    Ναι. και φυσικα να γινει επαγγελματικος ο στρατος. Λιγο θα μας πεσει; Ξερεις και τι επιπτωσεις θα χει στην καταπολεμηση της ανεργιας;

    Και γιατι συσχετιζεις τα ονειρα ενος νεου με τον στρατο; Ποιος λεει πως ο στρατος ειναι ο δρομος του νεου για να γινει σωστος πολιτης;
    Αυτα τα λενε κατι καραβαναδες γιατι δεν εχουν τιποτε αλλο να πουν...

    Σωστος πολιτης γινεσαι δηλαδη με τα καψωνια, με το να σου επιβαλλουν να βριζεις τους Τουρκους με το ετσι θελω την ωρα του φαγητου (ετσι μου λενε...), κλπ κλπ;

    Αν μερικοι γουσταρουν να ζουν στην εποχη του 1821 που αρπαζανε τα τουφεκια και βουρ, προβλημα τους.

    Επιτελους, αυτο το παραμυθι με τον στρατο πρεπει να σταματησει. Ουτε πιο αντρα σε κανει ο στρατος, ουτε σωστοτερο πολιτη, ουτε τιποτα.

    Αντιθετως, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα και να σου καταστρεψει ολη την ζωη σου. Χωρια τις τοσες περιπτωσεις ατυχηματων και αδιευκρινιστων θανατων εντος στρατοπεδων...

    Εσυ λοιπον που πηγες στρατο και πλεον νιωθεις υπερηφανος που εκανες το καθηκον σου, πολυ καλα κανεις και νιωθεις ετσι. Γιατι για σενα ισως να ειναι κατι ιερο.

    Αυτο ομως δεν ισχυει για τους περισσοτερους μας πλεον, γιατι μεγαλωσαμε σε εντελως διαφορετικη εποχη, γεννηθηκαμε σε (εστω νοητο) δημοκρατικο πολιτευμα, χωρις πολεμους και καταπιεση, και δεν μας εχει δημιουργηθει αυτο το πνευμα του στρατου.

    Αν τωρα νομιζεις, πως ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις με 'μενα, ειναι ομοφυλοφιλοι, χειριστοι πολιτες και δειλοι, ποσως με ενδιαφερει.

    Καποιοι πρεπει να μεινουν πισω να ποτιζουν τους ταφους...

  8. #53
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    emav συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ετσι σκεφτομαι και εγω. Αλλα ο στρατος απο οτι εχω ακουσει τουλαχιστον, ετσι οπως τον εχουν καταντησει, δεν αξιζει για θητεια. Οπως στο σχολειο, σκοπο του εχει να σου μαθει γραμματα καποιες στοιχειωδεις γνωσεις για τη ζωη, να παρεις καποιες βασικες αρχες, ετσι και στο στρατο θα πρεπει να σου μαθαινουν στοιχειωδη για την αμυνα της χωρας..

    Αγαπαω αυτη τη χωρα, για την ιστορια της τους ηρωες της, τη φιλοσοφια της, τον πολιτισμο της. Και αν χρειαστει θα την υπερσπιστω, οχι για να με ανταμειψει ή για να το παιξω ηρωας, αλλα γιατι ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ !

  9. #54
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    things that make u go hmmmmm.....

  10. #55
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Φαινεται επισης, πως κι εσυ παιζεις με τις λεξεις για να προβαλεις ενα επιχειρημα απεναντι μου.
    Θα το εκτιμούσα αν καταδείκνυες σε ποιο σημείο παίζω με τις λέξεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Δεν εχουμε κανενα καθηκον να υπηρετησουμε την χωρα.Δεν ειναι δουλεια του απλου πολιτη αυτο. Δεν μπορεις ολους να τους κανεις φανταρους και ετοιμοπολεμους.
    Σύνταγμα, άρθρο 4 (Ισότητα των Ελλήνων), παρ. 6:

    "Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

    Ερμηνευτική δήλωση: Η διάταξη της παραγράφου 6 δεν αποκλείει να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας."

    Και καθήκον έχεις, λοιπόν, φίλε Addicted, και υποχρέωση εάν πραγματικά θέλεις να είσαι ίσος με τους υπόλοιπους Έλληνες πολίτες. Αν κάποιοι καταπατούν το συγκεκριμένο άρθρο, αυτό δεν σημαίνει ότι απεκδυόμεθα άπαντες των ευθυνών μας. Από την άλλη, αν δεν σου αρέσει η πιο πάνω ρύθμιση, μπορείς να εισηγηθείς την αλλαγή της στον βουλευτή που εξέλεξες. Όσο ισχύει, δεσμεύει όλους όσους θέλουν να ονομάζονται Έλληνες πολίτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Για ποιον, για τα πολιτικα συμφεροντα του καθε ηγετη;
    Συγχέεις πολιτικά θέματα με τις υποχρεώσεις μας έναντι της πολιτείας, έναντι όλων ημών. Εάν νομίζεις ότι οι πολιτικοί μας ηγέτες είναι έτοιμοι να κηρύξουν πόλεμο για να εξυπηρετήσουν προσωπικά ή κομματικά συμφέροντα, τότε μην τους ξαναψηφίσεις. Ψήφισε τους ηγέτες που πιστεύεις ότι εξυπηρετούν καλύτερα τα συμφέροντα της πολιτείας μας. Δεν είναι τυχαίο που η υποχρέωση στράτευσης περιλήφθηκε στο Σύνταγμα και όχι σε κάποιον νόμο ώστε να έρχεται και να παρέρχεται με την εναλλαγή των κυβερνήσεων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Εξαλλου, απο αυτους αρχιζουν ολα τα δεινα. Οι λαοι ποτε δεν εχουν να χωρισουν τιποτα μεταξυ τους.
    Αν αυτό το επιχείρημα έπειθε πρώτα τους γειτονικούς μας λαούς, θα ήμουν ευτυχής. Μέχρι να συμβεί κάτι τέτοιο, όμως, επιτρεψέ μου να διατηρώ τις αμφιβολίες μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Ναι. και φυσικα να γινει επαγγελματικος ο στρατος. Λιγο θα μας πεσει; Ξερεις και τι επιπτωσεις θα χει στην καταπολεμηση της ανεργιας;
    Σε αυτή την περίπτωση, ελπίζω να εξαιρεθώ του σχετικού φόρου που θα επιβληθεί αφού έχω ήδη υπηρετήσει 23 μήνες θητείας. Θα αφήσω τη χαρά της δια βίου επαυξημένης φορολόγησης όλη δική σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Και γιατι συσχετιζεις τα ονειρα ενος νεου με τον στρατο; Ποιος λεει πως ο στρατος ειναι ο δρομος του νεου για να γινει σωστος πολιτης;
    Αναφορά σε όνειρα δεν θα βρεις ούτε μια φορά στην απάντησή μου. Απλά, επεσήμανα ότι είναι λάθος οι νέοι μας να ενθαρρύνονται στην αναζήτηση ανώδυνων πρακτικών ώστε να παρακάμψουν το νόμο. Ξεκινούν με λάθος τρόπο την ζωή τους ως υπεύθυνοι πολίτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Σωστος πολιτης γινεσαι δηλαδη με τα καψωνια, με το να σου επιβαλλουν να βριζεις τους Τουρκους με το ετσι θελω την ωρα του φαγητου (ετσι μου λενε...), κλπ κλπ;
    Υπάρχουν διάφοροι τρόποι επιβολής της πειθαρχίας. Ο κάθε αξιωματικός ή υπαξιωματικός ενεργεί και συμπεριφέρεται ανάλογα με τη μόρφωση και το υπόβαθρό του. Για τον ίδιο λόγο που δεν εγκατέλειψες το σχολείο επειδή είχες έναν-δυο κακούς καθηγητές, για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να απορρίψεις τη θητεία επειδή κάποιοι παραφέρονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Επιτελους, αυτο το παραμυθι με τον στρατο πρεπει να σταματησει. Ουτε πιο αντρα σε κανει ο στρατος, ουτε σωστοτερο πολιτη, ουτε τιποτα.
    Δε νομίζω ότι αναφέρθηκε κάτι τέτοιο σε αυτό το νήμα. Ούτε καν υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο στην απάντησή μου. Δυστυχώς, τα επιχειρήματά μου είναι πολύ προσγειωμένα και εντελώς πεζά. Dura lex sed lex.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Εσυ λοιπον που πηγες στρατο και πλεον νιωθεις υπερηφανος που εκανες το καθηκον σου, πολυ καλα κανεις και νιωθεις ετσι. Γιατι για σενα ισως να ειναι κατι ιερο.
    Απλά εξεπλήρωσα την υποχρέωσή μου όπως ορίζουν το Σύνταγμα και οι νόμοι. Έχεις την εντύπωση πως, αν η θητεία δεν ήταν υποχρεωτική, θα έκανα καθιστική διαμαρτυρία απ' έξω από κανένα στρατόπεδο μέχρι να με στρατολογήσουν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Αν τωρα νομιζεις, πως ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις με 'μενα, ειναι ομοφυλοφιλοι, χειριστοι πολιτες και δειλοι, ποσως με ενδιαφερει.
    Τις απόψεις μου για τους ομοφυλόφιλους μπορείς να τις διαβάσεις σε άλλο νήμα και, φυσικά, αν κάποιος είναι δειλός ή όχι, αυτό δεν φαίνεται στη στρατιωτική θητεία όπου όλοι (πρώτοι οι στρατηγοί και τελευταίοι οι κληρωτοί) δηλώνουν ανεύθυνοι. Φαίνεται στη ζωή και στον πόλεμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Καποιοι πρεπει να μεινουν πισω να ποτιζουν τους ταφους...
    Ελπίζω να μην υπονοείς τον εαυτό σου... Δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν ποτέ κανείς να αποδέχεται ασμένως τον τίτλο του... νεκροθάφτη!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trypokaridos
    ...ετσι και στο στρατο θα πρεπει να σου μαθαινουν στοιχειωδη για την αμυνα της χωρας.
    Φίλε τρυποκάριδε, τα στοιχειώδη τα μαθαίνεις τους δυο πρώτους μήνες. Μετά ακολουθεί η περίοδος που πολλοί περιγράφουν ως ανούσια κλπ. Εάν, όμως, θέλουμε να έχουμε στρατό που να μπορεί να αντιδράσει εντός ολίγων ωρών, είναι απαραίτητο να έχουμε ένστολους άνδρες (και γυναίκες). Όχι για να ταλαιπωρούνται και να χάνουν τα χρονάκια τους αλλά για να διασφαλίζουν την αξιοπρέπεια των υπολοίπων συμπολιτών τους.

  11. #56
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emav
    [...]αν κάποιος είναι δειλός ή όχι, αυτό δεν φαίνεται στη στρατιωτική θητεία όπου όλοι (πρώτοι οι στρατηγοί και τελευταίοι οι κληρωτοί) δηλώνουν ανεύθυνοι. Φαίνεται στη ζωή και στον πόλεμο.
    Αυτο ξαναπεστο. Ξερεις ποσοι αξιωματικοι ειχαν χεστει επανω τους στο στρατοπεδο που ειμουνα την νυχτα των Ιμιων ???
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  12. #57
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Φίλε τρυποκάριδε, τα στοιχειώδη τα μαθαίνεις τους δυο πρώτους μήνες. Μετά ακολουθεί η περίοδος που πολλοί περιγράφουν ως ανούσια κλπ. Εάν, όμως, θέλουμε να έχουμε στρατό που να μπορεί να αντιδράσει εντός ολίγων ωρών, είναι απαραίτητο να έχουμε ένστολους άνδρες (και γυναίκες).
    Ειναι απαραιτητο επισης να ειναι και αξιομαχοι! Εσυ πιστευεις οτι ειναι με την εκπεδευση που γινεται στα ελληνικα στρατοπεδα ?

  13. #58
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι οι αρνητικοί και οι κατά της θητείας έχουν υπηρετήσει η βγάζουν συμπεράσματα από ότι άκουσαν;
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  14. #59
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trypokaridos
    Ειναι απαραιτητο επισης να ειναι και αξιομαχοι! Εσυ πιστευεις οτι ειναι με την εκπεδευση που γινεται στα ελληνικα στρατοπεδα ?
    Όπως και έξω από τα στρατόπεδα άλλες επιχειρήσεις παράγουν έργο κι άλλες απλά καταναλώνουν κοινοτικά κονδύλια, έτσι και στο στρατό άλλες μονάδες δουλεύουν σωστά κι άλλες απλά εφαρμόζουν το ευγενές άθλημα του γόπινγκ. Κάποιοι είναι αξιόμαχοι και κάποιοι άλλοι όχι. Κάποιοι δουλεύουν και κάποιοι άλλοι λουφάρουν.

    Μακάρι το πρόβλημα να περιοριζόταν αποκλειστικά στο στρατό.

  15. #60
    Εγγραφή
    11-04-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatoulas
    Όλοι οι αρνητικοί και οι κατά της θητείας έχουν υπηρετήσει η βγάζουν συμπεράσματα από ότι άκουσαν;

    Συμφωνω 100%.

    Δοξαζω το Θεο που μπορεσα και τελειωσα την θητεια μου κανονικα και δεν ειχα ευτραπελα.
    Τα αρνητικα πολλα.Αγγαρειες,σκατα,τουαλετες,μαγειρεια,βλακεια,εποπ και παει λεγοντας.
    Ωστοσο το ξαναλεω,η συντροφικοτητα που αναπτυσσεις με ολα τα αλλα κωλοφανταρα εκει μεσα δεν συναντιεται πουθενα ξανα.

    Την πατριδα μου την αγαπω οχι για το τι μπορει να μου δωσει,αλλα επειδη ειναι μια ιδεα.
    (δες και γνωστο λογο του Κενεντυ)
    Και καποιοι καποτε εδωσαν την ζωη τους για αυτην την ιδεα,για να μπορω εγω σημερα να πινω το φραπε μου,μπροστα στην ADSL γραμμη μου.

    Ειναι τιμη μου που φορεσα την σημαια. (στο εθνοσημο)

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί στρατού, καραβάνας, αρβύλας και οτι θέλετε...
    Από aesir στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 321
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-20, 16:23
  2. Αναβολή Στράτευσης
    Από chat1978 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-10, 11:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 09:30
  4. Τερματίστηκε ο ένοπλος αγώνας του Ιρλανδικού Δημοκρατικού Στρατού (IRA)
    Από dantouan στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-05, 11:27
  5. Σημίτης-Βερελής-Αναβολή συνάντησης.
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-03, 14:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας