Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εχοντας γραμμή 2048/640 αορίστου χρόνου εδώ και αρκετούς μήνες που παλαιότερα την πλήρωνα τριπλάσια και μετά διπλάσια από τα 67,59 ευρώ/μήνα που κοστίζει σήμερα 31/8/2006, αποφάσισα να εκμεταλλευτώ την προσφορά που έκανε η Vivodi τον Ιούλιο προσφέροντας 12 μήνες προπληρώνοντας 229 ευρώ (pre-paid 12 μήνες 2048/640 με 19,08 ευρώ/μήνα). Πήγα, λοιπόν, στο Χαλάνδρι κατά τα τέλη Ιουλίου και πλήρωσα επί τόπου 229 ευρώ εξασφαλίζοντας 12 μήνες 2048/640 από τον Αύγουστο 2006 και μετά.

    Υποθέτω ότι κι εσείς θα καταλάβατε αυτό που κατάλαβα κι εγώ, ότι θα με χρέωναν 67,59 ευρώ για τον Ιούλιο 2006 και μετά τίποτε για τους επόμενους 12 μήνες αφού τους είχα προπληρώσει. Για να δούμε τί ακολούθησε αφού διευκρινίσω ότι οι χρεώσεις γίνονται μέσω πιστωτικής κάρτας.

    Τέλη Ιουλίου μου ήρθε ο λογαριασμός της Vivodi του Ιουλίου 2006 με χρέωση 67,59 ευρώ που είπα ότι θα ήταν ο τελευταίος και 2-3 μέρες μετά ήρθε και η απόδειξη των 229 ευρώ της prepaid. Γύρω στα μέσα Αυγούστου μου έρχεται νέος λογαριασμός των 67,59 ευρώ που θα χρεώνονταν στην πιστωτική μου κάρτα στα τέλη Αυγούστου και αφορούσαν συνδρομή αορίστου χρόνου 2048/640 για το μήνα Αύγουστο, δηλ. ενώ είχα προπληρώσει 12 μήνες εξακολουθούσαν να με χρεώνουν και το «παλιό καλό μηνιάτικο».

    Εννοείται ότι αμέσως επικοινώνησα με το 13880 όπου αναγνώρισαν το λάθος και μου είπαν ότι έδωσαν εντολή να μην γίνει η χρέωση των 67,59 ευρώ του Αυγούστου. Ολα καλά κι ωραία, λέω μέσα μου, μέχρι την επόμενη έκπληξη. Προς τα τέλη Αυγούστου μου έρχεται νέα απόδειξη των 229 ευρώ με μεταγενέστερη ημερομηνία από την ημέρα που είχα προπληρώσει τα 229 ευρώ. Εχει γούστο λέω να μου χρεώσανε τα 229 ευρώ δυό φορές και παίρνω αμέσως τηλέφωνο την τράπεζα της πιστωτικής κάρτας μου που μου το επιβεβαιώνει και όχι μόνον αυτό αλλά ότι τον Αύγουστο η Vivodi με χρέωσε 296,59 ευρώ, δηλ. 229+67,59 = 296,59 ευρώ!!!

    Δηλ. η εταιρεία Vivodi έχει χρεώσει την κάρτα μου με άλλα 229 ευρώ χωρίς να της έχω δώσει καμία άδεια και εξακολουθεί να με χρεώνει και το «παλιό καλό μηνιάτικο» ενώ έχω προπληρώσει 12 μήνες. Και γνωρίζω ότι έχει κάνει το ίδιο σε ένα φίλο μου που πήρε κι αυτός τη 12μηνη prepaid με τη διαφορά ότι σε αυτόν χρέωσαν τα 229 ευρώ τρεις φορές και εννοείται ότι εξακολουθούν να του χρεώνουν και το «παλιό καλό μηνιάτικο».

    Προσέξτε τώρα και κάτι άλλο. Αν δεν είχα την προνοητικότητα να πάρω την τράπεζά μου μόλις ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός των 229 ευρώ και περίμενα να μου έρθει το εκκαθαριστικό της πιστωτικής του Αυγούστου, δεν αποκλείεται στο μεταξύ να μου είχαν χρεώσει άλλα 296,59 ευρώ και γιατί όχι περισσότερα.

    Κλείνοντας, θα πρέπει να σας γράψω τί έγινε όταν επικοινωνήσαμε με το 13880 για τις τρίδιπλες χρεώσεις. Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω εκφράσεις του πεζοδρομίου που δεν αρμόζουν στην παιδεία και το χαρακτήρα μου, συνοπτικά αναφέρω ότι η συμπεριφορά των υπεύθυνων-ανεύθυνων ήταν επιεικώς απαράδεκτη χωρίς κανένα συγγνώμη κάναμε λάθος ούτε ελάτε να σας δώσουμε τα λεφτά σας πίσω, λες και δεν έχουν στο ταμείο τους 500-1000 ευρώ. Με μεγάλη δυσκολία και μετά από έντονο εκνευρισμό μας είπαν ότι τα 229 ευρώ θα σας επιστραφούν, όχι όμως και το «παλιό καλό μηνιάτικο». Ως εκ τούτου, θα περιμένω 3-4 ημέρες να δω αν μου επιστρέψανε τα 229 ευρώ και μετά θα πάω στο Χαλάνδρι, ελπίζω μόνο για τα 67,59 ευρώ, και για να τους εξηγήσω ότι αυτό που έκαναν αποτελεί ποινικό αδίκημα για το οποίο οφείλω να προβώ σε όλες τις δέουσες ενέργειες.

    Αφήνω τα σχόλια για εσάς, το PC-Magazine, το ΙΝΚΑ, τη Γ.Γ. Καταναλωτή και το δικηγόρο μου (...) και σας υπόσχομαι ότι θα επανέλθω με τα νεώτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Evris : 31-08-06 στις 16:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Για καταγγελίες επίσης ΕΕΤΤ:
    - fax 210 6105049
    - τηλεφωνικό κέντρο της ΕΕΤΤ στο 210 6151000,
    - σύνδεση με «πρωτόκολο» για να μάθεις τον αριθμό πρωτοκόλου καταγγελίας που δώθηκε στο fax που έστειλες τη προηγούμενη μέρα
    - ή έγραψες στο info@eett.gr
    - ή έγραψες στην ΕΕΤΤ, Λεωφόρος Κιφησίας 60, 15125 Μαρούσι

    Πολύ καλά κάνεις και τα βγάζεις δημοσίως, προς γνώση και συμμόρφωση των εταιρειών και ενημέρωση του καταναλωτικού κοινού.

    Συμπέρασμα: κατάθεση μέσω τραπεζικού λογαριασμού ΜΟΝΟ (π.χ. e-banking)
    κάρτες ΤΖΙΖ (διότι δεν είναι Αγγλία εδώ που αν πεις στη Visa: «μου τα έφαγαν», θα σου επιστρέψει τα λεφτά ΕΠΙΤΟΠΟΥ και θα κυνηγήσει με δικηγόρο ΤΗΣ η VISA τους μπαταξίδες! )

    υ.γ. με την ΕΕΤΤ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, επεμβαίνει ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ παρέμβαση, επιδικάζει ΠΡΟΣΤΙΜΟ, το οποίο αν διαφωνούν να το πληρώσουν το εφεσιβάλουν ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΞΟΔΟ και στρέφονται ουσιαστικά ενάντια στην ΕΕΤΤ, και όχι ενάντια σε σένα. Ουσιαστικά, η ΕΕΤΤ είναι ο δικηγόρος του ΠΟΛΙΤΗ και σου επιτρέπει να κυνηγήσεις «αλητείες» που αφορούν ποσά ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ των δικαστικών και τη αμοιβής του δικηγόρου (συν τω ότι δεν ασχολείσαι εσύ με το ντάντεμα της υπόθεσης.)

    (Όπως και ο ΕΦΕΤ για τα τρόφιμα για παράδειγμα.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 31-08-06 στις 16:44.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλά ξεμπερδέματα.

    Είναι η 10232938348543585 φορά που ακούγονται παράπονα για το "λογιστήριο" της Vivodi.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η EETT θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω εκφράσεις του πεζοδρομίου που δεν αρμόζουν στην παιδεία και το χαρακτήρα μου.


    Δεδομένης τις γκαντεμιά που με διακρίνει περιμένετε και τα δικά μου νέα από τον άλλο μήνα...

    Βέβαια επειδή τους ξέρω λίγο δεν έκανα 12 μηνο αλλά 6 μηνο. Δεν τους έχω δώσει και δεν θα τους δώσω ποτέ την πιστωτική μου κάρτα. Δεν τους πλήρωσα τον τελευταίο μήνα (όπως έπρεπε) για να τους έχω εγώ στο χέρι και όχι αυτοί...
    Ξέρω όμως ότι τις βλακείες τους δύσκολο να τις αποφύγω.... Θα σας κρατήσω ενήμερους ...

    Καλά θα κάνεις να τους τρέξεις όσο μπορείς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdn : 31-08-06 στις 20:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση, Αττική
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    689
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    Router
    SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    12(dB) / 29,5(dB)
    Εμένα πάντως μου ήρθαν κανονικά.
    Ένας λογαρισμός ο οποίος περιελάμβανε την χρέωση Αορίστου (μηνός Ιουλίου) + Dslphone (μηνός Ιουνίου).
    και ο επόμενος μόνο με το dslphone (μηνός Ιουλίου),

    και περιμένω περί τις 10 Σεπτεμβρίου τον επόμενο, ο οποίος λογικά θα είναι ο ίδιος με τον προηγούμενο.

    Αν και πληρώνω με κάρτα, δεν παρατήρησα κάποια παρατυπία.
    Είδομεν!

    Φιλικά

  7. #7
    Το avatar του μέλους paul55
    paul55 Guest
    Ο Evris ειναι πολυ τυχερος του χρεωσαν 2 φορες το ετησιο ποσο των 229 και μια φορα ακομη τον Αυγουστο.
    Εμενα μου χρεωσαν και εισεπραξαν 3 φορες το ετησιο των 229 ευρω και μια ακομη φορα τον Αυγουστο,οταν δε τολμησα να διαμαρτυρηθω και ζητησα τον προισταμενο του λογιστηριου αρνηθηκαν να μου τον δωσουν οπως αρνηθηκαν να μου πουν το ονομα του,μου ειπαν ομως (εχθες στις 15.20) οτι σε 2 ωρες θα μου βαλλουν στην τραπεζα τις 2χ229 ευρω αλλα μεχρι πριν απο μια ωρα δεν τα ειχαν βαλλει.
    Το χειροτερο ολων ειναι οτι απο τις 18 Αυγουστου η γραμμη των 2ΜΒ που πληρωνω δεν δουλευει και το 13880 με εχει φλομωσει στα ψεμματα.
    Θα επανελθω εντος των ημερων και θα σας διηγηθω ολη την ιστορια οπως και τισ βρισιες που μου ειπαν

  8. #8
    Το avatar του μέλους Amon-Ra
    Amon-Ra Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kle500 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μου ήρθαν κανονικά.
    Ένας λογαρισμός ο οποίος περιελάμβανε την χρέωση Αορίστου (μηνός Ιουλίου) + Dslphone (μηνός Ιουνίου).
    και ο επόμενος μόνο με το dslphone (μηνός Ιουλίου),

    και περιμένω περί τις 10 Σεπτεμβρίου τον επόμενο, ο οποίος λογικά θα είναι ο ίδιος με τον προηγούμενο.

    Αν και πληρώνω με κάρτα, δεν παρατήρησα κάποια παρατυπία.
    Είδομεν!

    Φιλικά
    και εγω εκανα με καρτα την χρεωση οποτε σε 1-2 μηνες θα σας πω την εμπειρια μου....

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Δυστυχώς όλα αυτά είναι πολύ λυπηρά.
    ΚΑι εγώ έκανα 6μηνο πακέτο. Ζήτησα να αρχίσει από 1η Σεπτεμβρίου αλλά 25 Αυγούστου λειτουργούσε ήδη. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να μην ανησυχώ. Όταν έρθει ο λογαριασμός Σεπτεμβρίου θα φανούν όλα.
    Ακούστε και την άλλη κουφή εμπειρία μου.
    Έπρεπε να πληρώσω 61,53 € για τον Αύγουστο και κατα λάθος στο E-banking έγραψα 6153€. Αποδέχτηκα τη χρέωση και πραγματικά τα 6153 € πήγαν στη VIVODI. Επικοινώνησα με την τράπεζά μου και τους εξήγησα τι έγινε, η τράπεζά μου πήρε τηλ. το λογιστήριο της VIVODI και ζήτησε πίσω τα λεφτά. Πραγματικά αν δεν ήθελαν μπορούσαν να μην τα δώσουν και να τρέχω. Την ίδια μέρα η VIVODI είχε δώσει πίσω τα λεφτά και η τράπεζά μου τα είχε ξαναβάλει στο λογαριασμό μου. Αυτά τα λέω για να δδείξω ότι αν θέλει η VIVODI μπορρεί άνετα και αμέσως να επιστρέψει λεφτά που έχουν χρεωθεί κατά λάθος, αρκεί να τους πείσεις.
    Όποιος γελάσει με αυτό που έπαθα τον έσκισα ....

  10. #10
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Cape Town South Africa
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Sonic Wireless
    SNR / Attn
    25,0(dB) / (dB)
    φιλε dchatz δεν μπορω........πρεπει να γελασω, αλλα σκεψου το και απο την αλλη πλευρα, ο λογιστης που παιρνει της ενημερωσεις απο την τραπεζα εκει στην vivodi θα ειχε παθει ενα κατι μολις ειδε το ποσο σου στον λογαριασμο.

    μπραβο τους ομως που στα επεστρεψαν τα χρηματα, αλλα απο την αλλη πλευρα το θεωρω γυφτια αυτο που κανουν στους αλλους φιλους με την διπλη και τριπλη χρεωση

    Δέν φοβάμαι την τρομοκρατία - έχω περάσει χειρότερα - ήμουν παντρεμένος!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος γελάσει με αυτό που έπαθα τον έσκισα ....
    Μέχρι να φτάσω εδώ είχα ήδη παιθάνει στα γέλια
    Αφού σου τα επέστρεψαν αμέσως πάλι καλά να λές.
    They designed her to be the perfect soldier, a human weapon. Then she escaped. In a future not far from now, in a broken world, she is hunted by her past. She can not run. She must fight, to discover her destiny.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ο Wan θα το θεωρήσει ίσως «ντεμοντέ», αλλά ο πιο ΣΙΓΟΥΡΟΣ τρόπος είναι κατάθεση του ποσού, και fax στη vivodi, με σημείωση ΕΠΑΝΩ για το τι πρόκειται.

    Κάρτες Τζίζ! Πολύ Τζιζ!
    (και πέραν της ψωμί μας και της τζίφρας μας, ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΙΑΣΤΟΛΗ )
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Πραγματικά αν δεν ήθελαν μπορούσαν να μην τα δώσουν και να τρέχω.....
    Να σε ταλαιπωρήσουν ναι, να στα φάνε δε νομίζω. Πως να δικαιολογήσουν τέτοιο πόσο; Προπληρωμένη συνδρομή για τα επόμενα 10 χρόνια :-Ρ

    Επίσης αν στα τρώγανε, που δεν, θα τους κόστιζε πολύ παραπάνω η δυσφήμιση, κλπ κλπ κλπ.

  14. #14
    Το avatar του μέλους paul55
    paul55 Guest
    Εμενα παντως μεχρι αυτη την στιγμη δεν μου εχουν επιστρεψει τα χρηματα και ενω μου χρεωνουν 2ΜΒ μου δινουν 1ΜΒ

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Το πιστευετε οτι και μονο που τα διαβαζω εχω μια τεραστια ταση να παρω το 13880 και ν'αρχισω μπινελικα του λιμανιου?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DSL Cube χρέωση 2048/640 αντί 2048/256
    Από mantsat στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-07, 01:19
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 17:07
  3. 2048/640 - 4096/640 ?
    Από tzampaman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-05, 15:32
  4. Εμπειρια με 2048/640?
    Από bs160305 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-04, 06:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας