Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
441. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    180 40,82%
  • Εθνική Τράπεζα

    207 46,94%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    229 51,93%
  • Attica Bank

    14 3,17%
  • Eurobank

    159 36,05%
  • Άλλη

    26 5,90%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,72%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 193 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 173183188191192193194195198203213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.881-2.895 από 11575

Θέμα: e-banking

  1. #2881
    Εγγραφή
    12-09-2009
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    21(dB) / 24.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τοποθετήσεις το ποντίκι πάνω από το κατάστημα 96 βγάζει ως πληροφορία αυτό:
    AWB/AMB/ALINE/IVR
    Νομίζω ότι το κατάστημα 96 που εμφανίζει αντιστοιχεί σε κατάθεση που έγινε μέσω ebanking χωρίς αιτιολογία.Τον ίδιο κωδικό μου βγάζει όταν στέλνω λεφτά από τον ένα λογαριασμό μου στον άλλο.
    Ωστόσο πρέπει να σε ξαναρωτήσω.Πήγες στα αριστερά Καταθέσεις-Πληροφορίες κινήσεως λογαριασμών-επιλέγεις την ημερομηνία και τον λογαριασμό, και αφού βρείς την εγγραφή πατάς πάνω στον μεγενθυντικό φακό όπου αναφέρονται όλες οι πληροφορίες της κίνησης? Αν τα έκανες αυτά τότε μάλλον σου κατέθεσε λεφτά κάποιος μέσω e-banking και δεν έγγραψε το όνομα του

  2. #2882
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέω ενός ελαφρού εμμμ... αλτσχαΐμερ έμπλεξα τους κωδικούς Εθνικής/Εμπορικής με αποτέλεσμα να κλειδώσουν και οι 2 λογαριασμοί. Όταν ξελαμπικάρισα πήρα τηλέφωνο και τις 2 τράπεζες και μου ξεμπλόκαραν το λογαριασμό ώστε να μπω με τους αρχικούς κωδικούς μου. Δεν ξέρω τί κάνει η Alpha αλλά, αν δεν τον έχεις ξεχάσει, ίσως το σώσεις έτσι και γλυτώσεις το τετ-α-τετ.
    Τον έχω βρει το σωστό κωδικό, αλλά είπα μήπως υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος από το τηλ. Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Alpha είναι απαράδεκτη...

    Ευχαριστώ πάντως!

  3. #2883
    Εγγραφή
    18-02-2009
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1,020 / 18,760
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Και πριν στην Εμπορική όταν μπλόκαρε λόγω αποτυχημένων προσπαθειών απαιτούνταν έκδοση νέου κωδικού...

  4. #2884
    Εγγραφή
    12-09-2009
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    21(dB) / 24.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον έχω βρει το σωστό κωδικό, αλλά είπα μήπως υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος από το τηλ. Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Alpha είναι απαράδεκτη...

    Ευχαριστώ πάντως!
    επίσκεψη σε κατάστημα

  5. #2885
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kallinikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το κατάστημα 96 που εμφανίζει αντιστοιχεί σε κατάθεση που έγινε μέσω ebanking χωρίς αιτιολογία.Τον ίδιο κωδικό μου βγάζει όταν στέλνω λεφτά από τον ένα λογαριασμό μου στον άλλο.
    Ωστόσο πρέπει να σε ξαναρωτήσω.Πήγες στα αριστερά Καταθέσεις-Πληροφορίες κινήσεως λογαριασμών-επιλέγεις την ημερομηνία και τον λογαριασμό, και αφού βρείς την εγγραφή πατάς πάνω στον μεγενθυντικό φακό όπου αναφέρονται όλες οι πληροφορίες της κίνησης? Αν τα έκανες αυτά τότε μάλλον σου κατέθεσε λεφτά κάποιος μέσω e-banking και δεν έγγραψε το όνομα του
    Σε ευχαριστώ,τώρα είδα φως!

  6. #2886
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Παρατήρησα κάτι περίεργο και ήθελα να το επιβεβαιώσω και με άλλους...

    Έκανα πριν από μερικές μέρες μια μικρή αγορά από ebay μέσω της χρεωστικής της Πειραιώς...εκείνη τη στιγμή αφαιρέθηκαν 13,κάτι ευρώ από το λογαριασμό...όπως ξέρετε όμως στη Πειραιώς αργούν 4 μέρες να φανούν κινήσεις που γίνονται μέσω κάρτας...
    Σήμερα λοιπόν που καταγράφηκε στις κινήσεις του λογαριασμού η αγορά, είδα ότι αυξήθηκε κατά τί, δέκατα του ευρώ/cents, το υπόλοιπο του λογαριασμού...

    ...υποθέτω λοιπόν και εδώ ζητώ τη συνδρομή σας, πως η διαφορά οφείλεται στις αλλαγές της ισοτιμίας δολλαρίων/ευρώ, κι ενώ αφαιρέθηκε στην αρχή ένα ποσό Χ, αυτό οριστικοποιήθηκε όταν η αγορά καταγράφηκε στο σύστημα, ημέρα που μάλλον η ισοτιμία ήταν διαφορετική και ήταν Χ-ψ...

    Στις 9 Γενάρη η ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου ήταν 1€=1.3590146579, σήμερα 1€=$1.3685324356...

    Το τελικό ποσό που χρεώνεται η κάρτα ορίζεται δηλαδή την ημέρα που και τυπικά ολοκληρώνεται η συναλλαγή, με την εμφάνιση της κίνησης στον λογαριασμό...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  7. #2887
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.568
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο οτι εχω δει και εγω, ναι. Πρεπει να εφαρμοζεται η ισοτιμια την ημερα της εμφανισης της κινησης στο λογαριασμο. Βεβαια αυτο εχω δει οτι το κανουν και αλλες τραπεζες πχ. alpha και για αυτο δεσμευε (δεν ξερω αν το κανει ακομα) ενα επιπλεον ποσοστο (~20%) επι της τιμης για την περιπτωση που η ισοτιμια αυξηθει.

  8. #2888
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι εχω δει και εγω, ναι. Πρεπει να εφαρμοζεται η ισοτιμια την ημερα της εμφανισης της κινησης στο λογαριασμο. Βεβαια αυτο εχω δει οτι το κανουν και αλλες τραπεζες πχ. alpha και για αυτο δεσμευε (δεν ξερω αν το κανει ακομα) ενα επιπλεον ποσοστο (~20%) επι της τιμης για την περιπτωση που η ισοτιμια αυξηθει.
    ναι για την αλφα και το εχει αυξησει σε 35% ( περιπου ) ...........

  9. #2889
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2-3% το καταλαβαίνω. Αλλά 35%?!?
    Είναι ποτέ δυνατό να αυξηθεί πχ η στερλίνα από 1,25 σε 1,70 εν μία νυκτί? Θα κατέρρεε το σύμπαν!

  10. #2890
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.568
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φανταζομαι την ιδια απορια εχουμε ολοι. Με τι σκεπτικο κανει κατι τετοιο και κατα ποσο νομιμο ειναι αυτο.

  11. #2891
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Ελληνικές τράπεζες ειναι ,ότι θέλουν κάνουν ...!!!

  12. #2892
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Είμαι κοντά 10 χρόνια πελάτης της Eurobank και πάντα μου φαινοταν παράλογος αλλά αστείος ο τρόπος που συνδέουν το Εurophone banking με την κάρτα σου (αλλά και η ίδια η ύπαρξη ξεχωριστού τετραψήφιου κωδικού Europhone banking που πρέπει να θυμάσαι).
    Σήμερα δε μου φαίνεται πια αστείο για θα μείνω χωρίς πρόσβαση για κάμποσους μήνες, μέχρι να ξαναέρθω Ελλάδα.

    Κατά τη διάρκεια των γιορτών η Aeromexico έχασε μια βαλίτσα μου σε μια πτήση από Νέα Υόρκη για Μεξικό (όχι ακριβώς την έχασε, απλά η βαλίτσα έμεινε στο JFK επειδή με είχαν έξω από το αεροπλάνο μέχρι να επιβεβαιώσουν τη θέση μου, και μπήκα τελευταίος, τη στιγμή που έκλεινε η πόρτα).
    Μέσα σε αυτή τη βαλίτσα είχα για backup την student πιστωτική μου της Eurobank (ναι ξέρω, δεν πρέπει κλπ, αλλά μιλάμε για μια κάρτα με όριο αγορών 450€, δε θα χανόταν ο κόσμος αν την έκλεβε κάποιος, οπότε την είχα εκεί για να είναι σε διαφορετικό σημείο από τις άλλες κάρτες που είχα πάνω μου).
    Η βαλίτσα έκανε διάφορα πάνω-κάτω προσπαθώντας να φτάσει σε εμένα από JFK στο Μεξικό και από εκεί στο Περού και τούμπαλιν), αλλά ποτέ δεν έφτασε. Την είχαν στο JFK μέχρι προχθές. Προχθές αξιώθηκαν να μου τη στείλουν, θα έπρεπε να φτάσει χθες, δεν έφτασε, και πλέον για καλό και για κακό πήρα τη Eurobank να ακυρώσω την κάρτα.
    Έκανα όμως την πατάτα να κλειδώσω την πρόσβασή μου στο Eurobank e-banking καθώς έβαλα 3 φορές τον κωδικό του e-banking της Πειραιώς (το συνειδητοποίησα τη στιγμή που πάτησα τρίτη φορά enter στο λάθος κωδικό).


    Παίρνω λοιπόν τη Eurobank, ακυρώνω την κάρτα, της ζητάω να μου ξεκλειδώσει το e-banking και μου λέει ότι δε μπορεί επειδή ακυρώθηκε η κάρτα!
    "Παρντόν;" της λέω.
    "Ναι" μου λέει "για να ξεκλειδώσω την πρόσβασή σας στο e-banking χρειάζομαι τον κωδικό του Europhone banking ο οποίος ακυρώθηκε τη στιγμή που ακυρώσαμε την κάρτα".
    Πρέπει να παραλάβω την κάρτα (μετά τα μέσα Φλεβάρη όπως μου είπε) και να πάω σε κατάστημα για να βγάλω νέο κωδικό Europhone banking. Η να πάω σε κατάστημα και να ζητήσω χρεωστική κάρτα, και να πάρω κωδικό Europhone banking συνδεδεμένο με αυτήν την χρεωστική κάρτα (ή ίσως να πάω σε κατάστημα για νέο κωδικό e-banking, αυτό δε μου το είπε αλλά υποθέτω δεν το έχουν καταργήσει σαν δυνατότητα)
    Αυτά τα ευχάριστα.

    Αν διαβάζει κανείς που δουλεύει στα ΙΤ συστήματα εκεί πέρα, ευχαρίστως να μου εξηγήσει γιατί θεωρούν πιο ασφαλές το να πρέπει:
    1. να θυμάσαι ξεχωριστό ΤΕΤΡΑΨΗΦΙΟ κωδικό για το Europhone banking (που χρησιμοποιείς μια φορά το χρόνο και αν)
    2. να πεις τον κωδικό αυτό στο τηλέφωνο για να σου ξεκλειδώσουν το e-banking (δε ζητάω να μου αλλάξουν τον κωδικό τηλεφωνικά, αλλά τον ξέρω και ζητάω να το ξεκλειδώσουν για να δοκιμάσω πάλι).
    3. ο κωδικός αυτός να ακυρώνεται επειδή ακύρωσα μια από τις κάρτες μου (στην περίπτωσή μου ήταν και η μοναδική κάρτα αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο) αντί να είναι συνδεδεμένος με εμένα τον πελάτη ως άτομο.

    Σε τελική ανάλυση αυτή τη στιγμή έχω στη Eurobank μερικούς λογαριασμούς που δε μπορώ να δω επειδή ακύρωσα την πιστωτική μου.
    Ενώ αν είχα πρώτα ζητήσει να ξεμπλοκάρουν τον κωδικό του e-banking μου και μετά να ακυρωσουν την κάρτα, θα συνέχιζα να τους βλέπω.

    Ζώα!

    Νομίζω ότι αυτός που σχεδίασε την εν λόγω διαδικασία πρέπει να αισθάνθηκε πολύ έξυπνος που η Eurobank διαφέρει από όλες τις τράπεζες του κόσμου που είναι ακόμα κολλημένες στο 2014 ενώ αυτοί είναι στο 2050.

  13. #2893
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Προτείνω να βγάλουμε την ATEbank (την πήρε η Πειραιώς), την Εμπορική (την πήρε η Alpha), την Tράπεζα Κύπρου (Πειραιώς), την Marfin (Πειραιώς), και την Γενική (Πειραιώς).

    Γενικά, μετά από την απορρόφηση των περισσότερων τραπεζών της Ελλάδας από τις "συστεμικές 4", μήπως θα ήταν καλύτερο να ανοίγαμε ένα καινούριο poll? Αυτό που υπάρχει τώρα δεν αντανακλά τα δεδομένα που ισχύουν σήμερα.

    Από τις 12 επιλογές οι 5 αναφέρονται σε τράπεζες που έπαψαν να υφίστανται και απορροφήθηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 25-01-14 στις 08:42.

  14. #2894
    Εγγραφή
    26-02-2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZTE 288A
    Μια ερώτηση για e-banking στην Τ.Τ bank , έχει κάποια χρέωση για να βγάλουν το κωδικό ?
    ....Καθώς και αν ξέρει κάποιος το ποσό που κρατάει η τράπεζα σε τυχόν μεταφορά από Πειραιώς.

  15. #2895
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εκανα online καταθεση σε ΑΤΜ Πειραιως, Σαββατο 1/2. Αμεσα τα εδειξε τα χρηματα, σε λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο.
    Ομως, 'ημερομηνια αξιας' & 'ημερομηνια εκτελεσης' εχει 3/2(Δευτερα).
    Τι ειναι αυτες οι ημερομηνιες;
    Εγω μπορω να κανω οντως συναλλαγες το σαββατοκυριακο, ή πρεπει να περιμενω την Δευτερα;

Σελ. 193 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 173183188191192193194195198203213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας