Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    είναι πολύ πιθανό να έχετε ακούσει για την πρόσφατη ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΗ τακτική τηλεφωνικών πωλήσεων conn-x TV που εφαρμόζει ο ΟΤΕ.

    Πολύ απλά παίρνουν τηλέφωνο πρωινές ώρες (για ευνόητους λόγους) πελάτες που έχουν conn-x ADSL και τους πουλάνε «ΔΩΡΕΑΝ» conn-x TV και όταν λένε «ΔΩΡΕΑΝ» ξεχνάν να αναφέρουν ότι «ΔΩΡΕΑΝ» είναι η ενεργοποίηση και ο εξοπλισμός και ότι υπάρχει ΧΡΕΩΣΗ 15 euro/μήνα και ΔΕΣΜΕΥΣΗ 12 μηνών.

    Δυστυχώς εκείνη την περίοδο απουσίαζα και δεν μπόρεσα να τους επιστρέψω τον εξοπλισμό μέσα σε 14 ΗΜΕΡΕΣ που είναι το δικαίωμα υπαναχώρησης από τηλε-πώληση (για όσους δεν το γνωρίζουν ήδη, αυτό είναι πολύ σημαντικό δικάιωμα. Αρκεί να στείλετε πίσω τον εξοπλισμό μαζί με ένα συστημένο γράμμα. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ – ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ - ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΠΛΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ).

    Αφού λοιπόν ξεκίνησε η κοροϊδία, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα παραπόνων 3 φορές. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΚΥΡΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ. ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΠΑΝ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ Η ΚΑΣΣΕΤΑ ΣΤΗ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ Η ΠΩΛΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ.

    Το αποτέλεσμα είναι ότι θα καταργήσω και τις 2 συνδέσεις CONN-X ADSL και ομιλία που έχω καθώς και τα 3 νούμερα Cosmote. ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ 15 euros/μηνα του conn-x T και να ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 200 ευρώ/μηνά.

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τον ΟΤΕ. Αυτές είναι τακτικές πωλήσεων μικρών εταιρειών χωρίς όνομα. Ναι, το conn-x TV δεν πηγαίνει καθόλου καλά και θα πάει ακόμα χειρότερα με αυτές τις τακτικές.

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν για να μην περάσετε τα ίδια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Clever : 03-12-10 στις 13:57.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μπορείς να ξαναγράψεις το μήνυμα στα ελληνικά

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Λιγο περιεργα τα πραγματα...
    Υπηρχε περιπτωση να ειναι δωρεαν ολα?Σιγουρα δικο τους λαθος αν δε στο ειπαν αλλά επρεπε να ψιλιαστεις και να μπεις εστω στο ιντερνετ να δεις τι παιζει...
    Και μας παιρνει καποιος στο τηλ και μας πουλαει στην ουσια κατι..Δε ρωταμε το βασικο?Τι θα χρεωθω?Θα πληρωνω συνδρομη?
    Η να τους ελεγες θα το δω και θα σας παρω αυριο.
    Η εστω μεχρι να φερουν τον εξοπλισμο μετα απο 3-4 εργασιμες να το ειχες ψαξει και να μη παραλαμβανες...
    Ή οταν παρελαβες να διαβαζες τους ορους που αναφερονται και να τους το επεστρεφες μεσα σε 2 βδομαδες..

    Μη λεμε οτι μονο οι αλλοι εχουν ευθυνη .Εχουμε και εμεις καποιο μικρο μεριδιο οταν ειχαμε τοσες ευκαιριες να μη χρεωθουμε για κατι που δε ξεραμε..

    Στην απιθανη περιπτωση που ρωτησες τι θα χρεωθω και σου ειπαν τιποτα ειναι ολα δωρεαν,ουτε συνδρομη ουτε τιποτα τοτε ξηλωσε τους!!

    Οι κλησεις ενημερωτικα δε καταγραφονται και η μονη βεβαιωση αποδοχης απο τη μερια σου ειναι οταν παραλαμβανεις εξοπλισμο...
    Το μονο που υποχρεουνται να κανουν ειναι να ζητησουν το ΑΦΜ σου για επιβεβαιωση οτι εισαι ο ιδιος..

    Anyway εγω πιστευω οτι αν τους τρεξεις λιγο με γενικη γραμματεια καταναλωτη κλπ θα δεχτουν διακοπη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 03-12-10 στις 13:34.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστώ για την απάντηση.

    επιγραμματικά

    1) οι πρωινές ώρες που γίνονται αυτές οι πωλήσεις δεν είναι τυχαίες - στην συγκεκριμένη περίπτωση μίλησαν με άνθρωπό 65+ ετών

    2) η λέξη ΔΩΡΕΑΝ χρησιμοποιείται συνέχεια στις τηλεπωλήσεις - σε καμία περίπτωση δεν έγινε αποδεκτή η χρέωση. Πίστεψε με ανεξαρτήτως ηλικίας όλοι ξέρουν την διαφορά του ΔΩΡΕΑΝ και του 15ευρω/μηνα με δέσμευση 12 μηνών. Γιατί άλλωστε να κάνουμε όλοι την φασαρία;

    3) τα αντανακλαστικά που περιγράφεις τα έχουμε όλοι οι νέοι αλλά έτυχε να μην είμαι εγκαίρως εκεί.

    4) οι κλήσεις στο 13888 λένε ότι καταγράφονται - συμφωνώ ότι δεν είναι υποχρέωσή τους αλλά είναι παραπλανητικό γιατί σου δημιουργεί αίσθημα ασφαλείας ενώ μετά αρνούνται την ύπαρξή τους.

    5) ναι θα το προχωρήσω αλλά σαν πρώτο μέτρο έχουν ήδη χάσει τα λεφτά από τις υπηρεσίες που σταμάτησα (κινητά, ίντερνετ)

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Για την καταγραφη κλησης κανεις λαθος..
    Δεν εχω ακουσει ποτε στο 13888 μυνημα που να λεει οτι η συνομιλια σας καταγραφετε...οποτε δεν υπαρχει καταγραφη...

    Απο τη στιγμη που σε πηραν και τηλεφωνο δε σε πηραν απο το 13888 αλλά απο καποιο απο τα τμηματα τηλεμαρκετινγκ που εχει για αυτη τη δουλεια ο Οτε και εκει σιγουρα οι κλησεις δε καταγραφονται...

    Μόνο για καταργηση προεπιλογης και οτι εχει σχεση με επιστροφη απο αλλο παροχο υπαρχει καταγραφη κλησης.

    Παμε στο επομενο θεμα...Σιγουρα οταν εκανες το παραπονο καποιος το εγραψε.Θα υπαρχει καποιο χαρτι.Τωρα αν το εχασαν ή οτιδηποτε δε μπορεις να βγαλεις ακρη τηλεφωνικα...

    Πηγαινε σε καταστημα Οτε κανε εγγραφως το παραπονο σου και παρε αριθμο πρωτοκολου για να κανεις τη δουλεια σου.

    Τηλεφωνικα μονο αμα μιλησεις με προισταμενο που εχει ορεξη να σε εξυπηρετησει αλλά δε το ξερεις σιγουρα..

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Αθηνα, Γαλατσι - Βολος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8187/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    ADB Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 31.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ρε φιλε κατσε καλα και μεινε ote και cosmote, που αλλου να πας?
    μην κανεις ετσι για την τακτικη τους για το connex TV.
    σιγα τι να κανουμε ολοι προσπαθουν να πουλησουν
    εχουν γινει πολλες επενδυσεις.
    εγω σημερα το εβαλα και θα το δοκιμασω σε λιγο.

    προς το παρων οι εντυπωσεις μου ειναι θετικες.
    πηρα εξοπλισμο την ιδια μερα με την αιτηση.
    δωρεαν wifi modem και 50 ευρω σε 12 ατοκες για το pirelli iptv με σκληρο δισκο.
    πολυ καλα ειναι.
    IN GOD, Virtues & Sciences WE TRUST // ETHICS ALWAYS PREVAIL

    ΠΩΛΕΙΤΑΙ: THERMALTAKE FULL TOWER PC CASE

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    oi κλήσεις του 13888 καταγράφονται

    σε κατάστημα δεν μπορουν να παρουν το παραπονο, παρα μονο αν καταργηθει πρωτα το Conn-x Tv απο το 13888

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    baskon, για την κλήση της πώλησης δεν ξέρω και πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο και να μην καταγράφονται.

    για το 13888, μόλις ξαναπήρα για να το επιβεβαιώσω και λέει οτι:
    "Καλωήρθατε στο 13888 του ΟΤΕ. Σας ενημερώνουμε οτι για την ασφάλεια των συναλλαγών οι κλήσεις καταγράφονται"

    Πότε πήρες τελευταία φορά? μπορεί να είναι πρόσφατο αλλά τώρα έτσι λέει

    αριθμο πρωτοκολου; θυμίζει δημόσιο...αλλά δίκιο έχεις

    jason22, δεν ξέρω για το αν είναι καλή οι υπηρεσία αλλά σίγουρα δεν την επέλεξα οπότε και μόνο από αυτό μπορεί να κρίνει ο καθένας.
    Είναι κρίμα γιατί ο ΟΤΕ για ιστορικούς λόγους έχει την προτίμηση ιδιαίτερα από τις μεγαλύτερες ηλικίες αλλά με αυτές τις τακτικές τις χάνει και αυτες.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εμένα, όποτε με ενόχλησαν για το connx-tv ποτέ δεν μου είπαν ότι είναι δωρεάν, πέραν του εξοπλισμού.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ειναι προφανες το τι εγινε...
    Ο πωλητης ανελησε το προιον .Εστιασε στο οτι ο εξοπλισμος ειναι δωρεαν.
    Ανεφερε ελαχιστα οτι υπαρχει καποια μικρη χρεωση και μετα ξαναειπε ολα τα υπολοιπα..
    Λογικό ειναι.Ετσι γινονται οι πωλησεις.Δεν εστιαζεις στο αρνητικο.
    Οτι το ειπε ειμαι 99.99% σιγουρος. Τωρα για το τι καταλαβε ο κυριος ο οποιος ειναι ηλικιωμενος δε ξερω...Και λογικο ειναι να θυμαται τα 500 πραγματα που του ειπαν και οχι το 1..

    Αλλωστε δουλευαμε και εμεις εκει(ως φοιτητης)...Και εχουμε ακουσει διαφορες περιπτωσεις οπου του ελεγες του πελατη κατι αγοραζε και μετα απο 5 μερεσ σου ελεγε.Οχι δε μου το πατε...Και μαλιστα δε μιλαω για ηλικιωμενους..Τα ξερω εκ πειρας καθως εχω κανει και πωλητης αλλά και παραπονα

  11. #11
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το πιθανότερο είναι να είναι παρεξήγηση του καλούμενου. ΑΝ υπάρχει τέτοια κακή πρακτική θα εμφανιστούν πολλά παράπονα, αλλά δεν πιστεύω πως θα γίνει έτσι.

    Καλώς ήρθες Clever στο froum.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την καταγραφη κλησης κανεις λαθος..
    Δεν εχω ακουσει ποτε στο 13888 μυνημα που να λεει οτι η συνομιλια σας καταγραφετε...οποτε δεν υπαρχει καταγραφη...
    ας μην δηλώνουμε βέβαιοι αν δεν γνωρίζουμε...ειδικά για κάτι που μπορεί να αποδειχθεί τόσο απλά, με ένα δωρεάν τηλεφώνημα στο 13888

    Διαβάστε μια ένα παρόμοιο περιστατικό…με ανησυχητικά πολλά κοινά στοιχεία

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450682

    Συμφωνώ emelis για τις καταγγελίες αλλά ο αριθμός περιορίζεται με τις ηλικίες στις οποίες απευθύνονται και επίσης αυτό δεν δικαιολογεί την συμπεριφορά του 13888 με υποσχέσεις του στυλ «θα σας καλέσουμε πίσω» ,»κάτι έπαθε η ηχογράφηση», κτλ κτλ

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και τους γονείς μου έχουν καλέσει, και τα αδέρφια μου έχουν καλέσει. Τους πάντες καλούν, δεν το κάνουν ηλικιακά. Πραγματικά πιστεύω ότι είναι παρεξήγηση. Θα φανεί σίγουρα αν είναι γενική πρακτική, γι'αυτό να είσαι σίγουρος.

    Για την συμπεριφορά του 13888 δεν ξέρω να σου πω. Στην θέση σου θα πήγαινα από ένα oteshop να τους εξηγήσω όμορφα και ωραία ότι δεν θέλω το πακέτο και πως θα γίνει να το ακυρώσουμε. Πιθανότατα όμως να χρειαζόταν να είναι μαζί ο κάτοχος της γραμμής.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    μήπως τον βάλανε σε πακέτο με internet - ομιλία - internet;
    Αν ναι υπήρχε πρόγραμμα που έβγαινε τα ίδια χρήματα (0,70 ευρώ πάνω τον μήνα ) για να τα έχεις όλα

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    όχι, απλά χρεώνουν +15 ευρώ/μήνα επιπρόσθετα στις υπηρεσίες που έχουμε (ADSL+ISDN)

    στο 13888 μου είπαν ότι τα παράπονα γίνοναι μόνο τηλεφωνικά - αλλά ίσως έχεις δίκιο - θα πάω σε oteshop - άλλωστε τα ίδια άτομα του 13888 μου είπαν 3 φορές ότι το παράπονο καταγάφηκε και ότι θα με καλούσαν σε 1-2 ημέρες.

    Ξέρει κάποιος αν οι συνομιλίες όντως καταγράφονται όπως λέει το μήνυμα ή είναι και αυτό ανακριβές?

    Και επίσης ποιά είναι η διαδικασία για να πάρουμε την ηχογράφηση?

    Επειδή έχω εύκολη πρόσβαση σε δικηγόρους δεν μου είναι δύσκολο να κινηθώ έτσι. Ισως το πάρουν λίγο πιο σοβαρά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τακτική Γενική Συνέλευση hellas online
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 19:03
  2. hellas online: Τακτική Γενική Συνέλευση
    Από harris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-08, 22:56
  3. Μήπως ακολουθείτε λάθος τακτική;
    Από Anonymous στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-03, 00:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας