Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν από μερικούς μήνες είχα εγκαταστήσει μια AC Accelero S1 v2 στην κάρτα γραφικών μου. Σήμερα διαπίστωσα ότι μερικά από τα VGA heatsinks είχαν ξεκολλήσει (συγκεκριμένα 4 από αυτά) τα οποία είχαν μπουρδουκλωθεί κι έχω αρχίσει να φοβάμαι έτσι όπως έχουν μπερδευτεί μην βραχυκυκλώσουν την κάρτα. Προσπάθησα με προσοχή να τα επανατοποθετήσω πάνω στα chip της μνήμης και να τα πιέσω με ένα κατσαβιδάκι ελαφριά μήπως πιάσουν αλλά είναι αδύνατο καθώς όπως έπεσαν έπιασαν σκόνη και δύσκολα πιάνει η ταινία που είχαν.

    Η ερώτηση μου είναι αν είναι εφικτό να τα επανατοποθετήσω και να μείνουν πάνω στις μνήμες με κάτι που μπορώ να βρω άμεσα από κάποιο κατάστημα. Thermal Tape δεν βρήκα σε κανένα κατάστημα (είχε το Checkmate αλλά εξαντλήθηκε) παρά μόνο νέα VGA heatsinks που στοιχίζουν 12.50 ευρώ, ποσό τσουχτερό αν αναλογιστεί κανείς ότι έχω τα heatsinks και απλά θέλω να τα επανατοποθετήσω.

    Έχω AS5 και AS Ceramic αλλά δεν ξέρω αν αυτές θα κάνουν τα heatsinks να πιάσουν. Ίσως η Ceramic που 'τσιμεντώνει' πιο εύκολα από την AS5. Δυστυχώς τα καταστήματα στην Ελλάδα έχουν περιορίσει αφάνταστα το στοκ τους καθώς παλαιότερα έβρισκες τα πάντα, thermal tape, οικονομικά heatsinks κλπ.

    Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Αν χρησιμοποιείς την Accelero fanless, τότε τα παρακάτω μπορεί να μην ισχύουν.

    Spoiler:
    Από προσωπική εμπειρία, τα τσιπάκια μνήμης δεν ζεσταίνονται τόσο ωστε να χρειάζονται ψύξη. Είχα πιάσει με το δάχτυλο τις GDDR3 της 4850, όταν της είχα αλλάξει ψήκτρα και δεν είχα βάλει heatsinks και ήταν μια χαρά δροσερά.

    Αντιθέτως, όταν ήταν με την ψήκτρα της μάνας της, την single slot, οι μνήμες ψηνόντουσαν λόγω του ότι το μέταλλο μετέφερε την θερμότητα του πυρήνα ΚΑΙ στις μνήμες. Πότε δεν το κατάλαβα αυτό το single slot κουλεράκι της 4850!

    Τέλος πάντων, στην δεύτερη 4850 που πήρα, ας την πούμε rev 2.0 δεν υπήρχαν καν ψηκτράκια πάνω πάνω στις μνήμες (GDDR3), όπως δεν υπήρχαν και ψηκτράκια πάνω στις μνήμες της 460 (GDDR5).

    Συμπερασματικά θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται. Το κάθετο ρεύμα αέρα σε αυτού του είδους τις ψύξεις, φαίνεται ότι είναι αρκετό για τις μνήμες.


    Πάντως τα ψηκτράκια είναι αλουμινένια και δεν μπορούν να σου βραχυκυκλώσουν κάτι, μιας και δεν περνάει ρεύμα από το αλουμίνιο. Για να είναι χάλκινα χλωμό το κόβω!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τα ψηκτράκια είναι αλουμινένια και δεν μπορούν να σου βραχυκυκλώσουν κάτι, μιας και δεν περνάει ρεύμα από το αλουμίνιο.

    ΛΑΘΟΣ! Αμα βάλεις στην πρίζα αλουμινένιο σύρμα θα πας στα "θυμαράκια".
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΛΑΘΟΣ! Αμα βάλεις στην πρίζα αλουμινένιο σύρμα θα πας στα "θυμαράκια".

    Σωστό. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. Τόσες φορές έχω βάλει αλουμινόχαρτο σε διάφορες χαλασμένες συσκευές για να πατήσουν καλύτερα οι μπαταρίες!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Accelero fanless σε μια ATi 1950Pro και από ότι είδα, πάρα πολλοί κάτοχοι AC Accelero S1 v2 έχουν το ίδιο πρόβλημα οπότε μάλλον η ταινία που έχουν τα heatsinks δεν είναι καλής ποιότητας.

    Βασικά το πρόβλημα ήταν ότι σήμερα το PC δεν ξεκίναγε. Έκανε να ξεκινήσει, άναβε κι έπεφτε. Μπορεί να είναι τροφοδοτικό αλλά το πρώτο που είδα είναι τα heatsinks να έχουν πέσει. Επειδή τα 3 από αυτά ήταν δίπλα δίπλα, είχαν μπουρδουκλωθεί. Με το που έβγαλα την κάρτα το PC έμεινε ανοιχτό κάνοντας τα γνωστά beep. Αφαίρεσα τα heatsinks, έβαλα την κάρτα κι έμεινε ανοιχτό. Μπορεί να είναι τυχαίο και όντως το τροφοδοτικό να έχει θέμα αλλά όπως και να έχει το PC ξεκίνησε οπότε ας βεβαιωθώ ότι δεν έχω βραχυκυκλώματα.

    Προσωπικά κι εγώ ξέρω ότι vram σε κάρτες δεν φορτώνει πολύ σε θέματα θερμοκρασίας. Ίσως όταν κάνεις overclocking. Η σίγουρη λύση για την ώρα είναι να δοκιμάσω χωρίς να επανατοποθετήσω τα heatsinks. Αν δω artifacts, τότε θα δω αν μπορώ να βρω thermal tape. Υπάρχει και το η πάστα thermal adhesive της arctic silver, αλλά επειδή μιλάμε για μικρή επιφάνεια, την φοβάμαι μην τρέχει εκτός του chip. Γι'αυτό και δεν την ανέφερα. Ίσως σε πολύ μικρή ποσότητα αλλά πάλι έχει ρίσκο. Ίσως να είμαι τυχερός και με την AS Ceramic.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Να πάρεις απ αυτή τη thermal paste που βάζουν οι κατασκευάστριες εταιρίες στο εργοστάσιο, αφού είναι σαν τσιμέντο όταν πήξει!

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά πήγα χθες στο hacshop και βρήκα και ψυκτράκια zalman αλλά και την ταινία. Η αφαίρεση της Accelero όμως παλούκι (τα δύο πλαστικά clips σχεδόν αδύνατο να βγουν καθώς είναι κουμπωμένα μια κι έξω χωρίς προοπτική να βγαίνουν) με μια μικρή ζημιά (μισό πλαστικό κλιπσάκι σπασμένο) αλλά όχι critical. Έβαλα και AS5 και η θερμοκρασία είναι και 2-3 βαθμούς χαμηλότερη.

    Το PC σηκώθηκε κανονικά χθες βράδυ και σήμερα οπότε μάλλον βραχυκύκλωναν τα πεσμένα heatsinks.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση μέσω VGA-VGA (παλιού) desktop με νέα τηλεόραση..
    Από Omega9 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-10, 04:34
  2. Πρόβλημα: καλώδιο VGA 15pin δεν ειναι 15 αλλά 14, η οθόνη δεν τα δείχνει OK. Θέλω DVI-VGA?
    Από markopoulos2008 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 22:02
  3. USB TV Tuner που να έχει και έξοδο VGA
    Από alexandrozz στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-07, 22:03
  4. Σύνδεση PS2 σε VGA monitor , με VGA box η όχι?
    Από Slay στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-04, 13:58
  5. Σύνδεση PS2 σε VGA monitor , με VGA box η όχι?
    Από Slay στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-04, 02:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας