Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.
    Έχω ένα desktop με σκληρό δίσκο 500 GB, στον οποίο έχω φτιάξει δύο partitions: στο ένα έχω εγκαταστήσει τα windows home edition και στο δεύτερο το ubuntu. Θέλω να το κάνω triple boot , να εγκαταστήσω δηλαδή και τα windows 7. Σκέφτηκα να τα εγκαταστήσω μέσα από το ubuntu. Έχω ψάξει για οδηγούς στο ίντερνετ, θεωρούν , όμως δεδομένο ότι υπάρχουν και άλλα partitions στο δίσκο- για τα files(=home) και για swap- αλλά δεν έχω φτιάξει κάτι ανάλογο στο πσ μου. Αν ακολουθήσω τον οδηγό του live cd του ubuntu, θα μπορέσω να μειώσω το χώρο που καταλαμβάνει το ubuntu για να εγκαταστήσω έπειτα τα windows 7; Μπορείτε να μου πείτε πώς να το κάνω αυτό ή μήπως ξέρετε κάποιο λινκ, ένα tutorial δηλαδή;
    (Όταν εγκαταστηθούν τα windows 7, θα μπορέσω να εγκαταστήσω τους παλιούς μου drivers, αυτόυς που έχω για τα windows XP ή θα χρειαστούν άλλοι από το νετ; )
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Όταν εγκαταστηθούν τα windows 7, θα μπορέσω να εγκαταστήσω τους παλιούς μου drivers, αυτόυς που έχω για τα windows XP ή θα χρειαστούν άλλοι από το νετ; )Ευχαριστώ πολύ.
    Αν μπορείς να βρεις Win7 drivers για την κάρτα δικτύου (ή την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της μητρικής) και συνδεθεί το μηχάνημα στο internet, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το windowsupdate.

    Στο ubuntu οι εφαρμογές, drivers και όλο το λογισμικό διατίθενται κεντρικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Ubiquiti USG
    SNR / Attn
    (dB) / 14db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λές να το εγκαταστήσεις μέσα απο το ubuntu εννοείς με virtualbox? Γνώμη μου είναι να απεγκαταστήσεις τα windows xp και στη θέση τους να βάλεις τα 7, αποφεύγοντας το triple boot. To μόνο που θα χρειαστεί μετά είναι να κάνεις restore τον grub, τον boot loader. Επίσης, τα win 7 συνήθως θα βρούν την κάρτα δικτύου σου, θα συνδεθούν στο internet και θα εγκαταστήσουν τους απαραίτητους drivers απο εκεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να βρεις Win7 drivers για την κάρτα δικτύου (ή την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της μητρικής) και συνδεθεί το μηχάνημα στο internet, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το windowsupdate.

    Στο ubuntu οι εφαρμογές, drivers και όλο το λογισμικό διατίθενται κεντρικά.
    Αναλαμβάνει το windows update όταν τα win 7 είναι γνήσια. Αν δεν είναι;

    ........Auto merged post: Alessandra πρόσθεσε 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sto_psito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λές να το εγκαταστήσεις μέσα απο το ubuntu εννοείς με virtualbox? Γνώμη μου είναι να απεγκαταστήσεις τα windows xp και στη θέση τους να βάλεις τα 7, αποφεύγοντας το triple boot. To μόνο που θα χρειαστεί μετά είναι να κάνεις restore τον grub, τον boot loader. Επίσης, τα win 7 συνήθως θα βρούν την κάρτα δικτύου σου, θα συνδεθούν στο internet και θα εγκαταστήσουν τους απαραίτητους drivers απο εκεί.
    Όχι, δεν εννοώ μέσω virtualbox. Θέλω να αγνοήσω το partition 300 GB που έχει τα windows xp και να θεωρήσω πως το partition των 200 GB που περιέχει το ubuntu είναι ο "μοναδικός" σκληρός δίσκος. Έπειτα θέλω να φτιάξω χώρο για να εγκαταστήσω τα win 7 σε αυτό το partition, με το ubuntu preinstalled.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alessandra : 12-12-10 στις 17:51. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Έχω ένα desktop με σκληρό δίσκο 500 GB, στον οποίο έχω φτιάξει δύο partitions: στο ένα έχω εγκαταστήσει τα windows home edition και στο δεύτερο το ubuntu. Θέλω να το κάνω triple boot , να εγκαταστήσω δηλαδή και τα windows 7. Σκέφτηκα να τα εγκαταστήσω μέσα από το ubuntu. Έχω ψάξει για οδηγούς στο ίντερνετ, θεωρούν , όμως δεδομένο ότι υπάρχουν και άλλα partitions στο δίσκο- για τα files(=home) και για swap- αλλά δεν έχω φτιάξει κάτι ανάλογο στο πσ μου. Αν ακολουθήσω τον οδηγό του live cd του ubuntu, θα μπορέσω να μειώσω το χώρο που καταλαμβάνει το ubuntu για να εγκαταστήσω έπειτα τα windows 7; Μπορείτε να μου πείτε πώς να το κάνω αυτό ή μήπως ξέρετε κάποιο λινκ, ένα tutorial δηλαδή;
    (Όταν εγκαταστηθούν τα windows 7, θα μπορέσω να εγκαταστήσω τους παλιούς μου drivers, αυτόυς που έχω για τα windows XP ή θα χρειαστούν άλλοι από το νετ; )
    Ευχαριστώ πολύ.
    Γιατί κάνεις τη ζωή σου πανδύσκολη χωρίς λόγο;

    - Έχεις κάποιο πολύ σοβαρό λόγο, ώστε να χρειάζεσαι και native εγκατάσταση Windows;

    - Έχεις κάποιο πολύ σοβαρό λόγο, ώστε να χρειάζεσαι και native εγκαταστάσεις 2 διαφορετικών εκδόσεων Windows;

    Την έννοια του virtualization την έχεις ακούσει ποτέ;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Ubiquiti USG
    SNR / Attn
    (dB) / 14db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς. Αν πραγματικά χρειάζεσαι μια εγκατάσταση windows, το καλύτερο είναι να φτιάξεις μια εικονική. Το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vb.jpeg  


  7. #7
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εδώ ρωτώ κάποια πράγματα που δεν γνωρίζω για να τα μάθω, Wantilles. Μιλάς σαν γνώστης, λίγο ειρωνικά, όμως.

    Αν εννοείτε το virtual box, ok. Αυτό γνωρίζω πώς να το προσεγγίσω.

    Sto_psito, μπορείς να μου εκθέσεις τους λόγους για τους οποίους δε θα άξιζε τον κόπο να κάνω triple εγκατάσταση;
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alessandra : 12-12-10 στις 18:13.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Ubiquiti USG
    SNR / Attn
    (dB) / 14db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο Για ποιό λόγο θέλεις να διαχειρίζεσαι 3 λειτουργικα? Όσο για το
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλαμβάνει το windows update όταν τα win 7 είναι γνήσια. Αν δεν είναι?
    Ότι εγκαθίσταται, hαkhάρεται

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sto_psito, μπορείς να μου εκθέσεις τους λόγους για τους οποίους δε θα άξιζε τον κόπο να κάνω triple εγκατάσταση;
    Ευχαριστώ.
    να σου πω γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις ούτε dual booting.
    Τον περισσότερο χρόνο θα χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό. Αυτό το κάνεις install κανονικά.

    Ότι άλλο θέλεις θα είναι εξαιτίας ειδικών συνθηκών. π.χ να έχεις linux και να θέλεις να παίξεις ένα παιχνίδι που υπάρχει μόνο στα windows, ή να είσαι σε windows και να θέλεις μια linux εφαρμογή ή να κάνεις ασφαλείς web babnking συναλλαγές ή, ή ...

    Σε αυτή την περίπτωση, για τις ειδικές περιστάσεις, βάζεις ότι άλλο θέλεις σε virtual machines.

    Άρα ο sto_psito & WAntilles έχoυν δίκαιο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ρωτώ κάποια πράγματα που δεν γνωρίζω για να τα μάθω, Wantilles. Μιλάς σαν γνώστης, λίγο ειρωνικά, όμως.

    Αν εννοείτε το virtual box, ok. Αυτό γνωρίζω πώς να το προσεγγίσω.

    Sto_psito, μπορείς να μου εκθέσεις τους λόγους για τους οποίους δε θα άξιζε τον κόπο να κάνω triple εγκατάσταση;
    Ευχαριστώ.
    Καθόλου ειρωνικά.

    Προσπαθώ να σε γλυτώσω από χάσιμο χρόνου και ψυχικής ηρεμίας.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλαμβάνει το windows update όταν τα win 7 είναι γνήσια. Αν δεν είναι;
    Αν δεν μπορεί να μπει στο windowsupdate δεν αξίζει να βάλεις αυτό που έχεις σκοπό να βάλεις, γιατί όλη η ιστορία με τα windows είναι στις ενημερώσεις. Για αυτό το μήνα μόνο έχει 40 κενά ασφαλείας: http://arstechnica.com/microsoft/new...etins-ever.ars
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 12-12-10 στις 22:29.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ, κατάλαβα το συλλόγισμό σας.
    Dual boot (linux kai windows xp) έχω αυτή τη στιγμή διότι:
    -μάλλον λόγω ιών από τόρρεντς, το σύστημά μου, όταν είχα περασμένα μόνο τα xp, είχε κρασάρει ξαφνικά= Θέλω σε ανάλογη περίπτωση να μπορέσω να μπω στο νετ με κάποιον άλλον τρόπο ή να μπορέσω να σώσω κάποια αρχεία, ει δυνατόν, μέσω κάποιων rescue cds που έχω φτιάξει, (έχω έναν υπολογιστή). Κι αυτό πιο πολύ για να μάθω τη διαδικασία - δεν έχω πολύτιμα αρχεία στο πσ.
    - τα xp δε θέλω να τα καταργήσω γιατί είναι γνήσια.
    - θέλω να δοκιμάσω και τα win 7 , τα οποία , όμως δεν θα τα έχω γνήσια.

    Οπότε, από όσα είπατε, κατάλαβα πως ένας καλός τρόπος για να δοκιμάσω τα win 7 θα είναι το virtualbox μέσα από το ubuntu. Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Απλά, μια φορά πήγα να το κάνω και μπερδεύτηκα. Ίσως έφταιγε ότι πήγα να χρησιμοποιήσω το γνήσιο cd των win xp: διάβασα έπειτα ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό γιατί έτσι μπορεί να μπλοκάρει ο σειριακός μου αριθμός.
    Ευχαριστώ πολύ.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    - τα xp δε θέλω να τα καταργήσω γιατί είναι γνήσια.
    Φρονώ ότι το κριτήριο-συλλογισμός είναι λανθασμένος, διότι:

    Αν κάτι δεν το χρειαζόμαστε -> aka -> δεν έχουμε κάποιο task που να μπορεί να γίνει μόνο με αυτό -> π.χ. gaming -> τότε -> δεδομένου ότι σε όλα είναι χειρότερο από τη λύση Linux -> σαφώς και θα το αποσύρουμε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει ένας πολύ σημαντικός λόγος για τον οποίο χρησιμοποιώ ακόμα τα win xp:
    -τα hidden object games των windows που δεν παίζουν σε linux.
    Eπίσης, κάτι άλλο πολύ σημαντικό: ο εκτυπωτής μου είναι lexmark: παρ' όλες τις προσπάθειες που έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να τον λειτουργήσω σε linux. Δε θα πετάξω τον εκτυπωτή μου απλά και μόνο για να καταργήσω τα windows, δε γίνεται.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alessandra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπίσης, κάτι άλλο πολύ σημαντικό: ο εκτυπωτής μου είναι lexmark: παρ' όλες τις προσπάθειες που έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να τον λειτουργήσω σε linux. Δε θα πετάξω τον εκτυπωτή μου απλά και μόνο για να καταργήσω τα windows, δε γίνεται.
    Ποιος εκτυπωτής είναι?
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dual Boot Windows 7 + Ubuntu
    Από kondr7 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 11:05
  2. Dual boot Ubuntu και Windows 7
    Από tinosnet στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 16:55
  3. Dual boot Windows 7 και ubuntu. Γίνεται;;;;;;;
    Από Green Dragon στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 23:12
  4. triple-boot xp 2003 & ubuntu
    Από stavpal στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 09:50
  5. Windows/Linux boot loader (και Format/Install Windows)
    Από ypopto_mpifteki στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-06, 06:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας