Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σε μια εικονική παραγγελία που έκανα μου βγάζει αυτό
    "έξοδα αποστολής 6€ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) είτε η παράδοση γίνεται στο χώρο του πελάτη ή σε κατάστημα U"

  2. #17
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliassot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο... το καταχώρησα κι εκεί.

    Ευχαριστώ για την ιδέα
    Όταν αφήσεις κριτική για κατάστημα στο skroutz αναρτάται άμεσα?
    Γιατί η τελευταία καταχώρηση για το U είναι στις 7/12 και κανείς δεν έχει γράψει για τα έξοδα "αποστολής".

  3. #18
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfoust Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μια εικονική παραγγελία που έκανα μου βγάζει αυτό
    "έξοδα αποστολής 6€ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) είτε η παράδοση γίνεται στο χώρο του πελάτη ή σε κατάστημα U"
    Το έχω δει αυτό που λες από μέρες, αλλά είπα να περιμένω λίγο ακόμη γιατί στην τηλεφωνική ενημέρωση που μου είχαν κάνει, μου είχαν πει ότι λόγω τεχνικού θέματος μπορεί να εμφανίζεται προσωρινά το ποσό κατά την παραγγελία, αλλά δεν θα χρεώνεται ο πελάτης.
    Θα επικοινωνήσω ξανά μαζί τους και θα σας ενημερώσω.

    Πάντως αν έκαναν τέτοια ενημέρωση για αλλαγή πολιτικής και συνεχίζουν να χρεώνουν, θα πρέπει να είναι πολύ γελοίοι για να πιστεύουν ότι δεν θα το έβλεπε κανείς.

    ........Auto merged post: eliassot πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αφήσεις κριτική για κατάστημα στο skroutz αναρτάται άμεσα?
    Γιατί η τελευταία καταχώρηση για το U είναι στις 7/12 και κανείς δεν έχει γράψει για τα έξοδα "αποστολής".
    Αν θυμάμαι καλά έλεγαν κάτι για ένα διάστημα 20 ημέρων για να ελέγξουν το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliassot : 20-12-10 στις 13:20. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πολλα καταστηματα και ιδιως ηλεκτρονικα ή αυτα που εχουν πολλα προιοντα στους καταλογους τους, δεν εχουν και αντιστοιχα πληρη διαθεσιμοτητα σε οτι αφορα το στοκ. Ετσι, μπορει κατι να εμφανιζεται αμεσα διαθεσιμο ή με παραδοση 1 ημερας, αλλα παρολα αυτα το προιον να μην υπαρχει στο καταστημα ή στην τοπικη αποθηκη και να παραγγελεται στον προμηθευτη μολις παραγγειλει ο πελατης. Οι προμηθευτες απο την αλλη, ιδιως αυτοι που διατηρουν μεγαλες αποθηκες περιμετρικα της Αθηνας ή τελος παντων σε καποια μεγαλη πολη, εχοντας μειωσει προσωπικο μειωνουν ταυτοχρονα και τις εβδομαδιαιες παραδοσεις και αποστολες. Ετσι η καθε αποστολη οριζεται πχ για καθε Πεμπτη, ενω οι τυχον εκτακτες αποστελλονται με courier αρα και με χρεωση. Και μαλιστα μπορει μεχρι το καταστημα, να μεσολαβησουν 2 παραδοσεις courier, απο τον εισαγωγεα στον χονδρεμπορο και απο τον χονδρεμπορο στο καταστημα, και ετσι το καταστημα χρεωνεται τουλαχιστον το ενα ποσο.

    Ολα αυτα ειναι στο πλαισιο της σημερινης οικονομικης πραγματικοτητας της αγορας. Απο αυτο το σημειο ομως και μετα ξεκινουν τα προβληματα. Καποια καταστηματα δηλαδη, δεν εμφανιζουν ενσωματωμενο στην τιμη αυτο το εξτρα, εστω και μικρο ποσο για να φανουν φτηνοτερα σε λιστες τυπου scroutz ενω θα επιδιωξουν να το περασουν στον πελατη, καποια αλλα καθυστερουν στην παραδοση, καποια τριτα "σκοτωνουν" την τιμη και αποβλεπουν κερδος απο την χρεωση των μεταφορικων κτλ. Προφανως και ειναι λαθος πρακτικες, πολυ σωστα κατακρινονται, ομως οταν καποιος κοιτα μονον το κριτηριο της απολυτα φτηνοτερης τιμης, θα πρεπει να υπολογιζει πως ενδεχομενως ( σιγουρα για μενα ) θα χασει καπου αλλου.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμένα πάντως δεν θα με πείραζε η χρέωση, αρκεί να ήξερα τι πληρώνω ώστε να μπορώ να επιλέξω.

    Επίσης θα δεχόμουν να μου πουν ότι η παραγγελία για παραλαβή από κατάστημα θα είναι διαθέσιμη την τάδε ημέρα. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλαμε για μια μεγάλη εταιρεία, η οποία διαθέτει οχήματα για την αποστολή των προϊόντων στα καταστήματα. Οπότε αν κάνει μία φορά την εβδομάδα αποστολές μπορεί να ενημερώσει τον πελάτη για την ακριβή διαθεσιμότητα ή για την επιλογή αποστολής με κούριερ με την αντίστοιχη χρέωση.

    Το να κοροϊδεύεις και να είσαι αλαζόνας μόνο κακό μπορεί να κάνει στην επιχείρησή σου μακροπρόθεσμα.
    Από την κρίση θα επιβιώσουν οι πιο ευέλικτοι και όχι οι φτηνότεροι...

  6. #21
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliassot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως δεν θα με πείραζε η χρέωση, αρκεί να ήξερα τι πληρώνω ώστε να μπορώ να επιλέξω.

    Επίσης θα δεχόμουν να μου πουν ότι η παραγγελία για παραλαβή από κατάστημα θα είναι διαθέσιμη την τάδε ημέρα. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλαμε για μια μεγάλη εταιρεία, η οποία διαθέτει οχήματα για την αποστολή των προϊόντων στα καταστήματα. Οπότε αν κάνει μία φορά την εβδομάδα αποστολές μπορεί να ενημερώσει τον πελάτη για την ακριβή διαθεσιμότητα ή για την επιλογή αποστολής με κούριερ με την αντίστοιχη χρέωση.

    Το να κοροϊδεύεις και να είσαι αλαζόνας μόνο κακό μπορεί να κάνει στην επιχείρησή σου μακροπρόθεσμα.
    Από την κρίση θα επιβιώσουν οι πιο ευέλικτοι και όχι οι φτηνότεροι...
    Δυο παρατηρησεις μονο.

    Σημερα θα πρεπει μαλλον να αναθεωρησεις το "μεγαλη εταιρεια" και το τι αντιπροσωπευε ή το τι θα περιμενες να συναντησεις, μεχρι και περισυ τετοιον καιρο. Η κριση ειναι εδω, εχει χτυπησει σκληρα και μαλιστα ολους και τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

    Κατα δευτερον, καταλαβαινω τι λες και συμφωνω και με την λογικη σου ομως, επειδη ειμαι κι εγω "πισω απο τον παγκο", να σου πω πως οι περισσοτεροι, και παλιοτερα αλλα και ακομα περισσοτερο σημερα, κοιτουν να ψωνισουν "οικονομικα" και φτηνα, με μοναδικο κριτηριο την αναγραφομενη τιμη. Ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση, αλλα αυτος ο τροπος επιλογης μιας αγορας ειναι προβληματικος σε παρα πολλα σημεια.

    Σε οτι εχει να κανει με την ενημερωση σου ή το ελαφρως παραπλανητικο του ολου θεματος, θα συμφωνησω ομως υπαρχει παντα το φαρμακο. Αλλες ..... πορτοκαλιες.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γι' αυτό είπα ότι πρέπει να είσαι ευέλικτος και όχι απλώς φτηνότερος.... και η ευελιξία αναφέρεται και στον καταναλωτή.
    Ελπίζω να βγει και κάτι καλό από αυτή την περιβόητη κρίση... Να μας κάνει καλύτερους καταναλωτές...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliassot : 20-12-10 στις 15:00.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. εξοδα αποστολης του amazon.co.uk
    Από johnthegeeks στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-10, 16:28
  2. Απαραδεκτα Pings
    Από Meteomaniac στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 01:34
  3. Απαράδεκτα χαμηλά ping σε bbras
    Από panos72 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-04, 21:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας