Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτογραφία στο παρελθόν (όλα στο auto), προσπαθώ τώρα να μάθω κάποια βασικά. Κι αυτό όχι γιατί αποφάσισα να αγοράσω καμιά καινούρια κάμερα ή κάτι τέτοιο, αλλά επειδή άρχισα να δουλεύω το 3D Studio Max και μπορείς να βάλεις Physical Camera με όλες τις πραγματικές ρυθμίσεις, οπότε ίσως με βοηθήσει να πετύχω καλύτερα renders..

    Είμαι ακόμα στην αρχή της μελέτης, άρχισα το βιβλίο του Σχίζα, ένα αγγλικό e-book για architectural photography και διάφορες πηγές online, μου έχει δημιουργηθεί μια ψιλοσύγχηση σχετικά με κάτι, καλύτερα να το ξεκαθαρίσω τώρα από την αρχή..

    Από ότι έχω καταλάβει, το exposure (και κατα συνέπεια ο φωτισμός) καθορίζεται από 3 settings. Την ταχύτητα του φιλμ (το ISO δηλαδή), το διάφραγμα (το f-number) και το shutter speed. Σωστά μέχρι εδώ;
    Η απορία μου είναι ποια η διαφορά αν χρησιμοποιώ τη μια ρύθμιση για να αυξομειώσω τον φωτισμό αντί ενός άλλου. Δηλαδή με μπερδεύει λίγο η ύπαρξη 3 ρυθμίσεων, οι οποίες μπορεί να αναιρέσει η μία την δράση της άλλης..

    Από τα λίγα που έχω διαβάσει ως τώρα, στην περίπτωση μια πραγματικής φωτογραφικής μηχανής, έχει περισσότερο νόημα, αφού πχ το μικρότερο ISO προσφέρει sharper images και καλύτερη ποιότητα, αλλά θέλει μεγαλύτερη διάρκεια exposure, άρα σταθερότητα και χρήση τρίποδα. Που βέβαια στην αρχιτεκτονική φωτογραφία όπου το αντικείμενο προς φωτογράφιση είναι ούτως ή άλλως ακίνητο δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.. Πόσο μάλλον στην περίπτωσή μου, που πρόκειται για λήψη "φωτογραφίας" σε 3D Rendering..

  2. #2
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από ότι έχω καταλάβει, το exposure (και κατα συνέπεια ο φωτισμός) καθορίζεται από 3 settings. Την ταχύτητα του φιλμ (το ISO δηλαδή), το διάφραγμα (το f-number) και το shutter speed. Σωστά μέχρι εδώ;
    Η απορία μου είναι ποια η διαφορά αν χρησιμοποιώ τη μια ρύθμιση για να αυξομειώσω τον φωτισμό αντί ενός άλλου. Δηλαδή με μπερδεύει λίγο η ύπαρξη 3 ρυθμίσεων, οι οποίες μπορεί να αναιρέσει η μία την δράση της άλλης..
    ISO = ευαισθησία φιλμ... όσο μεγαλύτερη είναι τόσο περισσότερο θόρυβο έχουμε... υψηλά iso τραβάμε σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού όταν δεν έχουμε τρίποδο και δεν μπορούμε να ανοίξουμε και άλλο διάφραγμα ή το βάθος πεδίου που θέλουμε να έχουμε δε μας το επιτρέπει ενώ η αργή ταχύτητα του κλείστρου θα μας βγάλει κουνημένη φωτο... κατά τ' άλλα όσο χαμηλότερο iso μπορούμε να έχουμε τόσο καλύτερα
    Το f το ρυθμίζεις αναλόγως το βάθος πεδίου που θες να έχεις...
    Το shutter speed κάποιες φορές εσκεμμένα μπορούμε να το βάλουμε σε μεγαλύτερο χρόνο αν π.χ θέλουμε να καταγράψουμε το "σχέδιο" που αφήνει μια κινούμενη φωτεινή πηγή ή σε πολύ μικρό χρόνο για να αποθανατίσουμε κάτι στιγμιαίο...
    οι ρυθμίσεις αυτές έχουν να κάνουν καθαρά πάντα με το τι θες να φωτογραφίσεις και κάτω από ποιες συνθήκες


    Αν για παράδειγμα θες να βγάλεις ένα στημένο πορτραίτο σε φυσιολογικές συνθήκες φωτισμού με ρηχό βάθος πεδίου τότε βάζεις όσο πιο μικρό iso μπορείς, αρκετά ανοιχτό f αναλόγως πάντα με τι φακό έχεις (γιατί κάποιοι φακοί με τέρμα ανοικτό το f χάνουν την οξύτητά τους) φωτομετρόντας μετά την συνάθροιση των δύο παραπάνω ρυθμίσεων βάζεις την ταχύτητα στην οποία δεν θα βγει κουνημένη η φώτο εφόσον δεν έχεις τρίποδο και δεν θα έχει πρόβλημα υπερέκθεσης ή υποέκθεσης... αν βλέπεις ότι θα βγει κουνημένη αρχίζεις και αλλάζεις τις δυο παραπάνω ρυθμίσεις κάνοντας υποχωρήσεις είτε στην ποιότητα είτε στο βάθος πεδίου είτε και στα δυο αναλόγως πως φαντάζεσαι το θέμα σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gap : 26-10-10 στις 03:28.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Να αγοράσεις το βιβλίο "Understanding Exposure". Αν δεν ξέρεις τα απολύτως βασικά, καλύτερα να τα μάθεις συστηματικά, από ένα εξαιρετικό και ευκολοδιάβαστο βιβλίο. Στη συνέχεια, εδώ είμαστε!!

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Κατάλαβα.. Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση, όπου δεν υπάρχει φωτογραφκή κάμερα σε κίνηση ενώ μπορούμε να ρυθμίσουμε ξεχωριστά και την ένταση του φωτισμού (μέσω του 3D Studio Max), το ISO δεν έχει ουσία να του έχουμε ψηλά. Αν το έχουμε στα 100 είναι καλά; Ή σηκώνει να το κατεβασω κι άλλο;

    Ομοίως και με το shutter speed, αφού μιλάμε για εντελώς στατικό τοπίο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το ISO μπορείς να το χαμηλώσεις όσο θέλεις, αρκεί να μην τρέμει το χέρι σου. Για στατικό τοπίο με τρίποδο, μπορείς να το βάλεις όσο χαμηλά θες. Σημασία παίζει και το zoom, όσο μεγαλύτερο, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να σου βγει κουνημένη η φωτογραφία σε χαμηλά ISO.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 11:44
  2. Ταχυτητες και οδηγιες για αρχαριους
    Από Anduril50 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 19:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας