Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαιρετώ!

    Έκανα μια καινούρια εγκατάσταση του Chakra 0.3.2 rc και έχω το εξής πρόβλημα: Οι ελληνικοί χαρακτήρες στα διάφορα προγράμματα φαίνονται άσχημοι, οπως βλέπετε στην εικόνα στην καρτέλα του rekonq και στο όνομα του αρχείου στο dolphin:

    Είχα παρόμοιο πρόβλημα και με ελληνικά κείμενα σε διάφορες ιστοσελίδες, το έλυσα εγκαθιστώντας τα ms-ttf.

    Απ' ότι θυμάμαι αυτό πρέπει να μου είχε ξανασυμβεί αλλά δεν θυμάμαι πως το έλυσα.

    Αποχαιρετώ και περιμένω την βοήθεια σας,
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tetris4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...του Chakra 0.3.2 rc...
    Τί είν' τούτο;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διανομή που αρχικά στηριζόταν στο arch, με γνωστά projects όπως ο διαχειριστής πακέτων shaman, το kdemod κλπ. Τώρα πια έχει πάρει δικό της δρόμο και προσπαθεί να γίνει ξεχωριστή διανομή.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΩ ΓΩΝΙΑ
    Router
    Level One WBR-6601
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε ότι ttf της Μικρομαλακής έχεις, την terminus (για την κονσόλα και τα VT), τα liberation fonts της RedHat, και τα ttf-dejavu.
    Ποιο freetype2 rendering πακετάκι έχεις εγκατεστημένο;
    Για μέσα στο KDE, άλλαξε το default font π.χ. σε verdana, και ενεργοποίησε το antialiasing (από systemsettings--application appearance---fonts)
    H chakra είναι το πρώην kdemod, που προσπαθεί να γίνει αυτοτελής διανομή, με δικά της ρέπος, και ξεκίνησε με την πλέον ηλίθια των κινήσεων: να βάλει όλες τις gtk+ εφαρμογές σε containers, έξω από το system tree. Κάτι σαν gnome ghetto, ένα πράγμα...
    Ααα, ξέχασα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ενεργοποίησε από την glibc τα ελληνικά locales (el_GR.UTF8) και καλό θα ήταν να αλλάξεις και στο rc.conf το LOCALE σε el_GR.UTF-8.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gorillaki : 24-01-11 στις 21:23.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για τις γρηγορές απαντήσεις!

    Τελικά απλά η αλλαγή του system fonts σε Verdana ήταν αρκετή!

    όσο για τα Chakra, όπως περίπου τα είπαν οι προηγούμενοι: Κάτι τύποι που προσπαθούν να φτιάξουν μια διανομή βασισμένη ειδικά στο KDE:
    http://www.chakra-project.org
    Eίναι μια μικρή, φιλική κοινότητα και η διανομή αν και στα σπάργανα ακόμη, αρκετά καλή. Τη χρησιμοποιώ εδώ και 1+χρόνο και μου φαίνεται να είναι σε καλό δρόμο. Μένει να αποδειχτεί και στη πράξη.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tetris4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για τα Chakra, όπως περίπου τα είπαν οι προηγούμενοι: Κάτι τύποι που προσπαθούν να φτιάξουν μια διανομή βασισμένη ειδικά στο KDE:
    http://www.chakra-project.org
    Eίναι μια μικρή, φιλική κοινότητα και η διανομή αν και στα σπάργανα ακόμη, αρκετά καλή. Τη χρησιμοποιώ εδώ και 1+χρόνο και μου φαίνεται να είναι σε καλό δρόμο. Μένει να αποδειχτεί και στη πράξη.
    Εγώ λέω ότι χάνεις το χρόνο σου.

    Γιατί να είσαι το πειραματόζωο των φτηνών απομιμήσεων, όταν υπάρχει το original;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΩ ΓΩΝΙΑ
    Router
    Level One WBR-6601
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω ότι χάνεις το χρόνο σου.

    Γιατί να είσαι το πειραματόζωο των φτηνών απομιμήσεων, όταν υπάρχει το original;
    Κάνουν καλή δουλειά, και απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό από αυτό του Arch. Ωστόσο, με χαλάει αφάνταστα το ότι όλες οι gtk εφαρμογές (ακόμη και το LIbreOffice, και ο Firefox!) στην ουσία τρέχουν chrooted! Με το συμπάθειο, αλλά προσωπικά το θεωρώ δείγμα αυθάδειας και σοφτγουερικού αυταρχισμού - και ας προτιμώ πλέον 100% το KDE, μετά την χοντροπατάτα το XFCE 4.8, που μου γύρισε τα άντερα...
    Πάντως, είναι φιλόδοξοι: Σκοπεύουν στο μέλλον να κάνουν δικά τους ρέπος, αποκλειστικά, δικά τους initscripts, δικό τους pacman (πιθανόν fork του pacman του Frugalware, ο οποίος τεχνικά είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με αυτόν του Arch), δικά τους τα πάντα. Δε νομίζω ότι θα τα καταφέρουν, και ναι, οι χρήστες του Chakra είναι πειραματόζωα, αλλά η διανομή δεν είναι "φτηνή απομίμηση". Απλά, προσωπικά δεν μου αρέσει το concept της.
    Άλλο πράγμα είναι αυτό που έκανε ο PV στο Slackware, όπου είπε "είμαστε λίγοι, και δεν θα πακετάρουμε επίσημα Gnome, διότι ούτε χρόνο έχουμε, ούτε και τον γουστάρουμε", και άλλο το GTK-ghetto της Τσάκρας.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ήδη έχουν δικά τους repos, και αν δεν απατόμαι και initscripts. Το akabei (νεο pacman) το δουλεύουν ήδη και υποτίθεται θα είναι έτοιμο μέχρι την 1.0 έκδοση.

    Το gtk-ghetto είναι απλά στα πλαίσια του αρχικού τους σκοπού, αφού θέλουν μια διανομή βασισμένη αποκλειστικά στο ΚDE, που είναι και ο κύριος σκοπός ύπαρξης τους. Γι' αυτό και προσφέρουν μόνο kde/qt προγράμματα στα επίσημα repos. Στην παρούσα (ίσως και μόνιμη?) φάση, όσα προγράμματα δεν μπορούν να αντικαταστήσουν με qt/kde εφαρμογές, όπως είπε και το gorillaki τα προσφέρουν σε bundles. Ωστόσο κανείς δεν σου απαγορεύει να εγκαταστήσεις gtk εφαρμογές, υπάρχει εξάλλου και το CCR (αντιγραφή ΑUR) απ' όπου μπορείς να κατεβάσεις ότι χρειαστείς.

    το "φτηνή απομίμηση" και το "χανω το χρόνο μου" μένει να αποδειχτεί, όπως είπα και στο αρχικό μου post. Όσο για το πειραματόζωο, προφανώς αν με πείραζε να το κάνω δεν θα είχα ασχοληθεί.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με τις ελληνικές Γραμματοσειρές
    Από Inkfoto στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 02:34
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 20:35
  3. Ελληνικές γραμματοσειρές (κλασικές) σε OSX;
    Από Flareman στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-06, 02:23
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 13:33
  5. Έλληνικες γραμματοσειρες για windows.
    Από profitis στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-04, 00:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας