Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μετά από παρότρυνση φίλων που γεύονται ήδη τα αγαθά της τηλεφωνίας μέσω IP και εκνευρισμένος από τις 150άρες (+) που σκάω στον ΟΤΕ διμηνιαίως, σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση ενός αντάπτορα στο ρουτεράκι μου (USR 9108) ώστε να κάνω κλήσεις μέσω internet, ακόμα και χωρίς να απαιτείται η λειτουργία του υπολογιστή μου.

    Διαβάζοντας το forum αντελήφθην ότι μεταξύ των καλύτερων επιλογών αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι δύο προϊόντα της Linksys: το Linksys PAP2 voip adapter 2FXS και το Linksys/Sipura Voip adapter with 1FXO/1FXS SPA3000. Επειδή υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 12 ευρώ στην τιμή (με ακριβότερο το δεύτερο μοντέλο) και επειδή διαβάζω στην τεχνική περιγραφή των συσκευών διάφορα που δεν καταλαβαίνω αν μου χρειάζονται ή όχι, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιά είναι η διαφορά τους στην πράξη, δηλαδή ποιες παραπάνω δυνατότητες έχει το SPA3000 και τί τελικά προτείνετε για την περίπτωσή μου.

    Να επισημάνω ότι θα ήθελα να έχω την άνεση να έχω πάνω από έναν SIP, ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις στον εκάστοτε πιο οικονομικό/καλύτερο ποιοτικά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jadal74
    Μετά από παρότρυνση φίλων που γεύονται ήδη τα αγαθά της τηλεφωνίας μέσω IP και εκνευρισμένος από τις 150άρες (+) που σκάω στον ΟΤΕ διμηνιαίως, σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση ενός αντάπτορα στο ρουτεράκι μου (USR 9108) ώστε να κάνω κλήσεις μέσω internet, ακόμα και χωρίς να απαιτείται η λειτουργία του υπολογιστή μου.

    Διαβάζοντας το forum αντελήφθην ότι μεταξύ των καλύτερων επιλογών αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι δύο προϊόντα της Linksys: το Linksys PAP2 voip adapter 2FXS και το Linksys/Sipura Voip adapter with 1FXO/1FXS SPA3000. Επειδή υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 12 ευρώ στην τιμή (με ακριβότερο το δεύτερο μοντέλο) και επειδή διαβάζω στην τεχνική περιγραφή των συσκευών διάφορα που δεν καταλαβαίνω αν μου χρειάζονται ή όχι, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιά είναι η διαφορά τους στην πράξη, δηλαδή ποιες παραπάνω δυνατότητες έχει το SPA3000 και τί τελικά προτείνετε για την περίπτωσή μου.

    Να επισημάνω ότι θα ήθελα να έχω την άνεση να έχω πάνω από έναν SIP, ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις στον εκάστοτε πιο οικονομικό/καλύτερο ποιοτικά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    SPA 3000

  3. #3
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jadal74
    Μετά από παρότρυνση φίλων που γεύονται ήδη τα αγαθά της τηλεφωνίας μέσω IP και εκνευρισμένος από τις 150άρες (+) που σκάω στον ΟΤΕ διμηνιαίως, σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση ενός αντάπτορα στο ρουτεράκι μου (USR 9108) ώστε να κάνω κλήσεις μέσω internet, ακόμα και χωρίς να απαιτείται η λειτουργία του υπολογιστή μου.

    Διαβάζοντας το forum αντελήφθην ότι μεταξύ των καλύτερων επιλογών αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι δύο προϊόντα της Linksys: το Linksys PAP2 voip adapter 2FXS και το Linksys/Sipura Voip adapter with 1FXO/1FXS SPA3000. Επειδή υπάρχει μια διαφορά της τάξης των 12 ευρώ στην τιμή (με ακριβότερο το δεύτερο μοντέλο) και επειδή διαβάζω στην τεχνική περιγραφή των συσκευών διάφορα που δεν καταλαβαίνω αν μου χρειάζονται ή όχι, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιά είναι η διαφορά τους στην πράξη, δηλαδή ποιες παραπάνω δυνατότητες έχει το SPA3000 και τί τελικά προτείνετε για την περίπτωσή μου.

    Να επισημάνω ότι θα ήθελα να έχω την άνεση να έχω πάνω από έναν SIP, ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις στον εκάστοτε πιο οικονομικό/καλύτερο ποιοτικά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν προκειτε να κανεις συνδεση με το evoice της HOL αστο καλυτερα αν ειναι για συνδεση i-call ή κατι αλλο τοτε το SPA3000, για την 1η περιπτωση παρε τηλ την HOL καιιιιιι γερο στομαχι μεχρι να σου που (αν σου πουν τι ? συσκευη να παρεις)

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    830
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7390
    SNR / Attn
    10(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το SPA3000 δεν παίζει καλά με evoice?

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από strider
    Το SPA3000 δεν παίζει καλά με evoice?
    Αν και δεν χρησιοποιω e-voice κάποια παιδιά στο forum είχαν προβλήματα σύνδεσης μέτα από κάποια αλλαγή που έκανε η Hol.Χαρακτηριστικά κάποιος είπε οτι ενώ με το Fritz μπορούσε να συνδεθεί στο e-voice και με το spa 3000 μπορούσε να συνδεθεί i-call αλλά όχι με το e-voice και οτι από την Hol δεν το βοηθήσανε και πολύ γιατί του είπαν οτι δεν υποστηρίζουν το spa 3000.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το SPA 3000 παίζει άψογα και με eVoice (παλιά και νέα accounts), i-call, voipbuster και γενικά με ότι VoIP κινείται στην αγορά. Εϊναι άριστο.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    830
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7390
    SNR / Attn
    10(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βρε con δε δίνεις και τις ρυθμίσεις σου για το evoice εδώ για να βεβαιωθούμε ότι δουλέυουν και στους υπολοίπους φίλους. Είμαι νεός χρήστης evoice και μου είπε η HOL ότι είμαι στη νέα υποδομή (που δεν φαίνεται να παίζει το SPA3000 με evoice στους φίλους στο άλλο thread)

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2006
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από con
    Το SPA 3000 παίζει άψογα και με eVoice (παλιά και νέα accounts), i-call, voipbuster και γενικά με ότι VoIP κινείται στην αγορά. Εϊναι άριστο.
    Αν είναι όντως έτσι όπως τα λες γιατί δεν ρίχνεις μία χείρα βοηθείας στέλνοντάς μας το σωστό configuration;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    και με μένα το spa3000 με evoice δουλεύει άψογα.Αν θες να έχεις μια συσκευή τηλεφώνου για πολλους voip providers 1 voip - in αριθμο, και τον αριθμό του ΟΤΕ τότε spa 3000 . αλλιώς πήγαινε σε pap 2 ή sipura 2100 που μπορείς να έχεις 2 voip -in αριθμούς ( με 2 διαφορετικες τηλέφωνικές συσκευές) κτλ κτλ


    PS ρε παιδια κάντε ένα search στο forum.Γράφω το ίδιο μήνυμα εδώ και 2-3 μήνες
    Debian User

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2006
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weakwire
    και με μένα το spa3000 με evoice δουλεύει άψογα.Αν θες να έχεις μια συσκευή τηλεφώνου για πολλους voip providers 1 voip - in αριθμο, και τον αριθμό του ΟΤΕ τότε spa 3000 . αλλιώς πήγαινε σε pap 2 ή sipura 2100 που μπορείς να έχεις 2 voip -in αριθμούς ( με 2 διαφορετικες τηλέφωνικές συσκευές) κτλ κτλ


    PS ρε παιδια κάντε ένα search στο forum.Γράφω το ίδιο μήνυμα εδώ και 2-3 μήνες

    Φίλε μου όχι μόνο search άλλα και τόσα μηνύματα έχω αφήσει αλλά τίποτα το ουσιαστικό έως τώρα. Θα μπορούσες όμως να μας βοηθήσεις ουσιαστικά αν άνοιγες την σελίδα του sipura σου και πατούσες Αρχείο/Αποθήκευση ως.../Αποθήκευση και επισύναπτες ζιπαρισμένο εδώ το configuration που σου δουλεύει να το δούμε κι εμείς και να το φτιάξουμε έτσι.

    Δεν βοηθάει μόνο που λες ότι δουλεύει άψογα!

Παρόμοια Θέματα

  1. HELP! Sipura-3000
    Από atpascal στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 11:08
  2. Χρήστες των Sipura & Sipura-derived Linksys
    Από cosmos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-06, 09:43
  3. sipura 3000
    Από nick190 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 13:45
  4. sipura spa3000
    Από ICSSEC στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 09:52
  5. Linksys Sipura
    Από Navigator στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-05, 17:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας