Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    Οπως λεει κ ο τιτλος παιδια το τελευταιο διαστημα εχει αρχισει και κολαει πολυ το pc μου ενω καποιες φορες βγαζει και την μπλε οθονη με μηνυμα Memory Management error....
    Οταν γινεται freeze δεν κουνιεται ουτε το mouse αλλα δεν λειτουργει και το ctrl+alt+del.....πρεπει να κανω reset to pc....

    Το pc τρεχει στα windows 7 64 bit. Νομιζω οτι ειναι προφανως προβλημα της μνημης μου καθως απο την στιγμη που εβγαλα τα 2 dimmerakia της OCZ(2x1GB 667Mhz) τα αλλα δυο tης Kingston(2x1GB 667MHz)λειτουργουν σχεδον κανονικα....Επειδη θελω να ειμαι σχεδον σιγουρος ομως οτι ειναι μονο θεμα μνημης υπαρχει καποιος εδω που να μπορει να μου δωσει συμβουλες εαν ανεβασω files apo Hijack-this?

    Motherboard Asus P5B-V
    E8500 Core 2 duo (downgaded στα 2,70GHz)αφου το μotherboard δεν υποστηριζει fsb 1333
    2x1GB Ram 667Mhz
    160GB Maxtor Sata HD
    Ati 5790 1GB grafic card

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    αν θες να σιγουρευτείς ότι οι μνήμες σου είναι το πρόβλημα κατέβασε το memtest να το κάψεις σε ένα cd και να booτάρεις από το cd και άστο για 2-3 ώρες (μέχρι να βγάλει errors)

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    επειδη δεν εχω ξανακανει αυτη την διαδικασια....τι ακριβως πρεπει να κατεβασω και να κανω???

    Κατι ασχετο....μπορει να παιζει καποιο προβλημα με το Dirextx???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas1980 : 19-11-10 στις 17:39.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolas1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη δεν εχω ξανακανει αυτη την διαδικασια....τι ακριβως πρεπει να κατεβασω και να κανω???
    κατέβασε το memtest(ελέγχει τις μνήμες αν λειτουργούν σωστά όχι όμως 100%)και πάτα εκεί που λέει "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)" (την δεύτερη επιλογή ) μετά κατέβασε το poweriso (εκτός αν έχεις κάποιο ανάλογο πρόγραμμα) και θα το κάψεις σε ένα cd

    ........Auto merged post: skel πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolas1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ασχετο....μπορει να παιζει καποιο προβλημα με το Dirextx???
    δεν νομίζω !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skel : 19-11-10 στις 17:42. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    το γεγονος οτι χρησιμοποιω τον Ε8500 που ειναι στα 3,17 και μου τον κατεβαζει στα 2,54?(τον εχω ανεβασει στα 2,71 μεχρι εκει τραβαει το FSB...) Μηπως αν το γυρισω στο default?? επισης παιζει να εχει κανει conflict καποιος drivers?ηδη εχω επανεγκαταστησει της καρτας γραφικων και της integrated καρτας ηχου...καποια θυρα usb μπορει να προκαλεσει conflict??

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolas1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γεγονος οτι χρησιμοποιω τον Ε8500 που ειναι στα 3,17 και μου τον κατεβαζει στα 2,54?(τον εχω ανεβασει στα 2,71 μεχρι εκει τραβαει το FSB...) Μηπως αν το γυρισω στο default??
    ναι για κατέβασε τον

    ........Auto merged post: skel πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolas1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης παιζει να εχει κανει conflict καποιος drivers?ηδη εχω επανεγκαταστησει της καρτας γραφικων και της integrated καρτας ηχου...καποια θυρα usb μπορει να προκαλεσει conflict??
    είναι πιθανό αλλά αφού σου βγάζει memory management ας δούμε αν το πρόβλημα είναι οι μνήμες και μετά βλέπουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skel : 19-11-10 στις 18:08. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    Γυρισα τον Ε8500 στο default(downgraded στα 2,54) αλλαξα και θυρες USB στο mouse και kyeboard ενω εκανα αναβαθμιση και στο directx...δεν εχω κανει ακομα το mem test αλλα απο χτες κ ενω εκανα τα παραπανω εχουν σταματησει τα freeze....προφανως εχει αρχιζει και τα παιζει το Motherboard μου... :/

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε νομίζω ότι είναι θέμα motherboard...
    Απλά άρχισε να ζορίζεται ο επεξεργαστής με το overclocking και διαμαρτύρεται.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    ουσιαστικα δεν ειναι overclocked....ο Ε8500 by default ειναι στα 3,17....επειδη ομως το ΜΒ μου δεν υποστηριζει FSB 1333 τον κανει downgrade στα 2,54....κ εγω απλα τον ανεβασα μεχρι 2,72....

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τοτε πολυ απλα η μητρικη σου δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστη... αλλαξε μητρικη καλυτερα. αλλιως κανε κανενα bios update μπας και....
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    officially δεν τον υποστηριζει κ απλα τον κανει downgrade kαι τρεχει πιο χαμηλα....δεν μου εκανε προβληματα απο την στιγμη που τον εβαλα(3 μηνες τωρα) παρα τις τελευταιες 15 μερες..σημερα μου εβγαλε παλι BSOD με μηνυμα αυτη την φορα....System_Service_Exception.....εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα....μεχρι κ καινουρια παστα εβαλα μεταξυ επεξεργαστη και ψυκτρας για να πεσει η θερμοκρασια(ηταν στους 90, ειχε ξεραθει η παλια κ ειχε σπασει)
    Σκεφτομαι να βγαλω και την καρτα γραφικων κ να την σεταρω ξανα


    το αλλο κουλο....απο το απογευμα που εβγαλα τον επεξεργαστη για να βαλω παστα....ενω το ΒΙΟS βλεπει κανονικα τα 2 DVD drives μου....τα windows 7 δεν τα βλεπουν!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάργησέ τα απο την Διαχείρηση Συσκευών, και κάνε επανεκκίνηση.
    Τα 7άρια είναι γνήσια ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    φιλε μου ΔΕΝ τα βλεπει καν η διαχειριση συσκευων....κ ενω επαναλαμβανω το BIOS τα βλεπει κανονικα...Οσο για τα Windows οχι δεν ειναι γνησια...υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

    ........Auto merged post: Nikolas1980 πρόσθεσε 113 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    UPDATE: εκανα mem test μετα απο την πρωτη loopa κολησε στο 26% για 45 λεπτα και το ακυρωσα....στην συνεχεια δοκιμασα system stability test με Everest Ultimate κ μετα απο 1μιση λεπτο "στρεσαρισματος" κολλησε παλι το PC....οποτε μου μενει να παρω 2 καινουριες RAm....κ αν επιμενει το προβλημα τοτε σαν πιο πιθανη αιτια μου φενετε η ο σκληρος η η εγκατασταση των windows...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas1980 : 21-11-10 στις 10:51. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    UPDATE:κατα εναν περιεργο τροπο...μου καηκε το ενα module RAM(το 1 της OCZ)....εχω αρχισει κ υποψιαζομαι οτι προβλημα ασταθειας ισως δημιουργουν οι drivers του G 15....οποτε τρεχουν ειναι πιο συνηθες να κολλησει το συστημα...θα το τρεξω 1-2 μερες χωρις αυτους να δω τι θα γινει...κ αν παλι δεν αλλαξει κατι παμε για φορματ....

    Στο event viewer βλεπω σαν σφαλμα συστηματος πολυ συχνα...κ ειδικα τις ωρες που κολαει oτι ο IDE HD που εχω(ο 2ος σκληρος)κ ειναι πανω σε PCI καρτα...την SATA 300x2 της Promise....οτι δεν ηταν δυνατη η φορτωση του driver κ αλλες φορες οτι ο οδηγος δεν ειναι συμβατος με το λειτουργικο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas1980 : 22-11-10 στις 10:21.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα πάλι μου φαίνεται δυστυχώς ότι το PC σου αντιμετωπίζει πολλά και διαφορετικά προβλήματα.

    εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα....μεχρι κ καινουρια παστα εβαλα μεταξυ επεξεργαστη και ψυκτρας για να πεσει η θερμοκρασια(ηταν στους 90, ειχε ξεραθει η παλια κ ειχε σπασει)
    Αυτό δεν το είχες αναφέρει αρχικά. Δεν είναι διόλου απίθανο οι όποιες blue screens να οφείλονται και σε overheating. Τώρα πως είναι οι θερμοκρασίες σου σε idle/load ?

    Οσο για τα Windows οχι δεν ειναι γνησια...υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?
    Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Σαφώς και μη γνήσια Windows μπορεί να προκαλούν προβλήματα πχ στη μη σωστή αναγνώριση signed drivers για παράδειγμα.

    UPDATE: εκανα mem test μετα απο την πρωτη loopa κολησε στο 26% για 45 λεπτα και το ακυρωσα....στην συνεχεια δοκιμασα system stability test με Everest Ultimate κ μετα απο 1μιση λεπτο "στρεσαρισματος" κολλησε παλι το PC....
    Είναι φανερό ότι το σύστημά σου δεν είναι stable με καμία έννοια της λέξης. Το ότι κόλλησε ειδικά το memtest, το οποίο ξεκινά από δικό του shell περιβάλλον υποδεικνύει είτε πρόβλημα μνήμης, είτε πρόβλημα μητρικής (συνήθως το πρώτο).

    κατα εναν περιεργο τροπο...μου καηκε το ενα module RAM(το 1 της OCZ)....
    Αυτό πάλι πως το κατάλαβες ? Έκανες κάτι που δεν αναφέρεις εδώ ?

    εχω αρχισει κ υποψιαζομαι οτι προβλημα ασταθειας ισως δημιουργουν οι drivers του G 15....οποτε τρεχουν ειναι πιο συνηθες να κολλησει το συστημα...θα το τρεξω 1-2 μερες χωρις αυτους να δω τι θα γινει...κ αν παλι δεν αλλαξει κατι παμε για φορματ....
    Υπο φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα με τους εν λόγω drivers και αυτό το λέω διότι και εγώ G15 έχω σε Windows 7 και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα σαν αυτά που περιγράφεις.

    κ ειδικα τις ωρες που κολαει oτι ο IDE HD που εχω(ο 2ος σκληρος)κ ειναι πανω σε PCI καρτα...την SATA 300x2 της Promise....οτι δεν ηταν δυνατη η φορτωση του driver κ αλλες φορες οτι ο οδηγος δεν ειναι συμβατος με το λειτουργικο...
    Το ότι ο driver δεν δουλεύει σωστά μπορεί να είναι θέμα είτε του ίδιου του driver (πχ να έχει γίνει corrupt ή να μη συνεργάζεται σωστά με το OS), είτε θέμα των μη γνήσιων Windows. Πάντως και πάλι πρόκειται για ανώμαλη συμπεριφορά. Ερώτηση : Γιατί χρησιμοποιείς PCI κάρτα για HDD controller ? Αυτός της μητρικής δεν σου δουλεύει ?


    Εν κατακλείδι, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις το σύστημά σου με ένα absolute minimum configuration, δηλαδή ένα stick μνήμης, ένα δίσκο και την κάρτα γραφικών και με αυτό τον "μπούσουλα" να ξαναπεράσεις genuine Windows, να εγκαταστήσεις τους latest drivers για όλες σου τις συσκευές και να τρέξεις διαγνωστικά και stress tests. Αν όλα πάνε καλά, μπορείς σιγά-σιγά να προσθέτεις και το υπόλοιπο hardware και να βλέπεις πως συμπεριφέρεται σε κάθε περίπτωση το σύστημα και αναλόγως να κάνεις τις ανάλογες διορθωτικές κινήσεις, εφόσον κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο.


    Edit : Δεν είναι διόλου απίθανο τα όποια προβλήματα να οφείλονται καθαρά και στην ασυμβατότητα της CPU σου με τη μητρική.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. memory management blue screen
    Από Amorfis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-10, 20:02
  2. Linux Kernel Memory Management
    Από DaveMurray στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 00:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας