Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι μία απόσταση περίπου τρεις όροφοι σε κάτι σαν εξοχική κατοικία και θέλω ασύρματη σύνδεση σε όλους τους ορόφους. Έτσι είπα να αγοράσω μία δυνατή ασύρματη κάρτα usb για να είμαι καλυμένος. Μετά από λίγο ψάξιμο είδα για κάποια alfa να γίνεται πολύς λόγος και για μία "αντιγραφή" αυτής που βγαίνει στη μισή τιμή και πουλιέται από Κίνα μεριά. Έτσι πήρα μέσω Ebay από Χονκ Κονγκ την Alfa Network awus036h. Δουλεύει κανονικά η κάρτα, αλλά μου έκανε εντύπωση το πόσο άθλιο είναι το δισκάκι που στέλνουνε μαζί, που περιέχει υποτίθεται manual και drivers. Εντελώς απαράδεκτο, τα drivers δε δουλεύανε σε καμία έκδοση των windows που δοκίμασα και το manual δεν δίνει καμία σημαντική πληροφορία. Ευτυχώς έχουν ιστοσελίδα και κατέβασα από εκεί κάποια drivers που δουλεύουν. Μαζί εγκαθίσταται και μία wlan utility από όπου χειρίζεσαι την κάρτα.
    Έχει πολλά καινούρια στοιχεία που δεν τα ξέρω και δεν βρήκα στο google κάποιο manual για να τα μάθω..
    Η κάρτα έχει κεραία, δηλαδή αντένα και λέει ότι είναι στα 5dB. Aυτό τι ακριβώς σημαίνει; Και τι σχέση έχει με το σήμα που βλέπω στα διάφορα δίκτυα που γράφεται ως dB ή και -dB; Έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που συμβολίζεται η ισχύς του σήματος.
    Επίσης έχει δύναμη 1w. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό;
    Πιάνει δίκτυα σε αρκετή απόσταση η κάρτα και σίγουρα θα με βολέψει για τη δουλειά που τη θέλω. Υπάρχει τρόπος να ξέρω πόση απόσταση σε μέτρα μπορεί να πιάσει ή να το ρυθμίσω;
    Ένα περίεργο είναι ότι με το που σκάναρα σε πολυκατοικία, κάποιος ανόητος με ένα Thomson είχε ανοιχτή σύνδεση. Ε κατευθείαν η κάρτα μου συνδέθηκε ή μάλλον προσπαθούσε να συνδεθεί με το ανοικτό δίκτυο! Και λέω προσπαθούσε γιατί για κάποιο λόγο δεν πραγματοποίούσε τη σύνδεση. Ψάχνω να βρω στο utility επιλογή να μη συνδέεται αυτόματα σε ανοιχτά δίκτυα, αλλά τίποτα! Ψάχνω να βρω κουμπί disconnect, ΤΙΠΟΤΑ! Μόνο επιλογή radio off έχει και disable adapter! Είναι δυνατόν να μην υπάρχει επιλογή αποσύνδεσης;; Αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο...

    Στα άλλα άγνωστα στοιχεία τώρα:
    RTS Threshold και Fragment Threshold
    Preamble mode
    Channel Plan
    Data Rate
    Tx Power (1-100%)
    Tx Rate (0-8dB)
    PSP Xlink Mode
    CCX
    WPS (Wifi Protected Setup)

    όλα τα παραπάνω μου είναι αγνωστο τι κάνουν και πόσο σημαντικά είναι για τη λειτουργία της κάρτας. Αν ψάξω το καθένα ξεχωριστά στο google όλο και κάτι θα βρω, απλά θα είναι καλύτερο αν κάποιος ξέρει εδώ πέρα να μου πει κάποια πράγματα.

    Επίσης κάτι που είδα για πρώτη φορά είναι το να κάνεις την κάρτα να λειτουργεί ως AP. Νόμιζα πως μόνο ρούτερ μπορούν να το κάνουν αυτό. Και έχω την απορία πως γίνεται. Πχ συνδέομαι με το ρούτερ που είναι τρεις ορόφους επάνω και παίρνοντας ίντερνετ από εκεί κάνω την κάρτα AP και δίνω ίντερνετ και σε κάθε άλλη κάρτα που θέλω εκεί γύρω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια και αν κάποιος γνωρίζει για online manual κάπου για τη συγκεκριμένη κάρτα ας μου το πει..

  2. #2
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χρονια πολλα φιλε μου.

    Αυτες οι καρτες χρησιμοποιουνται απο αυτους που για διαφορους λογους θελουν να πειραματιστουν στο σπασιμο τηυς ασφαλειας διαφορων δικτυων και το μονο που κανει επι πλεον ειναι η λειτουργια σαν Access Point.
    Επειδη εχει αρκετη ισχυ (1w απο τον πομπο με 5 db απολαβη κεραιας,σιγουρα η εκπεμπομενη πραγματικη ισχυς περναει τα νομιμα ορια) σου συνιστω να μην την χρησιμοποιησεις σε κλειστο χωρο οπου υπαρχουν ανθρωποι γιατι εκπεμπει υπερβολικη ακτινοβολια και πιθανον να μπλεξεις με ποινικες διωξεις αν καταλαβουν κατι οι εκει εργαζομενοι,περα απο το ηθικο μερος της υποθεσης.
    db μοναδα μετρησης της απολαβης μιας κεραιας σε σχεση με ιδανικες συνθηκες και ασχετως πομποδεκτη.
    -db οσο πιο μικρος ο αριθμος που ακολουθει το μειον,τοσο πιο καθαρο/ισχυρο το σημα που λαμβανεις.
    watt μοναδα μετρησης της ισχυος του πομπου.

    Οσο για το 3-οροφο οικοδομημα εαν απο το πατωμα του καθε οροφου,δεν περναει καλο σημα απο το ρουτερ του ισογειου,τοτε σε αυτον τον οροφο με το κακο σημα θα βαλεις ενα ap σε λειτουργια αναμεταδοτη (repeater).Επισης καθε επαναληπτης να λειτουργει σε συχνοτητα διαφορετικη αποτον προηγουμενο +3 καναλια αποσταση για να μην παρεμβαλει ο ενας τον αλλο.Δηλ.

    ρουτερ ισογειου καναλι 1
    αναμεταδοτης α οροφου καναλι 4
    .....................β ..................... 8
    .....................γ.......................12

    Δηλαδη θα χρειαστεις ενα ρουτερ ασυρματο για την adsl γραμμη και αλλα 3 ρουτερ με δυνατοτητα repeater και δεν θα εχεις κανενα προβλημα,ασε που υπαρχει πιθανοτητα να μην χρειαστεις τελικα τοσα,αν σε καποιο οροφο ερχεται σημα καλο απο τον αποπανω ή απο τον απο κατω οροφο.Αυτα θα τα δεις με πειραματα,γιατι τα κτιρια ειναι λιγο περιεργα σε αυτα.Εκει που περιμενεις να περνα απο το ντουβαρι φουλ σημα,δεν περναει τιποτα και αντιστροφα.Γιαυτο ξεκινησα με την πιο σιγουρη λυση οροφος και αναμεταδοτης.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρονια πολλα φιλε μου.
    Επίσης mirtiano, και καλή χρονιά...


    Αυτες οι καρτες χρησιμοποιουνται απο αυτους που για διαφορους λογους θελουν να πειραματιστουν στο σπασιμο τηυς ασφαλειας διαφορων δικτυων
    Ναι, είδα κάτι τέτοια να γράφονται σχετικά, αλλά μιλούσαν για τη μεγάλη της εμβέλεια. Μήπως κατάλαβα λάθος λοιπόν: εμβέλεια στην ΜΕΤΑΔΟΣΗ σήματος ως AP, ή ΚΑΙ στην ΛΗΨΗ σήματος; Η δυνατή κεραία σημαίνει και τα δύο, σωστά;



    Επειδη εχει αρκετη ισχυ (1w απο τον πομπο με 5 db απολαβη κεραιας,σιγουρα η εκπεμπομενη πραγματικη ισχυς περναει τα νομιμα ορια)
    Μπορείς να με πληροφορήσεις για τα νόμιμα όρια;;

    Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρονται δύο μεγέθη, w και decibel. Ένα από τα δύο δεν είναι αρκετό για να ορίσει τη δύναμη της κεραίας;



    σου συνιστω να μην την χρησιμοποιησεις σε κλειστο χωρο οπου υπαρχουν ανθρωποι γιατι εκπεμπει υπερβολικη ακτινοβολια και πιθανον να μπλεξεις με ποινικες διωξεις αν καταλαβουν κατι οι εκει εργαζομενοι,περα απο το ηθικο μερος της υποθεσης.
    Έχει αποδειχτεί δηλαδή ότι κάνει κακό το ασύρματο σήμα; Νόμισα πως μόνο για τα δέντρα έχει αποδειχτεί. Όπως και να έχει δεν χρησιμοποιώ συνήθως ασύρματο, αλλά καλώδιο. Στον εξοχικό χώρο είναι που θα το ανοίξω.



    db μοναδα μετρησης της απολαβης μιας κεραιας σε σχεση με ιδανικες συνθηκες και ασχετως πομποδεκτη.
    -db οσο πιο μικρος ο αριθμος που ακολουθει το μειον,τοσο πιο καθαρο/ισχυρο το σημα που λαμβανεις.
    watt μοναδα μετρησης της ισχυος του πομπου.
    Διάβασα και στα αγγλικά κάποια πράγματα αλλά ομολογώ ότι δεν κατάλαβα. Η ισχύς του πομπού, κατανοητό. Τα db τώρα, είναι λέει συγκρίσιμο μέγεθος με ένα υποθετικό αριθμό db που είναι η μετάδοση πλήρης σαν σφαίρα. Δεν καταλαβαίνω τη συσχέτιση μεταξύ των δύο..


    Οσο για το 3-οροφο οικοδομημα εαν απο το πατωμα του καθε οροφου,δεν περναει καλο σημα απο το ρουτερ του ισογειου,τοτε σε αυτον τον οροφο με το κακο σημα θα βαλεις ενα ap σε λειτουργια αναμεταδοτη (repeater).Επισης καθε επαναληπτης να λειτουργει σε συχνοτητα διαφορετικη αποτον προηγουμενο +3 καναλια αποσταση για να μην παρεμβαλει ο ενας τον αλλο.Δηλ.

    ρουτερ ισογειου καναλι 1
    αναμεταδοτης α οροφου καναλι 4
    .....................β ..................... 8
    .....................γ.......................12

    Δηλαδη θα χρειαστεις ενα ρουτερ ασυρματο για την adsl γραμμη και αλλα 3 ρουτερ με δυνατοτητα repeater και δεν θα εχεις κανενα προβλημα,ασε που υπαρχει πιθανοτητα να μην χρειαστεις τελικα τοσα,αν σε καποιο οροφο ερχεται σημα καλο απο τον αποπανω ή απο τον απο κατω οροφο.Αυτα θα τα δεις με πειραματα,γιατι τα κτιρια ειναι λιγο περιεργα σε αυτα.Εκει που περιμενεις να περνα απο το ντουβαρι φουλ σημα,δεν περναει τιποτα και αντιστροφα.Γιαυτο ξεκινησα με την πιο σιγουρη λυση οροφος και αναμεταδοτης.
    Κοίταξε, βασικά στον 3ο όροφο θα είναι το ρούτερ. Στο ισόγειο υπάρχει σήμα, αλλά πολύ ασθενές 1-2 μπάρες. Οπότε με την ισχυρή αυτή κάρτα αν η ισχύς μεταφράζεται και σε λήψη και σε εκπομπή, θα μπορώ να το πιάνω καλύτερα. Αν υπάρχει και δεύτερος υπολογιστής στο ισόγειο, τότε βάζοντας την ισχυρή κάρτα σε λειτουργία AP θα δίνει και σε αυτόν. Η λειτουργία repeater δεν κατάλαβα τι είναι. Σε τι διαφέρει από τη λειτουργία AP; Ας πούμε η κάρτα Β παίρνει ίντερνετ από το ρούτερ Α. Αν μπει σε λειτουργία ΑP η κάρτα, τότε παίρνει το ίντερνετ και το μεταδίδει κιόλας. Σωστά; To repeater τι διαφορετικό κάνει;

    Έχω μπερδευτεί λίγο και με τον τρόπο μετάδοσης ή και πρόσληψης του σήματος. Νοητή σφαίρα λένε αλλά αλλού διάβαζα για ντόνατ. Αν μιλάμε για ντόνατ, αυτό σημαίνει οριζοντίως. Αλλά αυτό ισχύει για την εκπομπή ή και για τη λήψη. Δηλαδή μία κεραία ρούτερ ή αντέννα κάρτας, εκπέμπει σε σχήμα ντόνατ, αλλά σε τι σχήμα λαμβάνει;

    Έχεις τίποτα άλλο να προσθέσεις για τα παρακάτω

    RTS Threshold και Fragment Threshold
    Preamble mode
    Channel Plan
    Data Rate
    Tx Power (1-100%)
    Tx Rate (0-8dB)
    PSP Xlink Mode
    CCX
    WPS (Wifi Protected Setup)
    Ειδικότερα για το Τx 1-100%, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εξυπηρετεί. Πρόκειται αν κατάλαβα καλά για την μετάδοση των πακέτων, οπότε αυτό επηρεάζει την δυνατότητα λήψης ασύρματου σήματος ή έχει να κάνει με compatibility;

    Ελπίζω να μη σε κούρασα, όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση...

  4. #4
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μισο να τα παρουμε ενα ενα γιατι χε,χε ρωτας πολλα...

    Δυνατη κεραια
    Ναι σημαινει (οταν μιλαμε για κεραιες συχνοτητων wifi) και στα δυο,αλλα αν το σημα του αλλου σταθμου ειναι εξασθενημενο μην περιμενεις πολλα πραγματα,και ασε να λενε...

    Νομομα ορια
    Δυστυχως δεν θυμαμαι τον τροπο υπολογισμου και τα νομιμα ορια,θα ψαξω να τα βρω,αλλα μια κεραια με απολαβη 5 db σε σχεση με το 1 watt τα περναει σιγουρα.Αλλο η ισχυ που εχει μια κεραια και αλλο με ποση ισχυ θα διωξει ο πομπος.Εχουμε μια σχεση οχι απολυτα αναλογικου πολλαπλασιασμου εδω.

    Υγεια
    Οταν λεμε για εκπεμπομενο σημα μιλαμε στην ουσια για ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια που οσο πιο πολλων μεγακυκλων συχνοτητα εχουν τοσο πιο επικινδυνα ειναι,γιαυτο και μικραινει η ισχυς στα νονιμα ορια που οταν και οπου τηρουνται δεν μας δημιουργουν κανενα προβλημα.Εδω προκειται για γιγακυκλους.

    Μην προσπαθεις να καταλαβεις επακριβως τις μοναδες μετρησης,δεν αξιζει τον κοπο η χρησιμοτητα τους σε εμας που δεν μας ενδιαφερει η θεωρητικη πλευρα ειναι ελαχιστη και καθαρα ενδεικτικη.

    Σε αυτες τις συχνοτητες που το μηκος κυματος μας επιτρεπει να εχουμε μικρα μεγεθη κεραιων οι κερειες δεν εκπεμπουν τα μεγαλιτερα ποσοστα ακτινοβολιας απο το ελευθερο ακρο τους,αλλα απο τα πλαγια απο οπου παρουσιαζουν και την μεγαλυτερη τους επιφανεια.Φαντασου μια νοητη σφαιρα που την τυπαει περε ως περα μια κεραια οπως η πλεκτοβελονα το κουβαρι.

    Δυο μπαρες σημα ειναι πολυ φτωχο.Εγω θα εβαζα ενα access point στον 1-ο οροφο και θα το ρυθμιζα σε λειτουργεια repeater (δηλαδη αναμεταδοτη) και θα επιανε απο εκει και το ισογειο.

    Το tx power 1-100 ειναι η ρυθμιση της ισχυος με την οποια θελεις να δουλευει η καρτα σου σε ποσοστα επι τοις εκατο πχ 25 = ενα τεταρτο της ισχυος,50 = με την μιση ισχυ κλπ.

    Το wps ειναι ενα συστημα με το οποιο αν ενα αξεσ ποιντ τροφοδοτει ενα δικτυο με 4 υπολογιστες τοτε αυτοι μπορουν και ''βλεπουν'' ο ενας τον αλλο με ασφαλεια.

    τα υπολοιπα δεν τα πολυθυμαμαι ή δεν τα ξερω,αστα ως εχουν.

    γενικοτερα
    1. Οποιοδηποτε ΑΠ εχει την ικανοτητα να ρυθμιστει και να λειτουργει σαν repeater (ασυρματος αναμεταδοτης).

    2. Αccess point = σημειο προσβασης.Ετσι αποκαλουμε οποιοδηποτε μηχανημα μας παρεχει προσβαση σε ενα δικτυο ενσυρματα ή ασυρματα.Τα μηχανηματα αυτα μπορουν να ρυθμιστουν με διαφορετικους τροπους για να παιξουν διαφορετικους ρολους/λειτουργιες.Αλλα τις εχουν ολες,σε αλλα λοιπουν καποιες.
    Στα ασυρματα ΑΠ που μας ενδιαφερουν τωρα,οι λειτουργιες αυτες (mode) ειναι οι παρακατω:
    α. Access point mode: Η κανονικη του λειτουργια κατα την οποια συνδεεται ενσυρματα με καλωδιο εθερνετ σε δικτυο πχ ρουτερ που εχει adsl προσβαση και το διανεμει ασυρματα σε οτιδηποτε φερει ασυρματη καρτα wifi.
    β. client mode: Συνδεει με ασυρματο τροπο ενα access point με μια θυρα ethernet που ειναι τοποθετημενη σε μια συσκευη.
    γ. Repeater mode: Ασυρματη αναμεταδοση ενος ασυρματου δικτυου με σκοπο την αυξηση της εμβελειας.
    δ. Bridge mode: Ασυρματη συνδεση μεταξυ δυο δικτυων wifi που λειτουργουν με διαφορετικα πρωτοκολα επικοινωνιας,μεταξυ τους.

    Τα γ και δ θελουν προσοχη γιατι παρουσιαζουν πολλες ασυμβατοτητες απο το ενα μηχανημα στο αλλο και κυριως στο repeater mode,μερικες φορες και αναμεσα σε μοντελα της ιδιας εταιρειας.
    Υπαρχουν βεβαια και οι καθαροαιμοι repeaters που δεν εχουν τετοιου ειδους προβληματα αλλα ειναι αρκετα ακριβοτεροι.

    ........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 20 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


    1 w = 1000 mw

    Διαλογοι δικοι μου και αλλου μελους απο αλλο ποστ.
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Η νόμιμη ισχύς εκπομπής μαζί με την ισχυ της κεραίας είναι 20dbm (100mw) που σημαίνει ότι για να προσθέσεις εξωτερική κεραία σε κάποιο AP θα πρέπει αυτό να υποστηρίζει μείωση της ισχύος εκπομπής του ώστε το άθροισμα να είναι στα νόμιμα όρια.Μεταφρασμενο σε watts ειναι 0,1w.
    Δηλαδη 20dbm = 100 mw = 0,1 w.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Για κάθε 3 dB έχουμε διπλασιασμό ισχύος.
    Έτσι αν υποθέσουμε πως το router σου έχει ισχύ 100mW με τα 3 dB πας στο 200 mW και με τα 12 περίπου στα 1600-1700 mW!
    Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τη λήψη, λαμβάνεις ένα WiFi ισχύος 100 mW σαν να ήταν περίπου 2 Watt.
    Τωρα εσυ με πομποδεκτη 1000 mw και κεραια 5 db ... και εσυ να καθεσαι διπλα... ριξε και μια πριζολα επανω

    Καταλαβες τωρα γιατι οι περισσοτεροι αποφευγουν να αγοραζουν τετοια κατασκευασματα και πληρωνουν περισσοτερα για ενα access point ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 29-12-10 στις 20:04. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε mirtiano ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μου φαίνεται ότι αντί να λιγοστεύουν, οι απορίες μου μεγαλώνουν σε αριθμό, έτσι θα επικαλεστώ την υπομονή σου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δυνατη κεραια
    Ναι σημαινει (οταν μιλαμε για κεραιες συχνοτητων wifi) και στα δυο,αλλα αν το σημα του αλλου σταθμου ειναι εξασθενημενο μην περιμενεις πολλα πραγματα,και ασε να λενε...

    Στο μήνυμα που παραθέτεις πάντως από άλλο ποστ, γράφει:

    Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τη λήψη, λαμβάνεις ένα WiFi ισχύος 100 mW σαν να ήταν περίπου 2 Watt.
    Οπότε τι ακριβώς συμβαίνει; Το εξασθενημένο σήμα, μπορεί να δυναμωθεί από μια ισχυρή κεραία λήψης; Δε νομίζω να έχει τέτοια δυνατότητα μια κεραία λήψης, σωστά;


    Νομομα ορια
    Δυστυχως δεν θυμαμαι τον τροπο υπολογισμου και τα νομιμα ορια,θα ψαξω να τα βρω,αλλα μια κεραια με απολαβη 5 db σε σχεση με το 1 watt τα περναει σιγουρα.Αλλο η ισχυ που εχει μια κεραια και αλλο με ποση ισχυ θα διωξει ο πομπος.Εχουμε μια σχεση οχι απολυτα αναλογικου πολλαπλασιασμου εδω.
    Αυτή τη σχέση ψάχνω να βρω για να είμαι σίγουρος για το περί τίνος πρόκειται ακριβώς. Οπότε έχουμε 1w στάνταρ η ισχύς της κεραίας και 5dB η δυναμική της, αλλά αυτά τα δύο είναι και τα δύο παραμετροποιήσιμα; Και από που; Το Τx 1-100% σε ποιο από τα δύο αναφέρεται; Στα mW ή στα dB; Περιττό να πω ότι νευρίασα πολύ με τον Κινέζο που δεν έβαλε μάνιουαλ μέσα στο κουτί. Και το μίνι δισκάκι με drivers για διάφορα λειτουργικά που έβαλε, δεν αξίζει ούτε ως φρίσμπι μιας χρήσεως.

    Υγεια
    Οταν λεμε για εκπεμπομενο σημα μιλαμε στην ουσια για ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια που οσο πιο πολλων μεγακυκλων συχνοτητα εχουν τοσο πιο επικινδυνα ειναι,γιαυτο και μικραινει η ισχυς στα νονιμα ορια που οταν και οπου τηρουνται δεν μας δημιουργουν κανενα προβλημα.Εδω προκειται για γιγακυκλους.
    Κατανοητό. Αλλά μιλάμε για ΕΚΠΟΜΠΗ ασύρματου σήματος και όχι για λήψη, έτσι δεν είναι; Αν έχεις μια ισχυρή κεραία σαν αυτήν που πήρα και απλά λαμβάνεις, τότε δεν εκπέμπει, απλά γίνεται πιο 'ευαίσθητη' στο να λαμβάνει, σωστά;

    Σε αυτες τις συχνοτητες που το μηκος κυματος μας επιτρεπει να εχουμε μικρα μεγεθη κεραιων οι κερειες δεν εκπεμπουν τα μεγαλιτερα ποσοστα ακτινοβολιας απο το ελευθερο ακρο τους,αλλα απο τα πλαγια απο οπου παρουσιαζουν και την μεγαλυτερη τους επιφανεια.Φαντασου μια νοητη σφαιρα που την τυπαει περε ως περα μια κεραια οπως η πλεκτοβελονα το κουβαρι.
    Σφαίρα, ναι, αν και διάβαζα και για ντόνατ σε θεωρητικές επεξηγήσεις. Αν όμως η μετάδοση γίνεται από τα πλάγια, τότε αν γίνεται ισόβαθμα θα έπρεπε να μιλάμε για κύλινδρο;




    Το tx power 1-100 ειναι η ρυθμιση της ισχυος με την οποια θελεις να δουλευει η καρτα σου σε ποσοστα επι τοις εκατο πχ 25 = ενα τεταρτο της ισχυος,50 = με την μιση ισχυ κλπ.
    Πολύ ωραία, άρα μιλάμε για τα mW. Τα 5 dB τώρα που κολλάνε;;; Και πως ορίζονται;

    Αυξομειώνοντας το tx πάντως και βλέποντας τα διαθέσιμα δίκτυα που πιάνει, όσο μεγαλύτερο το ποσοστό μου φάνηκε ότι τόσο λιγότερα δίκτυα έβλεπε! Αυτό πάλι πως εξηγείται;


    1. Οποιοδηποτε ΑΠ εχει την ικανοτητα να ρυθμιστει και να λειτουργει σαν repeater (ασυρματος αναμεταδοτης).
    Μάλιστα. Μου κάνει εντύπωση που το λες, καθώς δεν έχει πάρει το μάτι μου σε ρυθμίσεις ρούτερ τόσο καιρό κάποια επιλογή 'repeater'. Βέβαια επιφανειακά τις ψάχνω πάντα.


    Η νόμιμη ισχύς εκπομπής μαζί με την ισχυ της κεραίας είναι 20dbm (100mw) που σημαίνει ότι για να προσθέσεις εξωτερική κεραία σε κάποιο AP θα πρέπει αυτό να υποστηρίζει μείωση της ισχύος εκπομπής του ώστε το άθροισμα να είναι στα νόμιμα όρια.Μεταφρασμενο σε watts ειναι 0,1w.
    Δηλαδη 20dbm = 100 mw = 0,1 w.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Για κάθε 3 dB έχουμε διπλασιασμό ισχύος.
    Έτσι αν υποθέσουμε πως το router σου έχει ισχύ 100mW με τα 3 dB πας στο 200 mW και με τα 12 περίπου στα 1600-1700 mW!
    Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τη λήψη, λαμβάνεις ένα WiFi ισχύος 100 mW σαν να ήταν περίπου 2 Watt.

    Τωρα εσυ με πομποδεκτη 1000 mw και κεραια 5 db ... και εσυ να καθεσαι διπλα... ριξε και μια πριζολα επανω

    http://en.wikipedia.org/wiki/DBm

    Ωραία, οπότε 20dB σύνολο, ισχύς κεραίας και ισχύς εκπομπής είναι το νόμιμο όριο. Η δικιά μου σύμφωνα με τον πίνακα που υπάρχει στο λινκ είναι 1W = 30dB. Άρα να υποθέσω ότι με το tx 1-100% ορίζω 1-30dB την ισχύ της κεραίας. Και τα 5dB που γράφει ότι έχει; Προστίθεται στα 30; Αν ναι, τότε μιλάμε για 35dB, δηλαδή γύρω στα 3.5w σύμφωνα με τον πίνακα.
    Αν λοιπόν το χρησιμοποιώ απλά για να λαμβάνω το σήμα από το ρούτερ μου και όχι ως AP ή repeater, έστω και στο μάξιμουμ (που δε θα το κάνω αφού είναι παράνομο), τότε δεν έχω πρόβλημα, μιας και δεν εκπέμπω, αν κατάλαβα καλά.

    Αλλά η απορία μου αφορά στο πως γίνεται η ισχυς να μεταφράζεται και στη λήψη ασύρματου σήματος, εκτός από την εκπομπή. Έχει κάποια ειδική ευαισθησία η κεραία και τα λαμβάνει καλύτερα; Ή παράγει κάποιου είδους κύματα, έστω και στο client mode, που είναι και αυτά βλαβερά, και λαμβάνει καλύτερα;

    Και το σημαντικότερο, πως μπορούνε να μεταφραστούν όλα αυτά σε μέτρα και πραγματική απόσταση αποστολής και λήψης σήματος...;

  6. #6
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. δεν μιλαει για εξασθενημενο σημα αλλα για την προενισχυση του δεκτη.Απλα σου λεει οτι τα 100mw απο την ενισχυση της ληψης ειναι σαν να γινονται 2 w (και δεν κυριολεκτει).Το προβλημα στην ληψη ειναι οτι οταν λαμβανει ο δεκτης ενα εξασθενημενο σημα και το ενισχυει,ενισχυει μαζι καο παρασιτο ή θορυβο που το συνοδευει.Οποτε το οφελος δεν ειναι παντα αξιοποιησιμο.

    2.- Το τχ 1-100 αναφερεται στα mw της εξοδου του πομπου.Η κεραια οτι απολαβη εχει δεν αλλαζει.
    Προσεξε τωρα ολα αυτα τα μαραφετια δεν ειναι μονο δεκτες αλλα και πομποι.Σε ενα δευτερολεπτο μπορουν να εκπεμψουν και να λαβουν πολλες φορες.Η εκπομπη ειναι επιβλαβης,οχι η ληψη.Και το προβλημα δεν ειναι μονο το παρανομο της υποθεσης,αλλα και η υγεια η δικη σου και των μελλων της οικογενειας σου.Οσο εισαι μεσα σε νομιμα ορια δεν υπαρχει κινδυνος.Οπως ειδες η νομιμη ισχυ μετρημενη στην κεραια σαν ακτινοβολια (στο λεω ετσι απλα) ειναι 20 db.
    Oσο ανεβαζεις την ισχυ του πομπου τοσο χαλας την ευαισθησια του δεκτη (μπουκωνει) για αυτο παρατηρησες απωλεια μερικων σηματων οσο ανεβαινε η ισχυς.

    3. Οσα μιλιβατ και να λεει οτι εκπεμπει ο πομπος,αντε με το ζορι να πιασει τα 36 db.Aν τα πιασει και αυτα.Αυτο που λεμε 100mw = 20 db ισχυει μεχρι ενα σημειο.απο ενα σημειο και μετα 100 mw μας κανουν λιγοτερα απο 20 db.Διαφορετικα θα ειχαμε:
    Σε μια κεραια 3 db ta 100 mw= με 20 db. Σε μια των 5db ομως; δεν θα ειναι 30 τα db;
    αρα εχουμε σε φουλ ισχυ 1000 = 10 χ 100 = >10 χ 30 = 300 db.....φτανουμε σε υπερβολη.Αντε να κανω λαθος στο 36-αρι και να ειναι 40-αρι... αλλα το 300-αρι ανηκει στους εξωγηινους....
    Παντως στην ρυθμιση της ισχυος σου αν βαλεις τον αριθμο 10 θα εισαι στα 100 περιπου mw.Oποτε εισαι ενταξει με την υγεια σου και δεν παρανομεις ταυτοχρονα.

    4. Οσον αφορα τον λοβο ακτινοβολιας της κεραιας αν θα ειναι τελειος κυκλος ή ελλειψη ή πεπιεσμενος στο κεντρο,αυτα εξαρτωνται απο την συνθετη ομικη αντισταση της κεραιας, (μηκος,παχος,υλικο και υπερβολικα κοντινες μεταλλικες επιφανειες που μαλλον ενοχλουν).

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχουν σχετικά νήματα στο φόρουμ συνεχίστε εκει

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαμοιρασμος Ασυρματου Ιντερνετ
    Από TheoV στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-10, 10:44
  2. Αναβάθμιση κάρτας απορίες και προτάσεις
    Από tugito στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 16:23
  3. ξεκλειδωμα ασυρματου ιντερνετ
    Από silonam στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-10, 13:42
  4. στησιμο ασυρματου ιντερνετ
    Από geniusbeba στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 23:05
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-06, 09:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας