Σελ. 68 από 227 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 3391

Θέμα: Σεισμος?

  1. #1006
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opel5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχομαι σε ολους τους "ανετους" με τους σεισμους να μην νοιωσουν ποτε πραγματικο σεισμο και τις συνεπειες του ετσι ωστε να μπορουν να συνεχιζουν τα καλαμπουρακια τους με αυτους.
    Εχω νοιωσει και τον σεισμο του '81 αλλα και του '99. Και τους θυμαμαι πολυ καλα.
    Στο ιδιο σπιτι μενω.
    Η μη "ανεση" (ψυχραιμια θα ελεγα εγω) την ωρα του σεισμου συνεπαγεται με πολλα κακα.

    Δεν θα σου πω οτι δεν χ3στηκα εκεινη την ωρα. Βεβαιως και χ3στηκα , αλλα μπορεσα και "επανηλθα" γρηγορα ετσι ωστε να γκαριξω στη μανα μου που πηγαινε με 1000 στην εξοδο να κατεβει σκαλες ,την ωρα που ολα πηγαιναν κι ερχοντουσαν.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  2. #1007
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_StarGazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω νοιωσει και τον σεισμο του '81 αλλα και του '99. Και τους θυμαμαι πολυ καλα.
    Στο ιδιο σπιτι μενω.
    Η μη "ανεση" (ψυχραιμια θα ελεγα εγω) την ωρα του σεισμου συνεπαγεται με πολλα κακα.

    Δεν θα σου πω οτι δεν χ3στηκα εκεινη την ωρα. Βεβαιως και χ3στηκα , αλλα μπορεσα και "επανηλθα" γρηγορα ετσι ωστε να γκαριξω στη μανα μου που πηγαινε με 1000 στην εξοδο να κατεβει σκαλες ,την ωρα που ολα πηγαιναν κι ερχοντουσαν.

    u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LOUKAS32 : 15-10-08 στις 13:48. Αιτία: auto merged post
    I love it

  3. #1008
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ουτε hero ειμαι φιλε μου ουτε τιποτα. Απλα σκεψου το και αλλιως.
    Οσο ποιο γρηγορα καταφερεις και συνελθεις απο το σοκ , τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχεις...

    1. Να σωθεις επειδη θα κανεις το σωστο εαν κατι παει στραβα π.χ. δεν θα πηδηξεις απο τον 1ο επειδη σου φανηκε χαμηλα και ειχε γρασιδι κατω.

    2. Να σωσεις καποιον αλλο που δεν θα εχει τη δικια σου ψυχραιμια.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  4. #1009
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LOUKAS32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!:
    το βραδυ απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο να αναψεις το φως και να περιμενεις
    ειναι πολυ τρομακτικο να κουνιουνται τα παντα και εσυ να μην βλεπεις τιποτα

  5. #1010
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LOUKAS32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!:
    Εγώ πάντως όταν έζησα σεισμό στην Λευκάδα είχα κοκκαλώσει στο μπαλκόνι, δεν μπορούσα να κουνηθώ με τίποτα μέχρι να τελειώσει

  6. #1011
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Μηνύματα
    2.221
    Downloads
    56
    Uploads
    18
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch(Thomson..)
    SNR / Attn
    17(dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεισμός στις 05:06... Δυνατούλης, με ξύπνησε... Και είμαι Αθήνα...

    4,9 με επίκεντρο την Βόρεια Εύβοια σύμφωνα με emsc...
    Kαι 3,4 Ρίχτερ 9 λεπτά αργότερα.
    ετυχε να βρισκομαι μολις λιγα χιλιομετρα απο το επικεντρο......

  7. #1012
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Αλλο ψυχραιμια και αλλο δεν φοβαμαι και την βρισκω να κουνιεμαι (το οποιο ειναι ψεμα και οποιος το υποστηριζει πρεπει να κοιταχθει ).Εχω πετυχει το σεισμο '99 αθηνα (5ος οροφος) λευκαδα αρκετους σεισμους αλλα οχι τον τελευταιο
    (εκει να δειτε κουνημα λογο παλιων σπιτιων) και στην πατρα τον προσφατο .Στον σεισμο δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να παραμηνεις ψυχρεμος.Δηλαδη ειναι "αμαρτια" και τραγικο να μην επαθε ζημια το σπιτι αλλα να σκοτωθει ο αλλος απο πανικο.Οσο για τις κατασκευες οι καινουριες δεν εχουν κανενα προβλημα σε γενικες γραμμες αρκει να υπαρχει τηρηση κανονισμων(γενικες γραμμες για να μην μπαινω σε λεπτομερειες και αγχωνεσται).Παλιοτερες (με τους παλιους κανονισμους)δυστυχως εχουν προβλημα.

  8. #1013
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων, ηλικιας και φυλου
    δικαιουμαι να με πιανει πανικος ακομη και με το μικροτερο κουνηματακι!
    Αλλα η ελλειψη ψυχραιμιας ειναι κακιστος συμβουλος
    ιδιως σε μια χωρα που δεν περναει λεπτο χωρις καποιο σεισμο.
    Δεν κατακρινω αυτους που φοβουνται : κανεις μας δεν ειναι ηρωας.
    Σατιριζω την ταση καθε που αισθανομαστε το παραμικρο να μπαινουμε εδω
    λες και θ αλλαξει εαν μαθουμε πού και ποσο ηταν: λαθη εγιναν στις μετρησεις μολις χτες....
    H υπευθυνη Πολιτεια επρεπε εδω και δεκαετιες να μας εχει εκπαιδευσει καταλληλα
    ωστε να ξερουμε πως να αντιδρουμε, αναλογα και πού ειμαστε εκεινη την στιγμη...
    Προς το παρον ας μελετησουμε τις οδηγιες της ΓΓΠΠ κι ας ελπιζουμε να μην πεσει
    το ακριβοπληρωμενο κεραμιδι στο κεφαλακι μας στον επομενο σεισμο...
    http://www.civilprotection.gr/instru...earthquake.htm
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #1014
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Εγω δεν καταλαβενω σε τι απασχολει τον κοσμο και την πολιτεια αν εκανε τοσο ή λειγοτερο σεισμο, ποτε θα γινει σεισμος κτλπ.Το μονο που επρεπε να απασχολει ειναι να εχει καλες κατασκευες για την εκαστοτε περιοχη(υπερτιμημενοι αυτοι οι σεισμολογοι)

  10. #1015
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ξερεις οτι το σπιτι σου αντεχει αυτα που πρεπει δεν εχεις λογο να ανυσηχεις αλλωστε ο μοναδικος φοβος ειναι να μην πεσει το σπιτι επανω σου οχι τιποτα αλλο
    Κι αν σε βρει σε μαγαζί ή σε ξένο σπίτι;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  11. #1016
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    To σπίτι σου είναι γερό και σωστά χτισμένο...η γειτονική πολυκατοικία όμως, που ακουμπάει επάνω του ??

    (Το λέω γιατί το δικό μας σπίτι έπαθε κάποιες ζημιές στη μεσοτοιχία το 99, λόγω (προφανώς) διαφορετικής ταλάντωσης με τη γειτονική πολυκατοικία...)

  12. #1017
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Σατιριζω την ταση καθε που αισθανομαστε το παραμικρο να μπαινουμε εδω
    λες και θ αλλαξει εαν μαθουμε πού και ποσο ηταν: λαθη εγιναν στις μετρησεις μολις χτες....
    Οταν γινει σεισμος στην περιοχη μου (και εαν δεν υπαρχει αλλη επισημη πηγη ενημερωσης) θεωρω οτι ειναι καλο να γνωριζω (εστω και μεσα απο εδω) σε ποια αλλη περιοχη εγινε αντιληπτος ουτως ωστε να υπολογισω στο περιπου το επικεντρο και να πραξω αναλογα (κανοντας τις ενεργειες που εγω νομιζω σωστες).

  13. #1018
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opel5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν γινει σεισμος στην περιοχη μου (και εαν δεν υπαρχει αλλη επισημη πηγη ενημερωσης) θεωρω οτι ειναι καλο να γνωριζω (εστω και μεσα απο εδω) σε ποια αλλη περιοχη εγινε αντιληπτος ουτως ωστε να υπολογισω στο περιπου το επικεντρο και να πραξω αναλογα (κανοντας τις ενεργειες που εγω νομιζω σωστες).
    δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος εμπειρικα να τα γνωριζεις αυτα
    τρανο παραδειγμα ο σεισμος του 06 νομιζω η 07 στο κατω τοξο ο 6.1 που τον ενιωσαν απο τον ισραηλ και την ιταλια μεχρι και την βουλγαρια

  14. #1019
    Εγγραφή
    05-12-2004
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Το λέω γιατί το δικό μας σπίτι έπαθε κάποιες ζημιές στη μεσοτοιχία το 99, λόγω (προφανώς) διαφορετικής ταλάντωσης με τη γειτονική πολυκατοικία...)
    Μα διαφορετικα κτιρια ετσι και αλλιως διαφορετικα θα ταλαντωθουν εξαρταται απο διαφορους παραγωντες.Σε περιπτωση γειτονικων κτιριων προβλημα εχεις αν υπαρχει πιθανοτητα εμβολησης
    υποστηλωματων απο πλακες του γειτονικου αν εχεις μπαινει αντισεισμικος αρμος αναλυτικα υπολογισμενος.Αν δεν εχεις υπαρχουν ελαχιστες αποστασης αρμου(ειναι μικρες κατι cm)

  15. #1020
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος εμπειρικα να τα γνωριζεις αυτα
    τρανο παραδειγμα ο σεισμος του 06 νομιζω η 07 στο κατω τοξο ο 6.1 που τον ενιωσαν απο τον ισραηλ και την ιταλια μεχρι και την βουλγαρια
    Οταν στην περιοχη σου ειχες/εμαθες τις (α) επιπτωσεις και διαβαζεις οτι στην Χ περιοχη οι (β) επιπτωσεις ειναι μεγαλυτερες πρεπει να εισαι σεισμολογος για να υπολογισεις αν το επικεντρο ειναι κοντα στην περιοχη σου η στη Χ περιοχη;

Σελ. 68 από 227 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σεισμός στο Αγρίνιο.
    Από vampira στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 16:20
  2. Σεισμός
    Από alexandrozz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 01:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας