Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Opera
    Η Opera παρουσίασε την τελευταία έκδοση του δημοφιλούς λογισμικού περιήγησης της, διαθέτοντας την beta έκδοση του Opera 11 στο ευρύ κοινό η οποία έρχεται με ένα νέο tab stacking χαρακτηριστικό και υποστήριξη επεκτάσεων (extensions).

    Η Opera ήταν μια από τις πρώτες εταιρίες που εισήγαγε τις καρτέλες (tabs) στο πρόγραμμα περιήγησης, ενσωματώνοντάς τα στο Opera 1.0. Τώρα προχωράει ένα βήμα πιο πέρα και εισάγει το tab stacking, ένα χαρακτηριστικό το οποίο επιτρέπει στους χρήστες να διαχειρίζονται καλύτερα τις καρτέλες τους σαν να ήταν κομμάτια χαρτιού πάνω στο γραφείο τους.

    Για να στοιβάξει τις καρτέλες, ο χρήστης μπορεί απλά να σύρει μια καρτέλα πάνω σε μία άλλη. Αφού ολοκληρώσει την διαδικασία με δύο ή περισσότερες καρτέλες, ένα μικρό βελάκι εμφανίζεται δίπλα από την στοίβα το οποίο υποδεικνύει ότι έχουν ενσωματωθεί επιπλέον καρτέλες στην συγκεκριμένη στοίβα. Για να δει τις καρτέλες αυτές, ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να περάσει τον δείκτη του ποντικιού πάνω από το εικονίδιο της στοίβας και τότε θα εμφανιστεί ένα μικρό παράθυρο προεπισκόπησης των καρτελών που βρίσκονται στην στοίβα.


    «Οι υποστήριξη καρτελών είναι ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά στους φυλλομετρητές σήμερα. Πολλοί διαχειρίζονται καθημερινώς δεκάδες με εκατοντάδες καρτέλες και χρειάζονται έναν τρόπο ώστε να απλουστευτεί η διαχείριση των. Ακριβώς όπως το στοίβαγμα διαφόρων εγγράφων για μελλοντική αναφορά, έτσι και η στοίβαξη των καρτέλων είναι ο καλύτερος τρόπος ώστε να οργανοθούν οι ανοιχτές ιστοσελίδες.», δήλωσε ο Jan Standal, αντιπρόεδρος των προϊόντων για επιτραπέζιους υπολογιστές της Opera.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  timeline.gif 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  48,3 KB 
ID: 80228

    Επίσης ο νέος browser της Opera διαθέτει υποστήριξη πρόσθετων (add-ons) τα οποία ενισχύουν την εμπειρία περιήγησης. Τρεις βδομάδες από την έναρξη διάθεσης των πρόσθετων για την alpha έκδοση του Opera 11 και έχουν κατεβεί πάνω από 500.000 επεκτάσεις και σύμφωνα με την εταιρεία οι προγραμματιστές ανεβάζουν 10-20 νέα πρόσθετα καθημερινώς. Ο πλήρης κατάλογος με τα πρόσθετα βρίσκεται εδώ.

    Επιπλέον στον νέο Opera 11 θα υπάρχει διαθέσιμο το χαρακτηριστικό των mouse gestures που υπήρχε από τον Opera 5 και θα διευκολύνει τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να χειριστεί ο browser. Η πλήρης λίστα των gestures είναι διαθέσιμη εδώ.

    Πηγή: Opera, TNW

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Extensions στον Opera;

    Γυριζω τρεχωντας.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Πολλά extensions δε λειτουργούν πάντως επί του παρόντος.
    Αυτό το tab stacking όμως φαίνεται αρκετά καλό!
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και ο FF4 θα έχει ένα αντίστοιχο stacking, λίγο πιο glossy, αλλά ίδιας λογικής.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Gordito... Άραξε λίγο ρε αδελφέ... Ο Opera μόλις μπήκε σε beta φάση και οι επεκτάσεις, αυτές κι αν είναι ακόμη σε alpha επίπεδο... Θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να στρώσει η κατάσταση.

    Πάντως είναι αξιόλογος φυλλομετρητής, γενικά.

    Ο FF ίδιο Stacking; Ωραία γιατί το Panorama ούτε καν μπαίνω στο κόπο να τ΄ανοίξω.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φευ...Γάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gordito... Άραξε λίγο ρε αδελφέ... Ο Opera μόλις μπήκε σε beta φάση και οι επεκτάσεις, αυτές κι αν είναι ακόμη σε alpha επίπεδο... Θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να στρώσει η κατάσταση.
    To ξερω, αλλωστε στον Chrome ακομα ειναι σε νηπιακο σταδιο.

    Αλλα, οπως λες, ο Οπερας ειναι πολυ καλο εργαλειο, τον χρησιμοποιουσα πολλα πολλα χρονια.

    Με το που δουλεψει επαρκως το adblock, αντιο ζωη.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.432
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα την δοκιμάσω την official beta, αν και για για κάποιους μεταφυσικούς λόγους, σε linux έχω κολλήσει στην 10.11.
    Από την 10.53 και πάνω, μου σερνόταν σαν χελώνα και ξαναγυρνούσα στην 10.11.....
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κι εγώ απ΄την έκδοση 7 τον χρησιμοποιούσα μέχρι την 9 αν θυμάμαι καλά. Στον FF 3 άλλαξα.

    Αλλά δε βλέπω να μου λείπει κάτι και έτσι παρόλο που εγκατέστησα τώρα την 11, ούτε καν ψάχτηκα για επεκτάσεις. Μια χαρά καθαρό τον κρατώ εφόσον έχει πολλά build-in. Μέχρι να βγουν οι τελικές εκδόσεις IE και Opera, ψάχνομαι για εναλλακτικό. Σ΄έναν απ΄τους δυο θα καταλήξω.

    FF 4 προεπιλογή και Opera 11 ή IE 9 εναλλακτικός.

  9. #9
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φευ...Γάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά δε βλέπω να μου λείπει κάτι και έτσι παρόλο που εγκατέστησα τώρα την 11, ούτε καν ψάχτηκα για επεκτάσεις. Μια χαρά καθαρό τον κρατώ εφόσον έχει πολλά build-in. Μέχρι να βγουν οι τελικές εκδόσεις IE και Opera, ψάχνομαι για εναλλακτικό. Σ΄έναν απ΄τους δυο θα καταλήξω.

    FF 4 προεπιλογή και Opera 11 ή IE 9 εναλλακτικός.
    Γιατί να έχεις εναλλακτικό, βρες ένα browser που να κάνει ότι χρειάζεσαι

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την δοκιμάσω την official beta, αν και για για κάποιους μεταφυσικούς λόγους, σε linux έχω κολλήσει στην 10.11.
    Από την 10.53 και πάνω, μου σερνόταν σαν χελώνα και ξαναγυρνούσα στην 10.11.....
    Περιεργο αυτο που λες γιατί με το Ubuntu 10.04 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σε ταχύτητα κλπ.
    Μάλιστα και ο 11.0 που ΜΟΛΙΣ πέρασα επάνω, τρέχει μια χαρούλα χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Εδώ και πολύ καιρό έχω περάσει και χρησιμοποιώ σχεδόν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον opera σε όλα τα μηχανήματά μου ενώ ακόμη και στην δουλειά τον έχω περάσει σε ένα στικάκι και τρέχω την portable έκδοση του Opera στα Παραθύρια.

    Το Opera Link μου έχει λύσει τα χερια αφού η ενημέρωση επαφών, bookmarks, ιστορικού κλπ γινεται αυτόματα και έχω το ίδιο περιβάλλον σε όποιο μηχάνημα και αν βρεθώ.

    Οσο για την 11.00 έχει κάτι μικρές λεπτομερειούλες που πολύ... με αρέσουν

  11. #11
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.651
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα την δοκιμάσω την official beta, αν και για για κάποιους μεταφυσικούς λόγους, σε linux έχω κολλήσει στην 10.11.
    Από την 10.53 και πάνω, μου σερνόταν σαν χελώνα και ξαναγυρνούσα στην 10.11.....
    O 11.x δεν έχει το απαραδεκτο πρόβλημα που'χε ο 10.5, στην εκκίνηση βασικά, γιατί διάβαζε όλες τις γραμματοσειρές του συστήματος πρώτα για να ξεκινήσει. Τωρα δεν εχει προβλημα ούτε με τα fonts ούτε στην εκκίνηση.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.432
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψιλό-λύθηκε το θέμα ταχύτητα, όμως δεν μου ανοίγει video! Ούτε ήχος ούτε τίποτα !!!!

    ........Auto merged post: ironfist πρόσθεσε 24 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    καλά το λέω! Η 10.11 έχει στοιχειώσει το το linouxο-pc μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironfist : 23-11-10 στις 20:34. Αιτία: auto merged post
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  13. #13
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψιλό-λύθηκε το θέμα ταχύτητα, όμως δεν μου ανοίγει video! Ούτε ήχος ούτε τίποτα !!!!

    ........Auto merged post: ironfist πρόσθεσε 24 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    καλά το λέω! Η 10.11 έχει στοιχειώσει το το linouxο-pc μου!
    Κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει γενικότερα το μηχάνημά σου.
    Με το που τον εγκατέστησα, τσεκάρισα το youtube και άλλα sites και προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι που να μην λειτουργεί... Τα βίντεο λειτουργούν σε part ή full οθόνη, ο ήχος παίζει ... κάτι άλλο πρέπει να φταίει στην περίπτωσή σου...

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΩ ΓΩΝΙΑ
    Router
    Level One WBR-6601
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψιλό-λύθηκε το θέμα ταχύτητα, όμως δεν μου ανοίγει video! Ούτε ήχος ούτε τίποτα !!!!

    ........Auto merged post: ironfist πρόσθεσε 24 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    καλά το λέω! Η 10.11 έχει στοιχειώσει το το linouxο-pc μου!
    Κανένα πρόβλημα εδώ με το streaming- χρησιμοποιώ κομπλέ gstreamer και το totem-plugin, αλλά φαντάζομαι και με mplayer/gecko-mediaplayer θα πρέπει να δουλεύει.
    Για καρα-beta,είναι επιεικώς άριστος!

    EDIT: Μόλις δοκίμασα και gecko-mediaplayer,και δουλεύει εξίσου άριστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gorillaki : 23-11-10 στις 22:02. Αιτία: Συμπλήρωση

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ωραίο το tab stacking. Μακάρι να το δούμε γρήγορα σε firefox. Μιας και ο browser έχει γίνει σε πολλούς από εμάς δεύτερη φύση κατά τη χρήση υπολογιστή, περιμένω μεγαλύτερη ενσωμάτωση λειτουργιών στο λειτουργικό σύστημα, όπως με την taskbar των Windows 7 και τον ie9. Π.χ. θα μου άρεσε να έχω τα tabs σε sidebar, ώστε να φαίνονται πιο άνετα και να αξιοποιούν τις 16:9 οθόνες, όπου η οριζόντια διάσταση πλεονάζει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 16:57
  2. Νέα beta του Opera Mobile 9.5
    Από Mighty Mouse στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-08, 23:59
  3. Υπό δοκιμή νέα χαρακτηριστικά για το Gmail
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-08, 03:10
  4. Gnome 2.18 - Νέα χαρακτηριστικά
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-07, 23:28
  5. Νέα χαρακτηριστικά στα Cisco SOHO series
    Από kadronarxis στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-05, 03:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας