Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες έχω πρόβλημα με το Mega στην On TV. Πρόσφατα άρχισε να έχει προβλήματα και το Star.

    Όλα τα άλλα κανάλια, ψηφιακά ιδιωτικά, δημόσια και τα λοιπά (eurosport κλπ) παίζουν κανονικά αλλά το Mega 3 στις 4 φορές βγάζει error και αναγκάζομαι να το βλέπω από το αναλογικό κλείνοντας την On.

    Επειδή το Mega είναι ένα από τα κανάλια που βλέπω περισσότερο, σκέφτομαι να την διαγράψω εντελώς την υπηρεσία, άλλωστε είναι σπάσιμο νεύρων.

    Εχω επικοινωνήσει με υποστήριξη αλλά μου λένε reset, δεν ξέρω, φταίει η Digea κλπ. Έχω στείλει και στη Digea λένε δεν έχουν πρόβλημα αλλά και στο ίδιο το Mega το οποίο δεν απάντησε καθόλου.

    Επειδή όμως δεν γίνεται να χάνω 20 λεπτά κάθε φορά μέχρι να απαντήσει η υποστήριξη ούτε και να στέλνω emal κάθε φορά σε όλο τον κόσμο, λέω να τους στείλω στο και να τελειώνω με την υπηρεσία τους.

    Εκτός κι αν έχετε καμιά ιδέα τι συμβαίνει και δεν παίζει το Mega μέσω ΟΝ όταν όλα τα άλλα κανάλια παίζουν (ant1, alpha, ert,net,eurosport κλπ).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος simosmme : 06-01-11 στις 20:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2006
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΗΝΟΣ
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν ζητάς αντικατάσταση του TV box από την ΟΝ?
    Καλή ιδέα.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η λήψη του MEGA, όπως και των υπόλοιπων ψηφιακών της DIGEA έχει να κάνει με την λήψη σου από την κεραία, δεν είναι IPTV οπότε δεν σχετίζεται με τυχόν αλλαγή του TVBOX.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-09-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Οκ κατάλαβα, άρα δεν είναι θέμα ίντερνετ.

    Επειδή όμως το tv box λειτουργεί σαν αποκωδικοποιητής, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα σαν μηχάνημα; θέλω να πω αν είναι χαλασμένο, παίζει να μην δείχνει 1 κανάλι αλλά να δείχνει όλα τα άλλα; ή αυτό δεν γίνεται οπότε είναι θέμα εκπομπής mega και θα είχα πρόβλημα με οποιονδήποτε αποκωδικοποιητή;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίεργο πάντως... αν ήταν πρόβλημα αποκωδικοποιητή θα εμφανιζόταν σε όλα τα κανάλια ή τουλάχιστον σε όλα τα κωδικοποιημένα σε MPEG4 (Digea). Αν πάλι ήταν πρόβλημα λήψης, θα το είχες σε όλα τα κανάλια από το συγκεκριμένο κέντρο εκπομπής, δηλ. όλα τα κανάλια της Digea πάλι. Εγώ έχω κατά καιρούς πρόβλημα λήψης στα κρατικά (MPEG2, διαφορετικό κέντρο εκπομπής από τη Digea) και όταν εμφανίζεται χαλάνε και τα τέσσερα κανάλια, ποτέ μόνο ένα (λογικό αφού ανά τετράδα εκπέμπονται από μία κεραία & συχνότητα). Γι'αυτό με προβληματίζει το "μόνο MEGA".
    Να διευκρινίσω ότι εγώ δεν έχω On TV και ο αποκωδικοποιητής μου δεν είναι της On, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν αλλάζει τίποτα, αφού μιλάμε για over the air λήψη. Και, παρεμπιπτόντως, ποτέ δεν έχω παρατηρήσει να έχει πρόβλημα το MEGA.

  7. #7
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simosmme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όμως το tv box λειτουργεί σαν αποκωδικοποιητής, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα σαν μηχάνημα;
    Ζήτα αλλαγή του tv box όπως είπαν κι άλλοι φίλοι και πες μας τι έγινε.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Περιοχή
    ΔΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    14400/1988
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ΔΕΝ ΛΕΩ
    SNR / Attn
    8(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κανε ενα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη , με συνδεμενο τον αποκωδικοποιητη στο μοντεμ , μηπως θελει το καινουργιο firmware που εχουν εκδωσει ! εαν παλι το φοραει αυτο το καινουργιο λογισμικο , προσωπικα δεν ξερω γιατι μπορει να χανει αυτα τα 2 καναλια , οι τεχνικοι της ον σιγουρα εχουν γνωσεις παραπανω επι του θεματος ( ακομα για το να σου αλλαξουν τον αποκωδικοιητη στην τελικη !)

  9. #9
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αποκωδικοποιητή του εμπορείου τα πιάνεις όλα?

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    382
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19387/907
    ISP
    On Telecoms
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 20.5(dB)
    απο την ον θα πρεπει να κοιταξεις τι firmware εχει το stb, οπως σου ειπαν και τα παιδια, δεν νομιζω να φταιει καπου αλλου ο αποκωδικοποιητης
    δοκιμασε αν εχεις τη δυνατοτητα και με καποιον αλλον αποκωδικοποιητη για να σαι σιγουρος, μαλλον για digea το κοβω προσωπικα.
    Να σαι σιγουρος ομως γιατι διαφορετικα θα εισαι αναμεσα σε ολες τις εταιρειες και δεν θα βρισκεις ακρη
    ΘΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΜΠΛΕ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

  11. #11
    Εγγραφή
    18-09-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    σας ευχαριστώ όλους ιδιαιτέρως για την απάντηση!

    θα κάνω διάφορους πειραματισμούς, απλά ήθελα τη δική σας άποψη μιας και γνωρίζετε αρκετά πράγματα.

    Δυστυχώς δεν έχω άλλο αποκωδικοποιητή και αν φτάσω σε σημείο να αγοράσω τότε σίγουρα θα κόψω την On γιατί δεν είμαι και τόσο πολύ της τηλεόρασης απλά βλέπει η γυναίκα τα σήριαλ στο Mega και ακούω όλη τη γκρίνια κάθε φορά. :-)

    Το κακό είναι ότι όταν εμπλέκονται πολλές εταιρείες δεν βγάζεις άκρη και η On δεν φημίζεται ούτε για την αξιοπιστία της ούτε για την αλήθεια των λεγομένων της (να θυμίσω την περίπτωση Eurosport που χάθηκε και θα επανερχόταν "την επόμενη εβδομάδα".

    Επίσης ανασταλτικός παράγοντας είναι η αναμονή στο τηλέφωνο, κάθε φορά που έχεις πρόβλημα πρέπει να περιμένεις κανα 10λεπτο μέχρι να το σηκώσουν, να σου που όλες τις βλακείες (restart, reset modem κλπ) και μετά να σοβαρευτούν.

    Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, το εκτιμώ ιδιαίτερα :-)

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από simosmme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν έχω άλλο αποκωδικοποιητή και αν φτάσω σε σημείο να αγοράσω τότε σίγουρα θα κόψω την On γιατί δεν είμαι και τόσο πολύ της τηλεόρασης απλά βλέπει η γυναίκα τα σήριαλ στο Mega και ακούω όλη τη γκρίνια κάθε φορά. :-)
    Ετσι όπως το θέτεις, εγώ αυτό θα έκανα.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    γεια σας, τελικά έκανα αυτό που μου είπατε καθώς τις 2 τελευταίες εβδομάδες δεν είχα ούτε Mega, ούτε Star ούτε Σκαι.

    Ζήτησα αλλαγή αποκωδικοποιητή, έγινε η αλλαγή αλλά το πρόβλημα παρέμενε.

    Ενημέρωσα τους τεχνικούς και μου είπαν να ελέγξω αν οι γείτονες έχουν.

    Κάθε μέρα λοιπόν άνοιγα το Mega, εγώ δεν έπιανα αλλά έπιανε ο γείτονας του 3ου κανονικά. Και οι δύο είμαστε συνδεδεμένοι στην κεντρική κεραία της πολυκατοικίας.

    Τους ενημέρωσα ότι δεν έχουμε πρόβλημα σαν περιοχή και μου είπαν θα τηλεφωνήσουν για να μου λύσουν το πρόβλημα.

    Πέρασαν αρκετές μέρες, δεν με πήραν, εγώ παράλληλα αγόρασα μια USB τηλεόρασης (μια Terratec) και την έβαλα στο desktop που είναι 5 μέτρα μακριά από το παράθυρο και έπιασα καμπάνα ψηφιακό Mega, SKAI, Star χωρίς πρόβλημα την ίδια ώρα που ο αποκωδικοποιητής της On έλεγε πρόβλημα και δεν έδειχνε τίποτα.

    Τώρα λέτε το χωμένο desktop στον πρώτο να πιάνει καμπάνα και η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας στην ταράτσα να μην πιάνει; Τι να πω...

    Το Σάββατο με πήρε μια κοπέλα και μου είπε ότι φταίει η Digea και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Το ίδιο Σάββατο το βράδυ έπιανα Mega αλλά σήμερα, Κυριακή, βράδυ, πάλι δεν πιάνω.

    Επειδή βαρέθηκα το παιχνίδι αυτό και επειδή πρέπει για να δω Mega να κλείνω τον αποκωδικοποιητή, να βγάζω την κεραία, να την συνδέω στην τηλεόραση και να βλέπω τι παίζει το MEga και δώστου ανάποδα για τα άλλα κανάλια, είπα να τους γράψω στα @@ και να σταματήσω την υπηρεσία της τηλεόρασης.

    Θα κάνω και οικονομία στα 15 ευρώ που μου κοστίζει. Άλλωστε δεν αξίζει, για να χαζεύω μια στο τόσο Eurosport (που κι αυτό είχε πρόβλημα το καλοκαίρι και το χάσαμε το US Open).

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Ευχαριστώ για τα μηνύματά σας!

  14. #14
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    10(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το γεγονός ότι πιάνει ο γείτονας δεν σου εξασφαλίζει ότι θα πιάνεις και εσύ, ούτε επίσης το γεγονός ότι πιάνεις με εσωτερική κεραία στον υπολογιστή. Το πιο πιθανό είναι, έτσι όπως τα περιγράφεις να έχει πρόβλημα η καλωδίωσή σου στην κεντρική κεραία. Για δοκίμασε να βάλεις την κεντρική στον υπολογιστή σου, να δεις θα πιάνει?
    Επίσης έχω την εντύπωση πως δεν γλιτώνεις 15 ευρώ αλλά πού λιγότερα γιατί πλέον η υπηρεσία δεν κοστίζει 15.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    γλιτώνεις 6 ευρώ το μήνα, το ποσό είναι μικρό, αλλά η διαδικασία για να δεις Mega είναι "κλείνω τον αποκωδικοποιητή, βγάζω το καλώδιο της κεραίας από τον αποκωδικοποιητή και το συνδέω στην τηλεόραση, γυρνάω την τηλεόραση στο αναλογικό, βλέπω το Mega".

    Αυτή η διαδικασία με κούρασε και γι'αυτό γυρνάω εξ'ολοκλήρου στην αναλογική τηλεόραση, η οικογένεια κλικκλικου πέθανε, επόμενος στόχος είναι η σύνδεση του υπολογιστή στην τηλεόραση.

    Τώρα για την ουσία, μπορεί να φταίει η καλωδίωση όπως λες, δεν μπορώ να τη συνδέσω την κεραία στον υπολογιστή γιατί δεν έχω κάρτα τηλεόρασης αλλά ένα φτηνό terratec USB τηλεόρασης το οποίο έχει κεραία φορητή (btw δεν σας το συνιστώ το συγκεκριμένο USB είναι ότι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου από την άποψη της ευκολίας και της χρηστικότητας). Αλλά το παλιοMega και το Star και τον ΣΚΑΙ τα πιάνει καμπάνα ψηφιακά :-)

    το μυστήριο θα λυνόταν αν αγόραζα ψηφιακό αποκωδικοποιητή για να τον συνδέσω στην ίδια πρίζα την ώρα που δεν έπαιζε η On αλλά έχω μόνο μια τηλεόραση στο σπίτι και δεν είχα λόγο να πετάξω 40 ευρώ απλά για να το τσεκάρω.

    Anyway, αγόρασαν την υπηρεσία νομίζοντας ότι θα έχω On Rec. Δεν είχα. Το Σεπτέμβρη έχασα όλο το US Open γιατί το Eurosport είχε πρόβλημα που "θα διορθωνόταν σε λίγες ώρες". Πέρασαν 2+ μήνες. Τώρα έσκασε το Mega. Βαρέθηκα λιγάκι μεταξύ μας και την έκανα...

    Κατά τα άλλα τηλέφωνο, ίντερνετ οκ με την On.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HI Πως να κατεβασω τα Video απο ant1web και Mega
    Από nightmoon στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 01:46
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ MEGA
    Από steliospatra στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-09, 02:09
  3. MIG κατά Α. Τσίπρα και Star
    Από manoulamou στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 204
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 19:16
  4. TVBox και Star
    Από yamas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-07, 09:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας