Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Καιρό διαβάζω το forum και πολύ λυπάμαι που η αφορμή να εγγραφώ σε αυτό και να κάνω το πρώτο μου post δεν είναι για καλό.. αλλά για κράξιμο! Το κείμενο ίσως βγει λίγο μεγάλο, αλλά έτσι έχει όλη η ιστορία:

    Πριν τα Χριστούγεννα 2005 αποφάσισα να βάλω για πρώτη φορά adsl. Πολλοί μου πρότειναν Vivodi και βλέποντας τις καλές τιμές ξεκίνησα με σύνδεση αορίστου χρόνου με μηνιαία χρέωση. Έκανα τη βλακεία να επιλέξω το modem που έδιναν αυτοί και καθυστέρησε αρκετά η ενεργοποίηση λόγω του ότι "έχουν έλλειψη εξοπλισμού". Μόλις όμως έπεσαν οι "απειλές" για επιστολές σε περιοδικά κλπ το επόμενο πρωί τα είχα όλα σπίτι. Μέχρι εδώ όλα καλά, μετά αναβάθμισα την 384 σε 512 (ΑΡΥΣ, δηλαδή σύνδεση Vivodi με το δίκτυο του ΟΤΕ).

    Πλήρωνα 35 ευρώ περίπου όταν πριν από λίγο καιρό είδα την προσφορά που έβγαλε με το dsl cube για τα 2048 Mbps, μέσω του δικτύου της Vivodi, οπότε πήρα την απόφαση να κόψω την προηγούμενη για να βάλω τη νέα, μιας και θα έλειπα σε διακοπές ήλπιζα ότι όταν γυρίσω θα είναι ενεργοποιημένη. Στέλνω λοιπόν την αίτηση διακοπής της προηγούμενης και σχεδόν ταυτόχρονα την αίτηση ενεργοποίησης της νέας σύνδεσης, αναγράφοντας όμως ότι εκκρεμεί διακοπή της προηγούμενης, ύστερα από προτροπή της εταιρείας να το αναγράψω.

    Έστειλα τις αιτήσεις με courier στις 10/8, την έλαβαν 11/8. Φεύγω για διακοπές, γυρνάω 20/8 και βλέπω ότι adsl δεν έχω. Ωραία λέω, προχωράμε.. Στις 21/8 παίρνω τηλέφωνο στο 13880 να δω που βρισκόμαστε..

    Εδώ άκουσα διάφορες εκδοχές.. Τη μία μου είπαν ότι η διαδικασία βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία. Λίγες μέρες μετά πέφτει η πρώτη κεραμίδα στο κεφάλι μου.. Ο ΟΤΕ απέρριψε την αίτηση. Γιατί ρωτάω εγώ; Δε ξέρουμε, μου λένε, δε μας γνωστοποιούν το λόγο. Ξανά τηλέφωνο μετά από λίγο. Αυτή τη φορά μου λένε ότι ο ΟΤΕ απέρριψε την αίτηση επικαλούμενος "ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ADSL".

    Μετά από αυτό τηλεφωνώ στο 134 του ΟΤΕ για να δω για ποιο λόγο απορρίπτεται η αίτηση. Στον ΟΤΕ μου λένε ότι βλέπουν ότι υπάρχει ενεργοποιημένος πάροχος στη γραμμή μου, ο οποίος ΔΕΝ είναι ο ΟΤΕ, αφού αν ήταν ο ΟΤΕ θα φαινόταν, ενώ όταν υπάρχει άλλη εταιρεία στη γραμμή δε φαίνεται το όνομά της στο σύστημά τους, μου λένε. Μα, λέω, η Vivodi μου λέει αυτό κι αυτό (δηλαδή τα παραπάνω).

    "Σας κοροϊδεύουν", μου απαντά ο υπάλληλος του 134. Ξαναπαίρνω τη Vivodi και τους λέω ότι εσείς μου λέτε άλλα, ο ΟΤΕ μου λέει άλλα, δε μπορώ να βγάλω άκρη. Τους λέω ότι αφού δε μπορώ να βγάλω άκρη, θα προβώ σε καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ., καθώς επίσης θα στείλω και επιστολή σε όλα τα περιοδικά υπολογιστών, γνωστοποιόντας τους ότι είμαι συντάκτης στο "Computer Για Όλους". Τους ζητάω κιόλας με φαξ να μου στειλουν ένα αναλυτικό ιστορικό των ενεργειών που έγιναν από την εταιρεία, ενώ ζητάω να μιλήσω και με έναν επόπτη. Μα, μου λένε, τα ίδια θα σας πει. Επιμένω, ώσπου μου λένε "αφήστε μας ένα τηλέφωνο να σας καλέσει σε λίγο". Αφήνω, αλλά δε με κάλεσε.

    Δύο μέρες μετά ότι τους είπα πιο πάνω τους τα στέλνω και με email, έτσι για να τα έχουν και γραπτά. Μετά από λίγες ώρες με καλεί μία υπάλληλος (της οποίας το όνομα είναι στη διάθεσή μου), η οποία μου λέει ότι ασχολούνται με το θέμα, δε το έχουν αφήσει και βρίσκονται σε "διαβουλεύσεις" με τον ΟΤΕ.

    Από τις 20/8 δεν έχω adsl, δε ξέρω πότε θα έχω, κανείς δε μου λέει με βεβαιότητα πότε θα λυθεί το θέμα, αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ απλή pstn και δε ξέρω τι να κάνω! Διαβάζοντας και άλλα topics είδα ότι και άλλοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου.

    Σήμερα (Δευτέρα 4/9) έλαβα το φαξ που είχα ζητήσει με τις ενέργειες που έκανε η Vivodi και είναι γεμάτο ανακρίβειες. Αρχικά αναφέρουν ότι διαθέτω adsl ΑΡΥΣ από 9/1/2006, ενώ έχω adsl από πριν τα Χριστούγεννα. Σε κάποιο σημείο γράφουν ότι το αίτημα δόθηκε στον ΟΤΕ στις 22/8/2006 και ο ΟΤΕ το απέρριψε στις 21/8/2006, μία μέρα δηλαδή πριν δοθεί, πώς γίνεται αυτό;;;

    Επίσης στο φαξ μου αναφέρουν ότι έστειλα αίτημα στον ΟΤΕ στις 28/8/2006, το οποίο απορρίφθηκε ξανά. Ξαναπήρα στον ΟΤΕ και η κοπέλα που απάντησε στο 134 μου είπε ότι υπάρχει ενεργοποιημένος πάροχος και δεν είναι ο ΟΤΕ αυτός ο πάροχος. Της εξήγησα πως έχει η κατάσταση και μου είπε ότι οι γραμμές εκμισθώνονται από τον ΟΤΕ στις άλλες εταιρείες κλπ κλπ, οπότε η μόνη υπεύθυνη είναι η Vivodi σύμφωνα με τα λεγόμενα των υπαλλήλων του ΟΤΕ..

    Τι να κάνω μου λέτε; Ωραία, θα κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. και θα στείλω και επιστολή στα περιοδικά. Το πρόβλημα θα λυθεί; Θα ήθελα την άποψη μερικών πιο "έμπειρων" σε τέτοια θέματα..

    Είναι η τελευταία φορά που βάζω Vivodi για adsl. Δε λέω, σε θέματα ταχύτητας κλπ της σύνδεσης δεν είχα κανένα πρόβλημα, όμως από εξυπηρέτηση είναι βράστα.. Τι να το κάνω να προσφέρουν υψηλές ταχύτητες σε καλές τιμές, όταν σου βγαίνει το λάδι και χάνεις πόσο χρόνο στις αναμονές και σου λένε αρλούμπες;


    Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

    Γιάννης Καρακατσάνης
    www.karakatsanis.info
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnkarak : 05-09-06 στις 00:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς ήρθες.
    Διάβασε λίγο το παρακάτω σχετικό θέμα.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35061
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αγαπητέ κύριε Καρακατσάνη,

    είχα παρόμοιο πρόβλημα με εσάς και ζήτησα (με Fax και πήρα απάντηση ομοίως) από:
    ΟΤΕ ΑΕ
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΑΡΟΧΩΝ
    ΥΠΟΔ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ
    FAX: 210 6118493
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚA ΑΜΑΛΙΑ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ
    ή
    FAX 210 6115564
    (Ote Wholesale)

    να μάθω για τη πορεία της αίτησης που έκανε η vivodi ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΗ από μένα. Ο ΟΤΕ μου απάντησε μέσω του αναπληρωτή διευθυντή του κυρίου Λαμπιθιανάκη και προκύπτει σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ότι:
    1ον οι της Vivodi καθυστέρησαν να στείλουν την αίτηση απελευθέρωσης του τοπικού βρόγχου προς τον ΟΤΕ κατά 40 ημέρες.
    2ον έκαναν λάθος στην αίτηση η οποία απερρίφθει την ίδια ημέρα και την ξαναέστειλαν (μετά από 10 ημέρες!)
    3ον όταν έγινε η αίτηση, ο ΟΤΕ απελευθέρωσε το βρόγχο εντός εβδομάδος!
    4ον με απελευθερωμένο βρόγχο, τους πήρε 27 ημέρες να κάνουν μεικτονόμηση και αυτό ΑΦΟΥ τους ήρθαν τα νέα από καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤΤ.

    Συνολικά έμεινα 3 μήνες χωρίς internet, ξόδεψα πάνω από 150€ σε dialup, αναγκάστηκα να αγοράσω fax (άλλα 150€) και μου σακάτεψαν το πλάνο μελέτης και ερευνάς μου (ανυπολόγιστο μακροπρόθεσμα πόσο μου κοστίζει αυτό!) Κατέφυγα στην ΕΕΤΤ και ευτυχώς, διότι αν δεν το έκανα, θα ήμουν ακόμα με το dialup.

    Οι τις ΕΕΤΤ δρουν αμέσως, η παρέμβασή τους έχει αποτέλεσμα, και πραγματικά βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Από μόνη της η καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η αναφορά εδώ αρκεί, αλλά δεν χάνετε τίποτα να γράψετε ΚΑΙ σε περιοδικό. Γενικά η δημοσιότητα τέτοιων περιπτώσεων δρα καταλυτικά στη πάταξη τέτοιων φαινομένων.

    Αναφορικά με την ΕΕΤΤ μπορείτε να κάνετε καταγγελία στο fax 210 6105049.
    Την άλλη μέρα καλέστε το τηλεφωνικό κέντρο της ΕΕΤΤ στο 210 6151000 ώστε να μάθετε από το ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ τον αριθμό πρωτοκόλου καταγγελίας που στείλατε στο fax ή που γράψατε στο info@eett.gr. Εναλλακτικά μπορείτε να γράψετε στην διεύθυνση ΕΕΤΤ, Λεωφόρος Κιφησίας 60, 15125 Μαρούσι.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Ευχαριστώ.

    Θα κάνω τις κινήσεις αύριο.

    Καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. εννοείται ότι θα κάνω και φυσικά το θέμα θα βγει και στα περιοδικά, εγώ τουλάχιστον θα στείλω επιστολή σε όλα.

    Απαράδεκτα πράγματα, ντροπή και αίσχος.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Πελάσγε, αυτό που δεν μου αρέσει στο ποστ σου, αν και δεν αμφισβητώ οτι έτσι έγιναν, οτι ο ΟΤΕ δεν είχε δικαίωμα να σου γνωστοποιήσει τι κάνει η βιβοντι...

    Κατα τα άλλα και γω θύμα της βιβο βλέπω να γίνομαι

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πελάσγε, αυτό που δεν μου αρέσει στο ποστ σου, αν και δεν αμφισβητώ οτι έτσι έγιναν, οτι ο ΟΤΕ δεν είχε δικαίωμα να σου γνωστοποιήσει τι κάνει η βιβοντι...

    Κατα τα άλλα και γω θύμα της βιβο βλέπω να γίνομαι
    Ειναι λιγο μπερδεμένα τα πράγματα, ειδικά μάλιστα οταν ο αλλός τα ριχνέι σε εσένα (vivodi στον ΟΤΕ), πάντως συμφώνα με την συμβαση που υπογράφουν για llu έχει το δικαιώμα για να γνωστοποιήσει τέτοια δεδομενα

  7. #7
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Η ευθύνη εδώ είναι 100% της Vivodi.
    Aντί να ζητήσει διακοπή της ΑΡΥΣ γραμμής σου, ζήτησε μεταφορά της σε άλλον πελάτη, η οποία πάντα παίρνει τουλάχιστον 10 ημέρες. Από ότι φαίνεται άργησε ακόμα περισσότερο, με αποτέλεσμα σήμερα να περιμένεις ακόμα να αποδεσμευτεί η γραμμή σου για να προσωρήσει η αίτηση για shared. Πλέον μπορεί να έχει αποδεσμευτεί, βέβαια μπορεί και όχι...
    Καλά ξεμπερδέματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Πριν από λίγο ζήτησα να διακοπούν όλες οι διαδικασίες και να ενημερωθεί η ΠΛΑΣΙΟ από τη Vivodi, έτσι ώστε να επιστρέψω το dsl cube και να πάρω πίσω τα χρήματά μου. Μου είπαν να στείλω ένα φαξ με το αίτημα (υπ΄ όψη του ατόμου που μιλάω τις τελευταίες μέρες) και ελπίζω αύριο να έχω ξεμπερδέψει με τη Vivodi και να κάνω σύνδεση σε άλλη εταιρεία.

    Μάλλον για το on dsl kit της Otenet με κόβω ή για conn-x. Θα δω..

  9. #9
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Μόλις με κάλεσαν από τη Vivodi και μου είπαν ότι δεν γίνεται δεκτό το αίτημα για επιστροφή του cube και κατ΄ επέκταση των χρημάτων μου, αφού η Vivodi δεν αναγνωρίζει ότι φταίει αυτή, αλλά ο ΟΤΕ.

    Καταγγελία στην ΕΕΤΤ τώρα μπας και δούμε ποιος φταίει και πότε θα ξεμπερδέψω.....

  10. #10
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Χανιά Χαλέπα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    529
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλώς ήλθες στον κόσμο της βίβο. Κάνε την όσο είναι νωρίς ακόμα διότι θα χρεωθείς περισσότερο.
    Μπορείς να διαβάσεις και την δική μου ιστοριά με την εταιρία.
    Καλό είναι πάντως να μιλάς με ένα άτομο στη βιβο και κάθε φορά που πέρνεις τηλ να ζητάς το συγκεκριμένο, μπορεί να βρεις λύση..
    Στη βιβο είτε θα είσαι φανατικός υπέρ, είτε φανατικός κατά..

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Καλό κουράγιο φίλε μου, εγώ σήμερα έχω δεύτερη μέρα shared DSL Diodos μετά από 4,5 μηνες αναμονή...

    Το πιο εκνευριστικό είναι η αδιαφορία και οι απαράδεκτες καθυστερήσεις:
    ~1 βδομάδα για να προωθήσουν αίτημα στον ΟΤΕ
    ~3 βδομάδες ο ΟΤΕ
    >3βδομάδες μεικτονόμηση!!!
    -δε λειτουργεί οπότε δηλώνουν βλάβη και ενημερώνουν οτι θα έρθει τεχνικός στο σπίτι
    ~2 μήνες αναμονή - κλείνω ραντεβού σε 1 βδομάδα
    - δεν έρχεται κανείς στο ραντεβού!!! - μου λένε ότι δεν είχαν σημειώσει κάποιο ραντεβού!!!
    ~ 2 βδομάδες μετά μου δίνουν το DSL χωρίς ποτέ να έρθει τεχνικός στο σπίτι....

    παρατηρείτε ότι ο χρόνος στη Βιβόντι μετριέται σε βδομάδες, όχι μέρες...
    Σημειωτέον ότι τους έπρηξα σε πάνω από 20 τηλεφωνήματα με ελάχιστες φορές να μπορώ να συννενοηθώ. Κάνε καταγγελία και ζήτα να μιλάς επώνυμα σε συγκεκριμένο τεχνικό...

    Υπεύθυνος δεν υπάρχει...δεν τον δίνουν ποτέ...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πελάσγε, αυτό που δεν μου αρέσει στο ποστ σου, αν και δεν αμφισβητώ οτι έτσι έγιναν, οτι ο ΟΤΕ δεν είχε δικαίωμα να σου γνωστοποιήσει τι κάνει η βιβοντι...

    Κατα τα άλλα και γω θύμα της βιβο βλέπω να γίνομαι
    ΣΑΦΩΣ και έχει το δικαίωμα!

    Η Vivodi ενεργούσε κατόπιν ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗΣ και υποβάλαμε ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΑΙΤΗΣΗ προς τον ΟΤΕ για την απελευθέρωση του τοπικού βρόγχου. Είμαι πελάτης του ΟΤΕ και ρωτώ τον ΟΤΕ αναφορικά με μία αίτηση που του έκανα ΜΕΣΩ της Vivodi. Μη γελιέσαι, απάντησε το ΝΟΜΙΚΟ τμήμα και τους ζήτησα να κοινοποιήσουν στην ΕΕΤΤ.

    Δεν θα χρειαζόταν βέβαια να κάνω κάτι τέτοιο αν η Vivodi μου απαντούσε μετά από 3 email και ένα fax τι έκανε, αποδεχόταν τις ευθύνες τις και μου έδινε μία εύλογη αποζημίωση. Όταν μάλιστα τους ζήτησα γραπτώς να μου πούνε ότι έφταιγε ο ΟΤΕ όπως ισχυριζόντουσαν, κάνανε τις πάπιες. Και τότε υποψιάστηκα ότι ΔΕΝ έφταιγε ο ΟΤΕ.

    Και μάντεψε τι βγήκε! Σε αυτή τη χώρα, όποτε τα σκ...νουν οι εναλλακτικοί, λένε ιστορίες ότι φταίει ο ΟΤΕ. Όταν όμως τους ζητήσεις να σου πούνε τα ίδια παραμύθια γραπτώς (οπότε πάνε για δυσφήμιση) τότε σφυράνε αδιάφορα.

    Αυτά να τα κάνουν σε 15χρονα. Been around που λένε!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Δε ξέρω παιδιά, έχω απογοητευτεί εντελώς.
    Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοια κατάσταση.

    Μπάχαλο εντελώς μιλάμε. Είναι δυνατόν η Vivodi να μου λέει "κάντε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, θα μας βοηθήσετε κι εμάς!" ?????? Δηλαδή είναι τραγικό να μου λένε ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από το να περιμένουν πότε θα δεχτεί ο ΟΤΕ το αίτημα! Δε μπορούν να καταγγείλουν τον ΟΤΕ, να κινηθούν νομικά εναντίον του αν όντως φταίει?? Έτσι θα κατοχυρώσουν και τη φήμη της εταιρείας και φυσικά τους πελάτες τους!

    Σήμερα τους είπα (μιλάω με συγκεκριμένο άτομο τις τελευταίες μέρες) ότι σε αυτό το forum έχουν παρουσιαστεί δεκάδες περιπτώσεις ταλαιπωρημένων πελατών και υποψήφιων συνδρομητών Vivodi. Μου απάντησαν απλά ότι το γνωρίζουν, αφού το forum το διαβάζουν και αυτοί.

    Το απόγευμα ζήτησα και με φαξ που έστειλα στην Υποδ. Διαχείρισης Αιτημάτων του ΟΤΕ (όπως έκανε και ο pelasgian) να μάθω τι γίνεται με την αίτηση.

    Είχα όμως και μία "off the record" πληροφορία από γνωστο γνωστού ενός φίλου στον ΟΤΕ που λέει ότι δεν έχει γίνει καμία αίτηση από τη Vivodi στον ΟΤΕ και η γραμμή μου παραμένει ΑΡΥΣ! Θα περιμένω και την "επίσημη" απάντηση του ΟΤΕ και θα δω τι θα κάνω..

    Έκανα την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και έστειλα και επιστολή στα περιοδικά Computer Για Όλους, RAM, T3, καθώς επίσης ενημέρωσα και την Ένωση Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ. Μέχρι και στο Νίκο Δήμου έστειλα email, μπας και κράξει την εταιρεία στη στήλη του στο RAM!

  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Το θέμα δεν είναι να κράξουμε κανέναν. Το θέμα είναι να γίνεται η δουλειά με ευρωπαϊκά πρότυπα και να μην μας ταλαιπωρούν. Δεν είναι δυνατόν να χρειάζονται απειλές και καταγγελίες για να δωθεί εμπρόθεσμα μία υπηρεσία που έχει πληρώσει κάποιος.

    Ελπίζω η ΕΕΤΤ να βρει ποιος φταίει και να «κόψει κουστούμια» αναλόγως. Πάντως, κάνω έκκληση στους συμφορουμήτες, σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην συμπεριφέρονται προσβλητικά προς τους υπαλλήλους της οποιασδήποτε εταιρείας. Πάντοτε να συμπεριφέρονται ως gentlemen, ακόμα και αν τους δημιουργείται η εντύπωση ότι τους κοροϊδεύουν στα μούτρα τους.

    Δεν εκτιμώ το ότι οι managers δεν εμφανίζονται στο τηλέφωνο, αλλά από την άλλη με αυτά που ακούω για «γαλλικά» από διαφόρους, δεν απορώ. Πάντως όταν είμαστε τσακωμένοι με κάποιον, δεν κλωτσάμε σκύλους και γάτες στο δρόμο, ούτε βρίζουμε υπαλλήλους που χωρίς αυτοί να φταίνε οι ίδιοι προσωπικά εργάζονται σε μία εταιρεία που όντως λόγω της «ελληνικής πραγματικότητας» εξαναγκάζεται σε «ταρζανιές».

    Για να μην αναφέρω μόνο τα αρνητικά, θέλω να επισημάνω ότι ΟΤΑΝ παραδόθηκε η γραμμή, πως ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και ότι είναι ΠΙΟ καλή από αυτή που είχα επί ΟΤΕ. Φαντάζομαι οι τεχνικοί της εταιρείας ξέρουν τη δουλειά τους.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #15
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Τελικά φαίνεται ότι οι καταγγελίες (σε ΕΕΤΤ και περιοδικά) μάλλον απέδωσαν, τουλάχιστον όσον αφορά την απελευθέρωση του βρόγχου της γραμμής μου.

    Προχθές επικοινώνησαν μαζί μου από τη Διεύθυνση Πωλήσεων και Διαχείρισης Παρόχων του ΟΤΕ. Προσπάθησαν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, λέγοντάς μου ότι η Vivodi είχε κάνει ένα λαθάκι στις 2 πρώτες αιτήσεις, αλλά στην τρίτη αίτηση το πέτυχε (καλά ας μην έκανα την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ακόμα θα περίμενα).

    Η απελευθέρωση έγινε προχθές και η Vivodi ενημέρωθηκε χθες και έδωσε κατευθείαν το αίτημα για την ενεργοποίηση της shared LLU σύνδεσής μου. Δυστυχώς και αυτή η διαδικασία περνάει μέσα από τον ΟΤΕ και όπως μου είπαν το σύνηθες χρονικό διάστημα για ενεργοποίηση είναι γύρω στις 15-20 εργάσιμες μέρες, Βέβαια, επειδή με εμένα υπάρχει ένα ιστορικό (καταγγελίες κλπ) ευελπιστούν ότι θα δοθεί προτεραιότητα από τον ΟΤΕ και θα γίνει γρηγορότερα η ενεργοποίηση.

    Μα καλά τώρα είμαστε με τα καλά μας ???

    Δύο μήνες για να κάνεις διακοπή μίας σύνδεσης και ενεργοποίηση μίας νέας ???

    Δηλαδή αν τώρα που είμαστε σχετικά λίγοι με adsl χρειάζονται τόσες εβδομάδες, όταν θα αυξηθούν ακόμα περισσότεροι οι χρήστες adsl σε πόσο χρόνο θα ολοκληρώνονται οι διαδικασίες ???

    Έλεος πια !!!!!!!!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-08, 21:01
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 00:42
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-08, 00:23
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 15:16
  5. Ενεργοποίηση νέας σύνδεσης
    Από MrZammler στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-04, 20:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας