Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.040
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ρώτα ένα φοιτητή όμως αν μπορεί να κάνει το ίδιο.
    Αν δεν πάρει τα βιβλία του,τις σημειώσεις του και να στρωθεί κάπου ήσυχα να διαβάσει...
    Αυτή η αίσθηση νομίζω είναι αναντικατάστατη.
    Όταν διαβάζω επιστημονικές δημοσιεύσεις, προτιμώ να είναι σε ηλεκτρονικό έντυπο (PDF), παρά σε χαρτί, αρκεί να έχω καλή οθόνη. Επίσης προτιμώ να είμαι σε γραφείο με υπολογιστή, ώστε να αναζητήσω κάποιο όρο που δεν ξέρω, να ψάξω κάτι παραπάνω, να ελέγξω κάποια εξίσωση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #17
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγω παλι πιστευω οτι θα υπαρχει ενα ειδους συνυπαρξη, αλλα ειμαστε offtopic
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  3. #18
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsiouficto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι ενώ οι ίδιες οι εταιρείες δείχουν ότι τα CD πεθαίνουν, δεν γίνεται κάτι ώστε να αντικατασταθεί η ποιότητα που προσφέρουν. Δεν γίνεται δηλαδή η μουσική βιομηχανία στο μέλλον να εκπροσωπείται από το iTunes και αρχειάκια mp3. Δεν θα έπρεπε σε κάποια στιγμή να καθήσουν οι εταιρείες και να αποφασίσουν να ακολουθήσουν όλες ένα πρότυπο για ηλεκτρονική διακίνηση της μουσικής? Και δεν λέω να βγει ένας νέος τύπος αρχείου, απλά εκτός από τα CD και τα mp3 του iTunes, να υπάρξει και μία τρίτη ΕΠΙΣΗΜΗ μορφή που να διακινείται μέσω ίντερνετ είτε μέσω usb sticks και η οποία θα είναι συμβατή με τους portable players.
    Αν εννοείς για αρχεία που δεν χάνεται η ποιότητα, υπάρχουν τα FLAC

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden
    Εγώ το έλυσα αυτό το πρόβλημα, σταμάτησα να διαβάζω...

    Κι εγώ !!
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  4. #19
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Ψιλοαναμενόμενη εξέλιξη. Κρίμα πάντως για τους εργαζομένους. Ελπίζω να απορροφηθούν κάπου αλλού σύντομα.

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  5. #20
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Περιοχή
    GR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έλυσα αυτό το πρόβλημα, σταμάτησα να διαβάζω...

    εγώ ακόμα προσπαθώ να συλλαβίσω

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marioscs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς για αρχεία που δεν χάνεται η ποιότητα, υπάρχουν τα FLAC
    Ακριβώς. Αλλά δε μιλάω να καθήσεις εσύ και να κάνεις τα CD σου flac ώστε να μην χάσεις σε ποιότητα. Εννοώ να διατεθούν εμπορικά τα τραγούδια σε τέτοια ή παρόμοια μορφή, και να μην περιορίζονται μόνο στα υπερσυμπιεσμένα mp3. Διότι άμα τα σκεφτείτε τα ηλεκτρονικά καταστήματα στον τρόπο που λειτουργούν είναι μεγαλύτερη κλεψιά από τα CD. Ένα ηλεκτρονικό άλμπουμ θα το πάρεις με 10€ και στην ουσία θα είσαι κάτοχος "αέρα" σε συμπιεσμένη μορφή. Το ίδιο άλμπουμ θα μπορέσεις να το βρεις με 10€-15€ και εκτός από την καλύτερη ποιότητα θα πάρεις και κάτι χειροπιαστό. Από άποψη χρημάτων δηλαδή δεν πιστεύω ότι τα ηλεκτρονικά καταστήματα σώζουν την τσέπη μας. Μάλλον το αντίθετο αν σκεφτείς τι αγοράζεις. Ένα άλμπουμ σε flac θα το αγόραζα με 10€. Όχι σε mp3. Άμα γίνει αυτό, τότε ας καταργηθούν αντελώς τα "δύχρηστα" εν έτη 2010 CD.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.040
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsiouficto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο άλμπουμ θα μπορέσεις να το βρεις με 10€-15€ και εκτός από την καλύτερη ποιότητα θα πάρεις και κάτι χειροπιαστό.
    Να δεχτώ τη διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα σε audio CD και mp3. Αλλά το χειροπιαστό τι να το κάνεις; Να σου (χειρο-)πιάνει χώρο;

    Αγοράζεις το flac σου (ή το mp3 320Kbps αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις στην ποιότητα) και κάνεις τα αντίγραφα ασφαλείας, ώστε να μην το χάσεις. Το έχεις σε συλλογές που αναζητάς εύκολα στον υπολογιστή ή στο media player. Ο φυσικός οπτικός δίσκος είναι πολύ δύσχρηστος σε σχέση με το ψηφιακό αρχείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 15-01-11 στις 18:17.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά, η χρησιμότητα του χειροπιαστού είναι υποκειμενική. Προσωπικά, για παράδειγμα, είμαι φαν των βινυλίων και ας είναι 10πλάσιοι σε μέγεθος από τα "δυσχρηστα" CD. Ένα αντικείμενο δεν περιορίζει την χρηστικότητά μου μόνο για εξυπηρετήσει τον λόγο για τον οποίο έχει φτιαχτεί. Κάτι χειροπιαστο για κάποιον έχει και άλλη αξία, όπως συναισθηματική ή συλλεκτική ή διακοσμιτική κτλ κτλ κτλ.
    Δεν εστίασα όμως εκεί, αλλά στην τιμή. Ότι δηλαδή από την μία αγοράζεις "αέρα" και από την άλλη αγοράζεις κάτι ποιοτικά καλύτερα και κάτι το οποίο υπάρχει σαν φυσικό αντικείμενο και το οποίο επιβαρύνει το κόστος του, έστω κατά λίγα λεπτά. Αυτό ήθελα να πω και όχι περί χρηστικότητας. Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά και άσχετα με το τόπικ.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.040
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Αν ο οπτικός δίσκους σου ξυπνάει αναμνήσεις, όπως το βινύλιο, τότε πάω πάσο. Εγώ δίνω αξία μόνο στο ηχητικό αποτέλεσμα, αδιαφορώντας για την αισθητική του μέσου.

    Σεβαστή η συναισθηματική και η αισθητική προσέγγιση. Απλά για όσους δεν έχουν αξία αυτά, αυτομάτως δεν έχει νόημα και η επένδυση επιπλέον χρημάτων στο μέσο. Αν μπορείς να πάρεις ψηφιακό αρχείο lossless με τα ίδια ή πιο λίγα χρήματα, τότε πας εκεί.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #25
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    microSD και usb FLASH είναι το καλύτερο μέσω ιδικά η microSD να πουλάνε τα κομμάτια σε τόσο μικρο μέγεθος και πολλές συσκευές υποστηρίζουν εγω είδη εχω δει τέτοια

  11. #26
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αίσθηση του έντυπου βιβλίου
    Spoiler:
    που επικαλούνται οι λάτρεις του, είναι κάτι που δεν αμφισβητείται. Είναι θέμα προτίμησης. Όμως η νέα γενιά θα μάθει διαφορετικά και θα απορεί με τα αρνητικά σημεία του, που αποδέχεται η παλαιά γενιά.

    Π.χ. άμα βραχεί, σκιστεί, χαθεί το έντυπο βιβλίο, το χάνεις. Το ηλεκτρονικό το ξανακατεβάζεις (δωρεάν σε πολλές περιπτώσεις) από το μαγαζί που το αγόρασες, έχεις ηλεκτρονικά αντίγραφα και μπορείς να το έχεις μαζί σου σε ταξίδια, χωρίς να σηκώνεις το βάρος του. Τα e-book reader θα φτηνύνουν, φτάνοντας σε κόστος 5 έντυπα βιβλία. Επίσης ο αναγνώστης θα μπορεί να αποκτά άμεσα ένα βιβλίο, όπου κι αν βρίσκεται, χωρίς να καταστρέφει το φυσικό περιβάλλον με τη σπατάλη χαρτιού.

    Σίγουρα θα μείνουν οι παραδοσιακοί τύποι, που θα προτιμούν έντυπο βιβλίο, ακόμα και μετά από 20 χρόνια, αλλά πολλοί
    θα δουν τα πλεονεκτήματα του ηλεκτρονικού βιβλίου και θα αλλάξουν στρατόπεδο.
    Θα συμφωνήσω !
    Άλλωστε τώρα συζητάμε για κάτι που υπάρχει για πάρα πολλά χρόνια (βιβλίο από χαρτί για παράδειγμα) και για κάτι που κάνει σιγά σίγα την εμφάνιση του).
    Είναι απόλυτα λογικό το δεύτερο να μας φαντάζει...κάπως.
    Όμως σε 10-20 χρόνια τα πράγματα θα έχουν αντιστραφεί.
    Όσο για τους εργαζομένους στην Sony, δυστυχώς άνθρωποι απολύονται παντού.
    Και δεν έχει να κάνει μόνο με την κρίση μα και με την εξέλιξη.
    Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, όσο πιο βολικό και χρηστικό τείνει να γίνει κάτι, τόσο λιγότερους ανθρώπους χρειάζεται να απασχολεί μια επιχείρηση...
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  12. #27
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν διαβάζω επιστημονικές δημοσιεύσεις, προτιμώ να είναι σε ηλεκτρονικό έντυπο (PDF), παρά σε χαρτί, αρκεί να έχω καλή οθόνη. Επίσης προτιμώ να είμαι σε γραφείο με υπολογιστή, ώστε να αναζητήσω κάποιο όρο που δεν ξέρω, να ψάξω κάτι παραπάνω, να ελέγξω κάποια εξίσωση.
    Συμφωνώ,το ψάξιμο είναι αναντικατάστατο.
    Αλλά σκέψου να θες να ανοίξεις 5-6 βιβλία μαζί και τις σημειώσεις σου,να λύνεις καμία εξίσωση και να χρειάζεσαι 2-3 τύπους...και να δουλεύεις στην οθόνη...ουφ...ίδρωσα...

    ΥΓ1.Τεσπα,γούστα είναι αυτά,είμαστε και ψιλο OFF.
    ΥΓ2.Α,και κάτι άλλο,το βιβλίο δεν έχει facebook...

  13. #28
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TGA789vac V2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ,το ψάξιμο είναι αναντικατάστατο.
    Αλλά σκέψου να θες να ανοίξεις 5-6 βιβλία μαζί και τις σημειώσεις σου,να λύνεις καμία εξίσωση και να χρειάζεσαι 2-3 τύπους...και να δουλεύεις στην οθόνη...ουφ...ίδρωσα...
    Από την άλλη, πιο εύκολο δεν είναι να κουβαλάς ένα ebook reader με τους τέσσερις τόμους φυσικής του serway σε ηλεκτρονική μορφή, από το να κουβαλάς τα βιβλία που ζυγίζουν 5 κιλά;

  14. #29
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Απλά, χρειαζόμαστε και άλλη οθόνη.

    Σε μια επιφάνεια 2 Χ 24" όλα χωρούν.

    Αν είχαμε μια επιφάνεια ( αφής από από λεπτό πλαστικό ) στο τραπέζι και μια για οθόνη δεν θα χρειάζονταν βιβλία.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  15. #30
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν κρίνω από τον εαυτό μου, σας λέω ότι έχω να αγοράσω μπομπίνα CD/DVD πάνω από χρόνο.
    Πριν 3-4 χρόνια έπαιρνα 1-2 25άδες/50άδες το δίμηνο και πλέον τα χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.

    Είναι φυσιολογικό να πέσουν οι πωλήσεις.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 17:36
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 18:40
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 18:45
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-07, 22:58
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-04, 07:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας