Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια εγω ειμαι ΑΜΕΑ εχω αναπηρια 67% και ανω κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου διοτι λογω την απαηριας μου εχουμε καποια φοροαπαλλαγη. Παιρνω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ στην βεβαιωση αποδοχων που ερχεται καθε χρονο γραφει το ονομα μου αλλα εχει ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου. Αυτο υποθετω οτι γινεται για να μπορει να μπει στην φορολογικη δηλωση μιας και εκει φαινεται οτι ο πατερας μου παιρνει το επιδομα. το καλοκαιρι που εκανε απογραφηο ΟΑΕΕ δηλωσα δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ στην βεβαιωση που θα ερθει σε λιγο καιρο θα λεει τα δικα μου στοιχεια θα μπορει ο πατερας μου να το βαλει στην φορολογικη δηλωση αφου εγω που εχω το συγκεκρημενο εσοδο ειμαι προστατευομενο μελος? εκτος απο τον πατερα και την μητερα ομυ μπορω να μπω και εγω σαν τριτος στην φορολογικη δηλωση?

  2. #2
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lak100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εκτος απο τον πατερα και την μητερα ομυ μπορω να μπω και εγω σαν τριτος στην φορολογικη δηλωση?
    Οχι , δεν γινεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατι τελευταιο εφοσον συνεχισω να κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου τωρα που στην βεβαιωση αποδοχων που θα ερθει απο τον ΟΑΕΕ θα εχει το δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ θα μπορουμε να το βαλουμε στην φορολογικη δηλωση?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πλέον πρεπει να κανεις την δήλωση μόνος σου. Το αν θα πληρώσεις φόρο έτσι είναι μια άλλη ιστορία. Τώρα όσον αφορά τον πατέρα σου, αυτός χάνει την φοροαπαλλαγή του.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραια εφοσον δεν εχω για να φορολογηθω τα 2.400 ευρω της φοραπαλλαγης τα παιρνω ως επιστρεφοεμνα?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανως τα 2400 είναι η απαλλαγή του πατέρα σου? Για σενα αν σου έχουν γίνει κρατήσεις και είσαι κάτω απο το αφορολόγητο θα σου επιστραφούν. Οσον αφορά τα 2400 δεν μπορώ να κρίνω...ετσι. Απλα σου λέω ότι απο την στιγμή που εσύ κάνεις δήλωση μόνος σου...για τον πατέρα σου ισχύει ότι ισχύει για τον κάθε έλληνα φορολογούμενο. Εχει χάσει την απαλλαγή που είχε εξαιτίας σου.
    Τολμώ να πω ότι δεν ήταν καλή η κίνηση που έγινε με το εκαθαριστικό και την αλλαγή ΑΦΜ.
    Είσαι πλέον φορολογικά ενεργός πολίτης.
    Ζήτα την συμβουλή φοροτεχνικού.
    Ισως αν δεν έχεις κάνει άλλη φορά δήλωση ή δεν έχεις ακίνητα ή δεν έχεις κινητές αξίες...ίσως....

  7. #7
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

    1ον) Η φορολογική δήλωση αναφέρεται πάντα στα εισοδήματα που δηλώνονται από ένα φορολογούμενο ή σε περίπτωση ζεύγους αναφέρεται στα εισοδήματα και των δύο συζύγων. Τα τέκνα έως 26 ετών εφόσον σπουδάζουν ή δεν έχουν εισοδήματα βαρύνουν το ζεύγος και αναφέρονται στην τελευταία σελίδα της δήλωσης Ε1, στον πίνακα 9. ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.

    2ον) Δεν είσαι υποχρεωμένος σύμφωνα με τον Κώδικο Φορολογίας Εισοδήματος, να υποβάλλεις δήλωση αν έχεις εισοδήματα αλλά αυτά δεν ξεπερνούν τις 3000,00€. ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

    3ον) Το επίδομα απο τον ΟΑΕΕ εφόσον αποδίδεται σε σένα προσωπικά, σύμφωνα με τον ΑΦΜ σου, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια για να ελαφρύνει το οικογενειακό σας εισόδημα. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1.

    Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μεχρι περυσι στην βεβαιωση αποδοχων του ΟΑΕΕ εγραφε το ονομα μου αλλα ειχε ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου αυτο προφανως εγινε γιατι οτα βγηκε η αποφαση για το επιδομα (1994) εγω δεν ειχα ΑΦΜ ουτε ταυτοτητα τωρα ομως τα εχω και τα 2 το καλοκαιρι που εκανε απογραφη ο ΟΑΕΕ και αλλαξα την τραπεζα που εμπαινε το επιδομα δηλωσα στον ΟΑΕΕ το δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ δεν εκανα κατι αλλο σχετικα με την εφορια. Τωρα αν καταλαβα καλα δεν υπαρχει προβλημα αν ο πατερας μου δεν δηλωσει το επιδομα μου στην δηλωση σωστα? αρα η φοροαπαλλαγη δεν εξαρταται απο το αν δηλωσει το επιδομα η οχι

    ........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtsil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

    1ον) Η φορολογική δήλωση αναφέρεται πάντα στα εισοδήματα που δηλώνονται από ένα φορολογούμενο ή σε περίπτωση ζεύγους αναφέρεται στα εισοδήματα και των δύο συζύγων. Τα τέκνα έως 26 ετών εφόσον σπουδάζουν ή δεν έχουν εισοδήματα βαρύνουν το ζεύγος και αναφέρονται στην τελευταία σελίδα της δήλωσης Ε1, στον πίνακα 9. ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.

    2ον) Δεν είσαι υποχρεωμένος σύμφωνα με τον Κώδικο Φορολογίας Εισοδήματος, να υποβάλλεις δήλωση αν έχεις εισοδήματα αλλά αυτά δεν ξεπερνούν τις 3000,00€. ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

    3ον) Το επίδομα απο τον ΟΑΕΕ εφόσον αποδίδεται σε σένα προσωπικά, σύμφωνα με τον ΑΦΜ σου, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια για να ελαφρύνει το οικογενειακό σας εισόδημα. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1.

    Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός...
    το επιδομα του ΟΑΕΕ ανερχεται σε 8.771 ευρω αλλα δεν φορολογειται πρεπει να κανω δηλωση η οχι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lak100 : 01-02-11 στις 11:19. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  3. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14
  4. απορία για φορολογική δήλωση
    Από praxitelis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-07, 22:18
  5. Link με τη Φορολογικη Δηλωση 2007
    Από obrax στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 00:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας