Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    καλησπέρα τελικά το πρόβλημα που είχα με τις αποσυνδέσεις υπάρχει ακόμα μετά από επίσκευψη τεχνικού στο σπίτι 2 φορές κιόλας ,΄συνέχισε η κατάσταση όπως ήταν, παίρνω σήμερα τήλέφωνο και τους αρχίζω κανονικά και μου κάνει ότι θα με καλέσει το τεχνικό τμήμα, τέλος πάντων με καλεί μετά από κανα μισάωρο και λεέι ότι υπάρχει πρόβλημα στο καφάο της περιοχής μου και ότι ο ΟΤΕ δεν μπορεί να το φτιάξει γιάτί δεν έχει μηχανήματα-χαλκό και κάτι τέτοια πέταγε επίσης όλες οι κενές γραμμές που είχαν στο καφάο είχαν όλες πρόβλημα και με σύνδεσαν με αυτήν που έχει λιγότερες αποσυνδέσεις, τι μπορώ να κάνω για αυτό το θέμα?? Δεν είναι δουλειά τους εφόσον πληρώνω να έχω ότι δίνω???
    ]

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Εχθές και σήμερα είχα από μια αποσύνδεση.

    Κατά την αποσύνδεση (που γίνεται μέσα στην ημέρα) ο συγχρονισμός πέφτει στα 6500 kbps άσχετα από τα πόσα reboot θα κάνω.

    Ένα reboot γύρω στις 1με 2 πμ και συγχρονίζω πάλι στο τέρμα της γραμμής μου.

    Βέβαια, δεν είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Από τα 15μβς που έπιανα τώρα πιάνω 3μβς και πληρώνω για 24αρα ξεφτίλα!
    ]

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    pirelli
    Path Level
    Interleaved
    apo tis 2-3.15 τωρα το μεσημερι 3 αποσυνδεσεις ..καλα παμε

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Σήμερα το απόγευμα έριξε έναν αποσυγχρονισμό που κράτησε 2 ώρες.
    Επανήλθε μετά από διαδοχικά reboot.

    Πραγματικά απαράδεκτη κατάσταση
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  6. #6
    Καλημέρα παιδιά! Από ποιά περιοχή είστε; Πρέπει να είναι γενικευμένο πρόβλημα της ON αλλά κατά περιοχές και απ'οτι έχω παρατηρήσει πάει από το κακό στο χειρότερο...

    καλωδιακό δεν πρέπει να είναι το θέμα, διότι ήρθε τεχνικός της ON σπίτι και την βρήκε άψογη την γραμμή... πριν από 5 μήνες που είχα forthnet επί 3 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα, παρά με το που έβαλα ON άρχισαν...

    Μήπως έχουν κάνει "υπο/ανα-βάθμιση" με τίποτα noname κινέζικα μηχανήματα σε κάποια από τα dslam τους; Διότι είναι 3 φίλου μου σε ON από διαφορετικές περιοχές και δεν έχουν τέτοια προβλήματα...

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    απο μαρουσι εγω κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις και απλα να αναφερω τυπικα λογω τυχαιας παρατηρησης οτι πρωτη φορα χτες βραδυ για κανα μισαωρο που ετυχε να το βλεπω το Upload στο torrent ηταν σταθερα πανω απο 100 πραγμα που δεν ειχε ξανασυμβει (συνηθως ηταν μεχρι 99 και 100 σαν "αιχμες" και οχι σταθερα).
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  8. #8
    Για Μαρούσι έχω άλλες 2 θετικές αξιολογήσεις και η 3η είναι από Αγ. Παρασκευή.

    Για τις περιοχές Μαρκόπουλο/Κορωπί/Παιανία/Σπάτα/Γλυκά Νερά/Γέρακας, τι αξιολογήσεις υπάρχουν; Μήπως λόγω μειωμένης ζήτησης βάλανε κατώτερης ποιότητας μηχανήματα; Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ στo dslam Παλλήνης έχει 2 ποιοτήτες, 1) κινέζικα 2)alcatel και siemens, με τα alcatel να ακούγονται ότι είναι μαλλον από τα καλύτερα και ποιο σταθέρα μηχανήματα.

    Το περίεργο είναι ότι όταν το έχω σε ADSL2 και όχι σε ADSL2+ (το αλλάζεις από το profile της On online, διαλέγωντας: no error correction for lines lower than 12mbps) έχω αρκετά λιγότερες αποσυνδέσεις. π.χ. αντί 35 στη 1 ώρα έχω 10-15. Αλλά και αυτό αλλάζει ανάλογα με τις ώρες:/ δεν είναι σταθερός ο αριθμός των αποσυνδέσεων κάθε ώρα, αλλά είναι με μεγάλες διακυμάνσεις. Το αστείο είναι ότι αν το βάλω σε interleaved ανεξαρτήτως ταχύτητας έχω περισσότερες αποσυνδέσεις απ'ότι σε fast path και χωρίς limit στη ταχύτητα και error correction...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο μαρουσι εγω κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις και απλα να αναφερω τυπικα λογω τυχαιας παρατηρησης οτι πρωτη φορα χτες βραδυ για κανα μισαωρο που ετυχε να το βλεπω το Upload στο torrent ηταν σταθερα πανω απο 100 πραγμα που δεν ειχε ξανασυμβει (συνηθως ηταν μεχρι 99 και 100 σαν "αιχμες" και οχι σταθερα).

  9. #9
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Μηνύματα
    914
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hottzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Μαρούσι έχω άλλες 2 θετικές αξιολογήσεις και η 3η είναι από Αγ. Παρασκευή.

    Για τις περιοχές Μαρκόπουλο/Κορωπί/Παιανία/Σπάτα/Γλυκά Νερά/Γέρακας, τι αξιολογήσεις υπάρχουν; Μήπως λόγω μειωμένης ζήτησης βάλανε κατώτερης ποιότητας μηχανήματα; Γνωρίζω ότι ο ΟΤΕ στo dslam Παλλήνης έχει 2 ποιοτήτες, 1) κινέζικα 2)alcatel και siemens, με τα alcatel να ακούγονται ότι είναι μαλλον από τα καλύτερα και ποιο σταθέρα μηχανήματα.
    Δεν υπάρχουν αυτά που λες... Δεν χρειάζεται να λέμε ότι μας έρθει. Για τις αποσυνδέσεις σου μπορεί να φταίει το router οπότε μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση ή να συνδέσεις κάποιο δικό σου για δοκιμές.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Για πατήσια,είναι απλά χαλια τα πράματα.
    γενικά κέντρο,είναι πίτα με αποτέλεσμα να ψάχνεις τρόπο να την κανεις.
    Σε εμενα είναι τραγικά τα πράματα.
    20-30 αποσυνδέσεις τι μέρα,με δυο ρούτερ δοκιμη,τεχνικό τις on 4 φορες σπίτι μου(όλα κομπλέ) και διακοπές στον κατανεμητή έως dslam.Η on λέει ότι είναι πρόβλημα οτε και δεν το επισκευάζει.Ο οτε μου λέει ότι αυτό δεν ισχύει,με ερώτηση:πριν την on?είχες πρόβλημα?(πράγματι, δεν είχα).
    Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο από on,αφού πρώτα ζήτησα πίστωση(μάλλον έτσι την ακούσανε μονο) και μου είπανε ότι μπορώ να φύγω χωρίς να δώσω φράγκο!
    Δεν μπορώ να πω ότι δεν με εξυπηρέτησαν σαν προσωπικό,κάθε άλλο.ασχολήθηκαν και πολύ σε σχέση με άλλες εταιρίες.
    Αλλα δεν την παλεύουν στο δίκτυο με τόσο φόρτο,είναι για πιο λίγα άτομα το δίκτυο τους.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    το οτι δε το ειχες παλια δεν λεει κατι απολυτα...
    πολλα μπορει να παιζουν ρολο...
    οσο για τις αποσυνδεσεις στην περιπτωση που παιζεται σε οριακο θορυβο χαμηλωστε ταχυτητα να αυξηθει το snr λιγο να δειτε αν συνεχιστει...

    γιατι σε περιπτωση που δεν φταει το οριακο της γραμμης το πιο πιθανο ειναι "αιχμες" θορυβου που μπορει να οφειλονται σε πολλους λογους σε συνδυασμο με αυξημενο crosstalking λογω full dslam...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  12. #12
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Μα μιλαμε για 17 snr....
    και δεν έχει να κάνει με καλωδίωση από την μπρίζα έως κατανεμητή.
    Στον κατανεμητή πέφτει η γραμμή.Aρα?
    Όριο δοκιμάσαμε άλλο και τίποτα.
    100% (σε συνδυασμο με αυξημενο crosstalking λογω full dslam...)
    όπως ανέφερες.
    Ο πελάτης όμως τι φταίει?

  13. #13
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και μένα κάθε βράδυ κατά τις 11-12 αρχίζει τις αποσυνδέσεις... Κάθε βράδυ, η μία πίσω από την άλλη.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikpoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα μιλαμε για 17 snr....
    και δεν έχει να κάνει με καλωδίωση από την μπρίζα έως κατανεμητή.
    Στον κατανεμητή πέφτει η γραμμή.Aρα?
    Όριο δοκιμάσαμε άλλο και τίποτα.
    100% (σε συνδυασμο με αυξημενο crosstalking λογω full dslam...)
    όπως ανέφερες.
    Ο πελάτης όμως τι φταίει?
    προφανως και δε φταις εσυ αλλα δε ξερω απο εκει και περα ποιες ειναι οι επιλογες σου...
    αν ειναι πιτα δεν υπαρχει αλλη λυση λογικα εκτος και αν τους συμφερει ( ?? ) να κανουν επεκταση στις εγκαταστασεις τους... (δε ξερω αν γινεται και πως πρακτικα απλα υποθετω)
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  15. #15
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanboysgotohell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν αυτά που λες... Δεν χρειάζεται να λέμε ότι μας έρθει. Για τις αποσυνδέσεις σου μπορεί να φταίει το router οπότε μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση ή να συνδέσεις κάποιο δικό σου για δοκιμές.
    Μάλλον φίλε μου κρίνεις χωρίς να έχεις ιδέα... Αν καθόσουν να διαβάσεις άλλο thread που έχω ανοίξει για το ίδιο ακριβώς ζήτημα, θα μπορούσες να καταλάβεις την ματαιότητα της απάντησής σου...

    Μετά από επίσκεψη τεχνικού της On και κατ'όπιν συνεχής επικοινωνίας με το τμήμα εξυπηρέτησης του 3ου επιπέδου, δεν έχει κανείς εντοπίσει το πρόβλημα, λες να μην έχουν δοκιμαστεί αλλαγές που θα έκανε οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος, όπως αλλαγή καλωδίων, φίλτρων, αντικατάσταση πριζών ΟΤΕ και router; Μην κάνουμε spoil to thread γράφοντας ανοησίες προσπαθώντας κάποιοι να επιδείξουν τις υποτιθέμενες γνώσεις τους...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από panoskrav στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 19:31
  2. Συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από nkarytia στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-09, 17:34
  3. συνεχεις αποσυνδεσεις
    Από ALdaperan στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 11:40
  4. συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από casualroline στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 17:46
  5. Συνεχεια αποσυνδεσεις
    Από jim_nut18 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-08, 17:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας