Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zabou
    Zabou Guest
    Εδώ και μια βδομάδα περίπου όταν πάω να ανοίξω σελίδες εξωτερικού η σύνδεση σέρνεται! Άσε που δεν μπορώ να παίκσω και κανένα online game , ειδικά στο WoW το lag φτάνει στα 1500ms.
    Έκανα trace σε πολλές σελίδες του εξωτερκού και τα αποτελλέσματα δείχνουν πως το latency μεγαλώνει όταν συνδέεται με pal6-hellasonline-1-gr.pal.seabone.net!Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Οι τεχνικοί λένε πως δεν εχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι ανεβαίνει τόσο πολυ το ms oόταν φτάει στο
    pal6-hellasonline-1-gr.pal.seabone.net?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails www.google.com.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zabou : 10-09-06 στις 23:09.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    παίρνεις τηλέφωνο τη hol και της κάνεις παράπονα.
    Υποθέτω ότι η γραμμή σου είναι ελεύθερη, δηλαδή δε κατεβάζεισ / ανεβάζεις τίποτα...
    Debian User

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Join the Club μεγάλε.

    Αυτό το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει εδώ και 2-3 εβδομάδες σε ώρες αιχμής.

    Γενικά, από την ημέρα που άρχισαν οι αναβαθμίσεις, η σύνδεση δεν πάει τόσο καλά όσο παλιότερα [και δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμη].

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ίδια ακριβώς και εγώ.Τα κυκλώματα της HOL με το εξωτερικό έχουν πήξει και σε ώρες αιχμής αν δείτε εδώ http://web.hol.gr/online/hol/index.aspx?mid=2636 το utilisation ξεπερνά το 100%.Η HOL χρειάζεται επειγόντως αναβάθμιση των γραμμών της με το εξωτερικό..

  5. #5
    Το avatar του μέλους blend
    blend Guest
    Πριν 3 λεπτά....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 168.jpg  


  6. #6
    Το avatar του μέλους Zabou
    Zabou Guest
    Μίλησα σήμερα με τεχνικό της Hol και παραδέχτηκε ότι πράγματι υπάρχει πρόβλημα με τις συνδέσεις στο εξωτερικό.Μου είπε πως οι τεχνικοί το ελέγχουν , ας ελπίσουμε πως θα φτιαχτεί γρήγορα ... Είδομεν.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωρέ κόλαση!!!

    Μόνο με το ΑΙΧ παίζει καλά....πρέπει ο θείος ή ο Ρώσος να βάλει το χέρι στην τσέπη άμεσα...

    edit:Μόλις με πήραν από την HOL, ο τεχνικός που μιλάω μαζί του, να με ενημερώσει για τα ανοικτά tickets που έχω....ανάμεσα σε όλα τ' άλλα μου ανέφερε μόνος του ότι έχουν ζητήσει εδώ και αρκετό καιρό αγορά BW με το εξωτερικό....αλλά ακόμη δεν έχει ενημέρωση να μου πει.

    και κάτι άσχετο αλλά γενικά είναι ευχάριστο, μου είπε ότι θα στείλουν (για δεύτερη φορά) τεχνικό για να δουν γιατί δεν συγχρονίζει το fritz στις ονομαστικές τιμές του πακέτου στο upstream....εγώ του είπα βέβαια ότι είναι θέμα θορύβου αλλά ήθελε να το δουν και μόνοι τους, για να αποφασίσουν τι μπορεί να γίνει για την δικιά μου περίπτωση.
    Αυτό εμένα μου δείχνει ένα ενδιαφέρον για την ικανοποίηση του πελάτη (ας πει και ένας μια καλή κουβέντα).

    το επόμενο είναι ότι δεν ξέρουν πότε και εάν θα βγάλουν τον κόφτη....δεν είναι θέμα dslam πλέον....όπως βλέπουμε όλοι απλά δεν έχουν BW...οπότε η όλη κατάσταση προβλέπω να τραβάει αρκετό καιρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ssotiris : 11-09-06 στις 13:58.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    edit:Μόλις με πήραν από την HOL, ο τεχνικός που μιλάω μαζί του, να με ενημερώσει για τα ανοικτά tickets που έχω....ανάμεσα σε όλα τ' άλλα μου ανέφερε μόνος του ότι έχουν ζητήσει εδώ και αρκετό καιρό αγορά BW με το εξωτερικό....αλλά ακόμη δεν έχει ενημέρωση να μου πει.
    Tickets ? Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κάτι άσχετο αλλά γενικά είναι ευχάριστο, μου είπε ότι θα στείλουν (για δεύτερη φορά) τεχνικό για να δουν γιατί δεν συγχρονίζει το fritz στις ονομαστικές τιμές του πακέτου στο upstream....εγώ του είπα βέβαια ότι είναι θέμα θορύβου αλλά ήθελε να το δουν και μόνοι τους, για να αποφασίσουν τι μπορεί να γίνει για την δικιά μου περίπτωση.
    Αυτό εμένα μου δείχνει ένα ενδιαφέρον για την ικανοποίηση του πελάτη (ας πει και ένας μια καλή κουβέντα).

    το επόμενο είναι ότι δεν ξέρουν πότε και εάν θα βγάλουν τον κόφτη....δεν είναι θέμα dslam πλέον....όπως βλέπουμε όλοι απλά δεν έχουν BW...οπότε η όλη κατάσταση προβλέπω να τραβάει αρκετό καιρό.

    Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το firmware του fritz. Αφενός, ότι το τελευταίο είναι πιο παραμετροποιήσιμο, αφεταίρου, σε σύγκριση με 5-6 εκδόσεις πίσω, συγχρονίζει στα ονομαστικά. [Παλιότερα συγχρόνιζε στα 348/114]

  9. #9
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tickets ? Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?
    μέσα στο managment tools έχει την δυνατότητα να ανοίγεις "θέματα" / tickets, τα οποία πάνε στο support και μετά από λίγες μέρες σου απαντάνε.
    το σημαντικότερο στο θέμα αυτό είναι ότι σου απαντάνε με email που θεωρείται επίσημο έγγραφο από τον νόμο.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το firmware του fritz. Αφενός, ότι το τελευταίο είναι πιο παραμετροποιήσιμο, αφεταίρου, σε σύγκριση με 5-6 εκδόσεις πίσω, συγχρονίζει στα ονομαστικά. [Παλιότερα συγχρόνιζε στα 348/114]
    έχω την τελευταία έκδοση για annex B, αλλά το upstream δεν έχει καταφέρει ποτέ να παίξει στην ονομαστική τιμή, ούτε με αυτήν την έκδοση, ούτε και με τις προηγούμενες 3 που είχα...

    ...εγώ επιμένω ότι το πρόβλημα είναι στον θόρυβο της γραμμής
    τώρα είναι
    Κώδικας:
     
    Attainable data rate Kbit/s 5312 828 
    ATM data rate Kbit/s 4499 794 
    User data rate Kbit/s 4075 720
    Κώδικας:
    Signal/Noise ratio dB 10 6 
    Line attenuation dB 40 33
    ενώ το ΑΤΜ μπορεί να παίζει ανάμεσα στις τιμές
    Κώδικας:
    Maximum ATM data rate Kbit/s 4504 1280 
    Minimum ATM data rate Kbit/s 256 256
    βλέπεις δηλαδή ότι ενώ μπορεί να κλειδώσει max στα 1280 αυτό φτάνει στα 794.

    το θέμα που προκύπτει είναι το ποιός κάνει ενέργειες για να διορθωθεί το πρόβλημα, η hol ή ο ΟΤΕ?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2006
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    30(dB) / 13(dB)
    Έχω το ίδιο πρόβλημα από τότε που έγινε ο διπλασιασμός της ταχύτητας. Προφανώς αναβάθμισαν τις συνδέσεις στους πελάτες χωρίς να έχουν αναβαθμίσει πρώτα τις γραμμές τους με αποτέλεσμα να γεμίζουν και να δημιουργείται αυτή η κατάσταση.
    Επίσης να προσθέσω πως στα δικά μου tickets η απάντηση ήταν πως "είναι να λογικό να έχει τέτοιο latency στα seabones, τις ώρες αιχμής". Τι να απαντήσεις και να ασχοληθείς μετά...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2006
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN
    SNR / Attn
    30(dB) / 13(dB)
    Τελικά πήρα μια σοβαρή απάντηση στο θέμα από την τεχνική υποστήριξη, λέγοντας πως το πρόβλημα ελέγχεται από τους τεχνικούς και ο αναμενόμενος χρόνος αποκατάστασης είναι 3 εβδομάδες. Μάλλον ως τότε θα ολοκληρωθεί η αγορά νέων γραμμών; Όπως και να έχει τις τελευταίες 3 μέρες πιάνω άριστα tracert από τα seabones, 30-60ms, αλλά το bandwidth έχει πέσει από το 1mbit στο μισό και πολλές φορές παρακάτω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 22:08
  2. Ελεγμενα eshops του εξωτερικου
    Από matrix1 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 10:24
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SITES ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ
    Από giocha στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-07, 00:07
  4. Πρόβλημα με sites του Εξωτερικού
    Από ZORO στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-05, 11:28
  5. Σύνδεση με ISP του εξωτερικού
    Από ΚΟΥΡΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-04, 15:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας