Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα.....εχω υπογραψει μερικες συναλλαγματικες για αγορα επιχειρησης. δεν εχω σκοπο να μην τις πληρωσω ομως ειδικα αυτον τον καιρο αδυνατο να καταθεσω ολο το ποσο. να επισυμανω πως μιλαμε για συναλλαγματικες που αγοραζονται απο το περιπτερο και συνοδευονται απο ιδιωτικο συμφωνητικο που εγινε σε δικηγορο. τον τελευταιο καιρο, ο ανθρωπος που του χρωστω απειλει με διαταγη πληρωμης. που κινδυνευω? με κατασχεση? σπιτι?μαγαζι? φυλακη? μιλαμε για 1550 ευρω το ποσο της καθε συναλλαγματικης μηνιαιως και ηδη χρωστω μεχρι τωρα 10 συναλλαγματικες και υπολοιπο μενει αλλες 8 αυτα μαζευτηκαν διοτι αντι για 1550 του εδινα 300, 500 ή το πολυ 600 ευρω το μηνα.. παρακαλω βοηθειστε με γιατι και σε δικηγορο που πηγα αλλα λεει ο ενας και αλλα ο αλλος. επαναλαμβανω πως δεν εχω κακη προθεση ουτε προθεση να του φαω τα λεφτα. το τονιζω αυτο.
    ευχαριστω και περιμενω νεα σας και συμβουλες.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    πεστου οτι

    α) δεν εχεις σκοπο να του φας τα λεφτα , αλλα να κανει λιγο υπομονη γιατι ειμαστε σε περιοδο κρισης. αν νομιζει οτι θα τα βρει απο αλλου τα λεφτα ας παει στο β)

    β) αν δεν του τα δωσεις οτι και να διεκδικησει θα πρεπει να παει δικαστικως , οποτε αυτο σημαινει χρηματα και πανω απο ολα ΧΡΟΝΟ

    γ) καποια στιγμη πεστου " ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΚΙΟ" και θα καταλαβει

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το θεμα για μενα δεν ειναι απλο παντως........ εχω αγχωθει παρα πολυ και το αγχος και η πιεση δεν ειναι καλοι συμβουλοι.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis1111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα για μενα δεν ειναι απλο παντως........ εχω αγχωθει παρα πολυ και το αγχος και η πιεση δεν ειναι καλοι συμβουλοι.
    ξερω περιπτωση με επιταγη απο μαγαζι που πηγε δικαστικα περσυ και θα δικαστει το 2012.τρεια χρονια μετα .

    εσενα ακομα δεν πηγε οποτε ...μεχρι την δικασιμο , εχει πολυ ψωμι ακομα

  5. #5
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    ωραιο θεμα.. και ακομα πιο ωραιες συμβουλες...

    Καλα παμε!


  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Κοίταξε για να προχωρήσει σε διαδικασίες θα πρέπει να σε θεωρεί αναξιοπιστο και θα το κανει για να διασφαλίσει το ποσό που του χρωστας.
    Για να πούμε όμως και την αλήθεια το οτι του χρωστάς 10 δόσεις είναι ενα αρκετά σημαντικό ποσό , ισως θα επρεπε να εκανες μια κινηση να του δωσεις τουλάχιστον 2 και να του εξηγησεις ότι θα πάρει και τα υπόλοιπα σιγα - σιγα.
    Τώρα βέβαια αν εσυ δίνεις 500 ευρω την φορά όπως λες και αντι να παρει τα χρηματα του σε 2 χρόνια τα πάρει σε 4-5 δεν νομίζεις ότι και εσυ αν ησουν στην θεση του θα εκανες κατι να διασφαλιστείς?

  7. #7
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Διαταγη πληρωμης.

    Εν ολιγοις, εαν προβει σε αυτη την διαδικασια και με στο χερι ιδιωτικο συμφωνητικο και υπογεγραμμενες συναλλαγματικες μαλλον τον ηπιες. Φυλακη δεν θα πας, αλλα αν δεν τον πληρωσεις μεσα σε τρεις μερες μπορει να σου βγαλει στο σφυρι κινητα και ακινητα μεχρι του ποσου που οφειλεις (συν τοκους και εξοδα). Ουτε δικαστηρια, ουτε τιποτα. Μπαμ κι εξω.

    Προσπαθησε να βρεις τα χρηματα με καθε τροπο ή κανε εναν διακανονισμο που θα τηρησεις ευλαβικα, μην ξεχνας οτι κι αυτος πιθανοτατα τα χρειαζεται τα χρηματα και απ'οσα λες ειναι γυρω στα 15 χιλιαρικα, δεν ειναι και λιγα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βρε παιδια....εκανα μια συμφωνια και πηρα το μαγαζι πριν 2 1/2 χρονια. τοτε τα δεδομενα ηταν αλλιως.κανεις φανταζομαι δεν μπορει να το αμφισβητησει...ουτε και ο δικαστης. σε ολα τα επαγγελματα ο τζιρος εχει πεσει 50-70%. αδυνατο να πληρωνω 1500 το μηνα και δινω οσα μπορω. εχω σαν μαγαζι και αλλες υποχρεωσεις.δεν ειπα πως δεν πληρωνω. λεω δεν γινεται ουτε με σφαιρες να πληρωθει τετοιες εποχες αυτο το ποσο.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Εχω 'μπλεξει' κι εγω με συναλλαγματικες πριν απο ενα ετος, και με ποσο σχεδον διπλασιο απο αυτο που αναφερεις. Και μεχρι και το 2012 θα 'ξεμπλεκω'. Ο διακανονισμος ο δικος μου ειναι προφορικος. Εχω? Σου δινω μαζεμενα..Αλλα παντοτε στην ωρα τους. Κι ας μην εχω να βγω εξω, τις υποχρεωσεις μου θελω για 4 εως 6 μηνες μπροστα να τις εχω εξασφαλισμενες. Χρειαζεται πολυ υπομονη ομως και αγχος και αυπνια...και διαφορα αλλα.

    Κακα τα ψεμματα, οταν υπογραφεις, σημαινει οτι συναινεις και αποδεχεσαι. Ο,τι αυτο περιλαμβανει. Το μονο που μενει ειναι να πας σε διακανονισμο διοτι αν γινει διαταγη πληρωμης, εχασες.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  10. #10
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    και πως εφτασες σε προφορικο διακανονισμο? δεν προχωρησε σε δκαστηρια και σε κατασχεσεις ο εν λογο που του χρωστας?εκανε πισω?

  11. #11
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Δε τον καθυστερω. Ειδε οτι πληρωνω στην ωρα μου και εγινε ελαστικοτερος. Και μαλιστα ειναι και ευχαριστημενος.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  12. #12
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαταγη πληρωμης.

    Εν ολιγοις, εαν προβει σε αυτη την διαδικασια και με στο χερι ιδιωτικο συμφωνητικο και υπογεγραμμενες συναλλαγματικες μαλλον τον ηπιες. Φυλακη δεν θα πας, αλλα αν δεν τον πληρωσεις μεσα σε τρεις μερες μπορει να σου βγαλει στο σφυρι κινητα και ακινητα μεχρι του ποσου που οφειλεις (συν τοκους και εξοδα). Ουτε δικαστηρια, ουτε τιποτα. Μπαμ κι εξω.

    Προσπαθησε να βρεις τα χρηματα με καθε τροπο ή κανε εναν διακανονισμο που θα τηρησεις ευλαβικα, μην ξεχνας οτι κι αυτος πιθανοτατα τα χρειαζεται τα χρηματα και απ'οσα λες ειναι γυρω στα 15 χιλιαρικα, δεν ειναι και λιγα.
    Ακριβώς αυτό ισχύει με την διαταγή πληρωμής.
    Αν έχεις περιουσία στο όνομα σου, έρχεται με δικαστικό επιμελητή και στην κατασχέει (οικόπεδο, αυτοκίνητο κτλ - όχι 1η κατοικία!).
    Στο σημείο κατάσχεσης φτάνεις σε 5-6 μέρες το πολύ από την ημερομηνία που ο δικηγόρος του συντάξει την διαταγή πληρωμής. 1-2 μέρες να το συντάξει ο δικηγόρος, 2-3 μέρες να υπογραφεί από το πρωτοδικείο και τέλος 3 μέρες από την μέρα που σου την επιδώσει ο δικαστικός επιμελητής. Στις 3 μέρες αυτές ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις ανακοπή (η οποία κοστίζει κανα 1000άρικο) και αν κάνεις, πας δικαστικά μετά (μήνες - χρόνια)...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό πάντως που προτείνω σε χρεοφειλέτες είναι να αποφύγετε τους τσαμπουκάδες και τις εντάσεις αλλά συζήτηση σε ήπιους τόνους, ακόμα και αν ο άλλος ξεφεύγει, διότι κυκλοφορούν στην αγορά "υπηρεσίες" που λύνουν τα προβλήματα χωρίς δικαστήρια.

    Πέρυσι ένας γνωστός μου κατέληξε 2 βδομάδες στο νοσοκομείο διότι όλως τυχαίως την ημέρα που τσακώθηκε με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου του μαγαζιού του (μη φανταστείτε κανένα νυχτερινό κέντρο, μαγαζάκι της γειτονιάς), επειδή δεν έχει δώσει για μήνες νοίκι, του επιτέθηκαν άγνωστοι στο δρόμο (μπροστά στο παιδί του) και τον μαχαίρωσαν, χωρίς κουβέντα και χωρίς ληστεία. Αρχικά σκέφτηκε για αντίποινα αλλά αφού δεν υπήρχαν χειροπιαστά στοιχεία, δε μπορούσε να κινηθεί εναντίον κανενός (+ ότι χρωστούσε και σε άλλους). Τελικά το κυνήγησε με δικηγόρους και μηνύσεις, αλλά δεν βρέθηκαν έως σήμερα ούτε οι ένοχοι ούτε ο ηθικός αυτουργός, αν και από την αστυνομία του είπαν ότι μάλλον επρόκειτο για ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ο ιδιοκτήτης ή οποιοσδήποτε άλλος χρωστούσε δεν κέρδισε κάτι βραχυπρόθεσμα, αφού του καθυστέρησε κι άλλο το νοίκι λόγω ασθενείας, αλλά τελικά ξόφλησε τα νοίκια και έφυγε.


    ΥΓ. Δεν λέω κατι καινούριο, απλώς τα πράγματα έχουν ζορίσει και κάποιοι ξεφεύγουν διότι και αυτοί με τη σειρά τους χρωστάνε, χωρίς βέβαια να επικροτώ τέτοιες λύσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 26-11-10 στις 04:28. Αιτία: Υστερογραφο

  14. #14
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    και αν τελικα δεν βρουμε λυση......και προχωρησει σε κατασχεσεις....εγω μπορω να κανω κατι? μπορω για παραδειγμα να απευθεινθω στην σδοε επειδη περνει χρηματα καθε μηνα χωρις να αποδωσει φ.π.α.?μεχρι τωρα εχει παρει 9000 ευρω περιπου.μπορω να κανω κατι? οχι καραμπινες...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    τι σχέση έχει ο ΦΠΑ;
    προσπάθησε να τα βρεις με τον άνθρωπο που χρωστάς.

    Γενικα κατα την γνώμη μου πρεπει να ξαναδείς τα οικονομικά σου.
    Να εκτιμήσεις εαν η επένδυση που έκανες αξίζει τελικά ή ειναι πιο σώφρων να την πουλήσεις χάνοντας καποια χρήματα αλλά όχι τα πάντα
    Εαν θεωρεις οτι το μαγαζί θα βγαλει τα λεφτα του, δανείσου και ξεπλήρωσε τον άνθρωπο.
    Εαν οχι ξεφουρτωσου το.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 20:36
  2. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
    Από geroplatanos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-07, 05:19
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-07, 14:59
  4. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???
    Από legend_l13 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-06, 13:27
  5. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
    Από Eleni2002 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-05, 19:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας