Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-2010
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Έχω ένα Acer laptop. Το έκανα format με τα νόμιμα CD που μου δώσαν όταν το αγόρασα, τα οποία περιέχουν και τα Windows XP. Νομίζω έβαλα ένα antivirus και προσπάθησα να βάλω το windows live messenger, να κάνω update τον Explorer και να κάνω windows update - αλλα το διέκοψα. Ξαφνικά δεν λειτουργούσε η πινακίδα αφής και το πληκτρολόγιο. Έκανα επαννεκίνηση και πάλι δεν λειτουργούσαν. Είπα που να ψάχνω τι έγινε, ας ξανακάνω format. Έτσι και έκανα επαννεκίνηση και πάτησα το F2 για να μπορέσω να βάλω το υπολογιστή να ξεκινήσει από το CD (σε αυτή την φάση λειτουργούσε το ποντίκι και το πληκτρολόγιο). Έγινε το format και έπερεπε να κάνω κάποιες ρυθμίσεις για τα windows. Τώρα το ποντίκι και το πληκτρολόγιο δεν λειτουργούσαν. Χρησιμοποίησα εξωτερικό ποντίκι και πληκτρολόγιο για να συνεχίσω.

    Τώρα λειτργούν σε safe mode...Ξέρετε τι μπορεi να φταε και τι πρεπει να κάνω; Please help!! Μήπως είναι πρόβλημα λογισμικού και όχι υλικού; Αφού έκανα φορματ όμως

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νομίζω στη φάση που είσαι , αφού μόλις τελείωσες την επανεγκατάσταση , να ξανακάνεις εγκατάσταση , xp πέρασες πάλι ; ( γιατί είπες οτι το cd είχε ΚΑΙ xp , δηλ είχε κι αλλο λειτουργικό; ) Όποτε κάνεις επανεγκατάσταση ή ενημερώσεις(σημαντικές) φρόντιζε το laptop να είναι πάντα στην πρίζα ,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cuprakatos : 06-12-10 στις 00:05.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον έκοψες το update των windows στη φάση που ενημέρωνε τους drivers για το touchpad και το πληκτρολόγιο ή δεν τους εγκατέστησες καθόλου
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  4. #4
    Εγγραφή
    24-03-2010
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το cd είχε XP λειτουργικό μόνο και κάποια άλλα προγραμματάκια τα οποία ήταν προεγκατηστημένα όταν αγόρασα το pc...

    Tελικά έφταιγε η μπαταρία!! Αν την βγάλω λειτουργεί το ποντίκι και το πληκτρολόγιο. Αν την βάλω δεν λειτουργεί!! Πρέπει να το παθαίνει αυτό με κάποιο update-driver από τα Windows....

    Τώρα έχω άλλο πρόβλημα που με απασχολεί. Ενώ λειτουργεί το πληκτρολόγιο και το ποντίκι (όταν βγάζω την μπαταρία) το πληκτρολόγιο δεν γράφει αυτό που θέλω, δηλαδή δεν λειτουργεί σωστά

    Δηλαδή όταν σε κάποιο πλήκτρο γράφει επάνω του ένα ελληνικό γράμμα και το αγγλικό τότε όλα είναι οκ. Όταν όμως στο πλήκτρο γράφει το ελληνικό γράμμα, το αγγλικό και με γαλάζια γράμματα έναν αριθμό τότε ενώ πατάω το κουμπί αυτό και θέλω για παράδειγμα να βγει το γράμμα Ι, βγαίνει αυτός ο αριθμός ο γαλάζιος πχ ο 5. Και τελικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πληκτρολόγιο για να γράψω αυτό που θέλω. Εχει περίπου 13 πλήκτρα με τα οποία έχω αυτό το πρόβλημα. Μήπως καταλαβαίνεται τι φταίει; Έκανα update πάντως και τα windowsXP καιτα drivers για πληκτρολόγιο και ποντικι...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα με έναν παλιό acer 3003.
    Δυστυχώς ποτέ δε κατάφερα να βρω τι φταίει. Τελικά του έβαλα ubuntu κ έστρωσε.

    Ελπίζω κάποιος να σου δώσει τη λύση. Ίσως να τη δοκιμάσω κ εγώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με πληκτρολογιο και ποντικι σε laptop
    Από cooolll στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-10, 23:36
  2. laptop-πληκτρολογιο προβλημα
    Από zoug100 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 12:47
  3. πληκτρολογιο laptop
    Από pavilion στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 22:15
  4. προβλημα με πληκτρολογιο σε custom laptop
    Από katdoc στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-07, 20:46
  5. Πρόβλημα με πληκτρολόγιο laptop fujitsu siemens!!???
    Από spirosbl στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 00:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας