Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Το avatar του μέλους georgeaueb
    georgeaueb Guest
    Πριν από 2 μήνες περίπου επέλεξα την ALTEC (πρόγραμμα σταθερή Διαρκείας) με χρέωση 0,11 ευρώ για κάθε κλήση αστική και υπεραστική ανεξαρτήτως διάρκειας.

    Όταν έλαβα τον λογαριασμό για τον μήνα Ιούνιο είδα ότι ήταν 60 ευρώ αντί για τα 15 ευρώ που έπρεπε να είναι (129 κλήσεις χ 0.11 ευρώ) !!!!!!

    Οι χρεώσεις στην αναλυτική ήταν με χρονοχρέωση αντί για 0,1 ευρώ ανά κλήση!!!! πήρα τηλ και ακούστε ποιο το συμπέρασμα μετά από κυνήγι 3 ημερών στο τηλέφωνο !!!!

    αυτή είναι η επίσημη θέση της εταιρίας που διασταυρώθηκε πολλές φορές και με διαφορετικούς υπαλλήλους:

    ΚΑΠΟΙΟΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ) ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ), 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!

    Δηλαδή το σύστημα τους (επίσημα) δεν καταχωρεί ούτε ηχογραφεί τις κλήσεις!!! Δεν ήξεραν να μου πουν ποιος έκανε την αλλαγη!! Για υπογραφές και fax ούτε λόγος βέβαια.....
    Και βέβαια όταν κάποιος έχει πάγια χρέωση ανα τηλεφώνημα, κάνει λίγα τηλεφωνήματα και μιλάει πολύ. Οτι χειρότερο για το προγράμμα με χρονοχρέωση που εντελώς τυχαία μου έβαλαν...


    Το ωραίο είναι οτοι ισχυριστηκαν πως διορθωση του λογαριασμού ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!


    Βέβαια μετα το εξώδικο που τους έστειλα (με κοινοποίηση στο ΙΝΚΑ) ως δια μαγείας με πήραν τηλέφωνο και ξαφνικά έγινα κύριος και τα σορόπια έσταζαν απο το ακουστικο


    βέβαια ο λογαριασμός διορθωθηκε..... θα μου έρθει αυτές τις μέρες.... Και βέβαια ALTEC καπούτ!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν....

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    U.S.Robotics 9106
    Τι να πει κανείς, ρε παιδί; Για να επιζήσουμε σ' αυτό το περιβάλλον καταντήσαμε να περπατάμε αγκαζέ με το δικηγόρο και το λογιστή.

  3. #3
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Το καλο ειναι πως το κυνηγησες. Κι ετσι πρεπει να κανουμε παντα.

    Αυτοι βασιζονται, στο να μην κανεις αυτη την κινηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeaueb
    ΚΑΠΟΙΟΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ) ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ), 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!
    Περίεργο

    Εμένα με είχαν πάρει για μία προσφορά για 4 ώρες δωρεάν χρόνου ομιλίας στο σταθερό τηλέφωνο και μου ζήτησαν αρ. ταυτότητας, α.φ.μ., όνομα, επώνυμο... Μόνο πόσο μακρύ είναι το μαλλί μου δεν ρώτησαν


    Όπως και το πάσχα περίπου όταν έκαναν διπλασιασμό ταχυτήτων. Τα ίδια πάλι μου ζήτησαν.

    Απαράδεκτο ζώο-υπάλληλος μήπως;
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  5. #5
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982
    Μόνο πόσο μακρύ είναι το μαλλί μου δεν ρώτησαν
    Ε, το ειδαν απ'το αβαταρ σου

  6. #6
    Το avatar του μέλους georgeaueb
    georgeaueb Guest
    Όντως πρέπει να τους κυνηγάνε αλλιως θα μας γ@ !!

    Το εξώδικο δεν το υπέγραψε δικηγόρος... ούτε το πήγε κλητήρας!!!

    Ο δικηγόρος θα κόστιζε 60 ευρώ και ο κλητήρας για την διαδρομή Αθήνα - Μαρούσι (παεί με την απόσταση) περίπου 40 ευρώ!!!

    Το συνέταξε μια ξαδέλφη μου (απόφοιτος Νομικής) και το υπέγραψα εγω και το έστειλα συστημένο με ΕΛ.ΤΑ αφού προηγουμένος το έστειλα και με fax...
    όπως με διαβεβαίωσε η ξαδέλφη μου.. ΔΟΥΛΕΨΕ ΡΟΛΟΙ!!

    Δευτέρα έστειλα το fax Τρίτη έστειλα το συστημένο (όχι express) και Τετάρτη με πήραν τηλέφωνο.....


    και μάλιστα 2 φορές κατα την διάρκεια του τηλεφωνήματος μου παρακάλεσαν να ενημερώσω το ΙΝ.ΚΑ ότι πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα

    Το συμπέρασμα: ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ


    Είναι μια συνηθησμένη παρεξήγηση, ότι και καλά δεν γίνεται χωρίς δικηγόρο ή ότι θα το αγνοήσουν... καμία σχέση!!!


    Μήν μασάτε!!!! (η ξαδέλφη μου έχει πάντα έτοιμη μια φόρμα εξώδικου..... την έχει χρειαστεί πολλές φορές!!!)

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κατ' αρχην συγχαριτήρια και ενα τεράστιο μπράβο


    Μήπως όμως θα μπορούσες να εξηγίσεις πόσο ισχύ έχει το INKA και πόσο μετράει η μαγκία του; Το ακούω συνέχεια αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο ή πιάσε το αυγό και κούρευτο. Από τι κατάλαβα από το τελευταίο σου μήνυμα μετράει αλλά πως; Τι μπορεί να τους κάνει;

  8. #8
    Το avatar του μέλους georgeaueb
    georgeaueb Guest
    To IN.KA δεν μπορεί να κάνει σε μια μεγάλη εταιρία σχεδόν τίποτα!!!

    Μπορει να ακούγεται περίεργο αλλά είναι αλήθεια.... δυστηχώς....

    Καταρχήν ποιός γνωρίζει ότι υπάρχουν ΔΥΟ ΙΝ.ΚΑ !! Δεν ξέρω πώς δημιουργήθηκαν αλλα γνωρίζω ότι το "διαίρει και βασίλευε" είναι πολύ σοφή κουβέντα....

    έχουν διασπάσει έναν φορέα που θεωρητικά είναι με το πλευρό του καταναλωτή.... και που σαν ιδέα είναι όντως πολύ καλή. Το ότι υπάρχουν δυο ινστιτούτα το γνωριζε η ξαδέλφη μου.. αλλά εγώ όχι..

    Τώρα όσον αφορά την δύναμη του: οι μεγάλες εταιρίες (όπως η COSMOTE που δουλεύει η αδελφή μου) το έχει γραμμένο κανονικά.....
    Οι μικρές εταιρίες όμως πρέπει να είναι άλλη ιστορία ιδίως σε περιπτώσεις σαν την δική μου που βγάζουν μάτι.

    Πάντως.... δεν βλάπτει να τους κοινοποιείται το εξώδικο και κυρίως... να το γράφετε στην πρώτη σελίδα... Κοινοποίηση: Ινστιτουτο Καταναλωτων κτλ κτλ αυτό μάλλον είναι ποιο σημαντικό και απο την κοινοποίηση την ιδια....


    Να και 2 links για δυο διαφορετικούς οργανισμούς με την επωνυμία....ταραμ ταραμ ...ΙΝ.ΚΑ

    http://www.inka.org.gr/


    http://62.192.64.71/

  9. #9
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα / Aber (με οπτική φτάνεις σε χρόνο dt!)
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256 | 10240/10240
    ISP
    Otenet | Aber Uni
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Level1 WBR-3407B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeaueb
    ...
    αυτή είναι η επίσημη θέση της εταιρίας που διασταυρώθηκε πολλές φορές και με διαφορετικούς υπαλλήλους:

    ΚΑΠΟΙΟΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ) ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ), 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!!!!!

    Δηλαδή το σύστημα τους (επίσημα) δεν καταχωρεί ούτε ηχογραφεί τις κλήσεις!!! Δεν ήξεραν να μου πουν ποιος έκανε την αλλαγη!! Για υπογραφές και fax ούτε λόγος βέβαια.....
    Και βέβαια όταν κάποιος έχει πάγια χρέωση ανα τηλεφώνημα, κάνει λίγα τηλεφωνήματα και μιλάει πολύ. Οτι χειρότερο για το προγράμμα με χρονοχρέωση που εντελώς τυχαία μου έβαλαν...


    Το ωραίο είναι οτοι ισχυριστηκαν πως διορθωση του λογαριασμού ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!


    Βέβαια μετα το εξώδικο που τους έστειλα (με κοινοποίηση στο ΙΝΚΑ) ως δια μαγείας με πήραν τηλέφωνο και ξαφνικά έγινα κύριος και τα σορόπια έσταζαν απο το ακουστικο


    βέβαια ο λογαριασμός διορθωθηκε..... θα μου έρθει αυτές τις μέρες.... Και βέβαια ALTEC καπούτ!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν....
    Ισως να εκανε λαθος ο υπαλληλος οταν σε ενεργοποιησε και να εβαλε αλλο προγραμμα και μετα να τον καλυψαν.

    Οτι και να εγινε, αν ειχες ζητησει αλλαγη προγραμματος τοτε θα υπηρχε ηχογραφημενη συνομιλια και ισως και φαξ (καποιες εταιριες ζητανε και στην αλλαγη προγραμματος).

    Αν δεν υπαρχει τιποτα τοτε καηκαν

  10. #10
    Το avatar του μέλους georgeaueb
    georgeaueb Guest
    Η ενεργοποίηση του προγράμματος ήταν σωστη. Τις πρώτες 3-4 ημέρες χρεωνόμουν κανονικα!!!

    Μετά ξαφνικά άλλαξε το πρόγραμμα......

    Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα ανθρώπινου λάθους αλλά δεν νομίζω η διοίκηση της εταιρία να δεχόταν να χάσει εναν πελάτη για να καλύψει λάθος ενός υπαλλήλου..... μάλλον ήταν σκόπιμο. Και απο αυτά που διαβάζω και για την Tellas, που είναι σαφέστατα πολύ μεγαλύτερη εταιρία...... ολοι λαδιές κάνουν....

    Προσοχή λοιπόν....

  11. #11
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα / Aber (με οπτική φτάνεις σε χρόνο dt!)
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256 | 10240/10240
    ISP
    Otenet | Aber Uni
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Level1 WBR-3407B
    Απο τη στιγμη λοιπον που εγινε η ενεργοποιηση στο σωστο προγραμμα μαλλον δεν προκειται για ανθρωπινο λαθος. Πολυ κουφο...

    Η προεπιλογη σου ενεργοποιηθηκε κανονικα;

    Παντως καλα τους εκανες...το λιγοτερο που θα μπορουσαν να κανουν απο μονοι τους απο τη στιγμη που τους πηρες τηλ. και το ανεφερες ειναι να σου αφαιρεσουν το ποσο του λογαριασμου απο τον επομενο μηνα! (ή μηνες)
    Αν ειναι ποτε δυνατον...να σου λενε οτι ΚΑΠΟΙΟΣ εκανε αλλαγη στο προγραμμα σου αλλα δεν ξερουν ποιος...
    Να μυρισουν τα νυχια τους

  12. #12
    Εγγραφή
    17-10-2004
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    thomson
    Αρα λυθηκε το προβλημα σωστα?
    ΗΡΘΑΝ τα 4mbit....:Ρ

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Βέβαια, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, για να λυθεί το θέμα χρειάστηκε η απειλή δικηγόρου!

    Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί δεν πάει μπροστά η οικονομία, αν απλά για να λυθεί ένα τόσο απλό θέμα χρειάζεται δικηγόρος.

    Εδώ βέβαια ο πελάτης (για να μην πώ πιο σωστά όλοι) αντιμετωπίζεται με το τεκμήριο της ενοχής!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Το avatar του μέλους georgeaueb
    georgeaueb Guest
    Η γενική "γραμμή" των εταιριών είναι να πατάνε επι πτωμάτων όσο τους παίρνει!!!!!

    Γιαυτό καθαρή την βγάζουν μόνο όσοι έχουν μάτια και στην πλάτη τους....

    Η μοναδική συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι αυτή που αναφέρθηκε σε μια ταινία με τον Christoph Lambert και έχει να κάνει με τους 3 κανόνες για το σκάκι:


    1) Προσοχή
    2) Προσοχή
    3) Προσοχή


  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    συμπέρασμα.Μη πληρώνουμε ότι μας δίνεται.Σε μια φάση ο ΟΤΕ δε θυμάμαι πότε ( είχε αναφερθει) είχε χρεώσει στο πάγιο 1 ευρω παραπάνω.5 εκατομύρια ευρώ στο νερό έτσι.1 - 1 το ευρώ τις πήραν τις ferrari...
    Debian User

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφορα ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ με ΔΙΑΚΟΠΗ σταθερης τηλεφωνιας ALTEC
    Από matrix1 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-08, 23:49
  2. Altec: Ανάπτυξη με νέα προϊόντα τηλεφωνίας
    Από rho στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 10:41
  3. ALTEC - Δίκτυο Τηλεφωνίας
    Από pfoul στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 18:27
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας