Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thumbs down
    Έκανα μία παραγγελία από το ηλεκτρονικό κατάστημα you.gr, για την οποία επέλεξα παραλαβή από το φυσικό κατάστημα που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου για λόγους ταχύτητας και οικονομίας και με έκπληξη είδα ότι στο τελευταίο βήμα προστέθηκαν 6 ευρώ για έξοδα αποστολής. Υπέθεσα ότι ήταν κάποιο λάθος του συστήματος και στη συνέχεια επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας μέσω του live chat που διαθέτουν. Για κάποιο λόγο ο εκπρόσωπος που "μίλησα" δεν διάβαζε τα ελληνικά και μου ζήτησε κάποιο τηλέφωνο για να με καλέσει εντός 2 λεπτών. Περίμενα τουλάχιστον μία ωρα και δεν με κάλεσε κανείς.
    Αργότερα που ξαναπροσπάθησα να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών, δεν ήταν πλέον διαθέσιμο το σύστημα οπότε και έστειλα email για διευθέτηση του λάθους.
    Μου απάντησαν το επόμενο πρωί το εξής απαράδεκτο: Για παραγγελίες μέχρι 120 ευρώ χρεώνονται έξοδα αποστολής είτε σου τα στείλουν, είτε τα παραλάβεις μόνος σου από κάποιο κατάστημά τους.

    Και αναρωτιέμαι λοιπόν... Αν αυτά τα 6 ευρώ αφορούν έξοδα διαχείρισης, της παραγγελίας αυτό σημαίνει ότι μπαίνουν μέσα όταν σου τα στέλνουν με εταιρεία ταχυμεταφορών. Αν όμως τα 6 ευρώ είναι όντως έξοδα αποστολής, σημαίνει ότι μας κλέβουν αφού επιλέγουμε παραλαβή από κατάστημα.

    Τόσα χρόνια που αγοράζω προϊόντα και υπηρεσίες μέσω διαδικτύου, πρώτη φορά συναντώ τέτοια απαράδεκτη πολιτική στα έξοδα αποστολής.

    Φυσικά ειδοποίησα για ακύρωση της παραγγελίας, παρόλο που προσπάθησα μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος να το κάνω μόνος μου, αλλά για κάποιο λόγο φαινόταν ολοκληρωμένη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliassot : 14-12-10 στις 13:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Linksys
    Το ίδιο έπαθα και εγώ. Για παραγγελία 53 ευρώ μου χρέωσαν 5 ευρώ μεταφορικά για παραλάβή απο το κατάστημα στο Μενιδι.

    Όταν ανέφερα πως η χρέωση είναι παράλογη απο την στιγμή που παραλαμβάνω εγώ, η απάντηση που πηρα ήταν...

    Όλες οι παραγγελίες μέσω site έχουν χρέωση αποστολής... Αν δεν ήθελες χρέωση να ερχόσουν στο κατάστημα να γινόταν η παραγγελία απο εδώ.

    Στην ερωτηση μου για το ποιος εκανε την παράδοση στο κατάστημα μου είπαν πως την έκανε courier.

    Οι άνθρωποι δεν είναι επαγγελματίες και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω αγορά απο το συγκεκριμένο κατάστημα...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα εσωτερικά κόστη μεταφοράς του προϊόντος δεν θα έπρεπε να επιβαρύνουν τον τελικό πελάτη, όταν παραλαμβάνει από το κατάστημα. Αφού δεν σας χρεώσαν και φόρους τελωνείου και μεταφορικών από το εργοστάσιο, τον εισαγωγέα, κτλ... πάλι καλά. Επιπλέον, το ποσό των €120 κατά τη γνώμη μου είναι πολύ υψηλό όταν άλλα καταστήματα έχουν πολύ μικρότερο.

    Στο site τους είναι ξεκάθαρη η αναφορά για την χρέωση μεταφορικών σε παραγγελίες κάτω των €120, αλλά όχι για τη χρέωση μεταφορικών ακόμα και όταν παραλαμβάνεις από κατάστημα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι απαράδεκτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 14-12-10 στις 14:50.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δυστυχώς ισχύει... και το χειρότερο είναι ότι στην παραγγελία που έκανα φαίνεται συνολικά το κόστος και όχι ξεχωριστά κόστος προϊόντος και έξοδα αποστολής.

    Για μένα είναι ξεκάθαρη η προσπάθεια να παραπλανήσουν τους πελάτες τους και να περάσουν υπoγείως επιπλέον χρεώσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παιδιά,δεν φτάνει να τα γράφετε εδώ...γραψτε τα σχόλια και τα παράπονά σας στο http://www.skroutz.gr/,ώστε να ενημερωθεί πολύ περισσότερος κόσμος

  6. #6
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχεις δίκιο... το καταχώρησα κι εκεί.

    Ευχαριστώ για την ιδέα

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Τα you καταστήματα (είναι franchise) δεν έχουν καμία σχέση με το Online κατάστημα (info quest).Οι σχέσεις μεταξύ you κατάστημα και quest είναι ότι ο δεύτερος είναι εισαγωγέας και τους προμηθεύει το υλικό και επίσης την υποστήριξη σε επιχειρήσεις (με καταστήματα στην επαρχία) που έχει η quest τη κάνουν τα καταστήματα you.
    Δε τη θεωρώ σοβαρή επιχείρηση, είναι για κλωτσιές.
    Από τι κατάλαβα αυτοί ανταγωνίζονται τον εαυτό τους.
    Θυμάμαι πριν ένα χρόνο ήθελα να παραγγείλω κάτι και έλεγα να το παραλάβω από το κατάστημα, αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε να τους πληρώσω με κάρτα. Δε μπορούσα να πληρώσω στο κατάστημα. Έλεος.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliassot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο... το καταχώρησα κι εκεί.

    Ευχαριστώ για την ιδέα
    Καλό είναι να κάνεις και μια καταγγελία/αναφορά στο ΙΝ.ΚΑ (http://www.inka.gr/), διότι η αναφορά "Παραγγελίες κάτω των 120 € επιβαρύνονται με έξοδα αποστολής 6 € με ΦΠΑ. Δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση σχετική με το βάρος ή τις απομακρυσμένες περιοχές." που αναγράφεται στους Όρους Συναλλαγών του συγκεκριμένου site είναι σκοπίμως παραπλανητική.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  9. #9
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έγινε και η καταγγελία στο ΙΝΚΑ

  10. #10
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Προφανώς για να το συντηρούν υπάρχουν πολλοί που τη πατάνε αλλιώς δε θα χρέωναν.

    Δε πρέπει όλα να τα περιμένουμε απ το κάθε ΙΝΚΑ.

    Δεν είναι δυνατόν να σου λέει "χρέωση 6€ για παραλαβή απ το κατάστημα" και να του λες "εντάξει".

    Σκέψη σωστού καταναλωτή: Τι λες ρε μεγάλε, θα έρθω απ το μαγαζί σου να το πάρω και θα με χρεώσεις και μεταφορικά? Ε τράβα γ... και κλείσε στη τελική

  11. #11
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο ενημέρωσα, μήπως το παρατηρήσει και κάποιος άλλος και δεν τους προτιμήσει.

    Επίσης να επισημάνω ότι στο email παραπόνων που τους έστειλα δεν μου απάντησε κανείς. Αμφιβάλλω αν ενημέρωσαν καν το κατάστημα ότι δεν θα πάω να παραλάβω το προϊόν...

  12. #12
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είχαμε εξελίξεις... εχθές το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να με ενημερώσουν ότι άλλαξαν την πολιτική εξόδων αποστολής και σταματούν τη χρέωση για παραλαβή από τα καταστήματα.
    Προφανώς και έκαναν το αυτονόητο, αλλά η ταχύτητα αντίδρασης μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε.
    Μάλλον οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι για να ρισκάρουν οποιαδήποτε δυσφήμηση...

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliassot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχαμε εξελίξεις... εχθές το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να με ενημερώσουν ότι άλλαξαν την πολιτική εξόδων αποστολής και σταματούν τη χρέωση για παραλαβή από τα καταστήματα.
    Προφανώς και έκαναν το αυτονόητο, αλλά η ταχύτητα αντίδρασης μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε.
    Μάλλον οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι για να ρισκάρουν οποιαδήποτε δυσφήμηση...
    Χλωμό μου φαίνεται να το έκαναν απο την καλή τους την καρδιά Χριστουγεννιάτικα. Κάτι πρέπει να "παίχτηκε". Είτε το ΙΝ.ΚΑ επικοινώνησε μαζί τους, είτε κάποιος από την εταιρεία πήρε το μάτι του το παρόν thread και αποφάσισαν ότι δεν συμφέρει η δυσφήμηση ή κάτι παρόμοιο.
    Εκτός κι αν δεν άλλαξε γενικά η πολιτική των εξόδων, αλλά έκαναν εξαίρεση στην περίπτωση σου λόγω του e-mail που τους έστειλες.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  14. #14
    Εγγραφή
    14-12-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προφανώς για λόγους δυσφήμησης το έκαναν.
    Εγώ ούτως ή άλλως τους είχα ενημερώσει ότι δεν θα παραλάβω το προϊόν, από το πρώτο email που τους έστειλα και όταν με κάλεσαν απο το κατάστημα ότι η παραγγελία έχει έρθει το είπα και σ' αυτούς ότι είναι ακυρωμένη.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εξοδα αποστολης του amazon.co.uk
    Από johnthegeeks στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-10, 16:28
  2. Απαραδεκτα Pings
    Από Meteomaniac στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 01:34
  3. Απαράδεκτα χαμηλά ping σε bbras
    Από panos72 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-04, 21:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας