Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 762 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 742752757760761762763764767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.416-11.430 από 11557

Θέμα: e-banking

  1. #11416
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Θα εχει ενδιαφερον να μας πεις το αποτελεσμα.
    Ποια PSD2 εδω με το ζορι καταφεραν να κανουν το iris να μπορεις να μεταφερεις μεχρι 500 ευρω χωρις εξοδα και ηδη γκρινιαζουν οι τραπεζες γιατι εκτιναχθηκαν οι μεταφορες και χανουν χρηματα απο προμηθειες. Ως αντισταθμισμα θα αρχισουν τωρα ολες να χρεωνουν μηνιαια προμηθεια τηρησης λογαριασμου. Θα τους πληρωνεις δηλαδη για να σου κανουν την τιμη να κρατανε τα λεφτα σου

    Εκτιμω οτι οι περισσοτερες επιχειρησεις και τραπεζες δεν θελουν.

    Οι μεν πρωτες πετυχαινουν καλυτερους τιμολογιακους ορους στο χρηματοδοτικο σκελος οταν εχουν τη συνολικη μισθοδοσια στην ιδια τραπεζα καθως λειτουργει ως εμμεσο collateral (ολες οι εισπραξεις στην ιδια τραπεζα, τα δανεια και οι γραμμες χρηματοδοτησης στην ιδια τραπεζα, οι πληρωμες στην ιδια, η μισθοδοσια στην ιδια).
    Επισης πληρωμες σε αλλες τραπεζες που δεν εχει λογαριασμο η επιχειρηση θα συνεπαγεται εξοδα εμβασματος. Ποιος θα τα επωμιζεται αυτα? Σιγουρα οχι η επιχειρηση. Αρα ο εργαζομενος? Επιπλεον προσθετει μια επιπλεον σκοτουρα συμφωνιων και reconciliations γιατι μεχρι τωρα το λογιστηριο εδινε εντολη στο finance πληρωμη μισθοδοσιας λχ 300.000 ευρω. Και απλα τσεκαραν οι τελευταιοι οτι 300.000 ευρω βγηκαν απο τον εταιρικο και το hr οτι μοιραστηκαν σωστα στους μισθοδοσιας που ειναι στην ιδια τραπεζα. Μετα θα χρειαζονται ενα επιπλεον step για τις συμφωνιες με τους μεμονωμενους λογαριασμους και εντολες εμβασματων σε τριτες τραπεζες ή εξωτερικο.

    Τελος αυτος που δεν θα θελει ειναι το κρατος γιατι ετσι χανεται η προσβαση στην παρακολουθηση εμβασματων και κυριως καταθετικων υπολοιπων. Αν τα λεφτα ειναι νομιμως εξω (στην Ε.Ε.) η ΑΑΔΕ δεν θα εχει εικονα τι εχεις και που το εχεις, δεν θα μπορει να δεσμευσει κτλ και ηδη απο του χρονου ακουγεται ξεκιναει ο αυτοματος μηχανισμος διασταυρωσεων και παρακολουθησης καταθεσεων, καρτων, επενδυσεων, μισθοδοσιων, με πληρη διασυνδεση ολων των αρχειων που λαμβανει η ΑΑΔΕ απο παντου οποτε θα λεει 3 το λαδι, 3 το ξυδι, αν το λαδοξυδο δινει 2 ή 5 κατι δεν παει καλα και θα χτυπανε καμπανες και θα σε τρεχουν για ελεγχο. Πως θα μπορει να ελεγχει οταν οι μισθοι και καταθεσεις σου ειναι εκτος Ελλαδας στην Ε.Ε.? Δεν μπορει αρα κατα βαση τα εξοδα και οι επενδυσεις σου στην Ελλαδα θα βγαινουν παντα μεγαλυτερα απο τα εσοδα/καταθεσεις και θα σε καλει καθε χρονο για ελεγχο και αποδειξη.
    Νομιμος θα εισαι, θα εχεις τις αποδειξεις, απλα θα σε ταλαιπωρει συμπεριφερομενου σου σαν εγκληματια και φοροφυγα.

  2. #11417
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Έτσι είναι, όπως τα λες... Όταν και αν ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες το παράδειγμα της Eurobank, θα το δοκιμάσω :-)
    Όταν είχα διοριστεί ως εκπαιδευτικός, κάθε σχολείο είχε συνεργασία με μία τράπεζα, και υποχρεωτικά έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν για να έχεις τη μισθοδοσία σου. Στα πρώτα χρόνια που άλλαζα σχολεία, ήταν πολύ άβολο. Ευτυχώς πλέον η μισθοδοσία γίνεται μέσω ΔΙΑΣ και μπορείς να επιλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, και να αλλάξεις όποτε θέλεις. Είναι απλά μια αλλαγή στο σύστημα. Αλλά πάντα ελληνικές τράπεζες.

  3. #11418
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι, όπως τα λες... Όταν και αν ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες το παράδειγμα της Eurobank, θα το δοκιμάσω :-)
    Όταν είχα διοριστεί ως εκπαιδευτικός, κάθε σχολείο είχε συνεργασία με μία τράπεζα, και υποχρεωτικά έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν για να έχεις τη μισθοδοσία σου. Στα πρώτα χρόνια που άλλαζα σχολεία, ήταν πολύ άβολο. Ευτυχώς πλέον η μισθοδοσία γίνεται μέσω ΔΙΑΣ και μπορείς να επιλέξεις όποια τράπεζα θέλεις, και να αλλάξεις όποτε θέλεις. Είναι απλά μια αλλαγή στο σύστημα. Αλλά πάντα ελληνικές τράπεζες.
    Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό και εγώ αναγκάστηκα να ανοίξω λογαριασμό στην αγροτική τράπεζα (!), που αργότερα έγινε τράπεζα Πειραιώς.

  4. #11419
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.277
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    λ'ρπω την δυνατότητα κλεισίματος λογαριασμού και από το site της Alpha Bank . Δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό. Μάλοστα μου είχαν πει ότι γίνεται μόνο στο κατάστημα όταν είχα τηλεφωνήσει.

  5. #11420
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Απορία...
    Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...

  6. #11421
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το έψαξα αλλά σκέφτομαι προνόμια. Πχ.:
    1. Μη-χρέωση alerts;
    2. Προνόμια σε συνδεδεμένες κάρτες;
    3. Άλλα προνόμια;
    Λόγω σταθερών εισροών/ εκροών όλα τα παραπάνω...
    Mono No Aware

  7. #11422
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία...
    Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...
    Σε λογαριασμό μισθοδοσίας ή σύνταξης, ίσως θεωρούν ότι μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει θα μπαίνει κάποιο ποσό, οπότε ενδεχομένως να σου παρέχουν άλλα πράγματα σε σχέση με έναν απλό αποταμιευτικό λογαριασμό στον οποίο ενδεχομένως να βάζεις χρήματα όποτε σου καπνίσει.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #11423
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία...
    Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...
    Εμπορικό θέμα / Marketing.

  9. #11424
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
    Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.

  10. #11425
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία...
    Ποια η διαφορά ενός ταμιευτηρίου και ενός λογαριασμού μισθοδοσίας/σύνταξης; Δεν έχω καταλάβει γιατί τους διαχωρίζουν τόσο πολύ οι τράπεζες από τη στιγμή που μπορεί και σε έναν απλό λογαριασμό να μπαίνει και η σύνταξη/μισθοδοσία...
    Μεχρι πριν λιγα χρονια καποιες τραπεζες λχ Πειραιως παρειχαν αυτοματα στους λογαριασμους μισθοδοσιας καλυτερο μηνιαιο επιτοκιο εναντι των απλων ταμιευτηριου που ηταν τελειως χωμα.
    Οταν αποφασισαν να τα κανουν ολα χωμα και να μας γδυνουν επενδυοντας εκεινες τις καταθεσεις μας σε κρατικα ομολογα που εμεις απαγορευεται να αγορασουμε στην πρωτογενη (δεν αναφερομαι σε ΕΓΕΔ που ακομα και εκει υπαρχει οριο 15.000 ανα ΑΦΜ) και να παντελονιαζουν ολο τον τοκο εσοδο, και να μας χρεωνουν και προμηθειες διατηρησης λογαριασμου απο πανω, ξαφνικα εγιναν μονοκεροι και υπετραπεζες και γινεται και χρηματιστηριακο παρτι για αυτα τα σαπακια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
    Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.
    Αντιθετως στο Ελλαντα οι τραπεζες διεστραμμενα τον τρεχουμενο/οψεως τον αντιμετωπιζαν ως πελατειακο λογαριασμο που κινειται, κανει αγορες, ψωνια, καρτες, παλια η ΑΒ εδινε και μπλοκ επιταγων σε αυτους τους λογαριασμους οποτε επειδη τους εφερναν εσοδα απο κινησεις/καταναλωση/χρηση τους εδιναν κατι σε επιτοκιο.

    Τους ταμιευτηριου τους θεωρουσαν μπαρμπιστικους λογαριασμους για παρκαρισμενα χρηματα για συνταξιουχους, παπουδια, ανεργους, αδαεις κτλ οποτε εδιναν το σχεδον τιποτα σε τοκο.

    Η Πειραιως πριν κανα χρονο για να κοψει οτι μπορουσε πηρε σβαρνα λογαριασμους μισθοδοσιας στους οποιους απεδιδε αυξημενο επιτοκιο ενω μπορει να ειχαν παψει επι χρονια να ειναι μισθοδοσιας και χωρις καμια ενημερωση τους εκοψε τον τοκο αλλα τους αφησε το χαρακτηρισμο λογαριασμος μισθοδοσιας

  11. #11426
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου αρέσει που έχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Πειραιώς χωρίς τόκο και έναν τρεχούμενο με τόκο (έναν παλιό Direct).
    Το ανάποδο από αυτό που θεωρείται λογικό στις νορμάλ χώρες.
    Μόνο σε σένα συμβαίνει αυτό.
    Αναγνωρίζουνε μέχρι και οι τράπεζες, ότι είσαι ο aby normal
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #11427
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ok με καλύψατε όλοι αλλά πιο συγκεκριμένα αυτό μου τα είπε όλα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπορικό θέμα / Marketing.
    Χθες είχα πάει για να ζητήσω να γίνει αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης στην Πειραιώς. Σε αυτούς τους δεινόσαυρους ανήκεις σε συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε και αν θελήσεις να κλείσεις online ραντεβού μπορείς μόνο στο κατάστημα που ανήκεις. Ε στο ραντεβού με ζάλισαν για το γιατί δεν έχω εμπορικό λογαριασμό, και να ανοίξουμε έναν, και να κάνουμε αυτό, να κάνουμε εκείνο.

  13. #11428
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες είχα πάει για να ζητήσω να γίνει αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης στην Πειραιώς. Σε αυτούς τους δεινόσαυρους ανήκεις σε συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε και αν θελήσεις να κλείσεις online ραντεβού μπορείς μόνο στο κατάστημα που ανήκεις. Ε στο ραντεβού με ζάλισαν για το γιατί δεν έχω εμπορικό λογαριασμό, και να ανοίξουμε έναν, και να κάνουμε αυτό, να κάνουμε εκείνο.
    Το ίδιο και σε εμένα πρόσφατα!!!
    Δε με άφησε να αλλάξω κατάστημα, δηλαδή εγώ της έλεγα ότι θέλω να αλλάξω κατάστημα και αυτή μου έλεγε τι καλά προϊόντα που έχουν.

    Αλλά για να σε φτιάξω, πλέον μπορείς να κλείσεις ραντεβού και σε άλλο κατάστημα. Δες πάλι την φόρμα στο winbank και θα δεις ότι έχει μπει η επιλογή.

  14. #11429
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μπα εξακολουθεί να μη με αφήνει να κλείσω αλλού ραντεβού, και απ'ότι είδα δεν βρήκα κάποια άλλη σελίδα παρα μόνο μέσα από το winbank.

    Υ.Γ. Και να λέω θέλω να αλλάξω κατάστημα και να μου λέει "Ξέρετε είναι δύσκολη η θέση μας διότι δεν είναι ηθικό να πάρουμε πελάτη άλλου καταστήματος έτσι χωρίς επικοινωνία κτλ..."
    "Δηλαδή μου λέτε πως επειδή για εσάς δεν είναι ηθικό θα πρέπει εγώ να μείνω εγκλωβισμένος στο να ανήκω σε ένα άλλο κατάστημα ενώ το δικό σας κατάστημα με το σπίτι μου το χωρίζει μόλις 1 στενό"

  15. #11430
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα εξακολουθεί να μη με αφήνει να κλείσω αλλού ραντεβού, και απ'ότι είδα δεν βρήκα κάποια άλλη σελίδα παρα μόνο μέσα από το winbank.

    Υ.Γ. Και να λέω θέλω να αλλάξω κατάστημα και να μου λέει "Ξέρετε είναι δύσκολη η θέση μας διότι δεν είναι ηθικό να πάρουμε πελάτη άλλου καταστήματος έτσι χωρίς επικοινωνία κτλ..."
    "Δηλαδή μου λέτε πως επειδή για εσάς δεν είναι ηθικό θα πρέπει εγώ να μείνω εγκλωβισμένος στο να ανήκω σε ένα άλλο κατάστημα ενώ το δικό σας κατάστημα με το σπίτι μου το χωρίζει μόλις 1 στενό"
    Δε βλέπεις αυτό;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rantevou.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  33,5 KB 
ID: 254455

Σελ. 762 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 742752757760761762763764767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας