Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαιρετω το φορουμ σας!

    Ειχα HOL που λετε αλλα επειδη μου κανανε πολλα "νερα" (αδικαιολογητες διακοπεσ στο ιντερνετ για κανα μηνα, πολλα Σ/Κ δεν ειχα ιντερνετ, τον τελευταιο μηνα στην κυριολεξια σερνομουν κλπ) οποτε πηρα την αποφαση να βαλω Φορθνετ ADSL με το τηλεφωνο να ειναι με χρεωση οι κλησεις. Στην HOL ειχα double play.

    Εκανα αιτηση 14/12 και ενεργοποιηθηκε εχθες (τα ζωα μου αργα-τελος παντων) οποτε βγαζω το ρουτερ της HOL και συνδεω το μαραφετι της Φορθνετ (thomson TG585 v8) αφου του εκανα και update firmware με την 8.2.7.8 (generic).
    Στην HOL ειχα voip τηλεφωνια (το τηλ ηταν πανω στο ρουτερ) αλλα εδω ειναι κανικα POTS. Βεβαια το τηλ. δεν εχει "ενεργοποιηθει" ακομα (νομιζω δεν εγινε η φορητοτητα ακομα) αλλα μπορεις να καλεσεις και απλα δεν ακους τιποτα οταν το σηκωνεις.
    Το λοιπον τωρα το προβλημα μου ειναι οταν καλω, πεφτει το ιντερνετ. Η συνδεσμολογια ειναι οκ (κεντρικη πριζα τηλεφωνου PSTN - splitter/filter και απο κει και περα τηλ. και ρουτερ)
    Δοκιμασα αρχικα το splitter που ειχε το thomson εννοειται, επεφτε. Μετα εβαλα αυτο που ειχα στην HOL παλι επεφτε. Σημερα πηγα στην Φορθεντ στην πολη μου (Τρικαλα) πηρα ενα αλλο splitter (για PSTN συγκεκριμενα μην τυχον τα αλλα ειναι ISDN λεεεμε τωρα) παλι τιποτα. Οταν καλω πεφτει το ιντερνετ. Ακομα δεν εχω καλεσει την τεχνικη υποστιριξη αλλα σκοπευω να το κανω σημερα καποια στιγμη (αν και ξερω τι θα με ρωτανε ). Τι νομιζετε οτι φταιει? Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα και αν ναι πως το ελυσε?

    Βαζω και μια screenshot απο OrbMT να μου πειτε γνωμες
    -Σημειωτεον - Eιμαι ~4.5 χιλιομετρα απο το DSLAM



    EDIT:
    Η παραπανω screenshot ειναι με το καινουριο σπλιττερ που μου εδωσαν στην φορθνετ αλλα οπως ειδα στην πορεια ειχα πολλες "βυθισεις" και γενικα οχι πολυ ταχυτητα. Εβαλα αυτο που ειχε στο κουτι το thomson παλι και παρολο που συγχρονιζω χαμηλοτερα, σαν ταχυτητες και σταθεροτητα ειμαι καλυτερα:

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος v.batsi : 12-01-11 στις 15:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10700/1040
    ISP
    Wind
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς οι έμπειροι του forum θα σε βοηθήσουν περαιτέρω. Εγώ έχω πρώτον μια απορία (είχε σπλιτεράκι μέσα το thomson, γιατί εμένα μόνο φιλτράκι είχε), και δεύτερον, όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου δε δούλευε ούτε ίντερνετ ούτε τηλέφωνο και έφταιγε ένα παλιό σπλιτεράκι (το οποίο ΔΟΥΛΕΥΕ με προηγούμενο πάροχο). Το πέταξα και πήρα ένα επώνυμο, αλλά το κουφό ήταν οτι το μόνο που δεν περίμενα να φταίει ήταν αυτό το απλό πραματάκι.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικα και το δικο μου λεει πανω: ADSL over POTS filter αλλα επειδη διακλαδωνει και βγαζει line τηλεφωνου και ρουτερ το λεω σπλιτερ. Το θεμα οπως καταλαβα ειναι επειδη εχω 1 μοναδικη πριζα τηλεφωνου και πρεπει με καποιο τροπο (σπλιτερ?) να δωσω τηλεφωνο και ιντερνετ απο την ιδια πριζα..

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10700/1040
    ISP
    Wind
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα αυτό που είχε η συσκευασία ήταν καθαρά φιλτράκι, βγάζει δηλαδή μια γραμμή τηλεφωνου. Περίεργο κατά τη συσκευασία πετάνε μέσα ότι να ναι;
    Μεμονωμένα έχεις δοκιμάσει να δεις αν δουλεύουν ξεχωριστά;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μεμονωμενα το ιντερνετ δουλευει κανονικα, το τηλ οχι γιατι οπως ειπα μαλλον δεν εχει γινει η φορητοτητα ακομα..
    Κτι αλλο. ειχα πριν πανω στο spliter/filter τηλεφωνο και ρουτερ και η συνδεση μου κρεμμουσε στα καλα καθουμενα, επεφτε το ιντερνετ χωρις να παρει κανεις τηλ κλπ. Μολις το εβγαλα το τηλ ειμαι οκ στο ιντερνετ.
    Ατα προφανεστατα μαλλον κατι παιζει με το τηλ, το σπλιτερ κλπ. Μαλλον το κοβω να θελω 2η γραμμη για να εχω το καθε ενα στην δικια του?

    Edit:
    Και χωρις το τηλ πανω στο splitter/filter παλι κρεμμαει και πεφτει η συνδεση, μαλλον πρεπει να βγει εντελως..
    Θα το δοκιμασω και σκετο το ρουτερ στην πριζα του οτε και θα ενημερωσω

    Edit n.2:

    Αυτο ειναι το spliter/filter που ειχε μαζι με το thomson:



    Και αυτο ειναι το splitter που μου εδωσαν στη φορθνετ να δοκιμασω αλλα @@..

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος v.batsi : 12-01-11 στις 19:07.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10700/1040
    ISP
    Wind
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αυτό το crypto πήρα κ γω κ δουλεύει σωστά. Καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο, το κλασσικό που θα δείτε μαζί είναι το καθένα μόνο του. Βέβαια πρέπει να φτιαχτεί και το τηλ. Συναγερμό δεν έχεις έτσι;

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν εχω οχι. Τιποτα μονο τηλεφωνο+ιντερνετ σε 1 πριζα αλλα προς το παρον τον πινουμε
    Τωρα εχω μονο το ρουτερ κουμπομενο πανω στο πριζακι και δουλευει μια χαρα το ιντερνετ δεν εχει πεσει (ακομα)

    Το τηλ. ακομα να ενεργοποιηθει...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θερμη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από v.batsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω το φορουμ σας!

    Ειχα HOL που λετε αλλα επειδη μου κανανε πολλα "νερα" (αδικαιολογητες διακοπεσ στο ιντερνετ για κανα μηνα, πολλα Σ/Κ δεν ειχα ιντερνετ, τον τελευταιο μηνα στην κυριολεξια σερνομουν κλπ) οποτε πηρα την αποφαση να βαλω Φορθνετ ADSL με το τηλεφωνο να ειναι με χρεωση οι κλησεις. Στην HOL ειχα double play.

    Εκανα αιτηση 14/12 και ενεργοποιηθηκε εχθες (τα ζωα μου αργα-τελος παντων) οποτε βγαζω το ρουτερ της HOL και συνδεω το μαραφετι της Φορθνετ (thomson TG585 v8) αφου του εκανα και update firmware με την 8.2.7.8 (generic).
    Στην HOL ειχα voip τηλεφωνια (το τηλ ηταν πανω στο ρουτερ) αλλα εδω ειναι κανικα POTS. Βεβαια το τηλ. δεν εχει "ενεργοποιηθει" ακομα (νομιζω δεν εγινε η φορητοτητα ακομα) αλλα μπορεις να καλεσεις και απλα δεν ακους τιποτα οταν το σηκωνεις.
    Το λοιπον τωρα το προβλημα μου ειναι οταν καλω, πεφτει το ιντερνετ. Η συνδεσμολογια ειναι οκ (κεντρικη πριζα τηλεφωνου PSTN - splitter/filter και απο κει και περα τηλ. και ρουτερ)
    Δοκιμασα αρχικα το splitter που ειχε το thomson εννοειται, επεφτε. Μετα εβαλα αυτο που ειχα στην HOL παλι επεφτε. Σημερα πηγα στην Φορθεντ στην πολη μου (Τρικαλα) πηρα ενα αλλο splitter (για PSTN συγκεκριμενα μην τυχον τα αλλα ειναι ISDN λεεεμε τωρα) παλι τιποτα. Οταν καλω πεφτει το ιντερνετ. Ακομα δεν εχω καλεσει την τεχνικη υποστιριξη αλλα σκοπευω να το κανω σημερα καποια στιγμη (αν και ξερω τι θα με ρωτανε ). Τι νομιζετε οτι φταιει? Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα και αν ναι πως το ελυσε?

    Βαζω και μια screenshot απο OrbMT να μου πειτε γνωμες
    -Σημειωτεον - Eιμαι ~4.5 χιλιομετρα απο το DSLAM



    EDIT:
    Η παραπανω screenshot ειναι με το καινουριο σπλιττερ που μου εδωσαν στην φορθνετ αλλα οπως ειδα στην πορεια ειχα πολλες "βυθισεις" και γενικα οχι πολυ ταχυτητα. Εβαλα αυτο που ειχε στο κουτι το thomson παλι και παρολο που συγχρονιζω χαμηλοτερα, σαν ταχυτητες και σταθεροτητα ειμαι καλυτερα:


    τι ρυθμισεις βαζουμε στο προγραμμα??
    ip,port,user,password??
    thanks
    Mobo:ASUS P5K CPU:Pentium D820@3.56Ghz RAM:2x1 GB 800MHZ HDD:250 GB Samsung SATA II VGA:8800GTS 512MB@730/1005/1825

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μονο το username και το password που εχω για να μπαινω στις ρυθμισεις του ρουτερ εβαλα, τιποτε αλλο δε πειραξα και λετουργει.

    Εν το μεταξυ ακομα η τηλεφωνια να ενεργοποιηθει και αν και εχω μονο του το ρουτερ πανω στην πριζα του οτε, μερικες φορες μεσα στη μερα τρωει βυθιθεις το ιντερνετ και μετα πεφτει κιολας.. Δηλαδη μεγαλα lag spikes και μετα πεσιμο. Αρχιζω και μετανιωνω κιολας για την επιλογη μου... Αμα φυγω τωρα θα πρεπει να πληρωσω τα 70 ευρω? (προχθες ενεργοποιηθηκε)

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πηρα σημερα στην ΤΥ και ανεφερα ολα τα προβληματα που εχω (ακομα δε μπηκα-για το θεο) δηλαδη πως δεν εχω τηλεφωνο ακομα, το ιντερνετ εχει μεγαλες βυθισεις, πινγκ σε games κλπ 200+ και αφου εκανε οτι εκανε εκει απο τον υπολογιστη του, μου λεει καλα θα δηλωσουμε βλαβη για το τηλεφωνο στον οτε και θα δουμε... Τρεχα γυρευε δηλαδη. Του πα να μου γυρισουν την γραμμη σε fastpath μιας και παιζω και κανα online game μπας και μειωθει το ping και μου ειπε καλυτερα μετα τον ελεγχο απο τον οτε (οοοποτε ερθει ο οτε)..
    Για το θεμα του οτι πεφτει το ιντερνετ οταν παιρνω τηλ αφου δοκιμασα και 3 σπλιτερ μοθ λεει πιθανον να εχετε προβλημα στην βασικη καλωδιωση του σπιτιου. Αυτο μονο..

    Σημερα εν το μεταξυ το ιντερνετ κυριολεκτικα σερνεται.. περιεργο μου φαινεται που θα το πω αυτο αλλα πργματικα μετανιωσα που εφυγα απο HOL..

  11. #11
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mikelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα αυτό που είχε η συσκευασία ήταν καθαρά φιλτράκι, βγάζει δηλαδή μια γραμμή τηλεφωνου. Περίεργο κατά τη συσκευασία πετάνε μέσα ότι να ναι;
    Μεμονωμένα έχεις δοκιμάσει να δεις αν δουλεύουν ξεχωριστά;
    Μήπως έχεις adsl economy ? γιατί μόνο τότε δεν βάζουν spliter.
    Εγώ που έχω 2play economy είχε κανονικά μέσα spiter χωρίς φίλτρο βέβαια
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10700/1040
    ISP
    Wind
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2play economy κι εγώ

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Καλημέρα παιδιά.

    είμαι και εγώ σε διαδικασία αλλαγής παροχού από hol σε forthnet (τον τελευταίο καιρό έχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις με hol και πολύ χαμηλή ταχύτητα - 6 ως 8 Mbps ενώ πρίν είχα πάνω από 12) και ήθελα να ρωτήσω:
    1.κοιτάζοντας στη σελίδα της forthnet για την κατάσταση του αιτήματός μου, βλέπω αυτό "17/01/2011 08:03 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση" . Τι σημαίνει αυτό; σε πόσο καιρό περίπου θα έχω τον νέο πάροχο;
    2.υπάρχουν άλλοι χρήστες της forthnet στην περιοχή της Άνω κυψέλης να μου πουν εντυπώσεις;

    ευχαριστώ πολύ

  14. #14
    Εγγραφή
    12-01-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    News update:

    Ξαναπηρα τηλ στην ΤΥ προχθες (Τεταρτη) αφου ειχα κλεισει 1 βδομαδα χωρις τηλεφωνο στο σπιτι και τα ειπα με λιγο εντονο υφος αλλα παντα σε πολιτισμενο επιπεδο
    Τους ξεκαθαρισα οτι αν δεν γινει το τηλεφωνο μεχρι την Δευτερα θα κανω αιτηση υπαναχωρησης να παω στον οτε.
    Να μην τα πολυλογω, χθες (Πεμπτη) μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι η βλαβη εχει δρομολογηθει στον ΟΤΕ κατι τετοιο (ενω την προηγουμενη φορα μαλλον ειχε δρομολογηθει στον καδο ανακυκλωσης), σημερα 7.30 το πρωι με πηρε ο ΟΤΕ να με ρωτησει που ακριβως μενω να ερθουν κα ελεγξουν το κουτι εξω. Δε ξερω αν ηρθε γιατι κοιμομουν αλλα αυτη την στιγμη τηλεφωνο-ιντερνετ κανονικα, το τηλ δε πεφτει με το σπλιτερακι το crypto αρα προφανως εφταιγε η βλαβη του οτε και το ιντερνετ εχει φτιαξει αισθητα. Στις πρωτες φοτο με εχει συνδεσει στα ~5, τωρα με εχει συνδεσει στα 7360 και speedtest μου δινει 6,67
    Δηλαδη πρεπει να τους "απειλησεις" για να σε παρουν στα σοβαρα? Ελεος

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από v.batsi Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δηλαδη πρεπει να τους "απειλησεις" για να σε παρουν στα σοβαρα? Ελεος
    Kι ο ΆΓΙΟΣ φοβέρα θέλει. Το καλό είναι ότι τώρα όλα διορθώθηκαν. Πάντως δεν φταίει μόνο η FORTHNET, πολλές φορές και οι τεχνικοί του ΟΤΕ καθυστερούν αν είναι για βλάβη πελατων άλλου παρόχου.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέος χρήστης Forthnet
    Από makis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-10, 18:26
  2. νεος στην C++
    Από billstamaniac στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 23:20
  3. ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ON
    Από boymanos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 206
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-09, 22:24
  4. Νεος Συνδρομητης Forthnet
    Από elminster στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 12:32
  5. νέος στην οn
    Από kostetsos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-08, 17:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας