Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδιά το κανω ποστ εδώ και όχι στις καρτες γραφικων μιας και πιστευω η ερωτηση καλυπτει ολες τις κατηγοριες hardware...


    Εχω μια 5850 αγορασμενη τον Μαριο απο το multirama στα 240 euro.
    Μεσα στα χριστουγεννα αρχισε να ακουγεται το ανεμιστηρακι.
    Οι θερμοκρασιες ηταν φυσιολογικες, ο θορυβος βεβαια ενοχλητικος.

    Πηγα με την εγγυηση στο χερι, οι υπευθυνοι του καταστηματος μου ειπαν ομως λογω των χριστουγεννων + οτι γινοταν απογραφη θα εμενα χωρις καρτα γραφικων για κανα μηνα με δυο.

    Ειχα να παραδωσω εργασιες στη σχολη για την εξεταστικη Φεβρουαριο, οποτε δεν ασχοληθηκα (αφου δεν υπηρχε προβλημα με τις θερμοκρασιες). Επισης δεν ηθελα να βαλω χερι στη καρτα μιας και θα πρεπε να βγαζα αυτοκολλητα κλπ και σε καποιο σοβαροτερο προβλημα θα ειχα χασει την εγγυηση.

    Σημερα μου εμφανιστηκαν και artifacts. Το περιεργο ειναι ομως πως τον τελευταιο μηνα οι θερμοκρασιες ηταν στα ιδια ακριβως επιπεδα με τον τελευταιο χρονο (πριν δηλ παρουσιασει το προβλημα το ανεμιστηρακι), 72C full load στο starcraft 2, και 45 idle. Στις υπολοιπες εφαρμογες κοντα στα 50.

    Αναγκαστικα παω για RMA.





    Μετα τον προλογο η ερωτηση:

    Σε ποσες μερες γινεται τυπικα το RMA? Ειναι εξωφρενικο να μενω χωρις καρτα γραφικων για 1 με 2 μηνες. Eχουμε και δουλειες να κανουμε με το PC, και δυστυχως το laptop δε τα καταφερνει.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    δεν υπαρχει τυπικα ... το ταχυτερο που μου χει τυχει εμενα ειναι 10 εργασιμες μεχρι 2 μηνες. Εξαρταται απο τον κατασκευαστη, που ειναι το RMA center κλπ κλπ. Οι περισσοτεροι κατασκευαστες εχουν ενα RMA center καπου εντως ΕΕ οποτε δεν αργει πολυ. Αλλα αν μπλεξεις με RMA center σε καμια Μαλαισια κλπ ε θα παρει χρονο.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    κοινως δλδ να παρω καινουρια καρτα γραφικων να κανω τη δουλεια μου και αυτη να την δωσω μολις μου επιστραφει...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightfall2k5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοινως δλδ να παρω καινουρια καρτα γραφικων να κανω τη δουλεια μου και αυτη να την δωσω μολις μου επιστραφει...
    Kανονικά αφού την εγγύηση στην δίνει το Multirama καιμισχύει ακόμη, πάς εκεί τοιυς βάζεις να την δοκιμάσουν, και κανονίζεις για όσοι το δυνατόν πιο γρήγορα.

    Άπό την στιγμή που έχει πρόβλημα την αντικαθιστούν με άλλη ίδια η παραπλήσια.
    Κάρτες γραφικών, μνήμες και μητρικές δεν στέλνωντε για επισκευή, αντικαθιστούντε,αν είναι μέσα στην εγγύηση.

    Aκόμη και για RMA να πάς ή κάρτα πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα που αγοράστηκε.
    Αν τους πιέσεις ,μπορείς να κάνεις δουλειά την ίδια μέρα. Κάθε Multirama έχει τεχνικό και δεν παίρνει πάνω από 20 λεπτά να δοκιμάσει μια κάρτα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για εγγύηση: Ισχύει η εγγύηση πλέον;;;
    Από Spyrakosss στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-10, 14:30
  2. Hλεκτρονικές συσκευές: 2 ή 1 χρόνος εγγύηση; Τι ισχύει στην ΕΕ.
    Από djuan1988 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-10, 18:56
  3. Hardware Raid Controller 3Ware 9650SE-2LP (PCI-E, Sata II,128 MB DDR2 533) σε εγγυηση
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-09, 17:03
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 19:44
  5. Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ SEAGATE ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ 1 ΧΡΟΝΟΣ
    Από costastg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-08, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας