Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Έχω ένα περιβάλλον με 4 servers οι οποίοι τρέχουν Windows 2003 Server edition και βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο και Windows Workgroup.
    Ο ένας από αυτούς έχει ενεργοποιηθεί και ως license server και μοιράζει CALs στους υπόλοιπους όταν πάνε να συνδεθούν οι χρήστες. Και οι 4 servers στο licensing mode έχουν per user mode...



    Με βάση την εικόνα σημαίνει ότι και στα 4 μηχανήματα μπορώ να έχω μέχρι 58 (20 + 30 + 8) ταυτόχρονους χρήστες. Με το "ταυτόχρονους" μιλάμε για 58 ταυτόχρονα sessions σωστά;

    Παρατηρώντας όμως κατά διαστήματα τους server παρατήρησα ότι π.χ. υπήρχε στιγμή που είχα 64 ταυτόχρονους χρήστες! Κανονικά δεν θα έπρεπε στον 59 που θα πήγαινε να συνδεθεί, σε οποιονδήποτε server, να του πει ότι μεγάλε λυπάμαι τέλος; Τι έχω καταλάβει λάθος;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες να αλλάξεις το unlimited σε 58?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να αλλάξεις το unlimited σε 58?
    Τα πεδία αυτά δεν αλλάζουν, είναι read only!

    Πέρα από αυτό, εμένα δεν με νοιάζει να περιορίσω τον αριθμό των χρηστών που κάνουν login. Για το ποιος μπαίνει, από που και πότε το ελέγχω αλλιώς...

    Το θέμα είναι να ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το licensing ώστε να ξέρω πότε θα πρέπει να αγοράσω νέες άδειες κλπ κλπ

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όλες οι απαντήσεις που χρειάζεσαι υπάρχουν εδώ.

    Παραδείγματα :

    Spoiler:
    In Windows Server 2003, Microsoft added a second TS CAL option. This “per user” client licensing option allows you to purchase one license for each user account. A user can then access a Terminal Server from multiple client devices using one license. “Per user” TS CALs are associated with user accounts, so two users cannot share a license even if they never log on at the same time. If two users share the same physical computer, then it might be preferable to employ the “per device” license option discussed in the previous paragraph.

    Microsoft also offers an “external connector” Terminal Server client access license that you buy for a server and lets you connect an unlimited number of non-employees to the server.
    Let’s look at the three different Terminal Server client license options.

    Option 1. Terminal Server “Device” Client Access License

    Terminal Services licensing has traditionally been handled by the Terminal Server device Client Access License (TS Device CAL). One license is assigned to each specific client device. Each unique client device that accesses a Terminal Server requires a single TS Device CAL.

    What is this license good for? If your environment has workstations that are used by a multiple users, as in round-the-clock environments such as factory floors, call centers, and nursing stations, this license is the most effective since your users could share a single TS Device CAL.

    Option 2. Terminal Server “User” Client Access License

    A Terminal Server user Client Access License (TS User CAL) is assigned to a user account. It then “follows” that user no matter which server he logs on to and no matter which client device he logs on from.

    This license is ideal for mobile workers that roam from location to location while using Terminal Servers to access their applications. Also, if your users use multiple client devices (perhaps their work PC and home PC), this model may save your company significant licensing dollars.


    Spoiler:
    Since Windows XP was released over a year before Windows Server 2003, many people bought Windows XP Professional with the assumption that it would include a “free” Windows Server 2003 TS CAL. However, with the release of Windows 2003, Microsoft removed the “free” TS CAL license that was built-in to Windows XP Professional. Unfortunately, this announcement came well after many organizations bought multiple copies of Windows XP assuming that its free TS CAL would work with Windows 2003 Terminal Servers.

    Negative response to this announcement prompted Microsoft grant a free Windows 2003 TS CAL to anyone who owned a Windows XP Professional license on April 23, 2003 (the day before the release of Windows Server 2003.Does your copy of Windows XP come with a free Windows Server 2003 TS CAL? If you bought it before April 24, 2003, then it does. If you bought if after that it does not, and you’ll have to buy a Windows 2003 TS CAL. (If you had TS CALs that were enrolled in Microsoft Enterprise Agreements or Software Assurance, then you automatically qualified for the Windows 2003 TS CAL upgrade.)
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι απαντήσεις που χρειάζεσαι υπάρχουν εδώ.
    Το έχω ξαναπετύχει αυτό το site και το έχω διαβάσει...

    Απορία:
    "Does your copy of Windows XP come with a free Windows Server 2003 TS CAL? If you bought it before April 24, 2003, then it does"

    Αυτό γίνεται αυτόματα; Δηλαδή ο χρήστης όταν πάει να συνδεθεί στον terminal, αυτός ελέγχει πότε έχουν ενεργοποιηθεί τα XP του και αν είναι πριν τις 24/4/2003 τον αφήνει να μπει χωρίς να χρειάζεται μία από τις 58 άδειες που έχω ήδη;

    Εγώ νομίζω πως όχι:
    http://support.microsoft.com/kb/823313

    Αν δεις την ενότητα "Μεταβατικές Άδειες Πρόσβασης Πελάτη (Client Access License - CAL) για υπολογιστές-πελάτες με Microsoft Windows XP Professional" και συγκεκρίμενα το σημείο που λέει "Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μία από τις ακόλουθες μεθόδους για να αποκτήσετε μεταβατικές άδειες χρήσης CAL, ανάλογα με τον τρόπο που αποκτήσατε τις άδειες χρήσης του λειτουργικού συστήματος Windows XP Professional."

    Επομένως το αρχικό ερώτημα "πως μπόρεσαν και συνδέθηκαν π.χ. 64 χρήστες ενώ εγώ έχω 58 άδειες" παραμένει...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι χρήστες αυτοί συνδέονταν όλοι από Workstation/client λειτουργικά ? (δηλαδή XP, 7 κτλ)
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χρήστες αυτοί συνδέονταν όλοι από Workstation/client λειτουργικά ? (δηλαδή XP, 7 κτλ)
    Ναι, οι περισσότεροι χρήστες στα PC τους έχουν XP και κάποιοι λίγοι, πλέον Vista/7...

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φαντάζομαι οι 2003 servers λειτουργούν σε terminal services application mode. Υπάρχει στο event viewer κάποιο warning ή error που αφορά licenses ή αριθμό αυτών που έχει γίνει exceed ? Αν ναι, τότε σίγουρα θα υπήρχαν προβλήματα με κάποιους client πέρα του επιτρεπόμενου ορίου (είναι πιθανό δηλαδή να μην έτρωγαν αμέσως την "πόρτα"). Σε κάθε περίπτωση, για να είσαι καλυμμένος νομικά θα πρέπει να διαθέτεις τόσα licenses όσοι και οι users (αν μιλάμε για user CAL) που προτίθενται να συνδεθούν.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει στο event viewer κάποιο warning ή error που αφορά licenses ή αριθμό αυτών που έχει γίνει exceed ? Αν ναι, τότε σίγουρα θα υπήρχαν προβλήματα με κάποιους client πέρα του επιτρεπόμενου ορίου (είναι πιθανό δηλαδή να μην έτρωγαν αμέσως την "πόρτα"). Σε κάθε περίπτωση, για να είσαι καλυμμένος νομικά θα πρέπει να διαθέτεις τόσα licenses όσοι και οι users (αν μιλάμε για user CAL) που προτίθενται να συνδεθούν.
    Όχι, δεν υπάρχει κάτι στο event viewer...

    Πάντως αν σε κάποιον χρήστη έβγαζε μήνυμα ότι δεν μπορεί να μπει στο σύστημα σίγουρα θα είχε πάρει αμέσως τηλέφωνο και θα υπήρχαν ατάκες του στυλ "και πως θα δουλέψω εγώ σήμερα, και τι πάθαμε, καταστραφήκαμε" κλπ

    Για να είμαι καλυμμένος νομικά έγραψες... Σε πρώτη φάση δεν με αφορά το νομικά. Με νοιάζει να μην βγει ένα ωραίο πρωί το μήνυμα στους χρήστες "ότι δεν υπάρχουν άδειες και δεν μπορείτε να συνδεθείτε" και τρέχουμε να αγοράζουμε νέες αυθημερόν!
    Από την άλλη, από τη στιγμή που εγώ δεν είμαι 101% σίγουρος πως σκατά λειτουργεί το σύστημα με τα CALs δεν μπορώ να πω ότι θα δώσω άλλα 1000Ε να αγοράσω 20 άδειες ακόμη έτσι για να υπάρχουν και βλέπουμε...

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απ' όσο γνωρίζω (και χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά), το per user licensing δεν γίνεται monitor από τον Terminal Server. Αν λοιπόν υπάρχουν άτομα που συνδέονται χρησιμοποιώντας τον ίδιο χρήστη, δεν νομίζω ότι ο server θα τους κάνει restrict. Ξανα, με κάθε επιφύλαξη.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο γνωρίζω (και χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά), το per user licensing δεν γίνεται monitor από τον Terminal Server. Αν λοιπόν υπάρχουν άτομα που συνδέονται χρησιμοποιώντας τον ίδιο χρήστη, δεν νομίζω ότι ο server θα τους κάνει restrict. Ξανα, με κάθε επιφύλαξη.
    Χμ... Όντως, επιτρέπω το ίδιο username να έχει παραπάνω από ένα active sessions... Επομένως μια πιθανή εξήγηση ίσως είναι αυτή...

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ... Όντως, επιτρέπω το ίδιο username να έχει παραπάνω από ένα active sessions... Επομένως μια πιθανή εξήγηση ίσως είναι αυτή...

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις!
    Έχω την εντύπωση ότι αποσυνδέει κάποιους idle.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν έχω και χρήστες στην κατάσταση disconnected καθώς στο 1 min έχω ρυθμίσει αυτόματο logout...

    Αλλά και πάλι, και να ίσχυε, πως μετράω περισσότερους active από όσες είναι οι άδειες που έχω??

Παρόμοια Θέματα

  1. windows 2003 Terminal Services
    Από bill2003 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 15:57
  2. Terminal Services - Windows 2003
    Από moshstef στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-05, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας