Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 112
  1. #91
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Χρόνια πολλά στα Παραθύρια...χρήστης των 95 αρχικά, μετά 98SE, XP και εσχάτως 7 (64bit).

    Ότι και να πει κανείς για την επικράτηση του, τον τρόπο, τα θετικά και τα αρνητικά το γεγονός είναι ότι είναι συνυφασμένα με το personal computing.


  2. #92
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    ares αν και ήμουν πιτσιρίκι θυμάμαι να πληρώσαμε μια περιουσία για την Amiga 500,δεν μίλησα για καλύτερο αλλά για value for money,εκεί ήταν που πάτησε.Η Amiga ήταν 1000 επίπεδα πάνω στα πάντα αλλά το συνολικό πακέτο δεν έπιασε.
    Τα Windows θεωρώ ότι εδραιώθηκαν με τα '95 και όχι με τα 3.1 ή πιο πριν.
    Προφανώς για να εδραιώθηκε τόσο πολύ στους χρήστες κάτι καλό θα πρόσφερε κι αυτή.

    Ξαναλέω,δεν φταίνε πάντα οι άλλοι ούτε το κακό το σύστημα,αν δούνε τα λάθη τους τότε ίσως και να μην ξανακάνουμε την ίδια κουβέντα στα 40 χρόνια απο τα πρώτα Windows,αν μείνουν στο ότι αυτοί είναι τέλειοι και η Microsoft φταίει θα την ξανακάνουμε.
    Τα Windows παραμένουν σήμερα γιατί δεν υπάρχει ενναλακτική

    ΥΓ:Η Amiga αυτοκτόνησε,δεν χρειάστηκε καμιά εξωτερική παρέμβαση
    Συμφωνώ απόλυτα. (αν και τον 386 το 92 τον πλήρωσα 380 χιλιάρικα με προκαταβολή και 6 δόσεις) Αυτό που μου ανάβει τα λαμπάκια είναι ο μύθος πως η Microsoft έφερε τους υπολογιστές στα σπίτια και τους έκανε φιλικούς στον χρήστη. Μέγιστη ανακρίβεια. H microsoft έφτιαξε καλό λειτουργικό με τα NT. Η ιστορία της πριν απο αυτά είναι ο λόγος που πολλοί, ακόμα και σήμερα, κάτι παθαίνουν όταν ακούνε το όνομα Bill Gates. Μεταξύ αυτών κι εγώ.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  3. #93
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    ares αν και ήμουν πιτσιρίκι θυμάμαι να πληρώσαμε μια περιουσία για την Amiga 500,δεν μίλησα για καλύτερο αλλά για value for money,εκεί ήταν που πάτησε.Η Amiga ήταν 1000 επίπεδα πάνω στα πάντα αλλά το συνολικό πακέτο δεν έπιασε.
    Τα Windows θεωρώ ότι εδραιώθηκαν με τα '95 και όχι με τα 3.1 ή πιο πριν.
    Προφανώς για να εδραιώθηκε τόσο πολύ στους χρήστες κάτι καλό θα πρόσφερε κι αυτή.

    Ξαναλέω,δεν φταίνε πάντα οι άλλοι ούτε το κακό το σύστημα,αν δούνε τα λάθη τους τότε ίσως και να μην ξανακάνουμε την ίδια κουβέντα στα 40 χρόνια απο τα πρώτα Windows,αν μείνουν στο ότι αυτοί είναι τέλειοι και η Microsoft φταίει θα την ξανακάνουμε.
    Τα Windows παραμένουν σήμερα γιατί δεν υπάρχει ενναλακτική

    ΥΓ:Η Amiga αυτοκτόνησε,δεν χρειάστηκε καμιά εξωτερική παρέμβαση,μακάρι να επανέλθει αλλά χλωμό ως νεκρό
    Τo Windows εδραιώθηκε πιο πριν από το 1995....
    Το σύστημα κάνει καλά την δουλεια του αφού καταφέρνει να έχει "ανθρωπους" χωρίς αυτό που τους διαχωρίζει από τα ζώα......
    ΥΓ.Ιστορική μνήμη.

  4. #94
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάλι επιμένω για τα '95

    In the marketplace, Windows 95 was a major success, and within a year or two of its release had become the most successful operating system ever produced. It also had the effect of driving other major players in the DOS-compatible operating system market out of business,

  5. #95
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Αντε να τα εκατοστησει!!Πειμενουθμε να δουμε και τα 8 πως θα ειναι και ειδικα η τρισδιαστατη εμφανιση τους αν οντως ισχυει αυτο!!!

  6. #96
    Εγγραφή
    25-07-2010
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οταν το 1988 επαιζα shadow of the beast με 4χ8bit στερεοφωνικα καναλια , 4096 χρωματα και parallex scrolling και συνεπεξεργαστες custom με εξειδικευμένη λειτουργία για κίνηση και ήχο ...τα windows δεν υπήρχαν καν στην λίστα των λειτουργικών απλά και ωραία ,... 32bit cpu και 16 εσωτερικά το 88 , coprocessors ... ^^ και ενα multitasking λειτουργικό εκ θεμελίων user friendly με μικρό size !...η amiga επισήμως μέσα σε 9 χρόνια ζωής πρόσεφερε μοναδική χαρά στους users της γι αυτό και ακόμα και σήμερα υπάρχουν πάρα πολλοί oi φανατικόι που ασχολούνται και περιμένουν ακόμα ... ;-)

    Χρόνια πολλά Windows ..... :-)

  7. #97
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Αν εξαιρέσω τα ΤΡΑΓΙΚΑ millenium που εμφάνιζαν μια BSOD με το καλημέρα έτσι για να σε προϊδεάσουν για όσες θα ακολουθούσαν (3 χρόνια είχα περάσει με αυτά δυστυχώς) πλέον δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Πιστεύω βέβαια ότι τα 7άρια είναι το καλύτερο, σταθερότερο και γρηγορότερο λειτουργικό που έχει βγάλει. Τόσα χρόνια έπρεπε να θεωρούμε δεδομένες μπλε οθόνες και κολλήματα ή καθυστερήσεις και άλλα χαζά. Αυτά πλέον εξαλείφθηκαν επιτέλους, κάλιο αργά παρά ποτέ. Και τα xp δεν λέω, μετά τα sp3 αξιόπιστα, και τα vista μετά το sp2 αλλά μπροστά στα 7 φαίνονται παρωχημένα παρόλο που χρησιμοποιούνται ευρέως. Μακάρι τα 8άρια να μην είναι φιάσκο τύπου vista γιατί μας βλέπω με τα 7 να κατσικώνονται -δικαίως- για πολλά χρόνια.

  8. #98
    Εγγραφή
    02-06-2004
    Περιοχή
    Stockholm
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    50/10
    ISP
    Comhem
    Εγώ πάντος θα περιμένω τούρτα....

  9. #99
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Η πρώτη μου επαφή με τα windows (3.1) ήταν την άνοιξη του 1993 με τον ταπεινό 386 SX της Tulip. Θυμάμαι είχα κάνει και τροποποίηση στο autoexec.bat προσθέτοντας το c:\Windows\win.exe για να ξεκινάνε αυτόματα. Μετά ακολούθησαν τα 3.11, τα 95 (OSR2.5), 98, 98 SE, 2000, XP και πλέον περάσαμε και στα 7x64. Για 2,3 χρόνια που χρησιμοποιούσα DOS για να παίζω κάνα παιχνίδι, τα 3.1 αποτελούσαν συνταρακτική ανακάλυψη για την καθημερινή μου επαφή τότε με το PC. Θυμάμαι τις ώρες που περνούσα στην ζωγραφική, στα παιχνίδια, ειδικά τότε που είχα εγκαταστήσει το Windows Entertainment Pack.

  10. #100
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Spoiler:
    Είναι η ιδέα μου ή αυτό το thread άρχισε να μοιάζει με εξομολόγηση σε ψυχίατρο... "Όλα άρχισαν όταν ήμουν παιδί..."

  11. #101
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Είναι η ιδέα μου ή αυτό το thread άρχισε να μοιάζει με εξομολόγηση σε ψυχίατρο... "Όλα άρχισαν όταν ήμουν παιδί..."
    Εγώ είχα χάσει τη φάση πριν τα 3.1 γιατί ήμουν φαντάρος.
    Έχω όμως πρωτότυπα σχεδόν όλες τις εκδόσεις

  12. #102
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Εδώ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12020/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Draytek Vigor 2700VGi
    SNR / Attn
    10(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έπαιξα με 3.1, 95, 95β, 98, 98β, me, 2000 pro & server (τα οποία ακόμα τρέχουν στον server), XP (τα καλύτερα windows που έβγαλε ποτέ η Microsoft), 7 (Ίσις τα νέα καλύτερα windows, αλλά σίγουρα τα vista όπως έπρεπε να είναι).
    Τα λάθη είναι σαν τα φώτα των αυτοκινήτων,
    τα φώτα του απέναντι πάντα φέγγουν ποιο δυνατά από τα δικά μας και μας θαμπώνουν.

  13. #103
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 80095Το γραφικό περιβάλλον της πρώτης έκδοσης (1.0)
    Αυτά είναι! 12πύρηνος- 32GB Ram και windows 1! Θα πετάει το σύστημα! Θα πετάξει και ο πύργος μαζί του

  14. #104
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Μεγαλωσα με αυτά μετα απο DOS,GEM και ολιγον mac-plus

    Τωρα δουλευω αποκλιστικά τα 7 και τα θεωρώ καλυτερα και απο τα XP

  15. #105
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Είναι η ιδέα μου ή αυτό το thread άρχισε να μοιάζει με εξομολόγηση σε ψυχίατρο... "Όλα άρχισαν όταν ήμουν παιδί..."
    Καθόλου ιδέα σου δεν είναι, την ιστορία του στο χώρο γράφει ο καθένας (σε εικόνες ). Πάντως επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν στους παλιούς home υπολογιστές (Spectrum, Amstrad, Commodore 64, Amiga, Atari ST κτλ), ως τα μηχανήματα που έφεραν τους υπολογιστές στο ευρύ κοινό, θα πρέπει να ομολογήσω ότι η σύγκριση είναι κάπως άδικη, όχι για τα Windows ως λειτουργικό αλλά για τα σημερινά PC. Μιλάμε για μια τελείως διαφορετική εποχή (80, 90 κτλ), με διαφορετικές συνθήκες και κατά τα ψέματα τελείως διαφορετικό awareness σε επίπεδο τεχνολογίας, πόσο μάλλον προσωπικών υπολογιστών. Επειδή έζησα και μεγάλωσα σε επαρχία, μπορώ να σας πω ότι δεν έκαναν κάποια ιδιαίτερη "επανάσταση" οι home computers, μιας και απευθύνονταν ως επί το πλείστον σε geeks ή/και gamers. Επίσης η Commodore (εκτός των άλλων) δυστυχώς δεν εκμεταλλεύτηκε το πρόσφορο έδαφος που είχε στη διάθεσή της για να αναπτύξει μια εξαιρετική πλατφόρμα και τα αποτελέσματα τα γνωρίζουμε όλοι.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-10, 16:58
  2. Δέκα χρόνια ζωής συμπληρώνει το Blogger
    Από xolloth στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-09, 21:15
  3. Το γνωστό παιχνίδι Tetris, κλείνει 25 χρόνια ζωής
    Από DaveMurray στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-09, 11:09
  4. Πέντε επιπλέον μήνες ζωής για τα Windows ΧΡ
    Από kourkos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 17:08
  5. Οι ιοι των PC κλείνουν 20 χρόνια...
    Από Cafeeine στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-06, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας