Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 717 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 697707712715716717718719722727737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.741-10.755 από 11556

Θέμα: e-banking

  1. #10741
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή με τις καταθέσεις μετρητών. Το ειδικό λογισμικό της ΑΑΔΕ εκλαμβάνει τις καταθέσεις μετρητών ως «πρωτογενείς» κι άρα θα πρέπει να κληθείς να αποδείξεις -πέραν πάσης αμφιβολίας- την προέλευσή τους. Ενδεχομένως δε να flagάρονται οι καταθέσεις μετρητών από το σύστημα της ΑΑΔΕ, το οποίο είναι Online με όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς, για πιθανό έλεγχο.
    Ευχαριστώ για την επισήμανση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    100 χαρτονομίσματα αν θυμάμαι καλά είναι το όριο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να υσεκάρω την επιλογή για πληρωμή με δόσεις σε χρεωστική , που διαφημίζει η Πειραιώς. Για να δεις την διαδικασία στο app τους (το νέο) απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά
    Λογικό μου φαίνεται. Αν η γλώσσα συσκευής είναι στα αγγλικά, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να γίνει μπέρδεμα με τη λέξη "doseis":
    δώσεις - όπως "θα δώσεις μια σφαλιάρα"
    δόσεις - όπως "άτοκες δόσεις"

    Προσέχουμε για να έχουμε.
    Ανυπόγραφος

  2. #10742
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    100 χαρτονομίσματα αν θυμάμαι καλά είναι το όριο.

    - - - Updated - - -

    Είπα να υσεκάρω την επιλογή για πληρωμή με δόσεις σε χρεωστική , που διαφημίζει η Πειραιώς. Για να δεις την διαδικασία στο app τους (το νέο) απαιτεί την αλλαγή της γλώσσας της συσκευής στα Ελληνικά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα διαπιστώσει ότι και για κάτι άλλο ζητάει το ίδιο, μου διαφεύγει όμως αυτή τη στιγμή τι...
    Το ίδιο γίνεται και αν θες να ζητήσεις έκδοση πιστωτικής κάρτας μέσω του app. Κάποιος βαρέθηκε να τελειώσει τη μετάφραση...

  3. #10743
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ας ελπίσουμε ότι μέχρι τον 09/2023 που καταργούν την παλαιά θα έχει διορθωθεί, τουλάχιστον αυτό.
    Mono No Aware

  4. #10744
    Ειχα γραψει παλιοτερα ενα μηνυμα σε αυτο το νημα οτι ειχα προβλημα να φορτισω την προπληρωμενη μου καρτα Εθνικης τραπεζης. Το εχω λυσει εδω και καιρο, απλα να αναφερω οτι το interface του κινητου δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα (τουλαχιστον οσο ειδα), εαν συνδεθεις για παραδειγμα με τον υπολογιστη σου και στη οθοναρα σου υπαρχει συνδεσμος "φορτιση καρτας" κατω απο την προπληρωμενη σου καρτα, πιο απλο πεθαινεις. Στο κινητο με την μικρη οθονη ομως οχι.

  5. #10745
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπήρχε προμήθεια τότε.
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς <<τότε>>. Θα μπορούσες να διευκρινήσεις; Γιατί ο φίλος μου αποκλείεται να έκανε λάθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 26-07-23 στις 20:58.

  6. #10746
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή το συζητούσαμε, έκανα σήμερα κάτι συναλλαγές στα εσωτερικά ATM της Eurobank και έχουν όριο 150 χαρτονομίσματα και 100 κέρνατα ανά συναλλαγή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #10747
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνοιξε -εντελώς Online- και χωρίς κόστος λογαριασμό δολαρίων στη Wise Europe και στείλε τα εκεί, όπου μπορείς να τα παρακολουθείς Online και να παίρνεις και τόκο 3,85%.
    Ναι οκ, πρέπει όμως πρώτα να ενημερωθεί ο φίλος πόσα θα του πάρει η τράπεζα για να στείλει τα δολάρια στην Wise.... Θα πρόκειται για κλοπή, σ' το υπογράφω...
    Εγώ είχα περίπτωση, έστειλα από δολαριακό Πειραιώς σε έναν δολαριακό φίλου Αγγλία (δηλαδή χωρίς καμία μετατροπή κλπ.) και η Πειραιώς μου βούτηξε 7 USD και 47,50 USD: Για την ακρίβεια τα 47,50 USD η πανάκριβη ανταποκρίτρια που ορίζει η Πειραιώς, άγνωστο φυσικά για ποιον λόγο, αν και δεν υπάρχει πλέον καμία ανάγκη. Αυτά θέλουν μεγάλη προσοχή, γιατί τα βλέπεις όταν λαμβάνεις, μόνο το 7 USD φαινόταν όταν έστειλα, και φτάσανε κατά ΑΚΟΜΗ 47,50 USD λιγότερα...

  8. #10748
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή η alpha και δε μπορώ να πληρώσω δόση δανείου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #10749
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Για μια -υποχρεωτική από την τράπεζα!- αλλαγή ebanking password, η eurobank μου ζήτησε μια επιβεβαίωση μέσω app, δύο επιβεβαιώσεις μέσω sms, μια faceid στο iphone, ένα λινκ να πατήσω μέσω sms (ηλίθια μέθοδος που εκπαιδεύει χρήστες να πατάνε phishing λινκ, συγχαρητήρια) και μια μέσω email (που καθυστερούσε και να έρθει).

    Το καραγκιοζιλίκι έχει βγεί εκτός κάθε ελέγχου.

  10. #10750
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια -υποχρεωτική από την τράπεζα!- αλλαγή ebanking password, η eurobank μου ζήτησε μια επιβεβαίωση μέσω app, δύο επιβεβαιώσεις μέσω sms, μια faceid στο iphone, ένα λινκ να πατήσω μέσω sms (ηλίθια μέθοδος που εκπαιδεύει χρήστες να πατάνε phishing λινκ, συγχαρητήρια) και μια μέσω email (που καθυστερούσε και να έρθει).

    Το καραγκιοζιλίκι έχει βγεί εκτός κάθε ελέγχου.
    Υπάρχουν και χειρότερα.
    Αποτύπωμα κώλου το λένε σαν απόδειξη ότι το αυτοκίνητο είναι δικό σου.

    Σορυ αν έθιξα κανένα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #10751
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποτύπωμα κώλου
    χαχαχαχα σκεφτόμουν το μοντέλο του 2040 της τάδε εταιρείας που όταν κάθεσαι ανάλογα τον ποπό και το βάρος θα προσαρμόζει ανάλογα τα πάντα στο προφίλ του οδηγού
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #10752
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκλεισα για τις επόμενες μέρες ραντεβού στην άλφα μπανκ ώστε να προσθέσω τη σύζυγο ως συνδικαιούχο σε υπάρχον λογαριασμό που έχω.

    Κλήση από τον κατάστημα ώστε να μου επιβεβαιώσουν το λογαριασμό:
    "ο λογαριασμός που θέλετε να κάνετε αλλαγή ανοίχθηκε (μιλάμε για 20 χρόνια πριν) στο τάδε κατάστημα. Έχει δοκιμάσει να κλείσετε μαζι τους ραντεβού?"
    Σοκ." Όχι, προτιμώ εσας ως κατάστημα."


    Δεύτερο σοκ:
    Αν και βλέπω ότι έχετε κάνει επικαιροποιηση, καλό είναι να φέρετε λογαριασμό κινητού, εκκαθαριστικό(και δεν θυμάμαι κ τι άλλο μου ζητησαν.

    Γιατί το κάνουν αυτοί? Είναι κάποιο φετίχ τους που γουστάρουν να κάνουν τη ζωή των πολιτών δύσκολη?
    Σήμερα έκανα εκ νέου επικαιροποιηση.
    Και μάλλον θα πάω στο ραντεβού μόνο με τη ταυτότητα όπως αναφέρει κ η σελίδα τους, εφόσον τα στοιχεία μου αλλά κ της σύζυγου είναι επικαιροποιημενα.
    Έχουν ακόμα δικαίωμα να ζητάνε εκκαθαριστικά, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ λοιπές σαχλαμάρες?
    Τελικά η διαδικασία έγινε άνευ ανάγκης δικαιολογητικου πέρα από τις ταυτότητες.


    Την πατήσαμε όμως γιατί όταν πήγα σε 2ο χρόνο να μπω στο ebanking ώστε να αλλάξω το κύριο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική μου και να βάλω άλλον ως κύριο, δεν με αφήνει παρά μόνο να προσθέσω δεύτερον λογαριασμό.
    Τι φάση?

  13. #10753
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η διαδικασία έγινε άνευ ανάγκης δικαιολογητικου πέρα από τις ταυτότητες.


    Την πατήσαμε όμως γιατί όταν πήγα σε 2ο χρόνο να μπω στο ebanking ώστε να αλλάξω το κύριο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική μου και να βάλω άλλον ως κύριο, δεν με αφήνει παρά μόνο να προσθέσω δεύτερον λογαριασμό.
    Τι φάση?
    Όταν βάλεις τον δεύτερο, δεν σε αφήνει να επιλέξεις ποιος από τους δύο θα είναι κύριος;
    Δεν ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί έχω καταργήσει τη χρεωστική, αλλά μοιάζει πιθανό.

  14. #10754
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Ήρθε μόλις από Εθνική τράπεζα

    Τριπλή ταυτοποίηση, μεγαλύτερη ασφάλεια

    Για τη μεγαλύτερη ασφάλεια των συναλλαγών σας, από τις 25.8.2023, προστίθεται ένα επιπλέον βήμα ταυτοποίησης για τη διενέργεια των συναλλαγών που ξεπερνούν αθροιστικά τα €1.000/ημέρα, ο Κωδικός Ασφάλειας Συναλλαγών (3 Factor Authentication - 3FA).

    https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathim...sunallagwn-3fa

  15. #10755
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Καλά είναι μαλάκες? Αν εγώ πληρώνομαι τον μισθό μου που είναι πάνω απο 1000 και επειδή χρησιμοποιώ πχ την alpha ως κύρια τράπεζα, θα πρέπει να πατήσω 1500 κωδικούς για να γίνει η μεταφορά? Μαρέσει που ρωτάω κιόλας....είναι όντως μαλάκες

    - - - Updated - - -

    Α ναι μωρε ολα θεμα ευθυνηςΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-28 at 17-36-58 Πρόσθετος παράγοντας ταυτοποίηση.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  210,4 KB 
ID: 249919
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

Σελ. 717 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 697707712715716717718719722727737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας