Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 747 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 727737742745746747748749752757767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.191-11.205 από 11556

Θέμα: e-banking

  1. #11191
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που δημιουργούσε πρόβλημα πήγα σε κατάστημα και δεν κατάφεραν να τη σβήσουν. Αναγκαστικά, την έκανα σε άλλη τράπεζα
    Μόνο απενεργοποίηση γίνεται. Διαγραφή ούτε στις ενεργές ούτε στις ανενεργές! Σε μερικές μάλιστα βγάζει system error αν παω να δω λεπτομέρειες
    Συνημμένο Αρχείο 253349Συνημμένο Αρχείο 253350
    Ούτε στην alpha ούτε στην Πειραιώς, μπορούν να σβηστούν πάγιες εντολές, ακόμα και αν είναι ανενεργές.

  2. #11192
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Είναι εντελώς off-topic και έχει ξαναγραφτεί, αλλά ας γραφτεί άλλη μια γιατί η παραπληροφόρηση με τη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic) που λένε κάποιοι μπερδεύει κόσμο.

    Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
    Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.
    Σε οποιονδήποτε άλλο νομό αρμόδια είναι η Α' ΔΟΥ του νομού αν έχει περισσότερες από μια. Οι περισσότεροι νομοί έχουν μόνο μια πάντως.

    Εγώ ήμουν στην ΔΟΥ Καλαμάτας, μετακόμισα στο εξωτερικό, και με είχαν παραπληροφορήσει διάφοροι εδώ στο forum οπότε έπαιρνα τηλέφωνο στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και προσπαθούσα να βγάλω άκρη, μέχρι που ένας κυριούλης με λυπήθηκε και μου είπε ότι κακώς τους παίρνω και να μιλήσω με τη ΔΟΥ στην οποία ήδη ανήκω.
    Το αποτέλεσμα είναι ότι παραμένω στη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά ως κάτοικος εξωτερικού και φορολογούμαι ως κάτοικος εξωτερικού (πληρώνω για ότι έχω στην Ελλάδα).

    Μην παραπληροφορείτε λοιπόν τον κόσμο.
    Όταν λέτε "νας πας στη ΔΟΥ Εξωτερικού" βάζετε τον άλλο σε λάθος δρόμο (εκτός αν είναι κάτοικος Αττικής, αλλά η Ελλάδα δεν τελειώνει στα Κιούρκα).
    Η σωστή συμβουλή είναι "μίλα με τη ΔΟΥ σου για να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού" και η ΔΟΥ θα τον κατευθύνει, ή αν έχει όρεξη κάποιος μπορεί να γράψει συγκεκριμένα ότι Αττική -> ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, Θεσσαλονίκη -> Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, άλλος νομός -> Α' ΔΟΥ του νομού.

  3. #11193
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βαση τις τρεχουσες ενδειξεις σε Ευρωπη και ΗΠΑ, αν συνεχιστει η σταθεροποιητικη πορεια του πληθωρισμου, θα αρχισει και η αποκλιμακωση των επιτοκιων απο το δευτερο 6μηνο και μετα.
    Επισης μην ξεχναμε οτι το καλοκαιρι εχει Ευρωεκλογες και ειδικα το Νοεμβρη Προεδρικες στις ΗΠΑ και ειδικα ο θειος Τζο θα θελει ενα καλο αφηγημα στην οικονομια και τις αγορες. Μια σταδιακη αποκλιμακωση επιτοκιων απο το καλοκαιρι και μετα θα κανει λιγοτερο ελκυστικα τα κρατικα ομολογα και θα κανει ακομα ελκυστικοτερο το χρηματιστηριο των ΗΠΑ στο κυνηγι καλυτερων αποδοσεων.

    Ολα αυτα με βαση την τρεχουσα εικονα που δειχνουν τα πραγματα να σταθεροποιουνται σε επιπεδο πληθωρισμου και απο την αλλη οι οικονομιες να επιβραδυνουν. Για να συνεχισει να τα αυξανει τα επιτοκια και η Ευρωπη και οι ΗΠΑ ως μεσο ποσοτικης συσφιξης θα πρεπει ο πληθωρισμος να αρχισει να ξεφευγει απο το πρωτο τριμηνο φετος και μετα ωστε να σφιξουν και αλλο τα λουρια.


    - - - Updated - - -



    Δυστυχως εχουν αρχισει να χρεωουν το embossing των καρτων οι τραπεζες μεταφεροντας το κοστος στον πελατη. Το κανει ηδη η Alpha με πιστωτικες και χρεωστικες καρτες στις ανανεωσεις τους και η Πειραιως στις πιστωτικες.
    Αν εισαι καλος πελατης με σημαντικες καταθεσεις ή μεγαλες κινησεις ίσως καταφερεις να κανεις αντιλογισμο του κοστους.
    Δεν γνωριζω αν εχουν αρχισει να χρεωνουν και την αρχικη εκδοση. Στις πιστωτικες καρτες ακομα οχι γιατι εχουν αρχισει να παρακαλανε να σου δωσουν τσαμπα με μεγαλο πιστωτικο οριο (αρχισαμε παλι τα καραγκιοζιλικια που μας οδηγησαν στο φουντο, μυαλο δεν εβαλε κανενας, ολοι το αντιμετωπιζουν παλι ως ψιλικατζιδικη πωληση και οχι ως πιστωτικο κινδυνο και δινουν αερα πατερα πιστωτικες καρτες).
    Δεν ειναι ακριβώς έτσι. Αν εισαι στον Τειρεσία δεν σου δινουν κάρτα με τίποτα. (δλδ > 40% των Ελλήνων). Μαλλον πλεον στοχεύουν σε GenZ αλλά αυτοι δεν ειναι τοσο cards-addicted. Πρακτικές του στύλ "δευτερη ευκαιρία" η collateral δεν παιζουν. Φιλος με ετήσια εισοδήματα ~ 70000 Ευρώ και σταθερή εργασια εφαγε πόρτα από Εθνική για έκδοση καρτας με πιστωτικό όριο ... 700 Ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 18-01-24 στις 20:41.

  4. #11194
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εντελώς off-topic και έχει ξαναγραφτεί, αλλά ας γραφτεί άλλη μια γιατί η παραπληροφόρηση με τη "ΔΟΥ Εξωτερικού" (sic) που λένε κάποιοι μπερδεύει κόσμο.

    Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
    Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.
    Σε οποιονδήποτε άλλο νομό αρμόδια είναι η Α' ΔΟΥ του νομού αν έχει περισσότερες από μια. Οι περισσότεροι νομοί έχουν μόνο μια πάντως.

    Εγώ ήμουν στην ΔΟΥ Καλαμάτας, μετακόμισα στο εξωτερικό, και με είχαν παραπληροφορήσει διάφοροι εδώ στο forum οπότε έπαιρνα τηλέφωνο στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και προσπαθούσα να βγάλω άκρη, μέχρι που ένας κυριούλης με λυπήθηκε και μου είπε ότι κακώς τους παίρνω και να μιλήσω με τη ΔΟΥ στην οποία ήδη ανήκω.
    Το αποτέλεσμα είναι ότι παραμένω στη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά ως κάτοικος εξωτερικού και φορολογούμαι ως κάτοικος εξωτερικού (πληρώνω για ότι έχω στην Ελλάδα).

    Μην παραπληροφορείτε λοιπόν τον κόσμο.
    Όταν λέτε "νας πας στη ΔΟΥ Εξωτερικού" βάζετε τον άλλο σε λάθος δρόμο (εκτός αν είναι κάτοικος Αττικής, αλλά η Ελλάδα δεν τελειώνει στα Κιούρκα).
    Η σωστή συμβουλή είναι "μίλα με τη ΔΟΥ σου για να εγγραφείς ως κάτοικος εξωτερικού" και η ΔΟΥ θα τον κατευθύνει, ή αν έχει όρεξη κάποιος μπορεί να γράψει συγκεκριμένα ότι Αττική -> ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, Θεσσαλονίκη -> Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, άλλος νομός -> Α' ΔΟΥ του νομού.
    Πρώην κάτοικος Αθηνών εδώ, και πρώτη φορά το ακούω. Εξαιρετική πληροφορία

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Αν έχει ξαναγραφεί, μου διέφυγε, οπότε καλή η επανάληψη.

  5. #11195
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αφορά την Αττική μόνο. Δηλαδή πρώην κάτοικος Αθήνας, Περιστερίου κλπ που πλέον έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό πάει στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Και επίσης κάτοικος εξωτερικού που αγοράζει πχ σπίτι στην Αθήνα και θέλει να αποκτήσει ΑΦΜ πάει ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
    Στο νομό Θεσσαλονίκης τον ίδιο ρόλο έχει η Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης, μόνο που αυτήν δεν κάνει μόνο αυτό. Άρα όποιος πρώην κάτοικος Θεσσαλονίκης έχει μεταφέρει τη φορολογική έδρα του στο εξωτερικό θα μεταφερθεί από την προηγούμενη ΔΟΥ του στην Δ΄ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης και θα εγγραφεί εκεί ως κάτοικος εξωτερικού.
    Καλά τα λέγεις. Ενα μεγάλο ποσοστό μπερδεύει την χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ με την μόνιμη φορολογική κατοικία της αλλοδαπής. Το να αλλάξεις τα στοιχεία μητρώου διεύθυνσης κατοικίας με διεύθυνση εξωτερικού, δεν σε κάνει να εγγράφεσαι ως κάτοικος εξωτερικού. Το να εγκριθεί αίτημα μεταφοράς φορολογικής κατοικίας κατά ΚΦΕ από την ΔΟΥ είναι αυτό που σε κάνει φορολογικό κάτοικο αλλοδαπής.

    Στα του tsigarid έχουν χαρακτηρισμό US/Non-US Person.

  6. #11196
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μας συγχωρείτε για την παραπληροφόρρηση.
    Κράτος Αθηνών εδώ ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #11197
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέγεις. Ενα μεγάλο ποσοστό μπερδεύει την χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ με την μόνιμη φορολογική κατοικία της αλλοδαπής. Το να αλλάξεις τα στοιχεία μητρώου διεύθυνσης κατοικίας με διεύθυνση εξωτερικού, δεν σε κάνει να εγγράφεσαι ως κάτοικος εξωτερικού. Το να εγκριθεί αίτημα μεταφοράς φορολογικής κατοικίας κατά ΚΦΕ από την ΔΟΥ είναι αυτό που σε κάνει φορολογικό κάτοικο αλλοδαπής.
    Ισχύει.
    Εμένα με κατέγραψαν με χαρά ότι μένω στην Ελβετία και ήθελαν και να με φορολογήσουν (κάπου 25 χιλιάδες για 2 χρόνια που είχα ήδη ζήσει στην Ελβετία), αλλά για να μου αλλάξουν την φορολογική έδρα ήθελαν όλα τα χαρτιά μεταφρασμένα, με apostile κλπ (σε κάποιο μάλιστα δεν μπαίνει apostile αλλά ο υπάλληλος της ΔΟΥ Καλαμάτας έλεγε στη λογίστριά μου ότι χωρίς apostile δεν το δέχεται, και της είπε κλείνοντας το μάτι ότι ο πελάτης της (εγώ) έχει λεφτά και ότι αν πληρώσω τα 25 χιλιάρικα για τα προηγούμενα χρόνια θα την άλλαζε την έδρα - δεν νομίζω καν να έπαιρνε bonus για αυτό, απλά η γνωστή ζήλια των μέτριων).
    Στο τέλος δε θυμάμαι ακριβώς τι έγινε, αλλά πήγαμε στον από πάνω του και μου έκαναν την αλλαγή έδρας και για τα προηγούμενα 2 χρόνια πλήρωσα μόνο το πρόστιμο για την εκπρόθεσμη δήλωση. Είχα πει στη λογίστρια ότι λάδι δε δίνω και αν δεν γίνει η αλλαγή έδρας θα πάω σε δικηγόρο, τώρα αυτή πως έβγαλε άκρη δεν ξέρω.


    Off-topic όλο αυτό.

  8. #11198
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    ... και εμείς για τον μεγάλο γιό ταλαιπωρηθήκαμε 4 χρόνια για να γίνει αλλαγή σε φορολογικό κάτοικο εξωτερικού. Όλα προφορικά και κάθε επίσκεψη και άλλα ζητούσαν. Τίποτα γραπτό.

  9. #11199
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και μερικές εβδομάδες, δεν μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Πειραιώς.
    Στην τράπεζα μια φορά το χρόνο θα γίνει μια κατάθεση και σχετικά σύντομα μια ανάληψη.
    Προσπάθησα να επαναφέρω τψν κωδικό, αλλά δεν προχωρά με τίποτα η διαδικασία, μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποιο από στοιχεία είναι λάθος και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, στην κλήση με παραπέμπει ξανά στην φόρμα ανάκτησης από όπου ξεκινώ.
    Χθες είχα χρόνο και επισκέφθηκα κατάστημα:
    -τράπεζα :"ξέρετε η επανέκδοση κωδικών στοιχίζει 5€, πρέπει να γίνει εκ νέου επικαιροποίηση και θέλουμε (ένα σκασμό χαρτιά), η διαδικασία αυτή γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα"
    -εγώ : χρειάζεται συχνότερα από τα 2 χρόνια;
    - τράπεζα : όχι συχνότερα.
    -εγώ : πότε έγινε τελευταία φορά (ήξερα ότι δεν έχουν περάσει 2 χρόνια)
    - τράπεζα : το '22.
    - εγώ : γιατί χρειάζεται τόσο σύντομα;
    -τράπεζα : αυτό δεν το γνωρίζω. Πότε να σας κλείσω ραντεβού;
    - εγώ : μη κλείσετε.

    Η ίδια διαδικασία έγινε στην eurobank λιγότερο από 1 μήνα χωρίς χρέωση, στην alpha Bank και την εθνική δεν ξέρω αν έχει χρέωση.

    Δεν είναι το ποσό, η κίνηση.
    Να σκεφτώ ότι δεν είμαι τακτικός πελάτης και δεν κάνω μόνιμη χρήση του λογαριασμού; το ίδιο ακριβώς έγινε και στον προηγούμενο πελάτη ο οποίος ως βασική τράπεζα έχει την Πειραιώς. 5€ από τους κωδικούς, 5€ από τις κάρτες (5€ για την καλημέρα) έσοδα είναι αυτά

    Ο λογαριασμός μου "φαίνεται" από την εφαρμογή της συζύγου, οπότε θα γίνει η μεταφορά στον δικό της και απλά δεν θα τον χρησιμοποιώ πλέον. Μικρό το κακό.

    Σαν να μας ωθούν σιγά σιγά να κλείνουμε τους λογαριασμούς που τους είχαμε απλά για "αν χρειαστεί"

    Δεν ζητώ κάποια λύση, δεν κάνω παράπονο, κουβέντα να γίνεται!

  10. #11200
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.277
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η Πειραιώς είναι αυτή που σε βάζει σε ένα ατέλειωτο loop για κάτι το πιο απλό. Από το ιντερνετ σε παραπέμπει στο τηλέφωνο, από εκεί αν καταφέρεις και μιλήσεις παραπομπή σε κατάστημα, αν κλείσεις ραντεβού μετά πάλι στο ιντερνετ.
    Και οι άλλες το ίδιο είναι αλλά εδώ η ταλαιπωρία είναι αφάντιστη.

  11. #11201
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Η Πειραιώς είναι πραγματικά για τα μπάζα.

  12. #11202
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Πειραιως δυστυχως εδω και πολλα χρονια απο πρωτοπορος εχει καταντησει δεινοσαυρος.

  13. #11203
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Πειραιως δυστυχως εδω και πολλα χρονια απο πρωτοπορος εχει καταντησει δεινοσαυρος.
    Μου δίνουν την αίσθηση ότι κανένας δεν μιλάει με κανέναν εκεί μέσα.

  14. #11204
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ANDREASOMAGEIRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και μερικές εβδομάδες, δεν μπορώ να μπω στην εφαρμογή της Πειραιώς.
    Στην τράπεζα μια φορά το χρόνο θα γίνει μια κατάθεση και σχετικά σύντομα μια ανάληψη.
    Προσπάθησα να επαναφέρω τψν κωδικό, αλλά δεν προχωρά με τίποτα η διαδικασία, μου εμφανίζει μήνυμα ότι κάποιο από στοιχεία είναι λάθος και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, στην κλήση με παραπέμπει ξανά στην φόρμα ανάκτησης από όπου ξεκινώ.
    Χθες είχα χρόνο και επισκέφθηκα κατάστημα:
    -τράπεζα :"ξέρετε η επανέκδοση κωδικών στοιχίζει 5€, πρέπει να γίνει εκ νέου επικαιροποίηση και θέλουμε (ένα σκασμό χαρτιά), η διαδικασία αυτή γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα"
    -εγώ : χρειάζεται συχνότερα από τα 2 χρόνια;
    - τράπεζα : όχι συχνότερα.
    -εγώ : πότε έγινε τελευταία φορά (ήξερα ότι δεν έχουν περάσει 2 χρόνια)
    - τράπεζα : το '22.
    - εγώ : γιατί χρειάζεται τόσο σύντομα;
    -τράπεζα : αυτό δεν το γνωρίζω. Πότε να σας κλείσω ραντεβού;
    - εγώ : μη κλείσετε.

    Η ίδια διαδικασία έγινε στην eurobank λιγότερο από 1 μήνα χωρίς χρέωση, στην alpha Bank και την εθνική δεν ξέρω αν έχει χρέωση.

    Δεν είναι το ποσό, η κίνηση.
    Να σκεφτώ ότι δεν είμαι τακτικός πελάτης και δεν κάνω μόνιμη χρήση του λογαριασμού; το ίδιο ακριβώς έγινε και στον προηγούμενο πελάτη ο οποίος ως βασική τράπεζα έχει την Πειραιώς. 5€ από τους κωδικούς, 5€ από τις κάρτες (5€ για την καλημέρα) έσοδα είναι αυτά ������

    Ο λογαριασμός μου "φαίνεται" από την εφαρμογή της συζύγου, οπότε θα γίνει η μεταφορά στον δικό της και απλά δεν θα τον χρησιμοποιώ πλέον. Μικρό το κακό.

    Σαν να μας ωθούν σιγά σιγά να κλείνουμε τους λογαριασμούς που τους είχαμε απλά για "αν χρειαστεί"

    Δεν ζητώ κάποια λύση, δεν κάνω παράπονο, κουβέντα να γίνεται!
    Δεν θυμάμαι την ακριβή απαίτηση επικαιροποίησης από τον νόμο, αλλά πρακτικά κάθε χρόνο ζητάνε επικαιροποίηση στοιχείων - κυρίως για επικαιροποίηση του εκκαθαριστικού. Δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά μεταξύ τραπεζών, αλλά σε όλες που συναλλάσσομαι μπορείς να τα αγνοήσεις για λίγους μήνες μέχρι να γίνει απαραίτητο επειδή θα απορρίπτονται κάποιες συναλλαγές.
    Τουλάχιστον με το KYC συνήθως γίνεται εύκολα και γρήγορα, αλλά μου έχει τύχει (μάλιστα στην Πειραιώς) να χτυπάει σφάλμα, παρότι διαβάζει σωστά τα στοιχεία και να χρειαστεί να ανεβάσω χειροκίνητα PDF. Πάντως δεν με κουβάλησαν σε κατάστημα.

  15. #11205
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου "δίνει" επιλογή για online επικαιροποίηση.
    Μόνο να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, από το τηλέφωνο με παραπέμπει να ακολουθήσω την διαδικασία στην αρχική σελίδα σύνδεσης, από την αρχική σελίδα μου εμφανίζει σφάλμα σε "κάποιο" από τα στοιχεία ταυτοποίησης και με παραπέμπει να καλέσω στο τηλέφωνο.
    Μετά από αρκετές δοκιμές, είπα να πάω σε κατάστημα χθες, ε δε χρειάζεται πλέον, μετέφερα το ποσό στο λογαριασμό της συζύγου μέσα από την εφαρμογή της που βλέπει και τον δικό μου λογαριασμό και έληξε η φάση.
    Του χρόνου πάλι με υγεία, αν και δεν νομίζω να συνεχίσω την δοσοληψία με την Πειραιώς, θα γίνεται η κατάθεση σε άλλη τράπεζα.

Σελ. 747 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 727737742745746747748749752757767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας