Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Έχω το εξής θέμα. Την περασμένη εβδομάδα μου παρουσίασε πρόβλημα η γραμμή (HOL 6/1). Κόπηκε το ίντερνετ και το τηλέφωνο. Ενημέρωσα τους τεχνικούς της HOL για το πρόβλημα το βράδυ της ίδιας μέρας και την επόμενη το πρωί μου τηλεφώνησαν για να επιβεβαιώσουν ότι η σύνδεσή μου επανήλθε.
    Η σύνδεση πράγματι επανήλθε αλλά μετά από πολύ καιρό (επειδή δεν τα σκαλίζω) διαπίστωσα ότι το downstream attenuation ανέρχονταν στο δυσθεώρητο 58 dB!!! Στην αρχή απλά αναρωτήθηκαν αν ήταν τόσο χάλια η γραμμή μου από πάντα. Αν και έχω την αίσθηση ότι σέρνομαι τις τελευταίες μέρες, δεν μπορώ να θυμηθώ πως ήταν η γραμμή μου πριν. Μέχρι που… πρόσεξα την υπογραφή μου στο φόρουμ. Πάνω γράφω για attenuation 36 dB. Όχι ότι κι αυτό είναι καλό αλλά έχει σαφώς μεγάλη διαφορά.
    Τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει τρόπος να το μειώσω?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις απο εδώ

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Χωρίς να έχω διαβάσει τον οδηγό στον οποίο με παραπέμπεις είχα κάνει μετρήσεις της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού για να δω που θα τοποθετήσω το μόντεμ. Παρά το γεγονός ότι είχα τοποθετήσει μόνος μου μέρος των καλωδίων (από την πρίζα τηλεφώνου μέχρι το σημείο όπου έβαλα τελικά το μόντεμ) διαπίστωσα ότι δεν είχα απώλειες. Όλα αυτά προ πενταετίας. Δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι στο μεταξύ (αν δίπλωσε κανένα καλώδιο ή αν έσπασε). Θα κάνω μία προσπάθεια να το ελέγξω ξανά.
    Τώρα, το να κάνω μετρήσεις έξω από το σπίτι είναι ένα ζήτημα.
    Επίσης τα τελευταία πέντε χρόνια σίγουρα όλο και κάποιος (από τους λίγους που υπάρχουν) θα έβαλε ΑDSL στην πολυκατοικία. Απ' ότι διάβασα στον οδηγό, ίσως αυτό είχε επιπτώσεις στη γραμμή μου. Αλλά και τι μπορώ να κάνω?


    Συγνώμη, ΚaNaTa εσύ στον Εύοσμο, που κοντά μένεις? Διότι εγώ βρίσκομαι κοντά στην πλατεία της Ηλιούπολης και λογικά είμαι πιο κοντά στο DSLAM ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ της Λαγκαδά. Κί όμως βλέπω ότι η γραμμή σου είναι πολύ καλύτερη από τη δική μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μένω πίσω απο τον "Πράσινο Κήπο". Αυτη την στιγμή έχω snr 6 att: 34.5 και έχω χρονίσει στα 10230.

    ........Auto merged post: KaNaTa πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρά το γεγονός ότι είχα τοποθετήσει μόνος μου μέρος των καλωδίων (από την πρίζα τηλεφώνου μέχρι το σημείο όπου έβαλα τελικά το μόντεμ) διαπίστωσα ότι δεν είχα απώλειες.
    Ναι αλλά απο τον κατανεμητή της οικοδομης και μέχρι το διαμέρισμα σου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KaNaTa : 01-02-11 στις 02:25. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Μένουμε σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ μας και πιστεύω αν κάποιος από τους δύο βρίσκεται σε μικρότερη απόσταση από το DSLAM αυτός θα πρέπει να είμαι εγώ (σε κάθε περίπτωση η διαφορά είναι κάτω από χιλιόμετρο). Συνεπώς θα πρέπει να έχω πρόβλημα στη γραμμή.
    Ήδη διαπίστωσα απώλειες μέσα στο σπίτι. Με αλλαγή της θέσης του ρούτερ έριξα το Attenuation σε 51 dB, αλλά και πάλι το θεωρώ ιδιαίτερα υψηλό. Για την ώρα προσπαθώ να διορθώσω την κατάσταση μέσα στο σπίτι. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένουμε σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ μας και πιστεύω αν κάποιος από τους δύο βρίσκεται σε μικρότερη απόσταση από το DSLAM αυτός θα πρέπει να είμαι εγώ (σε κάθε περίπτωση η διαφορά είναι κάτω από χιλιόμετρο). Συνεπώς θα πρέπει να έχω πρόβλημα στη γραμμή.
    Ήδη διαπίστωσα απώλειες μέσα στο σπίτι. Με αλλαγή της θέσης του ρούτερ έριξα το Attenuation σε 51 dB, αλλά και πάλι το θεωρώ ιδιαίτερα υψηλό. Για την ώρα προσπαθώ να διορθώσω την κατάσταση μέσα στο σπίτι. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.
    Το attenuation στο up πόσο είναι?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Και up και down μου βγάζει ίδιο Attenuation. Το έχω ρίξει στα 51 dB μετακινώντας το μόντεμ δίπλα στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού. Νομίζω ότι εντός του σπιτιού δεν μου μένει να κάνω κάτι άλλο.
    Τώρα το θέμα είναι τι να κάνω εκτός σπιτιού. Στον πίνακα που βρήκαν δίπλα στην είσοδο της οικοδομής δεν βγάζω άκρη. Δεν έχει καμία ένδειξη για να καταλάβω πια καλώδια φεύγουν για το δικό μου διαμέρισμα. Αναπόφευκτα φέρνω τεχνικό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο πριν από αυτό?

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και up και down μου βγάζει ίδιο Attenuation. Το έχω ρίξει στα 51 dB μετακινώντας το μόντεμ δίπλα στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού. Νομίζω ότι εντός του σπιτιού δεν μου μένει να κάνω κάτι άλλο.
    Τώρα το θέμα είναι τι να κάνω εκτός σπιτιού. Στον πίνακα που βρήκαν δίπλα στην είσοδο της οικοδομής δεν βγάζω άκρη. Δεν έχει καμία ένδειξη για να καταλάβω πια καλώδια φεύγουν για το δικό μου διαμέρισμα. Αναπόφευκτα φέρνω τεχνικό ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο πριν από αυτό?
    Αφού όπως λες το attn και up και down έχει σχεδόν την ίδια τιμή η γραμμή σου έχει βραχυκύκλωμα,βγάλε ότι συσκευή υπάρχει στις άλλες πρίζες του σπιτιού και άνοιξε και την κεντρική να δεις αν τα καλώδια είναι οκ.Επίσης πιθανόν το βραχυκύκλωμα να μην είναι εντός του χώρου σου αλλά στο κομμάτι του ΟΤΕ αλλά πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς ότι όλα είναι εντάξει στο χώρο σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Είδα το μήνυμά σου εδώ και μέρες αλλά δεν είχα χρόνο να αλλάξω κάτι στις καλωδιώσεις του σπιτιού.
    Ελπίζω να έχεις δίκαιο για το βραχυκύκλωμα (δεν έχω γνώσεις επί του θέματος γι’ αυτό και ζήτησα βοήθεια).
    Το πρόβλημα είναι ότι, αυτή τη στιγμή, από την κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού μέχρι το μόντεμ μεσολαβεί ένα καλώδιο μήκους μόλις ενός μέτρου. Αν υπάρχει βραχυκύκλωμα θα πρέπει να το εντοπίσω σ’ αυτό το μικρό καλώδιο. Θα πρέπει δηλαδή να το αντικαταστήσω. Δεν το έκανα ακόμη διότι για να το αλλάξω θα πρέπει να μετακινήσω μία τεράστια βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία. Όταν βρω το χρόνο και τη διάθεση να το κάνω ελπίζω να δω αποτελέσματα

  10. #10
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την απόσταση που είσαι, θεωρώ ότι το attenuation είναι υπερβολικό. Επίσης η γραμμή σου θα πρέπει να κλειδώνει άνετα στα 6 του προγράμματός σου.

    Μήπως δεν έγινε σωστή επισκευή? Επικοινώνησες ξανά να τους το αναφέρεις?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  11. #11
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Η γραμμή μου πράγματι κλειδώνει στα 6 (γι’ αυτό και έχω παραμελήσει τόσες μέρες να αλλάξω το τελευταίο τμήμα του καλωδίου που πιθανόν έχει βλάβη). Το attenuation είναι υπερβολικό όχι γιατί γνωρίζω ακριβώς την απόσταση από το DSLAM, αλλά γιατί παλιότερα, επί σειρά ετών, ήταν πολύ χαμηλότερο και ακόμη επειδή ο KaNaTa που έγραψε εδώ πιο πάνω βρίσκεται στην ίδια περίοχή, περίπου στην ίδια απόσταση μ’ εμένα (ίσως λίγο μεγαλύτερη) κι έχει επίσης χαμηλότερο attenuation.
    Το πρόβλημα το ανέφερα στη HOL και μου είπαν κι εκείνοι να ελέγξω το τμήμα του καλωδίου από την πρίζα μέχρι το μόντεμ. Μου είπαν επίσης ότι εάν δεν δω βελτίωση να τους ενημερώσω για να δουν στη συνέχεια εκείνοι τι άλλο μπορούν να κάνουν (οπότε για την ώρα δεν έχω παράπονο).

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ είμαι 200-300 μέτρα πριν τον KaNaTa, και είμαι άνετα στα 14-15 με ΗΟL
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  13. #13
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο για να μετακινήσω ολόκληρη τη βιβλιοθήκη μου, πίσω από την οποία βρίσκεται η κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού. Έβγαλα όλα τα καλώδια (έξι με οκτώ στον αριθμό!), και σύνδεσα τα δύο που έρχονται από το ισόγειο της πολυκατοικίας απευθείας στο εσωτερικό καλώδιο μήκους ενός μέτρου που καταλήγει στο μόντεμ.

    Αποτέλεσμα:
    Noise Margin --- Upstream 11 dB --- Downstream 11 dB
    Attenuation --- Upstream 17 dB --- Downstream 33 dB

    Συνεπώς το πρόβλημά μου λύθηκε, χωρίς να καλέσω τεχνικό στο σπίτι.
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και κυρίως τον γείτονα ΚaNaTa, που ήταν το μέτρο σύγκρισης για τη γραμμή μου, και τον Tsour_ee , που αντιλήφθηκε ότι είχα βραχυκύκλωμα στη γραμμή και το επισήμανε.

    Με τα νέα δεδομένα και με βάση αυτό το τεστάκι διαπιστώνω ότι βρίσκομαι σε απόσταση περίπου 2.390 μέτρων από το DSLAM, ενώ μπορώ να αναβαθμίσω τη γραμμή μου μέχρι τα 14-15 mbit/s.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TG585v8 - 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 31.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τέλος καλό! Ολα καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KaNaTa : 12-02-11 στις 22:18. Αιτία: Λάθος emoticon

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπώς το πρόβλημά μου λύθηκε, χωρίς να καλέσω τεχνικό στο σπίτι.
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και κυρίως τον γείτονα ΚaNaTa, που ήταν το μέτρο σύγκρισης για τη γραμμή μου, και τον Tsour_ee , που αντιλήφθηκε ότι είχα βραχυκύκλωμα στη γραμμή και το επισήμανε.

    Με τα νέα δεδομένα και με βάση αυτό το τεστάκι διαπιστώνω ότι βρίσκομαι σε απόσταση περίπου 2.390 μέτρων από το DSLAM, ενώ μπορώ να αναβαθμίσω τη γραμμή μου μέχρι τα 14-15 mbit/s.
    Να σαι καλά,χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σαυ

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί έχουν εκτιναχθεί οι τιμές στα ύψη;
    Από Sectoras στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 17:20
  2. Ταχύτητα καλή - ping στα ύψη. Τι να κάνω?
    Από geokok1981 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-06, 00:02
  3. Χαμηλό SNR,line attenuation στα ύψη...
    Από speedster στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-06, 09:52
  4. Upload στα ύψη !!
    Από qstavrosq στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-05, 14:05
  5. OMG!!! Received στα ύψη????
    Από Marinaras στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-04, 23:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας