Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατά καιρούς, έχω διάφορες μικρές απορίες/ερωτήσεις για ορισμένες λειτουργίες του facebook· το ίδιο υποθέτω και άλλοι! Σε αυτό το νήμα, θα καταθέτω αυτές τις ερωτήσεις μου, προκειμένου να βρίσκω απαντήσεις· το ίδιο... επιτρέπω να κάνουνε και οι άλλοι!


    Υ.Γ. Μη περιμένετε κανέναν κατάλογο ξαφνικά. Δεν τις σημείωνα έως τώρα κάπου τις ερωτήσεις μου. Συνεπώς, όποια μου έρχεται -όταν μου έρχεται- θα έρχομαι και εγώ εδώ και θα την γράφω!

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ερώτημα 1ον: Στον φάκελλο με τις φωτογραφίες που είμαι "επισημασμένος" υπάρχει δυνατότητα να επιλέξω ποιες φωτογραφίες από αυτές να φαίνονται και ποιες όχι, ή αναγκαστικά πρέπει ό,τι επιλέξω (να φαίνονται ή να μην φαίνονται) να συμβαίνει σε όλες; Με άλλα λόγια, υπάρχει δυνατότητα να επεξεργαστώ το βαθμό απορρήτου σε κάθε μία φωτογραφία ξεχωριστά και όχι μόνο σε φακέλλους (ομαδικά);
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 28-11-10 στις 16:08. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξέρει κανείς;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νέο ερώτημα - 2ον: (όχι ότι το παλιό απαντήθηκε!... )
    Στην νέα μορφή των ομάδων στο facebook, υπάρχει ένα κουμπί πάνω ψηλά, το edit settings, όπου ρυθμίζεις σε ποιες περιπτώσεις θες να σε ενημερώνει με ειδοποίηση το φέισμπουκ κτλ, καθώς και αν θες ή όχι να λαβαίνεις ενημερωτικό μήνυμα στο μέιλ σου.
    Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει τι είναι: Το "Send me group chat messages". Πότε έρχονται αυτά τα μηνύματα chat; Ίσως δεν τα ξέρω επειδή δεν έχει τύχει να γίνει τέτοια συζήτηση σε κάποια από τις ομάδες που είμαι γραμμένος.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-07-2004
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά καιρούς, έχω διάφορες μικρές απορίες/ερωτήσεις για ορισμένες λειτουργίες του facebook· το ίδιο υποθέτω και άλλοι! Σε αυτό το νήμα, θα καταθέτω αυτές τις ερωτήσεις μου, προκειμένου να βρίσκω απαντήσεις· το ίδιο... επιτρέπω να κάνουνε και οι άλλοι!


    Υ.Γ. Μη περιμένετε κανέναν κατάλογο ξαφνικά. Δεν τις σημείωνα έως τώρα κάπου τις ερωτήσεις μου. Συνεπώς, όποια μου έρχεται -όταν μου έρχεται- θα έρχομαι και εγώ εδώ και θα την γράφω!

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ερώτημα 1ον: Στον φάκελλο με τις φωτογραφίες που είμαι "επισημασμένος" υπάρχει δυνατότητα να επιλέξω ποιες φωτογραφίες από αυτές να φαίνονται και ποιες όχι, ή αναγκαστικά πρέπει ό,τι επιλέξω (να φαίνονται ή να μην φαίνονται) να συμβαίνει σε όλες; Με άλλα λόγια, υπάρχει δυνατότητα να επεξεργαστώ το βαθμό απορρήτου σε κάθε μία φωτογραφία ξεχωριστά και όχι μόνο σε φακέλλους (ομαδικά);


    Δυστυχώς όχι μόνο ομαδικά γίνεται ανάλογα τον φάκελο .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέο ερώτημα - 2ον: (όχι ότι το παλιό απαντήθηκε!... )
    Στην νέα μορφή των ομάδων στο facebook, υπάρχει ένα κουμπί πάνω ψηλά, το edit settings, όπου ρυθμίζεις σε ποιες περιπτώσεις θες να σε ενημερώνει με ειδοποίηση το φέισμπουκ κτλ, καθώς και αν θες ή όχι να λαβαίνεις ενημερωτικό μήνυμα στο μέιλ σου.
    Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει τι είναι: Το "Send me group chat messages". Πότε έρχονται αυτά τα μηνύματα chat; Ίσως δεν τα ξέρω επειδή δεν έχει τύχει να γίνει τέτοια συζήτηση σε κάποια από τις ομάδες που είμαι γραμμένος.

    Είναι στην ουσία ομαδικές συνομιλίες ...
    Όσοι το έχουν ανοιχτό , κ ένας απο την ομάδα αυτή γράψει κάτι στο group chat , το λαμβάνουν όλοι και μπορούν να συνομιλήσουν .
    Φιλικά Δημήτρης

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ!
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερώτημα 3ον: Στην νέα μορφή που έχουν οι ομάδες στο φέισμπουκ, πλέον μπορεί κανείς να σε προσθέσει αυτομάτως σε μια ομάδα αν είσαι φίλος του (ενώ παλιά σου έκανε πρόταση, την οποίαν ή αποδεχόσουν ή απέρριπτες ή άφηνες να εκκρεμεί). Αυτόν τον καιρό, λόγω και επικείμενων εκλογών (αλλά και γενικώς της περίεργης καταστάσεως), με έχουν ταράξει να με βάζουν σε διάφορες ομάδες. Και αν μπεις, μετά λες, άντε, ας μείνω να μην τον προσβάλω κτλ.
    Το ερώτημά μου λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, ώστε να μη μπορούν να με βάζουν αυτομάτως σε ομάδες, παρά να μου έρχεται απλώς ειδοποίση, την οποίαν, όπως παλιά, ΑΝ θέλω θα αποδέχομαι. Υπάρχει;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερώτημα 4ον: [Εκκρεμεί και το 3ον] Στην τελευταία μορφή του φέισμπουκ, υπάρχει μία ρύθμιση που ό,τι ανάρτηση έχεις στον τοίχο σου (είτε δική σου, είτε επειδή είσαι ταγκ σε κάποιου άλλου - όπως φωτογραφία κτλ), μπορείς να πατήσεις ένα βελάκι (πάνω της δεξιά) και σου έχει κάποιες ρυθμίσεις. Πάνω σε αυτές έχω κάποιες απορίες:


    α) Στην επιλογή "Απόκρυψη από το χρονολόγιο", όταν το πατήσω, η συγκεκριμένη ανάρτηση σταματάει να εμφανίζεται στο χρονολόγιό μου, και συνεπώς κανείς δεν μπορεί να την δει σε αυτήν. Το ερώτημά μου είναι: Πού πάει; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τις οποίες έχω αποκρύψει από το χρονολόγιό μου (και πιθανώς, αν θέλω, κάποια να την επαναφέρω);

    β) Υπάρχει και η επιλογή "Επισήμανση". Αυτή την πάτησα μια μέρα κατά λάθος σε μια ανάρτηση (αντί για να πατήσω διαγραφή) και η ανάρτηση επίσης εξαφανίστηκε! Το ερώτημά μου είναι αντίστοιχο με το "α": Πού πάνε οι δημοσιεύσεις για τις οποίες επιλέξω επισήμανση; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τέτοιου είδους;

    γ) Η επιλογή "αλλαγή ημερομηνίας" τι ακριβώς κάνει;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτημα 3ον: Στην νέα μορφή που έχουν οι ομάδες στο φέισμπουκ, πλέον μπορεί κανείς να σε προσθέσει αυτομάτως σε μια ομάδα αν είσαι φίλος του (ενώ παλιά σου έκανε πρόταση, την οποίαν ή αποδεχόσουν ή απέρριπτες ή άφηνες να εκκρεμεί). Αυτόν τον καιρό, λόγω και επικείμενων εκλογών (αλλά και γενικώς της περίεργης καταστάσεως), με έχουν ταράξει να με βάζουν σε διάφορες ομάδες. Και αν μπεις, μετά λες, άντε, ας μείνω να μην τον προσβάλω κτλ.
    Το ερώτημά μου λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποια ρύθμιση, ώστε να μη μπορούν να με βάζουν αυτομάτως σε ομάδες, παρά να μου έρχεται απλώς ειδοποίση, την οποίαν, όπως παλιά, ΑΝ θέλω θα αποδέχομαι. Υπάρχει;
    Απ οτι ξερω οχι.Βεβαια αν αποχωρισεις υστερα νομπζω δεν μπορει να σε ξαναπροσθεσει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτημα 4ον: [Εκκρεμεί και το 3ον] Στην τελευταία μορφή του φέισμπουκ, υπάρχει μία ρύθμιση που ό,τι ανάρτηση έχεις στον τοίχο σου (είτε δική σου, είτε επειδή είσαι ταγκ σε κάποιου άλλου - όπως φωτογραφία κτλ), μπορείς να πατήσεις ένα βελάκι (πάνω της δεξιά) και σου έχει κάποιες ρυθμίσεις. Πάνω σε αυτές έχω κάποιες απορίες:


    α) Στην επιλογή "Απόκρυψη από το χρονολόγιο", όταν το πατήσω, η συγκεκριμένη ανάρτηση σταματάει να εμφανίζεται στο χρονολόγιό μου, και συνεπώς κανείς δεν μπορεί να την δει σε αυτήν. Το ερώτημά μου είναι: Πού πάει; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τις οποίες έχω αποκρύψει από το χρονολόγιό μου (και πιθανώς, αν θέλω, κάποια να την επαναφέρω);

    β) Υπάρχει και η επιλογή "Επισήμανση". Αυτή την πάτησα μια μέρα κατά λάθος σε μια ανάρτηση (αντί για να πατήσω διαγραφή) και η ανάρτηση επίσης εξαφανίστηκε! Το ερώτημά μου είναι αντίστοιχο με το "α": Πού πάνε οι δημοσιεύσεις για τις οποίες επιλέξω επισήμανση; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τέτοιου είδους;

    γ) Η επιλογή "αλλαγή ημερομηνίας" τι ακριβώς κάνει;
    α)αρχειο δραστηριοτητων>(αριστερα) δημοσιευσεις που εχετε κρυψει>(δεξια πανω) διαλεξε μηνα
    β.)Εισαι σιγουρος...δεν κρυβεται,απλα βαζει ενα μπλε σιρίτι με ενα αστερακι !!!
    γ.Αλλαζει την σειρα στο χρονολογιο.Πχ ανεβαζεις μια φωτο σημερα.Υστερα σκεφτεσαι οτι ηταν απο τις διακοπες σου πριν δυο εβδομαδες.Αλλαζεις ημερομηνια και φαίνεται σαν να το ειχες ποσταρει πριν δυο εβδομαδες
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-03-2013
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δε μπορεις να κανεις schedule το ποστ στο παρελθον. Μπορεις ομως απο μιση ωρα μετα κι επειτα. εκτος αν μιλαμε για τελειως αλλο πραγμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Στην επιλογή "Απόκρυψη από το χρονολόγιο", όταν το πατήσω, η συγκεκριμένη ανάρτηση σταματάει να εμφανίζεται στο χρονολόγιό μου, και συνεπώς κανείς δεν μπορεί να την δει σε αυτήν. Το ερώτημά μου είναι: Πού πάει; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τις οποίες έχω αποκρύψει από το χρονολόγιό μου (και πιθανώς, αν θέλω, κάποια να την επαναφέρω);
    α)αρχειο δραστηριοτητων>(αριστερα) δημοσιευσεις που εχετε κρυψει>(δεξια πανω) διαλεξε μηνα
    Το βρήκα αυτό που λες. Ωραία. Όμως, δεν λειτουργεί, ρε συ. Θα το δοκιμάσω και άλλη ώρα, μήπως τώρα απλώς είναι στις "κακές του", αλλά πατάω κάποιο μήνα, και μου δείχνει σαν να προσπαθεί να φορτώσει κάτι, μόνο που δεν το φορτώνει ποτέ! Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν κατάφερα να δω καμμία από τις φωτογραφίες που έχω αποκρύψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) Υπάρχει και η επιλογή "Επισήμανση". Αυτή την πάτησα μια μέρα κατά λάθος σε μια ανάρτηση (αντί για να πατήσω διαγραφή) και η ανάρτηση επίσης εξαφανίστηκε! Το ερώτημά μου είναι αντίστοιχο με το "α": Πού πάνε οι δημοσιεύσεις για τις οποίες επιλέξω επισήμανση; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω όλες τις αναρτήσεις τέτοιου είδους;
    β.)Εισαι σιγουρος...δεν κρυβεται,απλα βαζει ενα μπλε σιρίτι με ενα αστερακι !!!
    Δίκιο έχεις! Δεν ξέρω τι στο καλό είχε γίνει τότε! Μήπως τελικά είχα πατήσει τίποτε άλλο; Τι να πω... Τέλος πάντως, πάει αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ερωτών Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ) Η επιλογή "αλλαγή ημερομηνίας" τι ακριβώς κάνει;
    γ.Αλλαζει την σειρα στο χρονολογιο.Πχ ανεβαζεις μια φωτο σημερα.Υστερα σκεφτεσαι οτι ηταν απο τις διακοπες σου πριν δυο εβδομαδες.Αλλαζεις ημερομηνια και φαίνεται σαν να το ειχες ποσταρει πριν δυο εβδομαδες


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wilfred Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε μπορεις να κανεις schedule το ποστ στο παρελθον. Μπορεις ομως απο μιση ωρα μετα κι επειτα. εκτος αν μιλαμε για τελειως αλλο πραγμα.
    Στο μήνυμα του jjokeris* προφανώς απαντάς, ε; Και όμως, δείχνει να ισχύει αυτό που λέει.

    *<<γ.Αλλαζει την σειρα στο χρονολογιο.Πχ ανεβαζεις μια φωτο σημερα.Υστερα σκεφτεσαι οτι ηταν απο τις διακοπες σου πριν δυο εβδομαδες.Αλλαζεις ημερομηνια και φαίνεται σαν να το ειχες ποσταρει πριν δυο εβδομαδες>>.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερώτημα 5ον: Αφορά όσους συντονίζουν κάποια ομάδα στο φέισμπουκ.

    Μια από τις επιλογές που έχεις ως διαχειριστής ενός γκρουπ στο φ.μπ. για κάποια ανάρτηση μέλους, είναι η επιλογή "Απόκρυψη δημοσίευσης". Όταν την πατήσεις, σου γράφει (στο περίπου) ότι "αν το πατήσετε θα συνεχίσετε να έχετε πρόσβαση στην δημοσίευση, αλλά δεν θα φαίνεται στο τοίχο της ομάδας". Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
    Πού πάει αυτή η ανάρτηση όταν πατήσω "Απόκρυψη δημοσίευσης"; Υπάρχει κάπου που μπορώ να την δω εγώ (ως διαχειριστής) και πιθανώς, αν θέλω, κάποια στιγμή να την επαναφέρω; Διότι έως τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω τέτοια ανάρτηση αφ' ότου την κάνω απόκρυψη.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

Παρόμοια Θέματα

  1. Hotmail/yahoo κτλ - μικρά ερωτήματα
    Από Ερωτών στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 17:12
  2. Ιστοσελίδες για μικρά παιδιά(για μπαμπάδες & μαμάδες)
    Από kadronarxis στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 03:28
  3. Ερώτηση για μικρα WU
    Από blk στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 21:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας