Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Καλησπερα.

    Θελω να βαζω το υπνοδοματιο μου και θα ηθελα την καλιτεχνικη σας γνωμη
    Υπαρχει το εξης θεμα το δωματιο δεν εχει αρκετο φως λογο του οτι ειναι ισογειο και εχει μονο ενα διπλο τζαμι (οχι πορτα) το οποιο ειναι ψηλα απεναντι απο το κρεβατι (καφε)

    Το χρωμα που μου αρεσει ειναι αυτο

    Uploaded with ImageShack.us


    Ξερετε καποιο προγραμμα που να σχεδιαζεις δωματια και να αλλαζεις χρωματα και τετοια

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ισογειο δωματιο χωρις φως, αν το βαψεις αυτο το γκριζομπλε σκουρο θα σκοτινιασει ακομα περισσοτερο. Ειναι καλυτερο να προτιμησεις κατι ανοιχτοχρωμο και χαρωπο για να φωτιζει.
    Αν ησουν σε ρετιρε με τζαμαριες θα μπορουσες να επιλεξεις το χρωμα που λες. Σε ισογειο ομως...

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ναι το ξερω.Ολοι αυτο μου λενε.αλλα ειναι το μονο χρωμα που ειναι μοντερνο και μου αρεσει.Δεν θελω καμια αποχρωση του ασπρου.

    Με σωστο φωτισμο λετε να βγει καλο αποτελεσμα?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ειναι μονο το ασπρο φωτεινο χρωμα. Υπαρχει το κιτρινο κλπ. Αφου σου αρεσουν οι φωτογραφιες απο τους καταλογους του ΙΚΕΑ, δες κι αλλα δωματια που εχει με φωτεινα χρωματα. Ειναι ολα πολυ μοντερνα.

    Ο φωτισμος σιγουρα βοηθαει, αλλα ενα δωματιο που πρεπει να αναψεις το φως για να φωτιστει ακομα και στις 12 το μεσημερι, θα ειναι παντα ενα σκοτεινο δωματιο... Οσους προβολεις κι αν εγκαταστησεις...

    Απο κει και περα, επειδη εσυ θα ζεις μεσα στο δωματιο αυτο, οχι εγω ουτε ολοι οι αλλοι που σε συμβουλευουν, αν σου αρεσει τοσο πολυ, βαψτο στο χρωμα που θες. Και αλλωστε, αν διαπιστωσεις τελικα οτι το χρωμα αυτο σου βγηκε χαλια, μπορεις να το ξαναβαψεις αργοτερα σε πιο ανοιχτο χρωμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Γενικα μου αρεσει το στυλ των δωματιων του ικεα.Θα κανω αυτο που ειπες.Ειναι καλη ιδεα!!

    Απλα σκεφτομουν οτι αφου ειναι υπνοδοματιο δνε θα ειμαι πολλες ωρες μεσα.Και οταν ειμαι μεσα θα κοιμαμαι.Επομενως δεν πειραζει και τοσο να ειναι λιγο σκοτεινο

    τι χρωμα θα προτινες για τους αλλους τοιχους?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποιος αλλους τοιχους; Του ιδιου δωματιου; Α δεν θα τους βαψεις ολους αυτο το γκριζομπλε; Μονο για εναν τοιχο το προοριζες;

    Γενικα εγω ειμαι υπερ του μινιμαλ ειδικα στους μικρους χωρους που πηζουν ευκολα με πραγματα. Αν βαλεις πολλα διαφορετικα χρωματα σε εναν μικρο χωρο θα ειναι τρελοκομειο. Αν θες βαψε τον τοιχο πανω απο το κρεβατι γκριζομπλε και ολους τους αλλους τοιχους μια απαλη αποχρωση καποιου φωτεινου χρωματος πχ κιτρινο, μπεζ, ζαχαρι κλπ. Επισης θα βοηθουσε να αλλαξεις εντελως ντουλαπες (αν ειναι εφικτο και αν το επιτρεπει ο προϋπολογισμος σου) και να βαλεις αυτες τις καινουργιες ντουλαπες που εχουν συρωμενα φυλλα με καθρεφτη απο πανω μεχρι κατω. Ο καθρεφτης κανει εναν χωρο να φαινεται πολυ μεγαλυτερος. Και ειδικα μεσα σε μια κρεβατοκαμαρα ειναι και ... κινκυ ερωτικο βοηθημα!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Σαν άντρας, γνωρίζω μόνο τα 4 βασικά χρώματα και όχι τα ζαχαρί κλπ

    Θα σου πρότεινα διχρωμία, ένα ελαφρύ πράσινο και ίσως κάποιο λευκό με λίγο κίτρινο μέσα. Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί που φτιάχνει χρώματα και να δεις επιτόπου καταλόγους, αλλά και να σου φτιάξει λίγο ώστε να το εφαρμόσεις σε ένα μικρό κομμάτι τοίχου για δοκιμή

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για πρόγραμμα υπάρχει αυτο Κραφτ αλλα, αλλιώς φαίνεται στο πρόγραμμα το ίδιο χρώμα αλλιώς στο δειγματολόγια και αλλιώς στο τοίχο,το έχω πάθει!το καλύτερο είναι αφού καταλήξεις σε κάποιο χρωματισμό ή συνδυασμό χρωμάτων να πάρεις απο 1λιτρο απο το χρώμα που θές και να βάψεις ένα κομματι μικρό στο τοίχο να δείς πώς φαίνεται και άν σου αρέσει.Ακόμη μπορεί να βρείς ένα συνδυασμό δύο χρωμάτων τα οποία στο δείγμα να φαίνονται οτι διαφέρουν στις αποχρώσεις και στον τοίχο σου να φαίνονται σχεδόν ίδια και να μήν κάνουν την αντίθεση που θες και ιδίος άν είναι ιδιας απόχρωσης δυο χρώματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος αλλους τοιχους; Του ιδιου δωματιου; Α δεν θα τους βαψεις ολους αυτο το γκριζομπλε; Μονο για εναν τοιχο το προοριζες;

    Γενικα εγω ειμαι υπερ του μινιμαλ ειδικα στους μικρους χωρους που πηζουν ευκολα με πραγματα. Αν βαλεις πολλα διαφορετικα χρωματα σε εναν μικρο χωρο θα ειναι τρελοκομειο. Αν θες βαψε τον τοιχο πανω απο το κρεβατι γκριζομπλε και ολους τους αλλους τοιχους μια απαλη αποχρωση καποιου φωτεινου χρωματος πχ κιτρινο, μπεζ, ζαχαρι κλπ. Επισης θα βοηθουσε να αλλαξεις εντελως ντουλαπες (αν ειναι εφικτο και αν το επιτρεπει ο προϋπολογισμος σου) και να βαλεις αυτες τις καινουργιες ντουλαπες που εχουν συρωμενα φυλλα με καθρεφτη απο πανω μεχρι κατω. Ο καθρεφτης κανει εναν χωρο να φαινεται πολυ μεγαλυτερος. Και ειδικα μεσα σε μια κρεβατοκαμαρα ειναι και ... κινκυ ερωτικο βοηθημα!!!
    τωρα εδωσες καλη ιδεα με τον καθρεφτη στην ντουλαπα.Ειναι και απεναντι απο το κρεβατι.Αλλα ειναι εντοιχισμενη.Αλλαζουν σε αυτες οι πορτες.Βασικα μονο ο ενας τοιχος θα γινει γκριζομπλε.Στους αλλους να αφησω το ασπρο ή να βαλω κατι αλλο που να ταιριαζει?

    @ anger

    Ισως πρεπει να το κανω αυτο με τις δοκιμες...

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Exclamation
    Μπορει να κλειδωθει!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνθήματα στους τοίχους
    Από konenas στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 16:21
  2. Ανίχνευση καλωδίων σε τοίχους
    Από idem στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 16:27
  3. Ατάκες σε τοίχους
    Από Rocketiar στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-06, 18:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας