Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σκεφτομαι, μιας και ειμαστε 4μελής οικογένεια πια, να κάνω μια ασφάλεια υγείας για τον λόγο πως με τη συνεχή υποβάθμιση του Ε.Σ.Υ. το κλεισιμο νοσοκομειων για λογους οικονομικους και τη συνεχη συρρικνωση του κλαδου της υγειας απο το κράτος, οταν βρεθω στην αναγκη-χτυπα ξυλο- περιθαλψης κλπ απλα δεν θα την εχω ή αν την εχω θα είναι κατα πολύ περιορισμενη.

    Θα θελα τη γνωμη σας περι αυτου και αν αξιζει να κανω τελικά μια ασφάλεια τετοια

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Δυσκολη ερωτηση.

    Η απαντηση εξαρταται απο το τι ακριβως θελεις απο μια ασφαλεια υγειας.

    Χοντρικα, οι ασφαλειες υγειας εχουν τρια επιπεδα καλυψης: τις εξετασεις απο γιατρους σε τακτικα/εξωτερικα ιατρεια, τις παρακλινικες εξετασεις (που γινονται δηλαδη χωρις νοσηλεια σε εξωτερικα ιατρεια νοσοκομειων ή σε διαγνωστικα κεντρα) και την καλυψη νοσηλειων ως εσωτερικος ασθενης.

    Δευτερο πραγμα που καλεισαι να αποφασισεις ειναι εαν θα υπαρχει ή οχι καποιο εκπιπτομενο ποσο (ποσο δηλαδη που θα καλεισαι να πληρωσεις εσυ) για τις καλυψεις που θελεις.

    Εαν σε ενδιαφερει μια ασφαλεια κομπλε που να τα καλυπτει ολα χωρις εκπιπτομενα ετοιμασου να πληρωσεις αρκετα σοβαρα λεφτα, για 4μελη οικογενεια να υπολογιζεις πανω απο 5-6.000 ευρω ετησιως, και κατα την γνωμη μου δεν αξιζει.

    Προσεξε τι πραγματικα θελεις, μην επαφιεσαι στον λογο κανενος ασφαλιστη και εχει παντα υπ'οψιν ποιες ακριβως ειναι οι καλυψεις σου, λογω δουλειας (εργαζομαι σε ιδιωτικη κλινικη) βλεπω συνεχως ανθρωπους που προσερχονται νομιζοντας οτι θα την βγαλουν στο τζαμπα για να ανακαλυψουν οτι τα πραγματα δεν ειναι τελικα οπως τους τα περιεγραφαν.

    Γνωμη μου ειναι (και προσωπικα αυτο εχω κανει) οτι καλο ειναι να εχεις μια ασφαλεια που να καλυπτει νοσηλεια με ενα υψηλο οριο, με καλυψη και για εξωτερικο και με ενα λογικο εκπιπτομενο ποσο (μεταξυ 800-1500 ευρω).

    Το σκεπτικο ειναι να εχεις μια ασφαλεια για κατι σοβαρο που χρειαζεται αμεση αντιμετωπιση και ενδεχομενως εχοντας προσβαση σε μεγαλα εξειδικευμενα κεντρα του εξωτερικου σε λογικο κοστος (€600-800 ετησιως κατ'ατομο).

    Δεν υπαρχει λογος να δινεις λεφτα για παροχες που μπορεις κουτσα-στραβα να καλυψεις κανοντας χρηση του ταμειου σου, πχ εξετασεις που μπορει να σου γραψει και ο γιατρος του ταμειου ή επισκεψεις σε γιατρους για προβληματα "της πλακας".

    Μεγαλωνοντας μπορεις παντα να τροποποιησεις το συμβολαιο σου ωστε να εχεις μια 100% καλυψη, θα πληρωνεις ισως πολλα παραπανω τοτε αλλα ειναι και η περιοδος της ζωης σου που ειναι πιο πιθανο να "πιασουν τοπο" τα λεφτα που θα δινεις.

    Τελος, διαλεξε εταιρεια με ΠΟΛΛΗ προσοχη ψαχνοντας περα απο την "βιτρινα", ξερω τι σου λεω. Θεμα δεν ειναι μονο το αν ειναι οικονομικα ευρωστες, αλλα και το ποσο "δικαιες" ειναι απεναντι στους πελατες τους οσον αφορα τις καλυψεις και τις αποζημιωσεις.

    Και, προς Θεου, διαβασε εξονυχιστικα τους ορους του συμβολαιου που θα υπογραψεις και τις εξαιρεσεις του (αναρωτιεμαι πχ ποσος κοσμος που οδηγει μηχανη ξερει οτι πολλα συμβολαια-αν οχι ολα- δεν καλυπτουν τροχαια ατυχηματα με μηχανη >250cc).

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε υπερ ευχαριστώ, με καλυψες πλήρως.

    Αυτό το τελευταιο με τη μηχανή πραγματικά είναι εξωφρενικό πάντως

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Να έχεις υπόψιν σου ότι ίσως χρειαστεί να κάνετε κάποιες εξετάσεις κατ απαίτηση της ασφαλιστικής τουλάχιστον οι ηληκιωμένοι και απότι ξέρω δεν καλύπτουν προβλήματα που δείχνουν οι εξετάσεις και μελοντικά προβλήματα από συνέργειες των παλιών.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    17207/946
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολη ερωτηση.

    Η απαντηση εξαρταται απο το τι ακριβως θελεις απο μια ασφαλεια υγειας.

    Χοντρικα, οι ασφαλειες υγειας εχουν τρια επιπεδα καλυψης: τις εξετασεις απο γιατρους σε τακτικα/εξωτερικα ιατρεια, τις παρακλινικες εξετασεις (που γινονται δηλαδη χωρις νοσηλεια σε εξωτερικα ιατρεια νοσοκομειων ή σε διαγνωστικα κεντρα) και την καλυψη νοσηλειων ως εσωτερικος ασθενης.

    Δευτερο πραγμα που καλεισαι να αποφασισεις ειναι εαν θα υπαρχει ή οχι καποιο εκπιπτομενο ποσο (ποσο δηλαδη που θα καλεισαι να πληρωσεις εσυ) για τις καλυψεις που θελεις.

    Εαν σε ενδιαφερει μια ασφαλεια κομπλε που να τα καλυπτει ολα χωρις εκπιπτομενα ετοιμασου να πληρωσεις αρκετα σοβαρα λεφτα, για 4μελη οικογενεια να υπολογιζεις πανω απο 5-6.000 ευρω ετησιως, και κατα την γνωμη μου δεν αξιζει.

    Προσεξε τι πραγματικα θελεις, μην επαφιεσαι στον λογο κανενος ασφαλιστη και εχει παντα υπ'οψιν ποιες ακριβως ειναι οι καλυψεις σου, λογω δουλειας (εργαζομαι σε ιδιωτικη κλινικη) βλεπω συνεχως ανθρωπους που προσερχονται νομιζοντας οτι θα την βγαλουν στο τζαμπα για να ανακαλυψουν οτι τα πραγματα δεν ειναι τελικα οπως τους τα περιεγραφαν.

    Γνωμη μου ειναι (και προσωπικα αυτο εχω κανει) οτι καλο ειναι να εχεις μια ασφαλεια που να καλυπτει νοσηλεια με ενα υψηλο οριο, με καλυψη και για εξωτερικο και με ενα λογικο εκπιπτομενο ποσο (μεταξυ 800-1500 ευρω).

    Το σκεπτικο ειναι να εχεις μια ασφαλεια για κατι σοβαρο που χρειαζεται αμεση αντιμετωπιση και ενδεχομενως εχοντας προσβαση σε μεγαλα εξειδικευμενα κεντρα του εξωτερικου σε λογικο κοστος (€600-800 ετησιως κατ'ατομο).

    Δεν υπαρχει λογος να δινεις λεφτα για παροχες που μπορεις κουτσα-στραβα να καλυψεις κανοντας χρηση του ταμειου σου, πχ εξετασεις που μπορει να σου γραψει και ο γιατρος του ταμειου ή επισκεψεις σε γιατρους για προβληματα "της πλακας".

    Μεγαλωνοντας μπορεις παντα να τροποποιησεις το συμβολαιο σου ωστε να εχεις μια 100% καλυψη, θα πληρωνεις ισως πολλα παραπανω τοτε αλλα ειναι και η περιοδος της ζωης σου που ειναι πιο πιθανο να "πιασουν τοπο" τα λεφτα που θα δινεις.

    .
    Φίλε homo_digital ο Xouzouris καλά τα λέει με μία διαφορά.
    Για μία 4μελή οικογένεια το ποσό γιά 100% νοσοκομειακή κάλυψη δεν είναι 5-6000 € αλλά περίπου 2-2500 € το χρόνο.
    Το παν είναι να έχεις Ασφαλιστικό σύμβουλο που να ξέρει την αγορά και να σου προτείνει το καλύτερο σε σχέση με το κόστος και τις καλύψεις συμβόλαιο υγείας που σου ταιριάζει.
    Είμαι στο χώρο εδώ και 18 χρόνια και αυτό κάνω όλα αυτά τα χρόνια χωρίς πρόβλημα γιά τους πελάτες μου.

    '''Τελος, διαλεξε εταιρεια με ΠΟΛΛΗ προσοχη ψαχνοντας περα απο την "βιτρινα", ξερω τι σου λεω. Θεμα δεν ειναι μονο το αν ειναι οικονομικα ευρωστες, αλλα και το ποσο "δικαιες" ειναι απεναντι στους πελατες τους οσον αφορα τις καλυψεις και τις αποζημιωσεις. Και, προς Θεου, διαβασε εξονυχιστικα τους ορους του συμβολαιου που θα υπογραψεις και τις εξαιρεσεις του (αναρωτιεμαι πχ ποσος κοσμος που οδηγει μηχανη ξερει οτι πολλα συμβολαια-αν οχι ολα- δεν καλυπτουν τροχαια ατυχηματα με μηχανη >250cc)'''
    Εδώ έχει απόλυτο δίκιο γιατί ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και συνήθως κάποιες από τις ''ΜΕΓΑΛΕΣ'' εταιρίες έχουν τέτοιους όρους και τέτοια ασφάλιστρα (5-6000 €).
    Τέλος κάνε την ασφάλιση σου σχετικά γρήγορα γιατί αρχίζουν να είναι της μόδας τα ετησίως ανανεούμενα συμβόλαια πυ είναι πολύ καλά γιά την εταιρία αλλά όχι και τόσο καλά γιά τους πελάτες.

    ........Auto merged post: polv πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo_digital Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε υπερ ευχαριστώ, με καλυψες πλήρως.

    Αυτό το τελευταιο με τη μηχανή πραγματικά είναι εξωφρενικό πάντως
    Δυστυχώς υπάρχουν πολλά εξωφρενικά στις μέρες μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polv : 11-12-10 στις 23:42. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει προυπάρχουσα αρώστεια ή ασθένεια σε ένα συμβόλαιο πως μπορεί να το αποδείξει η εταιρεία ότι υπάρχει εφόσον έχω περάσει από ιατρους και εξετάσεις και δεν γράφει τίποτα προυπάρχουσα ασθένεια στο συμβόλαιο μου και πόσος χρόνος πρέπει να περάσει ώστε να μην αμφισβητήσει ασθένεια. Ευχαριστώ

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εαν έχετε ήδη κάποιο νόσημα, χρόνιο, καλό ειναι να το αναφέρετε, ίσως σας ζητήσουν και πλήρες ιατρικό ιστορικό. Στις πλείστες περιπτώσεις, εαν δεν έχετε άψογη υγεία, δεν θα σας ασφαλίσουν. Πχ το παιδί μου, 2 ετών, είχε παλινδρόμηση ούρων, με τρελάνανε να με παίρνουνε για να με ασφαλίσουν, και όταν τους έλεγα ότι εγώ έχω διαβήτη, ο γιός μου έχει παλινδρόμηση ούρων, κανένας μας δεν ασφάλιζαν. Εαν τους το αποκρύψεις, και το μάθουν ή καταλάβουν εκ των υστέρων, μπορει να αξιώσουν ότι έχουν πληρώσει πίσω. (πάντα μιλώ για καλή κάλυψη και όχι καλύψεις της μορφής ένα ετήσιο τσεκαπ και κάποιες επισκέψεις).

    Ο Χουζούρης πάρα πολύ καλά λέει, τα ασφάλιστρα είναι πολλά, και σαν μην φτάνει μόνο αυτό, δεν έχεις φαρμακευτική κάλυψη. Μπορεί να λέμε και να καταδικάζουμε το δημόσιο σύστημα ασφάλισης, αλλά πουθενά με τόσα λίγα δεν έχεις τόσες παροχές ειδικά για τις δύσκολες περιπτώσεις. Γιατί μην ξεχνάμε ότι ένα πράγμα είναι η νοσηλεια, αλλά άλλο πράγμα είναι και η φαρμακευτική περίλθαψη. Και σε δύσκολες περιπτώσεις η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να σημαίνει πολλά φράγκα...

    Τι σημαίνει αυτό; Οτι είναι άχρηστη η ιδιωτική ιατρικη / νοσηλευτική κάλυψη; Και ναι και όχι. Απλά πρέπει να ξέρεις τι μπορείς να περιμένεις και πόσο κοστίζει. Σίγουρα κοστίζει πολλά, σε αντίθεση με όσους κόπτονται περι ιδιωτικού ασφαλιστικού συστήματος. Σίγουρα σε διασφαλίζει ότι δεν περιμένεις ατέλειωτες ώρες σε ουρές αναμονής δημοσίων νοσοκομείων, καλύτερη νοσηλεία σε πιο ανθρώπινες κατα τα δυτικά πρότυπα συνθήκες και όχι στοιβαγμένος σε κάποιο ράντζο. Πιθανόν και να γλυτώσεις και τα φακελάκια, το πιθανότερο όχι. Το καλύτερο είναι να έχεις και το ΙΚΑ σου πχ, για να μπορείς να έχεις και την πλήρη φαρμακευτική κάλυψη, και νοσοκομειακή εαν χρειαστεί, και εξυπηρετεί εαν στο ιδιωτικό νοσοκομείο που θα πας καλύπτει και το δημόσιο ταμείο σου, και κάνει ιδιωτικό ασφαλιστήριο όπου θα πληρώνεται η διαφορά ώστε να βγούν λιγότερα τα ασφάλιστρα, σημαντικά λιγότερα, με 100% κάλυψη νοσηλείων και εξετάσεων. Προσοχή. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές βγάζουν το σημαντικότερο κομμάτι των εσόδων τους απο τις εξετάσεις, πάσης φύσεως εξετάσεις απο μικροβιολογικές, αιμοτολογικές έως αξονικές μαγνητικές και πάει λέγοντας. Ειναι σημαντικό να έχεις κάλυψη στις εξετάσεις, γιατί πολλές φορές αυτές οι εξετάσεις εντός των ιδιωτικών νοσοκομείων και κλινικών είναι σε υπερδιπλάσιο κόστος απο ότι στα εξωτερικά ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια. Πχ γνωστό μεγάλο ιδιωτικό νοσηλευτήριο στην Θεσσαλονίκη που εξυπηρετεί την βαλκανική, τιμολογεί την καλλιέργεια ούρων με αντιβιόγραμμα περίπου στα 100 ευρώ την στιγμή που σε ένα ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο κοστίζει περίπου 30 ευρώ... Μιλάμε για διαφορά επι 3! Δηλαδή ακόμα και εαν κάνεις ασφαλιστήριο που σου λέει πχ 50% έκπτωση στις εξετάσεις, και πάλι θα τις πληρώνεις πιο ακριβά απο ότι στα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα και εργαστήρια!!!! Υπόψη ότι εαν είσαι σε νοσηλεία, οι εξετάσεις είναι πολλές και σχεδόν καθημερινές. Ακόμη και εαν δεν πληρώνεις σέντσι για την διαμονή σε σούπερ λούξ μονόκλινο, το ιδιωτικό νοσοκομείο βγάζει πάρα πολλά απο τις συνεχείς καθημερινές εξετάσεις εφόσον αυτές δεν καλύπτονται.

    Επίσης να σημειώσουμε ότι απο όσο ξέρω τα ιδιωτικά ασφαλιστήρια δεν καλύπτουν οδοντιατρικές εργασίες, δεν καλύπτουν γυαλιά οράσεως (που καλύπτουν τα δημόσια ταμεία), δεν καλύπτουν πληθώρα αλλων αναγκών, πχ λογοθεραπείες, εργοθεραπείες κλπ, απο την άλλη μπορεί να έχεις καλύτερη κάλυψη σε άλλα πράγματα πχ φυσικοθεραπείες απο ότι στο δημόσιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 12-12-10 στις 13:42.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν έχετε ήδη κάποιο νόσημα, χρόνιο, καλό ειναι να το αναφέρετε, ίσως σας ζητήσουν και πλήρες ιατρικό ιστορικό. Στις πλείστες περιπτώσεις, εαν δεν έχετε άψογη υγεία, δεν θα σας ασφαλίσουν. Πχ το παιδί μου, 2 ετών, είχε παλινδρόμηση ούρων, με τρελάνανε να με παίρνουνε για να με ασφαλίσουν, και όταν τους έλεγα ότι εγώ έχω διαβήτη, ο γιός μου έχει παλινδρόμηση ούρων, κανένας μας δεν ασφάλιζαν. Εαν τους το αποκρύψεις, και το μάθουν ή καταλάβουν εκ των υστέρων, μπορει να αξιώσουν ότι έχουν πληρώσει πίσω. (πάντα μιλώ για καλή κάλυψη και όχι καλύψεις της μορφής ένα ετήσιο τσεκαπ και κάποιες επισκέψεις).

    Ο Χουζούρης πάρα πολύ καλά λέει, τα ασφάλιστρα είναι πολλά, και σαν μην φτάνει μόνο αυτό, δεν έχεις φαρμακευτική κάλυψη. Μπορεί να λέμε και να καταδικάζουμε το δημόσιο σύστημα ασφάλισης, αλλά πουθενά με τόσα λίγα δεν έχεις τόσες παροχές ειδικά για τις δύσκολες περιπτώσεις. Γιατί μην ξεχνάμε ότι ένα πράγμα είναι η νοσηλεια, αλλά άλλο πράγμα είναι και η φαρμακευτική περίλθαψη. Και σε δύσκολες περιπτώσεις η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να σημαίνει πολλά φράγκα...

    Τι σημαίνει αυτό; Οτι είναι άχρηστη η ιδιωτική ιατρικη / νοσηλευτική κάλυψη; Και ναι και όχι. Απλά πρέπει να ξέρεις τι μπορείς να περιμένεις και πόσο κοστίζει. Σίγουρα κοστίζει πολλά, σε αντίθεση με όσους κόπτονται περι ιδιωτικού ασφαλιστικού συστήματος. Σίγουρα σε διασφαλίζει ότι δεν περιμένεις ατέλειωτες ώρες σε ουρές αναμονής δημοσίων νοσοκομείων, καλύτερη νοσηλεία σε πιο ανθρώπινες κατα τα δυτικά πρότυπα συνθήκες και όχι στοιβαγμένος σε κάποιο ράντζο. Πιθανόν και να γλυτώσεις και τα φακελάκια, το πιθανότερο όχι. Το καλύτερο είναι να έχεις και το ΙΚΑ σου πχ, για να μπορείς να έχεις και την πλήρη φαρμακευτική κάλυψη, και νοσοκομειακή εαν χρειαστεί, και εξυπηρετεί εαν στο ιδιωτικό νοσοκομείο που θα πας καλύπτει και το δημόσιο ταμείο σου, και κάνει ιδιωτικό ασφαλιστήριο όπου θα πληρώνεται η διαφορά ώστε να βγούν λιγότερα τα ασφάλιστρα, σημαντικά λιγότερα, με 100% κάλυψη νοσηλείων και εξετάσεων. Προσοχή. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές βγάζουν το σημαντικότερο κομμάτι των εσόδων τους απο τις εξετάσεις, πάσης φύσεως εξετάσεις απο μικροβιολογικές, αιμοτολογικές έως αξονικές μαγνητικές και πάει λέγοντας. Ειναι σημαντικό να έχεις κάλυψη στις εξετάσεις, γιατί πολλές φορές αυτές οι εξετάσεις εντός των ιδιωτικών νοσοκομείων και κλινικών είναι σε υπερδιπλάσιο κόστος απο ότι στα εξωτερικά ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια. Πχ γνωστό μεγάλο ιδιωτικό νοσηλευτήριο στην Θεσσαλονίκη που εξυπηρετεί την βαλκανική, τιμολογεί την καλλιέργεια ούρων με αντιβιόγραμμα περίπου στα 100 ευρώ την στιγμή που σε ένα ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο κοστίζει περίπου 30 ευρώ... Μιλάμε για διαφορά επι 3! Δηλαδή ακόμα και εαν κάνεις ασφαλιστήριο που σου λέει πχ 50% έκπτωση στις εξετάσεις, και πάλι θα τις πληρώνεις πιο ακριβά απο ότι στα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα και εργαστήρια!!!! Υπόψη ότι εαν είσαι σε νοσηλεία, οι εξετάσεις είναι πολλές και σχεδόν καθημερινές. Ακόμη και εαν δεν πληρώνεις σέντσι για την διαμονή σε σούπερ λούξ μονόκλινο, το ιδιωτικό νοσοκομείο βγάζει πάρα πολλά απο τις συνεχείς καθημερινές εξετάσεις εφόσον αυτές δεν καλύπτονται.

    Επίσης να σημειώσουμε ότι απο όσο ξέρω τα ιδιωτικά ασφαλιστήρια δεν καλύπτουν οδοντιατρικές εργασίες, δεν καλύπτουν γυαλιά οράσεως (που καλύπτουν τα δημόσια ταμεία), δεν καλύπτουν πληθώρα αλλων αναγκών, πχ λογοθεραπείες, εργοθεραπείες κλπ, απο την άλλη μπορεί να έχεις καλύτερη κάλυψη σε άλλα πράγματα πχ φυσικοθεραπείες απο ότι στο δημόσιο.
    Εν μέρει θα διαφωνήσω μαζί σου .Πρώτα από όλα έχω ΙΚΑ από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος. Και αυτό όχι γιατί θα κλείσω ραντεβού μετά από δύο μήνες . Αλλά δύο φορές μου έκαναν λάθος διαγνωση . Βέβαια υπήρχε και στιγμή που χάρη στο ΙΚΑ σώθηκα από θάνατο .Όσο αναφορά την ιδιωτική ασφάλιση απλά είμαι 21 χρόνια ασφαλισμένος σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία που τώρα τελευταία μου κάνει πολλά νερά . Σκέφτηκα λοιπόν να αλλάξω ασφαλιστική εταιρεία (εδώ θέλω την γνώμη σας εαν κάνω καλά). Στην νέα ασφαλιστική εταιρεία έδωσα όλα τα στοιχεία που μου ζήτησε ο νέος μου ασφαλιστικός σύμβουλος . Δεν έκρυψα τίποτα . Μου έκαναν όλες τις εξετάσεις που έκριναν ότι έπρεπε να κάνω . Και τέλος με ασφάλισαν χωρίς να γραφτεί στο ασφαλιστήριο κάτι .Γιαυτο και η ερώτηση μου μπορεί να αμφισβητήσει κάτι η εταιρεία ; Κάνω καλά που φεύγω μετά από 21 χρόνια από την παλιά ; Ευχαριστώ

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Ρίξτε και μια ματιά στο Sicko του Μ. Moore πριν ασφαλιστήτε σε ιδιωτική εταιρεία
    Έχει μαρτυρίες ασθενών και το τι πήραν από τις ασφαλιστικές όταν τις χρειάστηκαν

  10. #10
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Για ποιο λόγο να ασχολούμαι με ασφαλιστικές εταιρίες που πχ δεν καλυπτουν ιατρικά άτομα με επιληψία;

    Απλό ερώτημα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξτε και μια ματιά στο Sicko του Μ. Moore πριν ασφαλιστήτε σε ιδιωτική εταιρεία
    Έχει μαρτυρίες ασθενών και το τι πήραν από τις ασφαλιστικές όταν τις χρειάστηκαν
    Για να πω την αλήθεια μέχρι τώρα ότι απαίτηση είχα βάση συμβολαίου μου τα έχει δώσει . Το πρόβλημμα μου είναι ότι έχω παράπονο από την ασφαλίστρια μου που..."μεγάλωσε" και "βάρυνε" . Και γενικώς το μπάχαλο όπως το να ζητάω το ποιό απλό .Δηλαδή ένα βιβλιαράκι με τους γιατρούς και τα διγνωστικά του δικτίου . Τα κεντρικά με στέλνουν στην ασφαλίστρια και η ασφαλίστρια στα κεντρικά . Και βέβαια το κερασάκι μου ζητάνε με την τελευταία αύξηση 1053 ευρώ το εξάμηνο για ατομικό συμβόλαιο .

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξτε και μια ματιά στο Sicko του Μ. Moore πριν ασφαλιστήτε σε ιδιωτική εταιρεία
    Έχει μαρτυρίες ασθενών και το τι πήραν από τις ασφαλιστικές όταν τις χρειάστηκαν
    Αχμ....

    Αυτές είναι Αμερικανικές, το πλαίσιο στην ΕΕ διαφέρει κατά πολύ αν μη τι άλλο στο ότι υπάρχουν και δημόσια ταμεία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πάντως είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι ιδιωτικές ασφάλειες θα μπουν σύντομα στη ζωή μας και με τις ευλογίες του κράτους. Όσο θα απαξιώνεται το ΙΚΑ το ΤΕΒΕ κλπ. ταμεία

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν μέρει θα διαφωνήσω μαζί σου .Πρώτα από όλα έχω ΙΚΑ από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος. Και αυτό όχι γιατί θα κλείσω ραντεβού μετά από δύο μήνες . Αλλά δύο φορές μου έκαναν λάθος διαγνωση . Βέβαια υπήρχε και στιγμή που χάρη στο ΙΚΑ σώθηκα από θάνατο .Όσο αναφορά την ιδιωτική ασφάλιση απλά είμαι 21 χρόνια ασφαλισμένος σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία που τώρα τελευταία μου κάνει πολλά νερά . Σκέφτηκα λοιπόν να αλλάξω ασφαλιστική εταιρεία (εδώ θέλω την γνώμη σας εαν κάνω καλά). Στην νέα ασφαλιστική εταιρεία έδωσα όλα τα στοιχεία που μου ζήτησε ο νέος μου ασφαλιστικός σύμβουλος . Δεν έκρυψα τίποτα . Μου έκαναν όλες τις εξετάσεις που έκριναν ότι έπρεπε να κάνω . Και τέλος με ασφάλισαν χωρίς να γραφτεί στο ασφαλιστήριο κάτι .Γιαυτο και η ερώτηση μου μπορεί να αμφισβητήσει κάτι η εταιρεία ; Κάνω καλά που φεύγω μετά από 21 χρόνια από την παλιά ; Ευχαριστώ
    Μα εγώ δεν είπα ότι το ΙΚΑ είναι καλύτερο σε όλα. Απλα η δημόσια ασφάλιση δεν ρωτά απο τι πάσχεις για να μην σε καλύψει καθόλου ή να αποφύγει καλύψεις στο μέλλον (δηλαδή να περιμένεις ότι είσαι καλλυμένος, και να βγεί μια ιατρική επιτροπή και να βγάλει επειδή πχ είχες ΧΨΖ χρόνιο νόσημα προ συμβολαίου, να μην καλύπτεσαι), σου πληρώνει φάρμακα ενίοτε πολύ ακριβά (πχ ογκολογικά), καλύπτει περιπτώσεις που οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν καλύπτουν (πχ παιδική λογοθεραπεία/εργοθεραπεία, επιληψία, ψυχικά νοσήματα κλπ), και άλλα....

  15. #15
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Οπως τα λέει ο anon.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΧΑΡΤΙ ΥΓΕΙΑΣ ΕΡΤ!
    Από vasilis_val στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 15:44
  2. Ασφάλεια υγείας σε ταξίδι στις ΗΠΑ (εκτός ΕΕ)
    Από PopManiac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 11:28
  3. Εθνικό Σύστημα Υγείας
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 01:38
  4. Πωλείται PC (λόγω υγείας)
    Από wisdompa στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 14:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας